Sign in to follow this  
freetools

Camere Ultralight

Recommended Posts

Pana acum am folosit camere cst,kenda,btwin (care o am pe spate acum) si HUTCHINSON, camere normale pe la 100gr

Pretul lor fiind cam 10 lei bucata , nu am avut probleme cu nici una

Ma gandeam sa incerc si ceva mai scump poate astea nu mai scapa aerul asa repede sa stau sa verific presiunea la fiecare iesire

https://www.bikezone.ro/camere-bicicleta/maxxis/fv48-ultralight-700x18c-25c-cu-valva-presta/

https://www.mosionroata.ro/camera-vittoria-ultralite-19-23-622-ventil-demontabil-presta-51mm.html

https://www.brema.ro/piese/camere/camera-kenda-700x18-23c-18-23-622-ultra-usoara?mfp=manufacturers[25]

Ma gandeam la Maxxis la 66gr cu ventil demontabil si sa ii bag si vreo 35gr de solutie antipana ca am patit-o de vreo 2 ori in 3 ani si mi-e cam lune sa stau sa fac pana in caz de ceva

Merita sa dau 30 lei pe o camera, sunt diferente la pastarea prrsiuni in timp?

Am folosit și folosesc în continuare camere ultralight de la Continental, pe bicicleta de șosea:

https://www.trisport.ro/continental-camera-bicicleta-28-18-622-25-630-700x20c-700x25c-valva-presta-60mm.html?gclid=Cj0KCQjwpNr4BRDYARIsAADIx9x1JDroQO7RM6NsWdcZdS7uGPhJL0h__W8QnL4TQRs04FYBC5fF2coaAheeEALw_wcB

Le țin umflate la 8 atmosfere și n-am avut probleme. Bineînțeles, înainte de fiecare plecare la drum le verific și dacă e cazul, mai completez un pic pînă la 8. 

Am și pe MTB, le țin la 2.8 atmosfere: https://www.bikezone.ro/camere-bicicleta/continental/mtb-29-s42-29x1-75-2-5-valva-presta/?gclid=Cj0KCQjwpNr4BRDYARIsAADIx9yIf_Se-T_ZvCMWIbT3YgWmFXH-tbefGzjNw1vPg0c8bglAhoXkv58aArChEALw_wcB

Aceeași poveste și aici - nici o pană în 2500 km, iar înainte de plecare le verific.

Si eu folosesc camere ultralight (Panaracer R-Air), de care sunt foarte multumit. Cel mai mare avantaj al lor, din punctul meu de vedere, e ca volumul ocupat de camerele de rezerva e redus aproape la jumatate fata de camerele clasice. Bonus, sunt cam cel mai ieftin mod (in termeni de €/g) de a reduce greutatea bicicletei. Pene fac foarte, foarte rar, si nu tin minte ca vreuna sa fi fost snake bite.

Ca dezavantaj major as considera faptul ca trebuie avuta mai multa grija la montarea lor, pentru ca e mult mai usor sa le ciupesti peretii sau sa ii prinzi intre marginea cauciucului si janta.

De solutie antipana in camere de sosea poti uita, cam toti cei care au incercat asa ceva au spus ca nu functioneaza, si e normal.

1 hour ago, majikstone said:

volumul ocupat de camerele de rezerva e redus aproape la jumatate fata de camerele clasice.

Tubolito cred că e cea mai ”compactă” variantă de rezervă :)
267795-02-d-535750.jpg

• Upvote 1

M-a tentat sa incerc si Turbolito, dar problema cu ele e ca nu pot fi folosite petice/lipici standard pentru repararea lor. Iar pentru mine, in general ramane prima optiune ramane sa pun un petic si sa repar camera, ca sa nu fie nevoie sa "dezvirginez" una noua.

recomandarile astea de 110gr sau 130gr sunt camere ultra usoare?

atunci alea de 60gr atunci cum sunt?

Daca erai atent, ai fi observat ca antevorbitorul ti-a prezentat experienta lui cu camere de MTB (27.5" x 1.9"-2.3"). La dimensiunile alea, poti considera linistit ca 130g inseamna camere usoare, avand in vedere ca latimea lor e de vreo 2 ori mai mare decat a unor camere de sosea de 23-28mm.

La 55-60g, pentru sosea, nu gasesti decat Continental Supersonic (mai usoare decat cele de care vorbea @Traveller), dar alea sunt extrem de fragile. Panaracer R'Air cu valva medie (de 48mm) au aproximativ 80g/bucata, dar eu cel putin nu am avut vreo problema cu ele. Daca retin bine, si Schwalbe si Maxxis au niste camere ultralight de sosea considerate bunicele, tot prin intervalul 70-80g, si mai fiabile decat Continental Supersonic. De la Schwalbe am folosit multa vreme camerele lor ultralight de 28-35 mm (gandite pentru cyclocross pe vremea aia), fara nici o problema. Altfel, am mai incercat si o Michelin ultralight (luata din Decathlon), a facut un por la prima tura, asa ca am renuntat la modelul asta.

Am folosit camere race si supersonic de la continental pentru ca erau cele mai accesibile in urma cu 10-15 ani, anul trecut am folosit ultima data o camera supersonic pe cursiera. Experienta mea e bunicica cu cele race, f f proasta cu cele supersonic. Cele supersonic mi se par extrem de fragile si nu tin aer, nu am gasit una care sa se abata de la aceasta regula, am folosit de 26, 28 si 29. Anul trecut de fiecare data inainte de tura umflam la 80-90 psi (in functie de traseu) si peste 1-2 zile era la 50-60...Pe 26er hardtail cu camere supersonic si anvelope conti protection am avut nenumarate pene si gradual le-am eliminat din uz. La 29er hardtail care a fost mult timp “my go to bike”, la fel, umflam la ele de imi iesea pe nas. concluzia mea e ca nu merita economia de 40g/roata cursiera si 100g/roata mtb pentru fiabilitate atat de mica (aici ma refer in primul rand la supersonic). 

Eu nu inteleg utilitatea unei camere de 60g de cursiera pentru dat in regim amator. Dar fiecare cu gargaunii lui pana la urma.

O singura camera usurica m-a impresionat placut, un model de la Vittoria (era si f accesibil pe la 4,9€)...nu mai tin minte daca lite sau ultralite care avea cam 85g modelul 25/28x622. Tineau incredibil de bine aerul si am avut 1 pana in 5-6000km.