Odden

Salvare (reparare) cadru Canyon Ultimate

Recommended Posts

Salutare.

Apelez la cunostintele celor mai experimentati sau care au mai reparat cadre.

Se mai poate salva acest cadru? Fisura este in partea inferioara a BB-ului

Daca da, la cine sa apelez?

Multumesc

Sper sa puteti deschide poza. Nu stiu cum sa o incarc altfel.

https://drive.google.com/file/d/1AjP6-K2PkQz3aLNi9gnZTbLBXM-X-HIi/view?usp=sharing

19 minutes ago, Odden said:

Sper sa puteti deschide poza

Se poate deschide poza.

Cum s-a întâmplat? sau cum ai observat fisura?

E cumva ciudat și mă simt super nasol.

Am cumpărat bicicleta (Canyon Ultimate F8 AL) acum 5 ani din București și am vandut-o zilele trecute în Timișoara. Azi am primit poza pe WhatsApp de la el cu fisura.

Nu știu de când este fisura. La mine nu a dat niciun semn, niciun sunet. Nimic. Bicicleta mergea normal. Nici la pedalatul in picioare pe urcări nu am auzit sunete. 

Partea ciudata este că eu nu am observat acea fisura in toți acești 5 ani. Ce-i drept, nici nu am întors vreodată bicicleta. Iar el, ca proaspăt cumpărător nu are cum sa mă creadă în veci. 

Am convenit să îi returnez cumpărătorului o parte din bani insa îmi pare rău și de cadru și cumva as vrea sa vad daca îl pot ajuta sa salveze cadrul. 

Zona nu pare să suporte prea multe forțe. Doar când pedalează în forță sa zic că ar pune ceva presiune sau la gropi/ denivelări dacă stă în pedale. Nu știu. De asta am întrebat aici că am văzut că mai sunt oameni care au mai făcut reparații la cadre de aluminiu. 

Cadrul este unul super ușor. Din cate am citit este al doilea cadru ca greutate după CAAD de la Cannondale. Și tot din câte am citit pe un cadru identic a mers Philippe Gilbert in Paris-Rubaix. Deci nu este chiar de aruncat. 

• Sad 1

în urmă cu 5 ore, Odden said:

E cumva ciudat și mă simt super nasol.

Am cumpărat bicicleta (Canyon Ultimate F8 AL) acum 5 ani din București și am vandut-o zilele trecute în Timișoara. Azi am primit poza pe WhatsApp de la el cu fisura.

Nu știu de când este fisura. La mine nu a dat niciun semn, niciun sunet. Nimic. Bicicleta mergea normal. Nici la pedalatul in picioare pe urcări nu am auzit sunete. 

Partea ciudata este că eu nu am observat acea fisura in toți acești 5 ani. Ce-i drept, nici nu am întors vreodată bicicleta. Iar el, ca proaspăt cumpărător nu are cum sa mă creadă în veci. 

Am convenit să îi returnez cumpărătorului o parte din bani insa îmi pare rău și de cadru și cumva as vrea sa vad daca îl pot ajuta sa salveze cadrul. 

Zona nu pare să suporte prea multe forțe. Doar când pedalează în forță sa zic că ar pune ceva presiune sau la gropi/ denivelări dacă stă în pedale. Nu știu. De asta am întrebat aici că am văzut că mai sunt oameni care au mai făcut reparații la cadre de aluminiu. 

Cadrul este unul super ușor. Din cate am citit este al doilea cadru ca greutate după CAAD de la Cannondale. Și tot din câte am citit pe un cadru identic a mers Philippe Gilbert in Paris-Rubaix. Deci nu este chiar de aruncat. 

Acuma zic si eu cumparatorul de ce nu s-a uitat la ea cand a cumparat-o? asta daca  nu cumva i-ai livrat-o  prin curier? 

în urmă cu 55 minute, Studio54 said:

Acum am vazut,  nu stiu ce sa zic, cu cadrul orice se poate repara cred ca cel mai usor se poate repara carbonul daca nu ma insel.

Le-ai scris celor de la Canyon? Macar sa-si dea cu parerea.

4 hours ago, Danyutz said:

Le-ai scris celor de la Canyon? Macar sa-si dea cu parerea.

Nu. Nu le-am scris. Este o bicicletă din 2007 dacă nu mă înșel. Nu știu ce garanție ofereau ei la cadrele astea. 

Dacă mai era bicicleta la mine probabil le scriam, ceream o părere. Oricum, cadrul îl salvam.

Am pus cumparatoul în legătură cu 2 sudori, mai departe este decizia lui. 

16 hours ago, Alin99 said:

Acuma zic si eu cumparatorul de ce nu s-a uitat la ea cand a cumparat-o? asta daca  nu cumva i-ai livrat-o  prin curier? 

Bicicleta a fost livrata prin curier. Cumparatorul m-a sunat in ziua când a primit bicicleta, a spus că e ok, era încântat fiind vorba de un student care probabil a strâns bănuții de la un salariu la altul. (Spun asta pentru că a zis că așteaptă următorul salariu să ia un cadru nou)

Apoi, a doua zi, mi-a trimis poza pe WhatsApp. I-am returnat o suma stabilită de comun acord și l-am pus în legătură cu doi sudori.

• Upvote 2

Daca acel cadru ii din aluminiu 7005, poate fi sudat si folosit ulterior fara probleme.

Daca acel cadru ii din aluminiu 6061, probabil are si tratament termic (T4, T6...), iar acest tratament termic se va pierde in zona sudurii, deci ii posibil sa crape din nou langa sudura.

• Upvote 1