• 0
jenica08

problema reglare deraior spate

Question

Salut! sunt nou in remedierea unor probleme cu bicicletele, ideea este ca unele lucruri sa le fac singur caci in caz de probleme pe traseu sa le pot remedia singur.

Deci, avem o bicicleta Kilimajaro Big Ben roti 29, 8 pinoane spate , 3 foi fata, deraior spate Shimano Alivio 8 pinioane, schimbator manete Shimano 8 viteze.

Problema:

- la reglarea deraiorului pe spate lantul (116 zale) "sare" sau da semne de alunecare pe  dintii pinioanelor de pe pinioanele 5,6,7,8 in timpul mersului pe bicicleta, static nu da semne. Pe pinioanele 1,2,3 lucreaza normal.

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Este posibil sa fie uzată transmisia. Verifică uzura lanțului cu o leră de lanț, inspectează pinioanele. Face pe toate foile, sau doar pe cea mai folosită?

• 0

mda face pe toate foile . dupa citeva verificari se pare ca ar fi caseta de pinioane uzata pe sectiunea unde a fost mai mult folosit (bicicleta am cumparat-o second hand ca sa zic asa iar explicatia vinzatorului a fost ca a inlocuit deraioarelafata+spate , desi cred ca a inlocuit si lantul,  intrucit rotitele deraiorului spate nu se aliniau am luat unul nou). inca nu resusesc sa adaug foto pt a cere o parere despre uzura castei pinioanelor 

• 0

acum, o intrebare tehnica
un Bloc de pinioane pe caseta Shimano CS-HG318 viteze
11-13-15-18-21-24-28-32T
poate inlocui
un Bloc Pinioane MTB Shimano
8 viteze: 11-34T
11-13-15-17-20-23-26-34T ?

• 0

Bineînțeles, atât că pierzi puțin pe urcări, pentru că nu mai ai pinionul de 34t.

• 0

@jenica08  Salut! Verifica mai intai daca e reglat bine schimbatorul spate ,mai sare asa de pe unele pinioane si cand nu e bine reglat.

Daca schimbi caseta de pinioane pe motiv de uzura,ia si un lant nou cel vechi e precis uzat si el.

• 0

salut! @diesel de sarit sarea daca nu era bine reglat spre partea sus su jos. Multam, lantul l-am inlocuit ca am zis daca tot e bal sa fie pina la cap dar nu eram sigur de caseta de pinioane pina am realizat ca unii "dinti" ale unor pinioane au o forma neregulata

• 0
16 hours ago, jenica08 said:

desi cred ca a inlocuit si lantul,  intrucit rotitele deraiorului spate nu se aliniau am luat unul nou).

Nu are nicio legătură.

Lanțul e lanț, bun sau uzat, alinierea e altceva.

Asigură-te ca draiorul este corect reglat si dacă insistă să sară, schimbă si pinioanele.