florinleonte2002

Propuneri pentru culoare pe carosabil pentru biciclisti

Recommended Posts

Vă pierdeţi timpul degeaba. Se petrec în ţara asta chestii mult mai grave decât şmenurile cu piste şi tot nu se poate face nimic. Cel puţin nu pe căi civilizate, aşa cum se pare că sugerează toată lumea pe aici.

Lăsaţi naibii pistele să stea acolo unde au fost puse, fiindcă oricum n-au fost făcute pt. noi. Nu vă mai pierdeţi timpul cu petiţii, marşuri şi mediatizări, nu vă mai enervaţi fiindcă oricum e degeaba - descurcaţi-vă cum puteţi cu ce aveţi sau emigraţi.

Poate par extremist, însă evenimentele din ultima vreme mi-au arătat cât se poate de clar care e ţara în care trăim şi care sunt oamenii care o populează (deşi pentru majoritatea termenul de om e o exagerare).

Pai se petrec lucruri grave dar nu toate afecteaza pe toata lumea, asta intamplator ne afecteaza pe noi, biciclistii.

Ti-ai pus problema ce se intampla daca un autoturism te accidenteaza pe sosea si apoi se constata ca pe trotuar aveai un cacat d'ala de pista pe care oricum nu puteai merge ?!!! Esti vinovat SOTO ! Tu ramai schilod pe viata, daca ai noroc si scapi si ala invoca faptul ca nu aveai ce cauta pe asfalt pt ca exista pista pe sectorul respectiv de drum.

De aceea trebuie sa le faca perfect practicabile pe trotuar, daca nu se poate, O B L I G A T O R I U pe sosea.

Nu suntem batuti in cap sa fim contra pistelor cu orice pret, dar sa le faca aproape de perfectiune sau sa nu le mai faca. Ei doar toaca banii.

Ei doar toaca banii.

Din contra. Banii oricum sunt de la UE si trebe cheltuiti, nu-s din bugetu' local, dar iese de un comision cu o licitatie pregatita corespunzator.

Respectiv nu-si pot permite sa piarda timpul cu studii adevarate (asta oricum ar fi usor, te uiti la Olanda, Danemarca si vezi unele dintre cele mai bune exemple in situatii in care n-a fost tocmai usoara includerea pistelor in infrastructura), sau - mai grav - sa piarda alegatori dintre conducatorii auto majoritari :D

Exista si locuri in care benzile sunt bine realizate, sigure, suficient de late, asfaltul este bun. Acestea sunt de exemplu intre Pta Victoriei si Pta Presei Libere, intre Unirea si Pta Alba Iulia. Dar in marea lor majoritate sunt jaleee.

Zilele astea voi incerca sa organizez impreuna cu Ombun, o filmare pe aceste piste eventual cu titlul: "Asa da - Asa nu" in care sa prezentam obiectiv atat pistele pe care se poate merge cat si cele pe care nu se poate dar si locuri in care ele se pot realiza pe carosabil. Vom incerca sa utilizam aceste filmulete ca invitatie pentru realizatorii pistelor. Dupa parerea mea actiunea ar trebui sa se numeasca "Edilii pe piste"(poate aveti alte idei)

*** Cine doreste sa ne insoteasca la filmari poate sa o faca, inca nu s-a stabilit ziua dar comunicam pe forum.

am filmat si eu anul trecut pe piste -

. a fost cel putin interesant, dar nu cu motive atat de serioase. as vrea si eu sa vin, o sa urmaresc aici daca anuntati ceva.
  • Upvote 1

Intre Victoriei si Casa Presei Libere asfaltul e excelent cat despre piste ...parca ai merge pe cal.Sunt jalnice ca si restul celor trasate.

Acum mai depinde si factorul viteza caci daca ma tarai cu 20-25 nu ma deranjeaza mersul pe pista dar unii prefera mersul mai sustinut si in cazul acestora nu exista piste ok si piste rele ci toate sunt jalnice.

. a fost cel putin interesant, dar nu cu motive atat de serioase. as vrea si eu sa vin, o sa urmaresc aici daca anuntati ceva.
O filmare interesanta, daca ai fi avut in fata si 2-3 biciclisti s-ar fi vazut cam de cate ori trebuiau sa opreasca si sa coboare la fiecare masina, taraba, pieton, cabina telefonica, balta, groapa, sant transversal, cracile prea joase ale copacilor, nisip, borduri. Avioane si ozn-uri prabusite ne mai lipsesc dar nu-i timpul pierdut !

Ti-ai pus problema ce se intampla daca un autoturism te accidenteaza pe sosea si apoi se constata ca pe trotuar aveai un cacat d'ala de pista pe care oricum nu puteai merge ?!!! Esti vinovat SOTO ! Tu ramai schilod pe viata, daca ai noroc si scapi si ala invoca faptul ca nu aveai ce cauta pe asfalt pt ca exista pista pe sectorul respectiv de drum.

Probabil ai uitat în ce ţară trăim. Dacă păţeşti vreo belea contează mai mult cât de şmecher e ăla care ţi-a făcut-o, nu de partea cui e dreptatea. Speranţa mea, în caz că păţesc ceva, e să rămân suficient de întreg cât să-l pot băga şi pe şmecher în spital.

Încerc cu toată bunăvoinţa să găsesc un termen care să-i descrie pe cei care folosesc pistele fără să-i ofenseze, însă mai bine decât "săraci cu duhul" nu-mi vine nimic în minte. Mi se pare imposibil să ai cât de cât raţiune şi să te chinui aşa cum am văzut în filmuleţul respectiv. Nici măcar plimbare nu se poate numi deplasarea în aceste condiţii, cu atât mai puţin să zici că ajungi undeva în mod eficient. Mai bine o iei pe jos sau cu transportul în comun.

Acum mai depinde si factorul viteza caci daca ma tarai cu 20-25 nu ma deranjeaza mersul pe pista dar unii prefera mersul mai sustinut si in cazul acestora nu exista piste ok si piste rele ci toate sunt jalnice.

Observaţie la fix. Pentru cine vrea să meargă repede, şoseaua e singura opţiune. Pe mine mă deranjează până şi simbolurile pictate pe mijlocul pistelor (se simt nasol când treci peste ele cu roţi subţiri). De aceea, în rarele ocazii când folosesc pistele, merg de fapt pe lângă ele.

Interesanta filmarea. Dar, astea sunt singurele probleme ?

Daca nu ploua, o sa ies maine, vreo 4 ore (atat tin acumulatorii) sa ma plimb pe piste. Cine cunoaste bine pistele si problemele lor, ii rog sa ma insoteasca. Nu este nevoie sa se stranga "gasca". Am nevoie doar de ghizi. As prefera sa vina doar cei care intentioneaza sa mearga pe piste (nu pe trotuar, pe langa piste).

Maine dimineata, in functie de vreme (daca nu sta a ploaie) voi stabili cu Axe o ora.

Interesanta filmarea. Dar, astea sunt singurele probleme ?

sigur ca nu sunt :-) ideea era sa fac ceva de 1 minut. bulevardul ala este reprezentativ pentru ce vroiam eu sa arat, asa ca m-am limitat la el. ce a iesit este o selectie din ce am intalnit intr-o plimbare de la un capat la altul.

Încerc cu toată bunăvoinţa să găsesc un termen care să-i descrie pe cei care folosesc pistele fără să-i ofenseze, însă mai bine decât "săraci cu duhul" nu-mi vine nimic în minte

Pe mine mă deranjează până şi simbolurile pictate pe mijlocul pistelor (se simt nasol când treci peste ele cu roţi subţiri). De aceea, în rarele ocazii când folosesc pistele, merg de fapt pe lângă ele.

Ok, deci te-ai facut singur "sarac cu duhul".

Mai incetati odata cu prostiile astea: exista multi oameni carora le place sa mearga pe piste; nu pe sosea, la 1 m de masini, ci pe piste, in parcuri; ca le face placere sa se taraie cu 10 km/h, este optiunea lor; dar cei mai multi de pe forumul asta au impresia ca sunt grozavi daca ei merg pe sosea, iar ceilalti niste "lasi si fricosi" (cf lui leonte: "cine merge pe trotuar e un las"; hai, nu zau?); iesiti din carapacea voastra si vedeti ca mai exista si alte pareri.

• Upvote 1

eu propun ziua micului din bazon ud de ploaie.