aNdrEi31

Upgrade de la frane v-brake la frane hidraulice

Recommended Posts

Salutare, am o bicicleta Bicicleta CROSS GRX 7 vb - 27.5" MTB - 410MM (https://www.supremebikes.ro/bicicleta-cross-grx-7-vb-27-5-mtb-410mm) cu frane Promax TX115C si manete de franare Shimano.

As dori sa stiu si eu ce frane/manete/discuri/ mi-ar trebui la aceasta bicicleta. No Hate! <3

Salut, nu vad bine in poza, dar cred că nu ai prindere pentru frana pe disc, pe furca. Poți doar pe cadru, pentru roata din spate.

Sent from my Nokia 6.1 using Tapatalk

Posibil sa ai pe spate prindere pentru etrier, pe față trebuie altă furca.

Mai trebuie schimbați butucii rotilor cu unii cu prindere pentru disc, asta înseamnă refăcute rotile.

Dacă manetele schimbatoarelor sunt combo, adică prinse de cele de frana, ai nevoie și de alte manete.

Fără hate, sincer nu merită, cheltui prea multi bani, mai bine o vinzi și iei cu frâna pe disc.

• Upvote 2

9 hours ago, mchereja said:

Posibil sa ai pe spate prindere pentru etrier, pe față trebuie altă furca.

Mai trebuie schimbați butucii rotilor cu unii cu prindere pentru disc, asta înseamnă refăcute rotile.

Dacă manetele schimbatoarelor sunt combo, adică prinse de cele de frana, ai nevoie și de alte manete.

Fără hate, sincer nu merită, cheltui prea multi bani, mai bine o vinzi și iei cu frâna pe disc.

bicicleta e noua si nu as vinde-o acum, dar ai o idee cati bani m-ar costa?

Rotile vreo 300 de lei (100 de lei doi butuci ieftini, respirat și centrat fiecare roata cam 100 de lei bucata), setul de frane, să zicem Shimano MT200, cele mai ieftine, vreo 200 de lei, 100 lei două discuri, încă 100 doua manete de schimbătoare (probabil second-hand, noi cred că sunt mai scumpe). O furca ieftina de la SR Suntour incepe de pe la 200 de lei în sus. Fă tu calculul și vezi dacă merită.

5 minutes ago, mchereja said:

Rotile vreo 300 de lei (100 de lei doi butuci ieftini, respirat și centrat fiecare roata cam 100 de lei bucata), setul de frane, să zicem Shimano MT200, cele mai ieftine, vreo 200 de lei, 100 lei două discuri, încă 100 doua manete de schimbătoare (probabil second-hand, noi cred că sunt mai scumpe). O furca ieftina de la SR Suntour incepe de pe la 200 de lei în sus. Fă tu calculul și vezi dacă merită.

pai si daca ar fi sa merg cu ea de unde am luat-o si sa le zic sa o bage in service si sa-i puna frane pe disc, nu ar fi mai bine?

Ce vrei tu nu se merită cum spun colegii, că sa îți dau o analogie poate așa înțelegi imaginea de ansamblu mai bine e că și cum ți-ai lua de noua o mașină și după 2000 km te trezești că vrei motor mai mare, frane mai puternice și trapă, nu spune nimeni că nu se poate însă costurile nu se merită e mai rentabil sa o vinzi și cu bani luați plus diferența sa iei una gata cum vrei tu.

On 07.08.2020 at 2:32, aNdrEi31 said:

As dori sa stiu si eu ce frane/manete/discuri/ mi-ar trebui la aceasta bicicleta.

Oamenii au zis bine mai sus, nu merită să cheltui atît ca să schimbi toată lista asta de componente. 

Ce ai mai putea să faci acum, cu cheltuială minimă, ar fi să iei o pereche de frîne V bune (Avid single digit 7, Shimano LX sau XT).

Tu cum te dai cu bicicleta? Dacă nu vrei direct la munte, cu coborîri grele/lungi, nici nu prea ai nevoie de frîne pe disc acșionate hidraulic.