Sign in to follow this  
Reavermann

STI trage in gol uneori, pe maneta de release

Recommended Posts

Salutare,

Este vorba de o cursiera cu echipare full Ultegra 6600, 3x10 (da stiu, sunt old school, am luat bicicleta SH la bugetul pe care mi l-am permis).

Problema pe care o am este ca, uneori (aici este si buba, ca nu face mereu, ci doar uneori) cand vreau sa schimb pe un pinion mai mic, maneta schimbatorului trage efectiv in gol (cred ca este forba de maneta de release). Apas cu degetul pe ea pana la capatul cursei si simt cum parca nu ar apuca cablul - se duce in gol.

De obicei, patesc asta destul de rar, iar manifestarea este iarasi ciudata: odata ce scapa, mai dau odata si trage de cablu. Sunt momente in care trebuie sa apas de 2-3-4 ori pe maneta pana sa traga de cablu si sa efectueze schimbarea de pinion. Azi, insa, m-a disperat. Au fost momente in care am dat si de 10-15 ori pana sa apuce cablul si sa schimbe (atunci chiar ma speriasem, crezand ca s-a dus de tot maneta). M-a disperat de cateva ori cu faza asta la dus, iar la intors a mers impecabil. Am tot dat de manete in special sa vad daca mai scapa si nu a mai scapat. Nu inteleg ce se intampla, atunci cand maneta da in gol. Din ce am observat, parca face asta in special pe pinioanele 1-7 (pe pinioanele mari nu-mi aduc aminte sa fi patit asta).

Stie cineva ce problema ar putea fi? Daca ar fi ceva ce pot face eu, macar sa incerc. As merge si la un service, insa nici nu stiu cum ar putea reproduce problema. Ca pe loc am tot dat de manete, si nu a scapat niciodata.

Încearcă să schimbi cablul, probabil că a început să se rupă câte un fir, de aceea agață și nu funcționează corespunzător.

@by.ebis multumesc mult. Varianta cu WD40 suna chiar promitatoare din clip.

O sa incerc varianta cu WD40 si daca tot nu isi revine, o duc la un service.

Ieri am aplicat metoda cu WD-40. Azi am facut o tura de 60Km si nu a mai scapat. Absolut deloc :D 

Multumesc mult @by.ebis, m-ai salvat de un drum la service.

• Upvote 2
  • Like 1
  • Thanks 1

On 9/1/2020 at 9:58 AM, Reavermann said:

Ieri am aplicat metoda cu WD-40. Azi am facut o tura de 60Km si nu a mai scapat. Absolut deloc :D 

Multumesc mult @by.ebis, m-ai salvat de un drum la service.

Felicitări si pentru reușită dar mai ales pentru că ne-ai împărtășit rezultatul.

In felul ăsta se popularizează o posibilă solutie si e un semn de bun simț, cel puțin, la adresa sfătuitorului.

• Upvote 5

Asa este, e de bun simt sa dai macar un feedback unei solutii (fie ca a functionat, fie ca nu).

Avand in vedere ca la mine chiar a functionat, sper sa fie de folos si altora care se mai perinda pe aici.

Multumiri, inca odata, si spor si voua la pedalat!

• Upvote 3
  • Like 1