Recommended Posts

Salutare,

Va rog sa veniti cu cateva solutii aplicate impotriva acestor patrupede care te ataca la sosea.

Aproape ca nu mai exista tura sa nu fiu urmarit de caini prin sate. De cele mai multe ori rezolvi cu un sprint dar, nu de multe ori stau camuflati ori esti prea obosit ca sa mai sprintezi. Am intalnit si caini care stau la panda si ataca biciclistii in special. Saptamana trecuta am iesit pe la 8 dimineata, nataraul era la 12 pe sens opus in sant si astepta. Norocul meu ca si eu ma asteptam. Odata m-am ferit de un dulau si am intrat pe contrasens, era sa fiu lovit..:(

Voi cum va descurcati?

Salut!

Nu esti singurul cu problema asta. Traim in Romania. Am umblat prin multe tari dar nu am vazut caini pe strada, vagabonzi, nicaieri. Asta se datoreaza "iubitorilor de animale" care adopta caini pentru a le da apo drumul pe strazi, iar lrgile sunt facute aiurea la noi si care sunt cat de cat bune nu se aplica.

Nu stiu, eu ma gandeam sa imi pun pe bitza un suport de ciomag :D. oricum daca te intalnestu cu doi ciobanesti nu ai ce sa le faci. Ar mai fi ceva dispozitive cu ultrasunete, dar nu am incercat asa ceva niciodata si nu stiu daca functioneaza.

Totul tine de atitudine!

Dacă ti-e frica, o furi. 

Io ma uit in ochii lor mici si rai cu ochii mei mari si răi. abia astept sa vina la mine ca sa-i pocnesc!

Sa vezi cum se razgandesc...

• Haha 2

La mine funcționează metoda cu dat jos de pe bicicletă, strigat la ei, mers pe lângă până trec. Pentru aia mulți de la stana tocmai am achiziționat un pistol Airsoft, urmează să îl testez...:D

Posted (edited)

Ma gândeam si la un spray  anti-urs, dar costa 400 lei.

Ma intreb cum o funcționa pe potai...

De curand am luat o arbaleta pentru pescuit. Am testat-o "pe uscat" si e meserie!

Edited by PVN10

1 hour ago, PVN10 said:

Ma gândeam si la un spray  anti-urs, dar costa 400 lei.

La un spray anti-câini te-ai gândit?

Șpreiu anti urs e tot cu piper. Ca și ăl anti câini. Dar cu o concentrație mai mare de Capsicum și cu un volum mult mai mare (că ar fi o glumă proastă să-i dai cu doar 50-100 ml în bot)
Practic e cam același lucru, la o scară nițel mai mare (pencă și ursu' bate niște sute dă chile)

Dacă mai egzistă moderatori p-acilea, poate mută/lipesc discuția undeva aici:

sau aici

• Upvote 1

Da... odată la deceniu tot răsare câte un topic din ăsta. 

Latră un chine la un bițiclist și se caută soluții... :o3

- NU mai sprinta. Cuțu prinde 50 în 3s dând din coadă. Ai tu nick-ul dashTM dar tot nu e Armstrong. 

Redu viteza, chiar opreșre-te dacă e cazul. Vorbește cu animalul nu țipa (squealing). Versuri hotărâte sau vorbe 

injurioase către famelie și cunoștințe. Câinele chiar le pune la inimă. 

- NU (încerca să) dai cu piciorul, nu mergi cu un picior în aer. Dangling bits tend to be crunchy!

în 100% din cazuri, în 100% din plimbările mele și interacțiunile mele cu patrupede... mi-e frică de bipede. 

Când mă salută un purecilă sau o ditamai gașcă de păroșenii, încetinirea rezolvă 70% din urmărire.

Țin să subliniez că încetinesc în primul rând pentru a evita accidentele. Nu vreau sub nici o formă să rănesc vreun animal. 

Și nici pe subsemnatul că de la iuțeli prea amețitaoare e ușor să iei șanțul în brațe, evitând o altă coliziune. 

În 28% din cazurile rămase mai slobod propoziții cu interjecții și unele elemente vulgare. 

În 2% fac o pauză. Ori beau o gură de apă ori chiar bag o păruială/scărpineală cu bestiile

Evit asta doar dacă îs extra noroioși sau uzi că put după de-mi cade și părul din nas. Dar... dacă n-am întâlnire... mă mai bag :D

Azi, peste câteva ore, plec spre Brașov din spre Pietroșița, pe dn71. 

Am camera pe ghidon și o să înregistrez, dacă nu apar probleme tehnice, cei circa 35km din Pietroșița până în Sinaia.

Pe tronsonul Moroieni-Glod (mai ales) și până pe la kilometrul 20, șanse maxime să mă salute mai multe potăi. 

Din satul din care plec și în comună e irelevant că îs cuminți și/sau mă cunosc. 

O să dau șier pe tub și aici. 

Pro tip: câteva treat-uri sau numa niște boabe normale (Chappi) au un efect instant și, spre deosebire de spray-uri, nu vei suferi de usturimi de la ele. Nici dacă le mănânci tu, mind you. ;)

Pentru că îți garantez că va ajunge capsaicină și in ochii, nasul și alte părți ale corpului tău.

Cine a folosit spray-uri anti urs, cuț sau hoț ori a fost la petreceri/cumetrii cu jandarmi, știe asta foarte bine.

Să ai un spray la tine. Da! Recomand! Dar este ca ultimă apărare când dau băieții cu șișu  ca să "dă bicicleta" 

(p.s. în Glod nu e cazul, dacă întreabă cineva)

• Upvote 1
  • Like 4
  • Haha 1

Șișu' e obligatoriu sa-l ai la tine! 

Eu am un Kabar cu toc.

Mai exista si taser.

500USD original, 50Euro copie.

46 minutes ago, PVN10 said:

Șișu' e obligatoriu sa-l ai la tine! 

Eu am un Kabar cu toc.

Mai exista si taser.

500USD original, 50Euro copie.

Să-mi povestești cum iese când îs cinci, dai într-unul și mai răsar cincizeci de prin sat când chițăie primul. ;)

Serios, dai cu parfum și-ți cauți de drum. Scoți jucării din alea... riști să te curentezi. 

O haită de câini latră ca să pleci tu de acolo și atât. Sar la roată că le-o rămas un instinct stupid, de pe vremea mamuților. 

Dacă un membru al haitei zice "au", toți ceilalți își caută altă ocupație. 

La fel ca societatea civilă. Dă jandarmu un baton peste gioale unui protestant... pleacă toți acasă. 

Asta spre maximă deosebire de conaționali unde unitatea și coeziunea civică este de invidiat și, la rele ori la bune, se bagă toți pentru unul. 

Eu mai bine dau $500 pe gume noi și camere sau o furcă nouă!

De restul iau bere!

• Like 2

Miem place titlul topicului.
:D

"de pradă"...

sau o fi Prada?

Cainele, fiind unealta diavolului, se imbraca si el de la Prada.

• Haha 1

Nu bre... îs din ăștia:

4756098992_5fbae5e9a3_o.0.0.jpg

ÒwÓ

• Haha 3

Cainii se impart in mai multe categorii: caini de casa , caini de camp si caini de stana . Cei mai periculosi sunt cei de stana. Ceilalti nu musca doar latra si cel mai periculos este atunci cand incercam sa ne ferim de ei. Ne putem dezechilibra sau intra in ei si se pot intampla accidente grave. Atentie mare la caini ! 

In cazul meu, spray-ul anti-caini functioneaza. Dar sa iti iei din ala de tip jet, nu pulverizator, ca daca bate un pic vantul s-ar putea sa se intoarca spre tine. Problema cu spray-urile astea e ca tin putin: max 2-3 jeturi. Si daca ai ture dese s-ar putea sa te cam coste spray-urile.

Cea mai buna si cea mai ieftina solutie ramane tot sprint-ul. Insa fara frica si fara miscaru bruste, in genul celei in care ai ajuns pe contra-sens.

Mi se pare ca ala de urși are jetul colorat ca sa vezi unde țintești. 

• Haha 1

salutare, 

ca tot vorbiti de spray de urs - cand ajung acasa o sa fac o poza la instructiunile de folosire, e cu rasu-plansu cand le citesti. 

Din varii motive am achizitionat(si carat) in ceva zeci de km de trasee de munte acel spray. Din fericire. nu am ajuns in situatia sa il folosesc. 

@PVN10 daca te mai gandesti la el candva, putem sa ne intelegem la un pret decent si ti-l dau pe al meu. 

Cat despre cainii de pe traseu: 

- nu am dat de foarte multi in zona Sibiului pe drumuri nationale, judetene, comunale, forestiere. Cand dau de ei, in 98% din cazuri e eye-contact in timp ce imi continui deplasarea, eventual si o vorba spre ei. Nu am avut nicio problema pana acum, dar nici nu ma tem de ei(or fi simtind)

Mie personal mi-e mai frica sa nu sara unul in roata si sa ma tranteasca decat sa ma muste. 

- cei de la stana: am avut parte in prima saptamana din august de vreo 5-6 intalniri cu ei. Numarul a variat de la 1 per intalnire pana la (cel putin)15 bucati, in 2 cazuri. Problema s-a rezolvat cu un ignore si o vorba buna; sau cu niste pietre aruncate dupa ei;

La ultima intalnire, pentru ca tot le carasem dupa mine si pentru ca erau din nou vreo 10-12 - am folosit petardele cu 3 focuri din dotare. Au fugit mancand pamantul nu cand a inceput petarda sa explodeze ci chiar din momentul in care au vazut fumul iesind din ea. 

Mi-a fost invatatura de minte si mi-a adus pareri de rau ca nu am folosit petardele de la inceput in locul pietrelor. 

Le tin cate una, doua sau trei infoliate in folie de aluminiu, ca sa nu se deterioreze prin borseta dupa nenumarate purtari. 

Cand esti pe bicicleta, mai ales pe sosea in viteza, e cam dificil sa scoti petarda si sa o mai si aprinzi.  Dar am amici care au tot timpul al ei petarde in  borseta. (frica mare)

• Thanks 1

14 minutes ago, EyesOnly said:

Cand esti pe bicicleta, mai ales pe sosea in viteza, e cam dificil sa scoti petarda si sa o mai si aprinzi.

De obicei se retrag când oprești, nu mai trebuie să arunci petarda. Dacă dai un jet de apă din bidon fug ca din pușcă, însă pe mine asta mă enervează. Opritul. Mai ales dacă sare câinele la tine și nu-l vezi din timp, bagi o frânare în forță și cu cursiera ai toate șansele să ajungi pe asfalt.

Am câțiva prieteni care nu se tem de câini. Ori îi ignoră și pedalează mai departe, ori latră ei mai tare decât câinii. Ăștia din prima categorie ajung cel mai des să fie ”capsați”. Ăilalți își recunosc înfrângerea în fața câte unui ciobănesc nervos și nu mai merg prin raza lui de acțiunea :))

32 minutes ago, paulrad said:

Am câțiva prieteni care nu se tem de câini. Ori îi ignoră și pedalează mai departe,

in acestia, care nu se tem, ignora si pedaleaza, nu prietenii tai :))), ma incadrez si eu. 

ori latră ei mai tare decât câinii.

de 2-3 ori mi s-a intamplat de cand ma dau eu pe doua roti 

Ăștia din prima categorie ajung cel mai des să fie ”capsați”.

din fericire, nu am intrat niciodata in categoria capsatilor si sper nici sa nu intru. 

De obicei se retrag când oprești, [....] însă pe mine asta mă enervează. Opritul. Mai ales dacă sare câinele la tine și nu-l vezi din timp, bagi o frânare în forță și cu cursiera ai toate șansele să ajungi pe asfalt.

exact aici sunt si eu - ma enerveaza sa ma opresc dar, cel mai tare, ma ingrijoreaza faptul ca ar putea sa se intersecteze cu bicicleta si sa las piele pe asfalt(si nu numai)

Am coleg de munca care s-a ales cu (clasica) clavicula rupta de la asa ceva. 

Ăilalți își recunosc înfrângerea în fața câte unui ciobănesc nervos și nu mai merg prin raza lui de acțiunea

nu erau ciobanesti dar erau rai de tot. Am renuntat pentru vreun an sa fac acel traseu. Dupa aceasta pauza, la prima tura pe acolo am avut din nou probleme. Avand in vedere ca apartin unei case din acea zona pustie, ca e traseu marcat de primarie in padurea de la iesirea din oras - am facut sesizare la primarie si am sunat la politie. De la primarie am primit copie dupa procesul verbal intocmit cand i-au amendat. Coincidenta sau nu, de atunci cainii s-au "teleportat" dincolo de gard, in curtea casei. 

P>S> la o tura pe munte la picior sau cu MTB-ul pe dealuri nu o sa mai plec niciodata fara cateva petarde la mine. Eficienta maxima la dimensiuni foarte mici, in caz ca e nevoie

O cale spre rezolvare  este a deslusii,  ceea ce ii determina pe caini sa actioneze asa cu "agresivitate" . Caini au un instinct care se numeste prey drive (un instinct de a vana, alerga dupa , obiecte, animale, oameni IN MISCARE) . Asta este o joaca ptr ei si nu are substrat de agresivitate . In majoritatea cazurilor cand obiectul aflat in miscare s-a oprit, isi pierd si ei interesul, cel mult, vin ,cerceteaza, miros...

Deci , nu mai da-ti pedale in momemtele alea de panica, haos , ptr ca se pot intampla accidente... Nu intra in panica (multi o sa ziceti, ma-ta sa nu intre in panica), dar tocmai starea de agitatie, tipatul la ei, gesticularea haotica maini, picioare l-e alimenteaza cainilor si mai mult interesul .

1)nu panica

2) franezi treptat , te dai jos de pe bicla, te poti pozitiona in lateralul ei perpendicular ptr a fii protejat

3) fara tipat, gesticulat, incerci sa "dialoghezi" cu cainele, poti sa-i spui orice, sa-l injuri de ma-sa , dar CALM

4) majoritatea avem bidoane cu apa la noi, pulverizeaza un pic spre el , cu siguranta  se va speria...

5) care are sange poate incerca o inversare de roluri, din prada sa devina pradator, facand exact ce face cainele , mergand direct spre caine  , reactia va fii WOW  , ptr ca ei se asteapta ca tu sa fugi in continuare, ori se opresc din actiune, ori o vor lua la sanatoasa...

Solutiile cu pistoate airsoft, bate , mi se par fanteziste, ineficiente, total incomode

• Upvote 1

Am intalnit un singur caine care s-a pus cu mine. Era de la o stana de pe malul barajului argeș. A trebuit să mă dau jos si sa-l bat cu bicicleta in cap!

• Haha 1

Deci... ieri n-am avut baftă... Probabil de la căldură, nici un latră nu mă câine, tot drumul. Doar un grătărist alerga o potaie prin PN Bucegi... 

O să urc filmarea drumului, probabil diseară... Doar depășiri în curbe, pe linie continuă, ca puncte interesante... dar nu pentru subiectul în discuție.