Recommended Posts

On 8/30/2020 at 11:58 AM, yo6ial said:

Da... odată la deceniu tot răsare câte un topic din ăsta. 

Latră un chine la un bițiclist și se caută soluții... :o3

- NU mai sprinta. Cuțu prinde 50 în 3s dând din coadă. Ai tu nick-ul dashTM dar tot nu e Armstrong. 

Redu viteza, chiar opreșre-te dacă e cazul. Vorbește cu animalul nu țipa (squealing). Versuri hotărâte sau vorbe 

injurioase către famelie și cunoștințe. Câinele chiar le pune la inimă. 

- NU (încerca să) dai cu piciorul, nu mergi cu un picior în aer. Dangling bits tend to be crunchy!

în 100% din cazuri, în 100% din plimbările mele și interacțiunile mele cu patrupede... mi-e frică de bipede. 

Când mă salută un purecilă sau o ditamai gașcă de păroșenii, încetinirea rezolvă 70% din urmărire.

Țin să subliniez că încetinesc în primul rând pentru a evita accidentele. Nu vreau sub nici o formă să rănesc vreun animal. 

Și nici pe subsemnatul că de la iuțeli prea amețitaoare e ușor să iei șanțul în brațe, evitând o altă coliziune. 

În 28% din cazurile rămase mai slobod propoziții cu interjecții și unele elemente vulgare. 

În 2% fac o pauză. Ori beau o gură de apă ori chiar bag o păruială/scărpineală cu bestiile

Evit asta doar dacă îs extra noroioși sau uzi că put după de-mi cade și părul din nas. Dar... dacă n-am întâlnire... mă mai bag :D

Azi, peste câteva ore, plec spre Brașov din spre Pietroșița, pe dn71. 

Am camera pe ghidon și o să înregistrez, dacă nu apar probleme tehnice, cei circa 35km din Pietroșița până în Sinaia.

Pe tronsonul Moroieni-Glod (mai ales) și până pe la kilometrul 20, șanse maxime să mă salute mai multe potăi. 

Din satul din care plec și în comună e irelevant că îs cuminți și/sau mă cunosc. 

O să dau șier pe tub și aici. 

Pro tip: câteva treat-uri sau numa niște boabe normale (Chappi) au un efect instant și, spre deosebire de spray-uri, nu vei suferi de usturimi de la ele. Nici dacă le mănânci tu, mind you. ;)

Pentru că îți garantez că va ajunge capsaicină și in ochii, nasul și alte părți ale corpului tău.

Cine a folosit spray-uri anti urs, cuț sau hoț ori a fost la petreceri/cumetrii cu jandarmi, știe asta foarte bine.

Să ai un spray la tine. Da! Recomand! Dar este ca ultimă apărare când dau băieții cu șișu  ca să "dă bicicleta" 

(p.s. în Glod nu e cazul, dacă întreabă cineva)

enjoy this !

Poate vroia la joacă (arată mult a Golden Retreiver. Cu un părinte Golden Retreiver poate moștenii caracterul exuberant și jucăuș, precum Cockerii)

Eu cataloghez asta ca accident nu atac. 

Poate fi, chiar si asa e nasol sa dai peste unul.

In tura de sambata, in timp ce imi mancam micul dejun (o prajitura proteica de vreo 50g) si eram la baza unei mici catarari, cred ca aveam maxim 20km/h la intrarea intr-un sat apare de nicaieri din boscheti un ciobanesc de Bucovina. !!!!!  :O

Nu m-am panicat, m-am dat jos incet si l-am servit putin cu o gura, maxim doua :)

A fost bine, parca mi-a si multumit. :>

• Upvote 1