freetools

Magazine din Romania

Recommended Posts

Buna ziua, doresc sa stiu puteti aduce pe comanda produsul marimea x

Magazin: nu

Importator, eu-bla bla, se poate comanda marimea x?

Nu vindem la persoane fizice

Da , ma stiu, vreau sa stiu numai daca se poate aduce pe comanda marimea x daca fac comanda dintr-un magazin.

intrebati in magazin.

Iar iau magazinele la rand.

Nu putem aduce

Iar insist la importator

Dupa insistente, imi dau un cod al produsului sa le spun la magazin.

Da orice produs aflat in productie se aduce, aflu ca este si in stoc in depozitul dun UE

Iar ma apuc de dat mesaje la magazine,

stiti am vorbit cu importatorul, uitati codul, au spus ca se poate aduce.

il aduceti sau nu.

unele magazine nici nu mai vor sa raspunda, altele ma indeamna sa il iau din Germania, altele imi raspund pe sfert, gen da se poate aduce.

Si in cate zile si cat costa.

2 saptamani

Iar mesaj si pretul?

Pauza

Cum naiba nu dau nene astia faliment nu inteleg?

Ma duc la un magazin mare cunosut, pt centare roti

Nu putem centra, daca centram se deformeaza, nu centram azi, alta data

Vino saptamana viitoare.

Germania, buna ziua doresc produsul x marimea x se poate sa-l aduceti?

Da, faceti comanda.

Pac, pac comanda.

Și de ce te superi? :)

Așa funcționează "piața", prin diferența de atitudine a oamenilor - ăia care cer și ăia care oferă.

Dacă tu, care cauți și ceri ceva de la 5 inși, primești răspunsul NU de la 4 și DA de la al 5-lea, rezolvi cu cel din urmă problema. 

Poate și ăia 4 au o justificare, dacă sunt magazine fizice și știu că nu are rost să aducă pe stoc o piesă foarte rar cerută.

Pe ăla care are magazin online îl doare la bască, cere piesa la furnizor și ți-o trimite.

• Upvote 1

Pot sa spun si eu 2 anecdote?

Prima: ma duc la un magazin cu pretentii din Buzau. Buna ziua am si eu o bicicleta de ansamblat de la zero, toate piesele noi etc. Cat ma costa? xxx lei. Pai lista dvs de preturi e asta? Raspuns: Da.. Pai si insumat, pretul pe care mi l-ati dat e dublu cat aveti in lista. Raspuns: Da, dar bicicleta si piesele astea ale tale sunt noi, trebuie ansamblate cu grija si de aceea costa mai mult :))) 

Magazin mare din Romania , comand 2 jante pentru frane pe janta... Primesc jantele in varianta disc... Sun si le spun problema .. sunt intrebat: si cum iti dai seama ca sunt pentru disc?

• Haha 2

Am vrut un angrenaj dar cu brațe de 165mm

Produs care este in depozit UE și poate fi adus pe comanda.

Nu e prima oară când cumpăr ceva ce trebuie adus pe comanda de importator.

Aproape de fiecare dată când comand ceva online de la magazine de biciclete din RO mă enervez cu chestii ce apar în stoc, pe care dau banii, doar ca să fiu sunat apoi că nu mai avem produsul X, dar dacă vreți avem Y.

Acum o săptămână, duminică, am comandat 2 cauciucuri de la marosbike, apăreau pe stoc. Transport gratis, brici. Marți le pun pe bicicletă, visam eu. Cum n-am primit câteva zile nici un semn,  sun joi la magazin și mi se spune că luni a fost plasată comanda la furnizor, mă contactează când ajung la ei. Mă uit pe site, acum scria ”În stoc furnizor, livrare 1-6 zile”. Dacă scria așa de la început nu le mai comandam că speram să le am mai repede. Mă sună vineri: ăăă, a venit doar un cauciuc de la furnizor, nu mai este pe stoc, dar avem modelul... Într-un final i-am zis duduii că dacă nu-s în stare să țină un magazin online cu stocul actualizat să meargă să vândă la tarabă în piață nu să ia banii oamenilor pe produse ce nu le au. Acu` aștept banii...

O să încerc să nu mai cumpăr absolut deloc de la magazinele din țară. Teoriile patriotist-economiste cu încurajat piața locală sunt pline de bullshit. Magazinele astea de 2 lei cu care îți pierzi timpul și banii sper să dea cât mai repede faliment.

Eu am remarcat altă chestie general valabilă la escrocii care vând produse de ciclism în România - dacă vrei să cumperi un ciclocomputer mai de Doamne-ajută trebuie să plătești cam de două ori mai mult decât la magazinele de profil din afară. Hai, adaos comercial - să mănâncă și gura lor o pâine - dar oare chiar își găsesc fraierii?

În rest și eu cumpăr de la noi doar consumabile de strictă necesitate, altfel - doar de la magazinele online din afară.

Citesc si plâng.

Ies de pe forum si privesc in jur. E la fel.

Imi amintesc de o postare libidinoasă de pe social media: " Am avut norocul că m-am născut Român".

Siktir.

în urmă cu 9 ore, BodoC said:

Citesc si plâng.

De ce dom'le? Sunt atâtea magazine bune în Germania, cu prețuri decente și servire impecabilă... Plus că merge TVA-ul către un stat care face o autostradă, o pistă de biciclete, chestii de care te poți bucura într-un concediu (bine, nu în 20 20).

în urmă cu 9 ore, BodoC said:

Ies de pe forum si privesc in jur.

Eu privesc tot mai rar în jur că de câte ori o fac sunt tot mai convins că o să sfârșesc într-o țară civilizată unde pot să-mi văd de viață și pasiuni încât nu mai are rost să mă enervez. Întrebarea e ”când” nu ”dacă”, însă eu mă mișc mai greu de felul meu :))

• Upvote 3
  • Like 1

6 hours ago, paulrad said:

De ce dom'le? Sunt atâtea magazine bune în Germania,

Știi bine că era retorică.

Cam de aia si eu prefer să cumpăr de afară.

7 hours ago, paulrad said:

Plus că merge TVA-ul către un stat care face o autostradă, o pistă de biciclete, chestii de care te poți bucura într-un concediu (bine, nu în 20 20).

Esti sigur ca ramane TVA-ul in jermania si nu-l trimit inapoi in RO?

• Haha 1

Ca tot veni vorba de TVA, anul asta din cauza covrigului, cota in Germania e de 16% de la 19%. Desigur preturile au ramas la fel, deci comerciantii castiga mai mult :)

Daca schimbi destinatia din RO in DE o sa vezi ca scade pretul.

1 hour ago, MLADEN said:

Esti sigur ca ramane TVA-ul in jermania si nu-l trimit inapoi in RO?

Zici bine ce zici. Acum cativa ani magazinele online din Germania care vindeau marfa peste o anumita suma anual catre o alta tara UE au fost obligate sa colecteze TVA-ul in functie de procentul valabil in tara de destinatie, iar din asta deduc ca sumele respective erau apoi trimise catre bugetele tarilor respective. Valabil si pentru Romania, si pentru Franta (unde TVA-ul e ceva mai mare decat in Germania, iar preturile sunt ajustate in consecinta cand te loghezi), dar nu toate magazinele au aplicat regula asta in acelasi moment. Pe de alta parte, am impresia ca nu toate au aplicat inca criteriul asta fata de Romania, pentru ca nu toate vand anual peste pragul ala impus de lege. Astea mari si populare la noi, precum Bike24/Bike Discount/Bike Components sigur, dar nu bag mana in foc ca si la r2-bike sau poison-bikes e la fel.

Aici referitor la ce cota de tva ne impun magazinele putem afla simplu daca cineva care a cumparat de curand din acele magazine se poate uita si vede codul de tva de pe care e facturat, ca e de RO sau DE si asa aflam simplu unde se duce tva. Eu am cumparat din spania de la bikein 2 seii in aprilie cand a fost marea nebunie la noi si mi-au dat cu tva de spania am cod de spania si tva de spania 20%, iar ca diferenta de pret a fost simpla pretul la cele doua sei plus transportul din spania cu gls pe care mi-au luat 10euro a fost cu 50 lei mai scump ca  o singura sa in romania.

19 hours ago, majikstone said:

Zici bine ce zici. Acum cativa ani magazinele online din Germania care vindeau marfa peste o anumita suma anual catre o alta tara UE au fost obligate sa colecteze TVA-ul in functie de procentul valabil in tara de destinatie, iar din asta deduc ca sumele respective erau apoi trimise catre bugetele tarilor respective. Valabil si pentru Romania, si pentru Franta (unde TVA-ul e ceva mai mare decat in Germania, iar preturile sunt ajustate in consecinta cand te loghezi), dar nu toate magazinele au aplicat regula asta in acelasi moment. Pe de alta parte, am impresia ca nu toate au aplicat inca criteriul asta fata de Romania, pentru ca nu toate vand anual peste pragul ala impus de lege. Astea mari si populare la noi, precum Bike24/Bike Discount/Bike Components sigur, dar nu bag mana in foc ca si la r2-bike sau poison-bikes e la fel.

Dar cum ofertele bune se gasesc in special la astea mari, astea-s cele care ii intereseaza pe romani.

Nu stiu de ce nu intelege lumea ca magazinele din Romania nu prea au cum sa ofere preturi mai bune decat cele mari din exterior.

Ii un cerc vicios: Piata de biciclete din Germania (de exemplu) ii mult mai mare decat cea din Romania (inclusiv daca raportam la nr. de locuitori) asta implica comanda plasata catre producator de catre distribuitorul neamt sa fie mult mai mare decat cea plasata de distribuitorul roman. Nu cred ca-i greu de dedus ca in aceste conditii distribuitorul neamt poate obtine pret mai bun decat cel roman.

Romanu' va avea rulaj mai mic, si/sau va avea adaos comercial mai mic, deci profitul va fi mai mic. Dupa ca-si plateste creditele pe la banci, leasingurile la Q7-uri, si alocatiile la amante, nu-i vor mai ramane prea multi bani pentru imbunatatire serviciilor (ex. sistem de gestiune dastept care sa fie cu stocurile actualizate realtime). Neavand servicii comparabile cu aia din exterior, alieneaza clientii. Neavand multi clienti, vin mai putini bani...

Plus, in germania (de ex. din nou) isi au sediul multi producatori de biciclete, iar acestia opereaza cu producatorii de piese si accesorii la nivel de OEM. Acesti producatori de biciclete isi mai golesc stocurile ramase prin outlet-uri oferind pe piata componente la vrac care din start au preturi mai bune decat cele aftermarket.

Asa ca lamentarile de genul "dincolo ii mai ieftin" is inutile. Vrei pret bun? cumpara de unde-i mai ieftin... vrei sa-i sustii pe astia autohtoni? sparge pusculita deoarece o sa te coste... :)

• Upvote 1
  • Like 3
  • Thanks 1