Razvan Olaru

Big Guy - 120Kg - 2500 Ron

Recommended Posts

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi privitor la achiziția unei biciclete pentru mine, am 1.80 și provocarea e ca chinui pamantul cu doar 120 kg.

Am avut ceva probleme cu genunchii, făcut operație de menisc si tendon rotulian, entorsa grad 3 făcute praf ligamente... pauza totala de miscare vreo 6 ani și treptat m-am ingrasat de la 85 pana la acest mic tonaj care e stabil de un an.

Recent am echipat fetita cu o bicicleta cat de cat și acum vreau sa mă documentez sa iau și ceva pentru mine să dau burta jos și să mă bucur de natură. Din păcate încă nu pot alerga, nu mă țin genunchii și nu vreau sa îmi rup ce a mai rămas din meniscul polizat, am mai mers la sala, la bicicleta din sala merge chiar ok 8-10 km.

Nu am mai mers pe bicicleta de foarte mulți ani, aveam un Pegas cu frana de picior, am mai încercat sa mă plimb cu jucăriile prietenilor și încă încerc sa imi dresez creierul ca frana e la mană și nu la talpă.

Nu mă pricep la biciclete absolut deloc, abia ce am aflat saptamana asta, este că există standarde de dimensiuni și ma coplesesc varietatile de modele pe care nu prea le pricep si disting, ce e ăla un hardtrail față de un xc, trekking cyclopi wtf și alte nebunii. 

Dacă aveți sfaturi sau sa îmi puteți indica un loc / secțiune / clipuri din care sa invat mai multe într-un format mai condensat ce înseamnă fiecare sa nu fie nevoie de 2 ani de studiu sa inteleg cam ce mi s-ar potrivi mie ar fi minunat.

Din ce am observat, in perioada asta(septembrie) e jale cu stocurile in tara și nu numai, nu prea se găsesc modele ca sa am din ce alege. Prin magazinele în care am fost, aveau ori biciclete ciudate ca forma ori pentru persoane foarte înalte, mai mult rebuturi pe care nu le vrea nimeni sau prețuri piperate, nu am avut ce proba.

În general voi face plimbarile împreuna cu fiica în oraș/parcuri și ocazional pe drum de pamant / pietruit cand iesim in natura sau la pădure.

Daca puteti recomanda ceva care sa fie cat mai comod pentru statura mea, nu am înțeles ce model de bicicleta se potrivește cerințelor mele, ce dimensiune de cadru mi se potrivește avand in vedere tonajul pe care îl am și nu vreau sa rup bicicleta în doua(unii vanzatori au zis ca trebuie sa stau aplecat pe cadru sa am o postura ca de competiție ca sa distribui în mod egal greutatea ca altfel se rupe bicicleta sub mine... wtf), sa fie cat mai blanda cu genunchii nu imi rupă iar meniscul(aici mă refer la ce unghi ar trebui sa aiba șaua fata de pedale, nu ma pricep, tine de tipul bicicletei cred), frane acceptabile, ceva viteze(nu trebuie sa fie zeci, doar sa fie utile) cat sa pot urca o panta, ceva suspensii care sa nu plesnească sub mine și să nu cantareasca o tonă.

Bugetul este de 2500 lei, produsul poate sa fie nou sau chiar SH unde cu siguranta găsesc ceva mai bun cu dotări mai ok.

Nu o sa fie neapărat o achizitie din scurt la impuls, e clar ca nu prea am din ce alege momentan, cel mai mult doresc sa ma ajutati cu o recomandare de model / clasa astfel incat sa știu în ce direcție sa mă uit. Deocamdata cand intru intr-un magazin sau ma uit pe un site de biciclete, meiun cand mă uit la datele din calendar, fac muu la poarta nouă și zic glu glu la lemne.

Mi-ar plăcea foarte mult ceva cu asistență la pedalare mai ales la urcarea in rampa, dar aici bugetul nu ar trebui sa sara de 3500 lei (SH?)

Help a big guy out, vreau sa dau jos burta.

Îmi pare rău că trebuie să încep cu o mică descurajare, dar bicicleta nu o să te ajute să dai jos burta, decît dacă pedalezi serios și frecvent.

Mersul pe jos și atenția la alimentație, bicicleta statica (antrenament supravegheat) sau mersul pe banda la sală, toate o să te ajute mai degrabă la slăbit.

Asta nu înseamnă că nu trebuie să-ți iei bicicletă, mai ales că i-ai luat fetei.

Pentru tine m-aș gîndi la una solidă, chiar dacă ar fi mai grea.

https://bicicletapegas.ro/drumuri-grele-pro-l-verde-neon

• Upvote 1

1 hour ago, Traveller said:

Pentru tine m-aș gîndi la una solidă, chiar dacă ar fi mai grea.

https://bicicletapegas.ro/drumuri-grele-pro-l-verde-neon

La cea de mai sus am văzut limita de greutate pusă la 100kg.

Acesta are limita de 120kg:

https://bicicletapegas.ro/cutezator-ev-2018-portocaliu-cupru

Dar nu are ce face cu o bicicleta precum Cutezătorul. Locuiește în Iași, oraș unde rampele sunt la ordinea zilei.

Poate Suprem să fie o soluție, deși raportul minim de transmisie pare insuficient: https://bicicletapegas.ro/suprem-am-18-rosu-mat

• Upvote 1

Vin si eu cu ceva vesti mai "neplacute", scaderea in greutate este 70% din alimentatie ca sa nu fiu exigent si sa spun 80%. Deci strict vizavi de de subiectul slabit, acolo ar trebui sa iti indrepti atentia.

Eu m-as concentra la a ajunge la 100kg prin alimentatie, mers pe jos, sala, chiar si inot daca ai posibilitatea finanicara.

Ulterior, incepi sa ai variante de biciclete, mai ales ca in extra sezon incep sa apara si reducerile serioase.

16 minutes ago, Studio54 said:

scaderea in greutate este 70% din alimentatie ca sa nu fiu exigent si sa spun 80%

Grăsimile se ard la ”foc mic”. Atunci când practici sport/efort fizic regulat pentru o perioadă mai lungă de 3-6luni, încep să se schimbe obiceiurile alimentare. Adică organismul îți ”cere” alți nutrienți sau în cantități diferite. Trebuie să îți asculți corpul. Tot ce îți trebuie este multă voință să nu te lași de sport.

Posibil Răzvan să știe lucrurile acestea.

Acum el vrea doar o bicicletă care să nu cedeze sub greutate(mai ales la vale) și să aibă o transmisie cu raporturi optime pentru traseul vălurit al Iașului.

Fiind în aceeași categorie de greutate acum ceva timp și vrând chiar bicicletă de șosea, am studiat destul de intensiv limitele de greutate menționate de producătorii de biciclete. Rezultatul - dacă vrei să scrie negru pe alb că suportă 120 de kilograme greutatea ciclistului, ai de ales intre Cannondale, Giant si Specialized (poate or mai fi și alții, dar acum vreo 5-6 ani când am făcut eu această cercetare, cam astea erau variantele).

Problema la producătorii de mai sus e ca o să plătești mai mult pentru o bicicletă cu aceleași componente decât dacă ai cumpăra-o de la o firmă mai puțin renumită. Dar aici intram deja în alte discuții.

Revenind, pentru ce spui tu că ai vrea sa faci, după părerea mea ar fi recomandată o bicicletă de trekking, cunoscută și sub denumirea de cross (atenție - nu cyclocross). Particularitatea acestui tip de biciclete ar fi că au anvelopele ceva mai subțiri, bune pentru mersul pe asfalt, dar se pretează și la off-road mai ușor. Adică nu o să poți merge cu ea pe munte și să sari din piatră în piatră (cum ai face cu un MTB), dar din câte înțeleg nu ar fi genul de activitate pe care ți-ai dori să o desfășori.

Salutare Răzvan,
mi-a plăcut foarte mult cum ai scris și ai cerut sfatul :)

Așa cum am mai spus și aici unde se cere un sfat pt. o greutate mai mare
"Bicicleta ajută si nu prea.
Io nu am probleme deloc cu greutatea. Dar sotia cam da. Si pedaleaza destul de mult. 25-30km pe zi.
A slabit insa ceva mai mult (conform ceasului care a monitorizat si a cantarului) cand mergea pe jos. O tura de bicla de 25-30km ardea la fel de mult ca un mers pe jos de 10-15.
Randamentul biclei pentru deplasari e mult mai bun. Si de asta ar trebui sa "tragi" tare de tot pe bicicleta ca sa dai jos. Dar e cumva un cerc vicios nasol, ai o greutate care nu prea iti lasa loc de alegeri vizavi de o bicla..."

2-3 comentarii mai jos recomandam autorului să citească un topic pe care ți-l recomand și ție. Pe câțiva din cei care au scris pe acolo îi știu și le-am văzut evoluția în bine. Însă în 2 cazuri știu că respectivii au tras foarte, foarte tare ca să dea jos kg în plus. Asta înseamnă ture de 80-100km aproape zilnic și în regim de "alergat". 
Topicul e ăsta.

Mulțumesc mult de raspunsuri tuturor, chiar aveam emoții că e mort forumul, nu prea sunt postări de prin 2014 și îmi era frica că vorbesc singur.

Mă așteptam la răspunsuri de tipul alimentație & bla bla, in 90% din cazuri așa este, dar la mine metabolismul e lent, ca un exemplu exagerat si in gluma mai mult sau mai puțin: daca mănânc 100gr de carne, mă ingras cu 110gr; in caz de război eu voi supraviețui mulți ani  doar cu apa :)

Lasand gluma la o parte, alimentația este zic eu sub control, fara pâine, zero zahar sub orice forma(nici în cafea de 3 ani care și aia e decofeinizata), fara prăjeli, am uitat ce gust are ceafa de porc sau șunca. Am făcut analize la gastroenterologie, nutriționiști până și colonoscopii, asta îmi e organismul, trebuie sa ard calorii. Problema e ca in urma operației de acum 6 ani, activitatea mea zilnica de a face mișcare minim 15 km de mers pe zi și un efort fizic minimal dar zilnic si constant s-a transformat în munca de birou de la care mă ridic doar că sa merg la baie. De acasă la munca merg cu mașina de firma pt că asta mi se impune, uneori trebuie sa merg la clienți pentru sedinte in care stau tot pe scaun și povestesc dar tot cu mașina mă plimb.

Mă apucă râsul cu lacrimi(nu de fericire) când google îmi raporta luna de luna că "luna trecuta am făcut 2.3 km de mers pe jos și 1800km cu masina". Iar pt că jobul mă obligă iau telefonul cu mine si când merg la baie, nu cred că minte deloc.

Am văzut clar cum grăsimea și kg se aduna încet și constant, de asta in anul trecut am mai mers și la sala sau înnot câteva luni și kg scădeau frumos și constant (8 in prima luna și apoi 3-4 / luna), dar din ianuarie 2020 în schimb am încetat sa mai ies oriunde mulțumită guvidului. In 6 luni din care aproape 5 am stat izolat în casa alaturi de sotie și doi copii(fun), am pus la loc cele 20+ kg slăbite.

Gata, m-am trezit, vreau sa fac măcar un minim de mișcare dar constant, la sala și înnot nu mă duc pentru că riscuri, hai sa nu mai discutam aici de meniuri si diete, va rog.

Mulțumesc de recomandări Traveler dar ma așteptam să primesc un pic mai mult sfaturi referitor de unde mă pot documenta ca să nu vă deranjez atât de mult, am inceput cu YouTube seara asta și încep să pricep care ar diferențele între clasele de biciclete, dar am de mâncat pe pâine informatii câteva luni bune. Nu știu dacă un fat bike se pretează la plimbările în proporție de 90% în oraș, pe inserat și în weekend de 5-10km pe malul Bahluiului și pe colinele Iașiului.

Ce zice IonutA și Crystale pare mult mai plauzibil și sunt pe frecventa cu mine, a zis ceva de dealuri și rapoarte de viteza(mulțumesc de pont, eu mă plimbam cu un Pegas pliabil și nu știu ce sunt alea schimbătoare, o să mă documentez), o clasă Trekking / Cross, asta ma ajuta mult pt că reduce mia de opțiuni la doar o clasă și cu niște specificații ce probabil mi se potrivesc(sper) și pot citi mai multe despre ea. Downhill si acrobații nu mă coafează, sunt din alt film.

Am nevoie să mă ghidați daca mai sunt și alte indicații / specificații ce să mă ajute sa reduc opțiunile cum ar fi:

- cadru hardtail sau full suspension dar cu arc nu cilindru presurizat doar daca e din ala cu besini de bursuc că altfel fac plici la -10 grade când bate vântul din est

- dimensiune cadru(aici chiar îmi prind urechile că văd că în funcție de forma, dimensiunile recomandate diferă de la 46cm până la 58cm wtf)

- dimensiune roti; de 29 și nu de 26 că o să se îndoaie coarnele  când sar peste o monedă

- Șa cu arcuri din titan roz și inserție de gel de păr, că la 120 kg o să îmi iasă oasele din fund prin clavicula când merg prin gropile plantate de PSDNListul Chirica pe strazi

- jante din pexal că alea de sticla se crapă...

- frane Samurai Jack că alea Shimano Turner de blochează

- clasa de tzoacle Burtorex de la Tonnage pentru că alea sunt echipate decent și au cam tot ce îți trebuie

- You get the point.

O parte din ce zice Studio54 este foarte corect, se închide sezonul, se face curățenia de iarnă și dacă mă documentez și aflu cam ce îmi trebuie între timp, poate o sa prind o reducere. La ce vreme am avut in ultimii ani, nu îmi fac griji că iar o să fie surprinse autoritățile de zapada și o să mă pot bucura de ea tot anul.

Dar în același timp, pot găsi ceva SH, întreținut corect, dotari bune și probabil ce îmi trebuie, la un preț mai mult decât decent fata de orice reducere de poleiala noua dar mai slabă; doar sa aflu ce mi se potrivește.

Teach me!

@MaC® mulțumesc mult, abia acum am văzut postarea, eu scriam de zor de pe buda comentariul de mai sus, am să citesc.

Bicicleta nu o iau ca singur țel de a slăbi, dar decât să stau doar în pat și să mă uit la desenele lu fiimiu de 1 an de pe Disney junior (nu ne uitam la TV de vreo 16 ani dar You get the point), cred că e un șut în cur in plus favorabil să mă plimb afara cu ficămea care a căpătat și ea proporții cat am stat închiși în casă(sotie izolatoare ușor paranoica 😘)

• Upvote 2
  • Like 1

Parerea mea e ca bicicleta are sanse mai mari sa creeze dependenta decat mersul pe bicicleta.

Ajungi in punctul in care sa vrei sa investesti pana si ultima farama de timp liber.

Am un amic care se da la 100 kg pe cervelo s5, o cursiera usoara veritabila. Trage tare de ea si nu a avut probleme. Asta tine de noroc, insa de 3 ori a zburat peste ghidon si bicla e ok.

Din cauza ca nu ai conditie fizica buna ia un mtb cu 2 sau 3 foi, pt rapoartele mici.

în urmă cu 9 ore, Razvan Olaru said:

dar am de mâncat pe pâine informatii câteva luni bune.

Aici voiam să te aducem. :D

Opțiunile și posibilitățile sunt multiple, așa că un om care n-a mai intrat în contact cu domeniul din vremea Pegasului are multe cunoștințe de recuperat.

Am trecut și eu prin asta prin 2008-2009, și cred că majoritatea celor care scriem pe aici am avut un ecart de recuperat.

Cu alimentația nu mai insist, pare că ești în temă.

Nu știu dacă un fat bike se pretează la plimbările în proporție de 90% în oraș, pe inserat și în weekend de 5-10km pe malul Bahluiului și pe colinele Iașiului.

Am dat exemplul respectiv pentru că mi se părea cea mai solidă. Însă dacă obiectivele tale sunt cele de aici,  presupun că o bicicletă cross/trekking ar putea să fie ceea ce cauți.

La Decathlon au așa ceva: https://www.decathlon.ro/bicicleta-riverside-900--id_8577823.html

Însă menționează o limită de 120 kg bicicletă + biciclist, iar rapoartele de transmisie pentru urcare s-ar putea dovedi insuficiente (angrenajul are o singură foaie).

De suspensie spate poți să uiți, că nu ai nevoie. aia e utilă pe offroad serios, unde are misiunea să țină roata spate în contact cu solul și să permită pedalarea fluentă.

Aș fi eliminat și furca față cu suspensie din discuție, pentru tipul de plimbări dorit de tine, dar hai să zicem că o să-ți placă pe drumuri de pămînt sau pădure și acolo o să te ajute.

Combinat cu necesitatea de a urca, avînd în vedere că în Iași chiar ai dealuri serioase, tot la un MTB hardtail ajungem:

https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-st-540-275--id_8500757.html

• Upvote 1

In 6 luni din care aproape 5 am stat izolat în casa alaturi de sotie și doi copii(fun), am pus la loc cele 20+ kg slăbite.

Gata, m-am trezit, vreau sa fac măcar un minim de mișcare dar constant, la sala și înnot nu mă duc pentru că riscuri, hai sa nu mai discutam aici de meniuri si diete, va rog.

Le-ai pus de ce pt ca ai renuntat la miscare, nu trebuie sa mergi la sala, o poti face si acasa.

Am fost ca tine si stiu ce zic, am trecut de pandemie nu adunand kg si slabind inca 2kg asta e insa am avut ambitia ca mentin miscarea si am reusit timp de 89 zile plang si acum ca nu am reusit si a 90 zi sa fac zi de zi miscare, nu mult ci cate 20-30 minute intense doar cu greutatea corpului, m-au ajutat mult si la mersul pe bicileta. Am avut nesansa unui mic accident stupid nici cu bicileta si nici facand sport ci casnic care m-a facut sa stau pe dreapta o luna si ceva cu dureri pe intercostali stangi si coastele aferente. Deci cele 20kg repuse e garda lasata jos si faptul ca corpul inca nu e stabilizat cu noua greutate.

PS: genoflexiuni, flotari, plansa si fandari, mers in fandare, urcatul scarilor fac bine si la kg dar si la stabilitate, intarirea muschilor si rezistenta pentru bicileta (astea plus cateva exercitii mici pt cardio si ceva de abdomene erau cele din micile mele sesiuni de miscare de mai sus facute in pandemie). 

@Razvan Olaru

Nu iti recomand o anume bicicleta dar o sa iti spun din experienta personala. 

Am pedalat foarte multi km(vreo 6000) pe Scott Aspect 930(2014 edition). Nu am reusit sa gasesc, la o prima vedere, limita de greutate la ea. 

Dar greutatea pe care a dus-o in majoritatea acestor kilometri a fost:

- vreo 2-3 kg in plus fata de greutatea ei cheala(13,9) de la portbagaje, cric, acessorii

- minim 15/maxim vreo 30 de bagaje pentru turele de cicloturism

- si, cel mai important, magarul din dotare care s-a invartit pentru multa vreme intre 105 si 116(chiar cred ca si 120 multa vreme)

Nu s-a rupt bicicleta in doua, nu s-a dus tija de sa, a cedat o singura spita in toti acesti km.

Cat despre scaderea in greutate

- multi ani am dus-o cu ~85kg la 1,84m

- pauza de aprox un an din 2010 survenita de la cateva luni de ghips, operatie de menisc si recuperarea usoara de dupa(plus alte chestii personale mai nasole) mi-au dus mult in sus "presiunea" cu care atarnam pe acest pamant. 

- am gravitat intre 110-120 muuulti ani, chiar daca eram destul de activ si pe partea de ture de bicicleta

- la final de August anul trecut eram undeva la 116

- la mijoloc/final de Februarie anul asta eram la 92

- de prin Martie si pana in acest moment ma invart intre 87 si 89. 

Cum s-a intamplat Septembrie-Februarie:

- nu am schimbat foarte multe la nivel de alimentatie(pizza a ramas pizza,  painea e tot acolo, burger-ul(mai rar intotdeauna tot la fel, s-a redus, influentat de alti factori exteriori, consumul de bere)

- ritmul meselor a cam ramas la fel: in general nu mananc dimineata, prima masa mai serioasa pe intre 12 si 13, foarte des 

- nu mi-am propus sa scad din greutate(desi simteam ca e nevoie), chestia a venit de la sine

- am pedalat mult si enorm de mult pe home-trainer in perioada de toamna/iarna cand nu imi permitea vremea sa ies din casa

- aproape fiecare sesiune de bicicleala a fost precedata/urmata de ceva streching care a inclus de fiecare data minim 20 de genuflexiuni, maxim 50(mai ales dupa)

- am variat sesiunile hard cu cele lejere(plictisitoare) in zona 2 de heart rate(poti mentine lejer o conversatie cu altcineva in timp ce pedalezi)

- aveam activitate pe bicicleta in cel putin 5 zile din 7(un minim de 5 ore pe saptamana cred)

- au inceput sa dispara kilogramele fara sa bag prea mult in seama asta(dupa mintea mea - sesiunile relativ lejere si dese combinate cu temperatura din casa au avut in impact major pentru asta)

- am inceput sa realizez ca imi cam cad hainele de pe mine, usor-usor si astfel a inceput sa fie si un target pentru mine chestia asta, fara a face, cu toate acestea,  un obiectiv major din nevoia de a scapa in greutate

- am urcat si coborat toate etajele de la munca(nu am folosit liftul pentru cele 3 etaje de la fiecare pauza)

- am mers mult mai mult pe jos la munca - pauzele de tigara combinate cu drumul mai lung pana la locul de fumat

- am observat, cu timpul, cum metabolismul meu s-a schimbat: nu mai aveam senzatia de supra-plin dupa o masa(pizza tot la fel de mare a ramas)

- la modui cel mai serios posibil, fara gluma vizitele la baie au fost si sunt mult mai ....productive 

- Ianuarie/Decembrie/Februarie - au fost adaugate pe langa bicicleta din casa si vreo 10 ture de traseu de iarna pe munte

In starea de urgenta am intrat cu 92kg. La prima iesirea din casa, pe 15Mai, am iesit cu 88. 

Sesiunile de bicicleta au ramas la acelasi nivel, In plus s-au adaugat sesiuni de 10-20-30 minute(cu ceva exceptii de 1-1,5h) de vaslit pe aparatul de vaslit la interior. 

Au disparut crunt si dezamagitor - numarul de km facuti in pauzele de la munca, etajele urcate si coborate

In acest moment ma invart la 88, cu mici diferente +- de la o zi la alta. Nivelul de activitate a crescut - vaslitul a disparut, bicicleala a ramas la acelasi nivel ca si durata, dar a trecut l100& a exterior cu o medie de 5-600 de km pe luna. S-au adaugat in plus multe activitati de traseu montan(cu o medie de 20-22km per activitate)

Toti suntem diferiti si avem organisme diferite Evident, daca toate chestiile astea au functionat la mine, nu inseamna automat ca functioneaza si la altii. Dar sigur pot sa aiba impact pozitiv. 

Long story short - regim alimentar foarte putin schimbat. activitate fizica crescuta foarte mult si destul de variata ca intensitate si durata.

Rezultat - multe haine aruncate si multe haine noi de cumparat(usturator putin la buzunar dar placut ca si sentiment)

Poveste lunga, sper sa nu plictisesc cu ea. Si sper ca experienta mea sa te ajute cat de cat. 

P>S> Domnul Goagle s-a gandit ca vrea sa imi evidentieze schimbarea si imi tot tranteste cate un colaj din cand in  cand

Iunie 2019 - Iunie 2020

kTD3zdLh.jpg

Septembrie 2019 - August 2020 (bluza gri XL in septembrie, L in August)

15Ak2nNh.jpg

Ae9Dja4h.jpg

• Upvote 3
  • Like 1

@EyesOnly superba evolutia, mulțumesc mult de răspunsul încurajator, aceeasi "conformatie metabolica"(exista asa ceva?) cred ca am si eu, fără multa miscare mai ales cardio și variată, pot sa fac și post negru ca nu ard grăsimile.

Concluzia e ca trebuie ceva între cross/trekking si MTB hardtail, foarte bine, destinatia cam asta e, am de ales între cele doua.

27.5 sau 29" ? As vrea sa fie cat de cat ușor de controlat la viteze mici și confortabilă, mai ales că, grosul plimbarilor vor fi în oraș, doar ca nu vreau sa se dezmembreze pe pamant, drum de poteca sau de tara. 

Ce marime de cadru credeți ca e ok la 180 cm? 44 sau 48 cm?

Ce fel de șa? Am văzut că mai sunt pe aici postări(probabil e universală problema confortului), OB-urile cu care vin echipate bicicletele cred ca îmi ajung până în nas la ce volum pufos am acum, o fi tabu dar am hemoroizi și acel pulan tare si subtire nu imi surade. Cred ca merge ceva mai lat, cu arcuri si gel (ajuta scobitura aia?).

@Traveller mulțumesc de sfaturi, acel Riverside arata foarte bine, acele cauciucuri nu-mi inspiră aderenta și nu am voie sa fac MTB cu ea din ce zice producatorul, in stoc au marimea M (180cm) cred ca se potrivește bine, sunt curios cam ce costuri ar fi sa modific și sa pun 3 foi și schimbător.

Rockrider pare mai rezistent la abuzuri, are deja 2 foi pentru coline, dar in stoc e doar un XL, o sa am de căutat SH probabil.

Avand in vedere ca totuși depășesc masa totală admisă pe osie, magazinele chiar anulează garanția sau e doar în cazul în care o rup in doua?

Ce ziceți și de opțiunile acestea:

https://alienbike.ro/produs/bicicleta-focus-whistler-3-5-27-5-supra-orange-2020/ sau 29 http://www.drbike.ro/bicicleta-focus-whistler-3.5-29-supra-orange-2020.html

https://bellabike.ro/produs/bicicleta-mtb-specialized-rockhopper-27-5-2020-satin-cast-blue-metallic-ice-blue/

https://www.marosbike.ro/mtb-29er/bicicleta-gt-aggressor-sport-red-29-2021.html

https://www.marosbike.ro/mtb-29er/bicicleta-gt-aggressor-expert-slt-29-2021.html

http://www.drbike.ro/bicicleta-sprint-apolon-pro-29-negru-grimatt-2020.html

http://www.drbike.ro/bicicleta-focus-crater-lake-evo-24g-di-28-seablue-2018.html

Dupa parerea mea saua are o importanta destul de mica la momentul actual. Mergi intai cu cea cu care vine bicicleta si apoi daca e nevoie schimb-o. Oricum vei avea oaresce dureri la partile moi la inceput.

Acum ca ai pus linkurile de mai sus mi-am adus aminte ca GT erau si ei pe lista scurta a producatorilor care suporta categoria grea. Uitandu-ma in manualul de utilizare (pe care il gasesti online) vad ca 125kg pentru bicicletele de sosea si 136kg pentru MTB, trekking.

Despre marimea cadrului nu ma pot pronunta, eu fiind in categoria girafe - 1,98m :D

In rest, nu pleca de la ideea ca o sa cumperi o bicicleta si apoi o sa-i pui 3 foi etc. pentru ca te va costa mai mult decat daca ai cumpara-o de la inceput in configuratia dorita.

Dacă nu te grăbești să o iei acum-acum, ai răbdare să intre pe stoc RR 540 pe mărimea ta la Decathlon. Ca raport preț/calitate e cea mai bună. 

La MTB aș lua cu roți de 27.5, nu 29. E mai ușoară per total, iar roțile o să ducă mai bine greutatea mare.

Focus Whistler din primul tău link e și ea ok. La fel și Specialized Rockhopper .

DAR ambele au furci cu brațe de 28 mm, aș fi preferat să găsesc ceva cu brațe de măcar 30, pentru cineva cu  greutate mare.

Sprint Apollon are asa ceva: https://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail-27r/bicicleta-sprint-apolon-27-5-negru-mat-gri-verde-neon-2020.html

în urmă cu 37 minute, Razvan Olaru said:

Ce fel de șa? Am văzut că mai sunt pe aici postări(probabil e universală problema confortului), OB-urile cu care vin echipate bicicletele cred ca îmi ajung până în nas la ce volum pufos am acum, o fi tabu dar am hemoroizi și acel pulan tare si subtire nu imi surade. Cred ca merge ceva mai lat, cu arcuri si gel (ajuta scobitura aia?).

Sugestia mea este o sa Brooks, model B135. 

Cam asa arata: https://www.bike24.com/p232686.html?q=brooks b 135

Cu saua "model supozitor" cu care vin echipate mare parte dintre biciclete (mai ales daca alegi MTB) sigur te va durea curu' si pedalarea, cel putin la inceput, va fi un cosmar.

Din 2009  folosesc o sa Brooks model B190 pe un MTB Trek 4300 (model 2007) si nu am avut niciun fel de problema legata de confort in zona sezutului.

Si mai simplu: cu saua asta am facut  multe ture de cicloturism de o saptamana, in care am adunat cateva sute de km, insa curu' nu m-a durut deloc.

Din 2009 pana azi, am avut perioade cu 120 kg in viu, acum mai invart pe la suta (1,90 m inaltime).

Daca te hotarasti pentru Brooks, poate te ajuta topicul asta pentru documentare:

si asta pentru achizitie:

https://www.ciclism.ro/forums/forum/149-comenzi-şi-magazine-online/

Bafta.

Nu și-a luat omu bine bicicleta și recomandăm șa Brooks? :D

Să-l lăsăm să respire, zic. E posibil ca șaua cu care vine stoc bicla să îi pună probleme, dar dacă face ture scurte nu se justifică o cheltuială pe o șa Brooks.

Să ia întîi bicla, să înceapă să se dea și pe urmă mai vedem. 

• Haha 1

Mulțumesc mult de sfaturi, șa am bifat știu unde sa mă uit cand imi plesneste      , diametru roti am clarificat.

Mai raman:

- Marime cadru: 44 - 46 - 48 ?

- Cei reprezinta acea valoare la brate furca 28 vs 30 mm? Lungime brate, sau dacă am priceput eu bine, diametru tub brațe? Ceva link sa inteleg sau sa caut by default brațe furca cat mai mari?

Diametrul tuburilor care alcătuiesc brațele culisante ale furcii au 30 mm. De aia, de exemplu, furca de pe modelul de Sprint pe care l-am dat exemplu se numește XC30.

Mărimea 46 sau 48, aș zice, pentru roți de 27.5.

Cu cat are brate mai groase cu atat mai buna e si cu atat mai scumpa e.

6 hours ago, Drysna said:

As recomanda asta: https://www.planetx.co.uk/i/q/CBOOBZ650SX/on-one-bootzipper-650b-sram-sx-mountain-bike

Pare a fi o bicicleta care sa o tii o viata si sa o folosesti la de toate. Iar dupa o viata o dai mai departe la nepoti.

Foarte frumoasa dar nu m-aș arunca la așa buget din prima, rigid o fi oldskool dar asi dori pe fata putina suspensie. 

E construita ca un tanc și nu îmi fac griji că s-ar strica, am sa caut totuși versiunea sh