Razvan Olaru

Big Guy - 120Kg - 2500 Ron

Recommended Posts

Am un prieten cu o bicicletă folosita foarte putin, trebuie sa se opereze la genunchi și tot amână intervenția.

Este vorba de un GT Avalanche 3.0 cu echipare full Alivio, frânele pe discuri mecanice(e mai old-school ce era disponibil atunci dar Alivio), cauciucurile originale și schimbate cu ceva de oraș mai slick, șaua originala și echipata cu o șa cu arcuri mai confortabila, rotile de 26(meh), totul la 800 lei.

Am să o pot testa peste o saptamana, amicul a luat-o fix din acelasi motiv ca și mine, doar că el e mai heavy 130kg, și acest model are limita de 138kg.

În termeni tehnici chestia asta se numeste "pomană fără lumânare". Eu nu aș mai sta prea mult pe gânduri!

Ok, sună bine, și să știi că niște roti solide de 26 sunt o alegere bună pentru un ins greu.

Ce s-ar putea să nu fie o alegere atât de bună? Frânele acționate mecanic. Pe plat sunt ok, dar pe coborâri mai abrupte/lungi, nu prea. 

Oricum, ia-o și încearc-o, e o ocazie bună să te familiarizezi cu o bicicletă de generație mai nouă.

Ulterior poți să schimbi frânele cu unele acționate hidraulic, dacă simți nevoia.

Am acelasi tonaj ca @RazvanOlaru si proximitatea unei paduri m-a facut sa aleg un MTB. Nu mi-am propus neaparat slabire, ci doar ceva conditie fizica mai buna. Un MTB (eu am luat de pe OLX ceva Focus Black Forest) e mai solid construit ca o bicla de sosea  si tine la greutate, eu nu mi-as face mari probleme cu specificatiile producatorului. Atata vreme cat nu sari cu ea din copaci ar trebui sa fie ok.

Daca ai posibilitatea de a si testa o perioada o bicicleta pe care ai plati foarte putin, nu mai sta pe ganduri.

Cam asa arata bicla mea dupa ceva tura prin padure, dupa ploaie de luuuuunga durata :D

UMWBDMt.jpg

• Upvote 1

Mulțumesc de confirmare, abia aștept să o storc.

Frânele se pot schimba cu o investiție minimă, ideea era exact cum zice @Traveller să o testez, să văd dacă mă pot acomoda și să ne apucăm de distracție / treabă.

Furca cu suspensie o sa fie calcaiul lui Achile daca nu e una de calitate!

S-ar putea, caz în care fie găsește un XCR cu brațe de 32, fie pune una rigidă de oțel  + cauciuc cu balon mare și a rezolvat problema.

• Like 1

Sau poate primește moka un Suntour XCM 30 (cursă 120) care era stock pe un Devron Riddle (al soției).
Ca rezervă (piesă dă schimb).
Și poa' să se dea cât vrea și cum vrea cu furca Avalanșului, și pormo s-o schimbe cu asta.

Între timp cred că o să fie fun cu junioara și cântaru' o să fie uimit de evoluție :)

• Upvote 1

Din ce am înțeles furca e ceva cu ulei cu reglaj duritate și butoane de blocare, nu am înțeles prea multe, am să mă lămuresc când o văd, amicul acum e plecat în concediu prin munți și nu pot să îl mai bombardez cu întrebări până nu se întoarce.

În aceeași idee a topicului. 

Am întâlnit azi un tip de 130kg pe o bicicletă merida (aceasta https://www.merida-bikes.com/en/bike/50/bignine-200)

El zicea că este mulțumit de bicicletă și ține bine chiar dacă producătorul zică că ține până la 110kg.

Îi schimbase șaua, i-a pus un urs de gel (ceva imens). În rest era ca din  fabrică.

Luat astăzi avalanșa la teste, având în vedere că nu am mai mers pe bicicleta de vreo 18 ani, am parcurs cei 4-5 km până acasă fără incidente, am urcat chiar și borduri iuhu 🤣

Trebuie sa ii schimb urgent manșoanele de la ghidon, sunt rupte și mi-au spart podul palmelor.

Singura reclamație la ea e ca imi rupe podul palmelor, nu cred că doar mansoanele sunt de vina și ci faptul că are pipa schimbata cu una mai lungă și parca stau prea in fata in maini pe ea.

Că mărime e perfecta, șaua comodă și reglata corect pe înălțime.

In Decatlon nu am găsit mai nimic, era o casca S, două lanțuri și niste becuri. De unde pot comanda niste manșoane și ce modele recomandați sa fie cat mai moi și comode pt oraș.

Azi am mers prin oraș, parc și am făcut și vreo 2-3 km de dirt trail pe malul unui râu(Bahlui), clar trebuie manșoane ergonomice și probabil pipa mai scurta că îmi rupe palmele și antebrațele, poate simt ceva și în zona lombară.

Resimt toți mușchii dar în parametrii acceptabili și mă simt grozav.

Nu mă mai satur, abia aștept să îmi ajungă jucăriile comandate: manșoane ergonomice, mănuși, fes aerisit, chiloți cu gel, tricou cu buzunare, computer și alte mărunțișuri.

Cred că pentru următoarea perioadă am găsit noul hobby si money sinkhole. 

• Haha 2

Uelcăm tu ză clab!
Să vezi ce nasol e să locuiești lângă un magazin de bicle/accesorii ;)
Intri să mai vezi una-alta... înțelegi tu...

@Razvan Olaru Pana schimbi tija de ghidon sau te dumiresti mai bine cum e treaba,ridica putin mai mult ghidonul,asa nu vei mai sta doar in maini......

si apoi s-ar putea sa te doara fundul,trebuie sa incerci.

Pare destul de sus ghidonul,poate e si chestie de adaptare la pozitia de pe bicicleta.

în urmă cu 29 minute, Razvan Olaru said:

Nu cred ca am cum sa ridic ghidonul

Nici nu ai de ce. e deja prea sus. Nu trebuie să ai așteptări pentru o poziție de tip oraș.

E totuși o biclă tip MTB cu poziție relaxată, probabil șaua o să fie ridicată cam la același nivel cu ghidonul, iar tu o să găsești poziția potrivită lent, în timp.

Sa inteleg ca trebuie sa ma invat cu ideea si poate si organismul se va acomoda/tabaci/intari.

Mai revin cu cerinte daca o sa mai fie cazul dupa ce montez mansoanele si pipa.

Multumesc tuturor de indicatii, daca era sa ma apuc de cumparat aiurea si nu intelegeam ce si cum, renuntam din prima zi.

Nu investi inca pana nu mergi o perioada cu ea,o sa vezi in timp ce se mai intapla dupa cum zice si @Traveller

Chiar si cu ciclocomputerul nu e cazul inca,exista tot felul de aplicatii pe telefon cu care sa te monitorizezi.

Si eu am aceiasi problema ca a ta,aproape 120 de kile si 1.90 si dupa lungi cercetari...m am gandit sa ma opresc la un Scott Aspect 960,e cel mai aproape de greutatea mea,are in carte trecute 128 de kg cu tot cu bicicleta,ca si recomandare.....altfel...am tot cautat,cube,merida,cross,focus....toate se opresc la maxim 110-120 si asta cu tot cu bicicleta.

Pe de alta parte,am vazut si eu la viata mea o gramada de oameni de 2 ori mai grasi ca mine mergand pe biciclete no name fara nici o problema....deci ma indoiesc ca se va rupe cadrul cu mine :))))......sper :D 

@Bogdan89 La pedalat normal pe asfalt nu cred ca ai cum sa rupi una, doar daca intri in canal sau cazi de pe pod pe ea.

Dar eu doream și dirt, poate un pic de pietriș/bolovani mai încolo când învăț să merg cât de cât. Una garantata de producător la 120kg cu tot cu apa din vezica, să nu crape la un hop... e totuși un indicativ.

Mai ales că mă tenta să o cumpăr noua și mă interesa garanția, cu atât mai mult conta să reziste.

Acum văzând ce bijuterii se pot găsi SH, parca nu mai mă doare sufletul așa de tare.

Am inceput sa mă învăț cu ea, după teste cu alte țoacle am aflat că dimensiunea ideala pentru mine era 46 cu pipă scurta, aia e. Mâinile/palmele s-au mai întărit, parca nu mai plâng ca o preșcolăriță după 500m. Seara după o sesiune în schimb, au început să mă doară iar genunchii ca inainte de operatie(nu mușchii ci balamalele), sper să nu se agraveze că e game over.

Ma bucur enorm, că de fiecare dată ies cu fica mea și se ține de mine bine de tot deși abia a învățat să meargă(zise pensionarul care nu a mai pedalat de vreo 26 ani din clasa a 4-a).

După o săptămână și ceva de ieșit zilnic, doar câte 7-10km, dar mers cât am putut de agresiv și urcat de fiecare dată de cate 2 ori un pod mai consistent ca lungime, mă bucur că atunci când intru in baie nu se mai ascunde cantarul sub cadă suspinând, am dat deja 2kg jos și nu de apa.

Bicicleta in schimb trebuie să învăț să o reglez, lanțul parcă începe sa agațe pe spate, foile mari de la pedale uneori nu schimbă sau hârâie, cred că a brutalizat cineva schimbătorul in beci unde le ținem mai mulți parcate grămadă.