Axe

Idei constructie suport telefon pentru utilizare/filmare/mp3

Recommended Posts

Am achizitionat de curand un telefon care filmeaza chiar mai bine decat mini-camerele si care are o capacitate de stocare de 9Gb.

Telefonul este oricum un accesoriu pe care trebuie sa-l ai la tine asa ca nu mai iei mp3 playerul sau micro camera la ture, ai totul in acelasi loc. Este vorba de Samsung U800 sau orice alt telefon cu performante asemanatoare. Ma tot gandesc deci la un suport fixat pe ghidon sau pe piept, umar, casca cu ajutorul caruia sa pot filma dar sa am in acelasi timp telefonul la indemana si sa pot accesa cu usurinta butoanele cand ascult muzica.

Ce idei aveti sau poate ati vazut undeva un suport pt asa ceva in care sa stea in siguranta ?!

Edited by Axe

eu as putea sa fac asa ceva... dar cu prinderea va fi foarte greu: pot sa fac ceva care se prinde pe ghidon (eventual gasesc o metoda sa nu incaseze toate socurile), prindere cu surub si colier, dar cu prindere pe casca va fi mai greu fiindca telefonul e oarecum ocupant de spatiu si e cam greu...

am sa studiez problema...

QCIF@15fp inseamna filmare buna?

VGA@30fps inseamna filmare buna! pentru un telefon, bineinteles.

Pentru o "mini-camera", se filmeaza in 720 x 480 @ 30fps

Iata aici o filmare cu camera din fotografii, pot sa-ti spun ca am avut filme facute de cineva la ture cu astfel de camera, imi era greu sa ma recunosc :eek:

Telefonul filmeaza mai bine decat camera aia. In plus reamintesc capacitetea ei de stocare este 2Gb daca nu ma insel si trebuie sa o cari dupa tine pe langa telefon. De banii in plus nu mai vorbesc.

Ideea era sa nu cari telefon, mp3 si camera dupa tine pe la ture, le ai pe toate in acelasi aparat: un telefon bunicel !

In plus telefonul vine cu un programel cu care poti modifica orice la filmul respectiv inclusiv rezolutia pana la 800/600

Iata aici o filmare cu camera din fotografii, pot sa-ti spun ca am avut filme facute de cineva la ture cu astfel de camera, imi era greu sa ma recunosc :eek:

Telefonul filmeaza mai bine decat camera aia. In plus reamintesc capacitetea ei de stocare este 2Gb daca nu ma insel si trebuie sa o cari dupa tine pe langa telefon. De banii in plus nu mai vorbesc.

Ideea era sa nu cari telefon, mp3 si camera dupa tine pe la ture, le ai pe toate in acelasi aparat: un telefon bunicel !

In plus telefonul vine cu un programel cu care poti modifica orice la filmul respectiv inclusiv rezolutia pana la 800/600

Da AXE dar camera asta poti sa o tii pe bicicleta si cand ploua si cand mergi pe noroi fara sa pateasca ceva, iar ca rezistenta......

As vrea sa vad un telefon montat pe ghidon la o tura de offroad, dar tura serioasa nu plimbarica prin padure.

De ce nu mi-as lua o camera ca aceasta de la noi?

Deoarece la noi costa 850 Ron si ea normal se vinde cu 100 dolari si in plus daca-ti iei o camera dintrasta nu ti-o iei pentru iesiri prin oras.

In seara asta mi-a imprumutat-o un coleg.

O sa vad si eu cat de "prost" inregistreaza:D

PS:Samsung este sensibil la socuri

Am si eu o camera din asta, ATC-2000.

Singura problema pe care o vad eu la ea e sensibilitatea prea mare la alternanta lumina/intuneric....

Am vazut comparativ 2 filmulete, cel postat de tine si unul facut de mine si nu prea seamana la calitate.

Cred ca cel de pe net ori nu e filmat la rezolutie maxima, ori e redus apoi ptr postare.

Pozibil dezavantaj mobil: ai 9GB, dar poate face si film pe 9Gb? De obicei sunt limitate filmele ca dimensiune sau durata.

Avantaj clar camera: e water-proof, chiar subacvatica, asa ca n-ai pb la ploaie-balti-noroi.

Fixarea pe ghidon nu e buna din cauza:

-tremurului dat de drum;

-oscilatiilor stanga-dreapta, date de directie. Pe asfalt nu e chiar asa de rau, dar pe offroad uita de solutia asta.

Eu mi-am facut un sistem de prindere pe casca, dar e mai usor ptr camera, ca vine cu un sistem quick-fix. Ptr tel mai e o pb, daca-l pui pe casca: tb sa fie prins suficient de solid ca sa nu-l pierzi si in acelasi timp sa ai posibilitatea sa-l dai jos, ca sa vb la el.

L.E: cristytic, ai tastat mai repede :P

Legat de pret, eu am luat-o cu vreo 515 RON, de la Biker Shop.

Edited by VladG

Axe, si eu m-am gandit acum vreo 2 ani la asa "proiect" dar l-am abandonat din lipsa de timp.

Cel mai bine ar fi sa iei o husa de telefon, careia sa ii faci un orificiu (maricel, incat sa nu optureze campul de inregistrare) si sa o prinzi de casca (cozoroc) pentru ca pe ghidon vibreaza prea tare din cauza denivelarilor.

Nu ai nevoie de multe chestii, husa si eventual niste elemente din lemn (se procura usor si se prelucreaza la fel, sa nu discutam de pretul scazut) cu ajutorul carora sa rigidizezi husa;)

Discutam mai multe pe messenger despre proiect:p

Si eu am Oregon Scientific, dar n-am folosit-o inca, desi suportul pe bicla e montat :D Habar n-am cum filmeaza, dar sper ca ok atat ptr cat poate ea, setata la rezolutie maxima si din ce-am vazut pe youtube mi se pare ok ... dar daca vrei ceva mult mai profi (la general speaking) te poti risca cu o camera HD pe HDD... un sony or some :) Nu ma intereseaza daca te plangi ca nu ai cum sa o ti :D vrei calitate, suporta consecintele :D:D inventezi si tot o vei scoate la capat :( good luck!!

Pretul a fost de 809Ron luat de la military-shop :)

Ca o concluzie, cel mai bun loc e casca, urmeaza piept/umar si ultimul ar fi ghidonul. Pe ghidon sunt dezavantaje garla, pe langa cele enumerate de vladg, mai adaug si faptul ca sunetul din cadru se transmite direct pe inregistrare si in loc de sonor apare o maaaaare huruiala insuportabila.

Nu in ultimul rand, legat tot de sonor, ar fi bine ca aparatul sa fie invelit in dreptul microfonului cu burete. Vantul shuiera destul de rau la viteza. Ati vazut ca toate microfoanele sunt invelite in burete ca aerul expirat cand vorbesti/canti sa nu influenteze inregistrarea;)

Am pus pe youtube un

http://www.youtube.com/watch?v=ZxCOnsJVQNw

facut cu ATC-ul. Clar se face o compresie puternica si se pierde la greu din calitate, filmul original arata MULT mai bine. Dar puteti observa bine dezavantajele montarii pe ghidon:

- trerpidatii

- oscilatii stanga-dreapta

- zgomot de fond deranjant (auzi cum lucreaza toate angrenajele)

Se mai poate observa in filmulet si de ce mi-am schimbat bicla. Acolo eram cu un ciclocros Kettler LightRider. Totusi am ajuns cu ea intreaga, nici un mm descentrare :(

N-are una treaba cu alta.

Fotografia exprima ceva, filmul altceva.

Tocmai daca vrei sa te opresti sa faci fotografii nu traiesti momentul. La film i-ai dat drumul si uiti de el.

Dar ca sa iasa ceva de calitate trebuie sa ai un suport bun - asta e si rolul topicului.

Filmul dat e un exemplu ca ghidonul nu e un suport bun :)

Solutia mea, inca netestata in teren e mai jos. Din pacate nu am avut o supratafa plana in zona centrala, asa ca am ales sa o montez in latereal. Camera e destul de usoara ca sa nu dezachilibreze casca. Cel putin asa am constatat sarind intr-un picior cu ea pe cap, prin casa :(

A, nu e cazul, aici sunt de acord cu tine, ca asa nu merita.

Am pus pe youtube un filmulet facut cu ATC-ul. Clar se face o compresie puternica si se pierde la greu din calitate, filmul original arata MULT mai bine. Dar puteti observa bine dezavantajele montarii pe ghidon:

- trerpidatii

- oscilatii stanga-dreapta

- zgomot de fond deranjant (auzi cum lucreaza toate angrenajele)

Se mai poate observa in filmulet si de ce mi-am schimbat bicla. Acolo eram cu un ciclocros Kettler LightRider. Totusi am ajuns cu ea intreaga, nici un mm descentrare :)

E mai bine sa inchizi microfonul si sa pui pe fundalul video-ului o piesa preferata :(

O sa incerc si eu camera weekendul asta!

Ca amplasare cred ca solutia urmatoare este una din cele mai bune :(

Singura pb va fi reglarea unghiului de filmare. Daca-l lasi doar cu chingile, iti va filma ghidonul. Cred ca mai ai nevoie si de un distantier pentru partea inferioara.In rest cred ca e viabila ideea.

...un mic plan inclinat sau dispozitiv cu reglaj sub suportul telefonului....!

Solutia mea, inca netestata in teren e mai jos. Din pacate nu am avut o supratafa plana in zona centrala, asa ca am ales sa o montez in latereal. Camera e destul de usoara ca sa nu dezachilibreze casca.

Am o singura intrebare, cum ai prins suportul de casca ?

din poza pare ca l-ai prins cu 2 suruburi care trec prin casca, eu personal nu cred ca e o ideea prea buna, ca daca doamne fereste cazi pe partea aia (sau te lovesti de vre-un copac pe partea aia) ai sanse sa-ti provoci rani destul de serioase cu surubul.

O solutie mai sigura (dar poate ca nu la fel de stabila) ar fi sa folosesti asa numitele "zip-ties" (la noi parca le zice coliere de strangere si se gasesc in magazinele cu produse de iluminat si electrice, uite un EXEMPLU).

De asemenea, cu acele coliere poti sa legi camera de casca chiar si fara suport special, doar sa strangi destul de bine sa nu cada, iar la cat de ieftine sunt poti sa le tai cand vrei sa iei jos camera (sau iei modelul care se poate si deschide, dar alea sunt mai scumpe si se gasesc mai greu).

Alta idee e sa folosesti in loc de colierele alea niste benzi de "arici", in engleza le zise "velcro-straps" (materialul acela folosit si la haine).

Uite cateva idei (daca te uiti pe net dupa : "how to attach camera on helmet" gasesti sute de idei) :

Helmetcam for Watersports - foloseste o camera foto mica (ceva de marimea unui telefon)

How use a flashlight for a bicycle headlight - un exemplu cum sa prinzi un obiect rotund (lampa, camera, ...) de casca folosind niste elastice

Helmet mounted bicycle light on the quick and cheap! un exemplu unde foloseste coliere (zip-ties) sa prinda un obiect de casca

M-am gandit si eu la problema asta. Nu prea-mi place, dar suruburile sunt foarte scurte si nu ies in afara suportului de plastic.

Am incercat si alte solutii, dar nu sunt eficiente (velcro, curea de cauciuc, etc). Daca nu e fixata rigid, camera o sa oscileze la orice denivelare.

In plus pot folosi si sistemul de Quick Release.

Hai mai Axe termina cu prostiile....si cum il vei convinge tu pe lance sa iti poarte tie sistemul si sa iti filmeze turele? ;):P

Avantajul camerei pe casca este ca daca vezi ceva frumos, vedem si noi ;)

suruburile sunt foarte scurte si nu ies in afara suportului de plastic

cand ma ocupam cu altele a trebuit sa-mi cumpar niste suruburi. eu zic ca sunt destul de lungi cat sa treaca prin peretele castii, dar destul de mici cat sa nu se simta prin burete. dupa cum am promis voi face un asemenea suport, momentan pentru mine: is curios cum filmeaza "the old 6230i" pe "shushea"...

Daca in partea superioara, intre suportul fixat cu chingi si banda elastica si cel care sustine telefonul se aplica o balama mobila sau care se misca fortat, cred ca se rezolva toate problemele ! ;):confused:

Saracul, daca avea inventia asta acum cand a cazut, am fi avut si noi o cazatura in direct si in plus stiam cum suna o clavicula cand se rupe in patru ;)

Poti sa-ti construiesti un toc dintr-o piele mai groasa si rigida exact pe dimensiunea telefonului si cum zicea florenzo, faci un orificiu in dreptul camerei.Acest toc se poate prinde de cureaua rucsacului undeva sa ajunga la nivelul claviculei.In acest fel si miscarile sunt mai ample si nu sunt asa deranjante ca si la montarea pe ghidon.Cat despre sonor, cred ca nu are rost inregistrat, mai bine faci un montaj ulterior ;)

Am vazut de curand la selgros un astfel de suport cu tot cu reglajul de care vorbeam :P

dupa cum am promis voi face un asemenea suport, momentan pentru mine

bineinteles ca m-am tinut de cuvant si in 2 zile de truda suportul este "gata". am renuntat la suportul pentru telefon fiindca al meu nu filmeaza bine si-am preferat sa fac unul pentu camera.

ca si materiale am folosit placa de policarbonat 6mm (voiam sa folosesc de 4mm, dar am aflat ca l-a aruncat tata intre timp :-bd), ca adeziv am bagat sikaflex 221, 1-2 bureti de baie pentru captuseala, 2 cleme de prindere pentru ghidon luate de la 2 vechi revoshiftere si 2 surubelele mici care sa lege suportul de cleme. nu se vad toate elementele, dar macar se intelege scopul. urmeaza sa-l dau un lustru si sa-i aplic 2-3 straturi de vopsea-spray alba => nu ai vrea sa tii camera intr-un suport negru, vara la 30 grade C.

pozele sunt facute cu un sony S40, calitatea proastra datorandu-se faptului ca sunt dintr-o pozitie incomodal si ca am facut fotografiile de prea aproape. precizez ca suportul este destinat exclusiv filmarii. imi pare rau ca nu am cu ce sa fac poza sa vedeti ce fel sta camera in suport.

p.s. bicla nu este inca echipata fiindca restul pieselor ajung abia maine si numai am rabdare, dar nu ma astept ca suportul sa stea in calea cablurilor, etc.

l.e.: uitasem sa precizez ca suportul permite ridicarea/coborarea cu vreo 5mm astfel poti filma si soseaua, dar si numai cerul daca asta vrei.

enjoy!

Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată

B. ai facut o treaba faina, pacat ca este pe ghidon si nu pe casca.

Daca ai fi facut-o pe casca se lega la fel de usor prin gurile de aerisire de la casca:-bd

Bravos, esti un om care tace si face.

pai...eu nu am casca :-bd. oricum eu sunt multumit de rezultat si sper ca duminica sa ies la o proba. mersi de incurajari.