• 0
Bogdan89

Sarcina maxima admisa biciclete

Question

Salutare grup !!

Intentionez si eu sa imi achizitionez o bicicleta mtb,bugetul fiind undeva la 2500,dar observ ca in aproape toate certificatele de garantie sarcina maxima recomandata este de 100-120 kile maximum,cu tot cu bicicleta,numai bicicleta avand vreo 15 kile. Eu am acum 117 kg plus 15 kg bicicleta ar fi undeva peste 130.Poate reprezenta asta vreo problema ? Gen sa se rupa cadrul cu mine sau mai stiu eu ce....

M am uitat la o gramada de modele,cross grx7,cross fussion,cube aim pro,scott aspect 960,focus whistler,merida, si toate sunt la fel din punct de vedere al kilogramelor.

Cea mai aproape de adevar este Scott Aspect 960 care vad ca are 128 kg maxim admis cu tot cu ea.

Acum,sincer,din experienta mea.....am vazut oameni de 2 ori mai grasi ca mine,mergand fara nicio problema pe biciclete no name.....deci ma indoiesc ca una cunoscuta s ar rupe cu mine,dar totusi.... ? 

Va multumesc frumos :)

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Depinde si ce faci cu ea. Daca vrei sa te rupi in figuri, posibil sa fie probleme, La un mers normal pe sosea buna nu cred, si mai ales nu la cadru. Mai degraba rotile, poate si saua daca e una f ieftina,  Ma gandesc ca fac unii tandemuri din doua biciclete normale. Teava e tot aia, uneori si furca e tot de bici normala poate ceva mai teapana. Si eu la tandem am roti facute de mine, am ales componente mai de calitate si mai rezistente, nu neaparat si groase, butuci de downhill, 36 de spite. Evident si pretul ceva mai sus. Si noi impreuna facem 130kg, plus tandemul vreo 18. Daca o iei sa slabesti foarte bine, ceva miscare nu strica, dar cu slabitul nu te baza.  

• Upvote 1

• 0
On 9/21/2020 at 4:26 PM, Bogdan89 said:

Scott Aspect 960

Salutare!

Dupa cum (sper) ai vazut deja aici, am folosit cu success si fara probleme un Scott Aspect 930 cu muuulte kg(magarul greu, bagajele pentru 3 saptamani, accessorii aditionale gen portbagaj, cric) peste cat presupun ca ar fi fost specificat(nu am verificat niciodata)

Daca o gasesti in bugetul tau eu as zice ca poti sa megi cu incredere. Si sigur o sa mai mai scapi si de niste kilograme, daca chiar iti propui asta. 

Spor!