Sign in to follow this  
Trevizes

Giro 2020

Recommended Posts

Au fost comentarii ca nu se mai preocupa lumea de pe forum de leTour, Giro, Vuelta ... 

Sper ca nu e asa.

In acest weekend doua etape decisive. 

- se joaca totul cu sabia lui Damocles deasupra capului, mai concret amenintarea de a fi finalizat acest tur mai devreme din cauza pandemiei covid.

- sansa unei noi surprize ca in turul Frantei, posibila, un tinar venit de "nicaieri" sa castige atit tricoul alb cat si cel roz.

- teoretic, pina si Fuglsang aflat la 2 minute pastreaza sanse, nu este exclus sa vedem insa un podium cu Pozzovivo (se repeta cazul Richie Porte?) desi echipa din care face parte (NTT) se va desfiinta la anul. Pentru cine nu stie Domenico este un tip inteligent cu citeva facultati absolvite, nu are nici un podium intr-un mare tur si nici o mare cursa castigata (doar giro del trentino)

- Sagan impreuna cu echipa face eforturi uriase de a castiga tricoul sprinterilor macar aici, dar are din nou ghinionul sa dea peste cineva mult mai in forma. Lupta continua, dar DeMare trebuie rupt de o catarare sau Sagan sa castige dintr-o evadare.

- duminica, in paralel este Turul Flandrei cu o distributie de exceptie

- Paris - Roubaix a fost anulat. dar vor fi doua la anul :) 

• Thanks 1

3 hours ago, Trevizes said:

Sper ca nu e asa.

Din pacate speranta si realitatea sunt diferite.

Dupa cum am mai spus, postarile despre cele 3 tururi cat si campionatul mondial de MTB, unde am avut si romani, adunate la un loc, nu egaleaza numarul de postari de pe topicul ALA. Iar pentru un forum al carui subiect este ciclismul, asta e trist.

Degeaba mi s-a atras mie atentia ca pot ignora acel topic, problema de fond ramane, cel mai activ topic pe un forum de ciclism este, de vreo luna incoace, unul despre politica si lifestyle.

Ontopic

- Ineos a ajuns din rege, pion, dezamagirea anului pentru nivelul bugetului. Etapa frumos castigata de Kwiatkowski in Le tour insa

-  mentin parerea ca era Sagan a apus, daca o sa se mai aleaga cu ceva ocazional e maxim ce mai poate face

- Pozzovivo a fost implicat anul trecut intr-un accident urat, conform articolelor de atunci, erau oase din tibie imprastiate pe sosea

Trist nu are de ce sa fie ca exista si alte topice. Trist este ca a scazut interesul pentru ciclism.

Trist este si ca daca nu ai eurosport 4k sau abonament GCN nu prea ai unde vedea etapa de azi din cauza fotbalului, snookerului, tenisului si curselor auto/moto sau ce o mai fi. 

Pai si Philippo Ganna? Nu e tot la Grenadieri? 

Sagan nu are decat 30. Poate la anul se pregateste altfel. daca mai ramane la Bora. 

nume noi la rampa

ieri: Brandon McNulty

azi: Jai Hindley

3 etape montane in ultimele 6. daca vremea va permite, stelvio e pe traseu. marti, etapa decisiva pentru bora/sagan.

Gaviria testat a doua oara pozitiv la covid. prima data a fost in martie. Deja un caz de studiat nu numai sportiv dar si medical - stiintific.

Cică placa are 62.

Poate s-au zgîrcit cei de la Pinarello și au pus frâne pe cadrul de la proba de urmărire.

• Haha 1

O intrebarea pentru colegii mai conectati la Facebook si alte soricarii d-astea hi-tech.

Ce se aude despre etapa peste Agnello de sambata?

Din ce am citit acum in presa italiana, inca nu s-a hotarat daca Giro va urca pe Agnello, totul depinde de vreme.

In alta ordine de idei, sper sa nu fie maine vreo supriza neplacuta pe Stelvio. Nu de alta, insa mi-am luat concediu pentru a urmari etapa.

Mai nou, fb e un low-tech dă moși, dacă stai să-i asculți pe adolescenți. :))

Cred că pagina lor de fb e vizibilă și dacă nu ai cont:

https://www.facebook.com/giroditalia

Citind pe acolo văd că lumea e supărată de eventualitatea anulării ultimei etape, dar e unul supărat și pentru că în etapa de azi (sau ieri?) ultima cățărare a fst la 85 km de finish și asta i s-a părut plictisitor. :D

@Traveller

Multumesc pentru link, desi nu am inteles prea multe din el.

Oricum, acum este clara treaba, in sensul ca Giro nu va mai ajunge pe Agnello si Izoard.

Prin bunavoina lui @EyesOnlyhttps://www.cyclingnews.com/news/giro-ditalia-french-covid-19-rules-mean-agnello-and-izoard-cut-from-stage-20/

"The French authorities have withdrawn the permission for the race to go on their roads due to the new anti-COVID-19 crowd rules. So we can't climb the Colle dell'Agnello, the Izoard and the climb of Montgenèvre.

"I can confirm the rumours that we'll climb up to Sestriere three times, once from Pragelato [east] and then twice from the Susa/Cesena Torinese [west] side."

Pacat.

Citesc aici că etapa 19 de zi a fost scurtată de la 258 la 124 km, după proteste ale sindicatului sportivilor:

https://www.cyclingnews.com/news/giro-ditalia-stage-19-shortened-to-150km-after-rider-protest/

Ieri am citit că s-a mers la 2 grade pe Stelvio, azi dimineață fiin 13 la locul inițial de start. Nu știu ce ascensiune a rezultat din cei 124 km.

Mă amuzau (vorba vine) niște comentarii pe fb, unde îi făceau în diverse feluri pe cicliști, că **ce e aia 124, asta e distanță de amatori, trebuia minim 160-180 km azi**. 

Sau că **la -25 de grade nu se anulează evenimente la sporturile de iarnă**. /:)

Din fericire, ăștia erau o minoritate, care nu realizau că și bicicliștii ăștia, așa profesioniști cum sunt ei, sunt totuși niște oameni, angajați, care cît de cît au dreptul să-și exercite profesia în siguranță. 

Da, dar situatia e totusi gri. Nu e ca si cum nu stiau de anul trecut ca etapa de azi avea 258 km. Cand te inscrii la o cursa s-ar intelege ca esti de acord cu ce presupune ea, nu? 

N-am putut sa nu ma gandesc la etapele alea de 400 km, din marile tururi de acum cateva decenii :) 

Cum o sa fie oare in Vuelta, ca si peste 2 saptamani o sa ajunga la 2000 m altitudine? :>

Avand in vedere cresterea sigurantei ciclistilor ,pe fondul a tot mai multe voci(inclusiv ciclisti recunoscuti), care cer mai multa siguranta pe sosea

am si eu cateva propuneri pentru  cresterea sigurantei si protejarea lor:

Viteza maxima pentru deplasarea ciclistilor va fi de maximum 20km/h ,in conditii atmosferice normale,iar viteza vantului nu va fi mai mare de 5km/h.

In caz de ploaie sau vant mai mare de 5km/h,cursa se va neutraliza si se va astepta restabilirea conditiilor atmosferice,inclusiv uscarea soselei.

In caz ca ,starea vremii,nu revine la parametrii acceptati,kilometrii ramasi din cursa se vor desfasura ,in urmatoarea zi,pe cel mai apropiat ciclodrom.

Sprintul final,poate depasii 20km/h,numai pe ultimii 50m ai traseului,cu asigurarea de catre organizatori a unui spatiu de acomodare pentru toti concurentii. 

Oricine va depasii viteza de rulare de 20km/h(mai putin la sprintul final)va fi imediat indepartat de pe traseu ,de catre organizatori/ organele competente.

Traseul ales va fi cu o diferenta de nivel minima,neaceptanduse mai mult de 100-200m la 100km parcursi.

Regulile se aplica atat la marile tururi cat si la cursele  de o zi/saptamana/monumente.

Nu cred ca o sa mai vedem prea curand un Giro atit de strans. 0 secunde diferenta inaintea ultimei etape. 

Ciclismul a lipsit mult din cauza pandemiei dar a oferit in 2020 doua tururi spectaculoase pina acum. 

Ineos a aratat in Giro din nou ca o mare forta: Tao, Rohan, Ganna ... 

7 minutes ago, Trevizes said:

Ciclismul a lipsit mult din cauza pandemiei dar a oferit in 2020 doua tururi spectaculoase pina acum.

Și la MTB au fost cursele interesante cu rezultate neașteptate. N-au mai mers ceasurile elvețiene ca înainte, probabil nu le-a priit pauza :))