Mihaela2000

Ati achizionat ceva de pe Sportokay.com ? Sunt seriosi ?

Recommended Posts

Am gasit o bicicleta electrica colectia ⁷2020 pe acest site. Pe langa pretul de achizitie, mai este afisata si optiunea de a solicita o oferta de pret din partea magazinului. Ca atare, pentru aceasta achizitie, magazinul acesta face o reducere de 400 de euro, dar doar in conditiile in care plata este facuta in avans prin banca dupa emiterea unei facturi de catre site. Ei motiveaza ca pot face un astfel de discount numai atunci cand nu se prefera plata prin Paypal (optiune pe care o au pe site), ocolind astfel plata fees catre Paypal.

Taxa de livrare este unica, de 6 euro. Cam ciudat, desi mai sunt magazine mari europene mari care trimit in Romania gratuit chiar si biciclete scumpe (Bikediscount ar fi unul dintre ele).

Ati cumparat ceva de la ei ? Stiti daca ar fi safe o astfel de achizitie ? Pe net am gasit majoritatea feedbackului ca fiind pozitiv in privinta lor cu cateva exceptii.

Din ce am observat, si in tara noastra se solicita de catre magazinele online plata in avans prin banca pentru achizitii de valoare mai mare. Deci singura problema ar fi ca acest magazin online nu este din Romania.

Un sfat din experientele voastre, va rog !

Multumiri !

Nu cunosc site-ul, dar am săpat un pic să văd ce-i cu el. Are o vechime de 8 ani, e raportat ca sigur de Google Safe și Alexa, datele sunt securizate cu certificat SSL valid. Pe Trustpilot are 4.3/5 din 266 review-uri, dar sunt câțiva useri care spun că e scam sau se plâng de customer service. Scamadviser îi dă 80% din 277.

Ce nu-mi place: Identitatea firmei deținătoare e ascunsă (inclusiv în whois, unde proprietarul nu e indicat, iar registrar e o firmă germană de găzduire web cu servere în Irlanda), nu are date despre locația fizică (e firmă austriacă).

Ce mi se pare suspect: evitarea tranzacțiilor prin PayPal, care apără cumpărătorul, sub pretextul evitării taxelor (pe care le plătește de fapt cumpărătorul, nu vânzătorul)

• Thanks 1

De aceea am si apelat la ajutorul forumistilor de aici. Multumesc pentru raspuns ! :)Am si eu cateva indoieli in privinta lor si parca nu imi este prea ok sa trimit niste bani in neant.

Prin Paypal, ies cu 1000 de lei mai mult decat daca platesc cu un card bancar. Si iar nu prea ma coafeaza. Mai ales ca , pentru in articol primit defect de exemplu, paypal obliga vanzatorul sa iti returneze banii, dar numai dupa ce inapoiezi produsul pe cheltuiala ta. Ceea ce nu mi se pare deloc ok. Sunt patita.

Pe de alta parte...sunt un pic dezamagita si de comerciantii de profil de la noi. Multi sunt lipstiti de profesionalism, incurca detaliile tehnice, habar nu au de multe ori ce vand...si ma refer aici la magazine destul de cunoscute. Si nu cred ca am avut ghinionul sa intalnesc eu consilierul de vanzari nepotrivit, deoarece mi-am incercat norocul la mai multe magazine. Sincer, multi nici nu merita sa vanda produse de calitate. Sa isi bata capul cu chinezisme ieftine pana in 1000 de lei :))))

Atunci...ce magazine online de afara recomandati din propriile experiente ?

Ceva branding sportokay.com (indicatorul, furgoneta) există la adresa de pe site, deci nu e chiar fantomă... https://www.google.com/maps/@47.2771198,11.4302492,3a,46.3y,329.66h,90.61t/data=!3m6!1e1!3m4!1sGEdTyEiQ7Y1dAYv3cyRh4Q!2e0!7i13312!8i6656

Prin Paypal, ies cu 1000 de lei mai mult decat daca platesc cu un card bancar.

Prin Paypal plătești oricum cu cardul atașat contului; dacă alegi să plătești în moneda cerută de vânzător (euro), conversia se va face la cursul stabilit de bancă. Sau îmi scapă ceva?

Otsdr, ai dreptate. Cel putin as putea sa ma duc pana acolo sa ii urechez daca imi dau tzeapa :))))

In privinta Paypal, crede-ma ca am facut si o simulare. Cursul Paypal e urat. Scapi bine doar daca atasezi un card Revolut, dar parca nu as pune pe un card Revolut sume care depasesc 100-200 de euro. Pe astia nu ai cum sa ii urechezi in Romania :))))

Deci ceva magazine europene inafara de Sportokay care avem dubii ptr cat de ok sunt, Bike discount si Bike 24 ?

La noi e jale. Tocmai ce am navigat pe un site, magazin online, destul de cunoscut, care are toate biclele la furnizor :))) Nu exista optiunea de a afisa numai biclele aflate pe stoc. Pierdere de timp sa trimiti email, sa verifici etc 

în urmă cu 11 ore, Mihaela2000 said:

In privinta Paypal, crede-ma ca am facut si o simulare.

La plățile prin PayPal poți alege cursul lor sau cursul băncii la care ai cardul.

Bike Discount, Bike24,  Bike-Components,  Alltricks, Mantel,  Hibike, Bikeinn,  Cicli Mattio sunt câteva de încredere din EU. Din UK (până nu ies complet și nu plătești TVA și taxe vamale), - Wiggle,  Chain Reaction Cycles, Merlin,  Ribble, Tredz, Sigma Sport etc.

• Upvote 1

11 hours ago, Mihaela2000 said:

dar parca nu as pune pe un card Revolut sume care depasesc 100-200 de euro

Nu mușcă Revolut, mai ales că poți să-i pui pe card cu 5 secunde înainte să faci plata. :)

O sa verific toate acele magazine ! Multumesc mult pentru ajutor !:)

Parca nu as pune 4000 de euro pe un Revolut. Am mai auzit de tot felul de erori si probleme  de care, sincer, chiar nu am chef.

De unde setez sa aleg cursul bancii pe siteul Paypal ? :/ 

Totusi acesti austrieci, Sportokay, fac discount doar daca nu platesti prin Paypal. Dupa cum am spus, au motivat ca asa ocolesc ceva fees. Si probabil o reclamatie la Paypal in caz de ceva probleme care, dupa cum am precizat mai sus, in caz de reclamatie, iti inapoiaza banii numai dupa ce returnezi produsul PE CHELTUIALA TA (sunt patita). Si e ok sa iti vezi banii inapoi, dar iesi pe minus.

Revin cu niste lamuriri in privinta austriecilor de la Sportokay. 

M-am riscat sa le transfer banii prin banca, am platit cu un carf BT si am pierdut un pic la schimbuk valutar, dar in niciun caz cat as fi pierdut daca as fi facut tranzactia prin Paypal la cursul lor. In privinta celor de la Revolut nu stiu ce sa spun , mai ales dupa ce au dat chix cu o plata. Deocamdata nu mi se par f siguri ptr a le lasa pe mana sume considerabile. Suma nu a fost deloc neglijabila, dar de la 4200 de euro la 3400....este o reducere consistenta. Am solicitat reduceri si la comerciantii romani. Cu chiu cu vai am "stors" un 10%  de la unul dintre ei., dar incerca sa imi bage pe gat o bicla marimea M desi mie imi trebuia L.

Cel mai important : foarte rapid am putut discuta telefonic cu acel consilier de vanzari care mi-a facut oferta de pret. Am platit pentru transport 5,99 euro. Deoarece cutia a avut 30 kg , din Austria pana aici bicla a facut 2 saptamani. Mai bine zis de cand ei au primit banii de la mine si au dat comanda de curier. Am discutat telefonic si cu cei de la Sportokay si cu AFS, curierul agreat de ei. Transparenta totala, amabilitate maxima, totul pe principiul "tu cumperi de la noi si noi facem totul pentru ca tu sa fii multumit si sa revii pe viitor".

Am primit cadou si o trusa de la Topeak in valoare de 100 de euro.

Cutia biclei a sosit in perfecta stare. O eticheta mare  format A4 galbena ma atentiona ce trebuie sa fac mai intai, pasii pe care trebuie sa ii urmez (incepand de la inspectarea cutiei, ce masuri trebuie sa iau daca observ ca ceva nu este in regula si pana la ordinea in care imi recomanda sa montez bicla). Bicla nu a avut nici cea mai mica zgarietura, nu a prezentat nicio urma de folosire, bateria a venit in cutia ei, destept pozitionata in cutie ptr a nu lovi ceva in timpul transportului. Avea montata pe ea capacul de protectie si garda de jos (un soi de cauciuc mai dur). A sosit fara pedale (m-au atentionat asta dinainte), am gasit in cutie si o punguta cu tot felul de accesorii necesare - cadou din partea lor plus un cupon  de discount de 10% pentru viitoarele cunparaturi. 

Pe prima pagina in cartea de la Scott aveau grija sa te sfatuiasca sa porti casca, manusi etc ptr. a fi in siguranta. Apoi era specificat ca bicicleta este un vehicul care, condus iresponsabil, iti poate aduce moartea. Mda. Safety first !

Cam astea fiind spuse, experienta mea cu Sportokay a avut un final fericit. Sper sa ii fie cuiva de ajutor acest "review" al meu. Multumesc celor care au raspuns la topicul meu !:)

• Upvote 2

On 10/18/2020 at 2:31 PM, Mihaela2000 said:

De unde setez sa aleg cursul bancii pe siteul Paypal ? :/

Trebuie să alegi la fiecare plată, e un link în partea de jos cu "conversion options" sau ceva asemănător.

• Upvote 1