mihai 28

Confectionez biciclete orizontale

Recommended Posts

confectionez biciclete orizontale la comanda asemanatoare ca aceasta din imagine

La asa ceva, trebuie niste poze in cele mai mici detalii, ce ai facut tu cu telefonul nu prea are relevanta. In orice caz scaunul este cel putin bizar :P

Asteptam deci poze graitoare !

fac un filmulet miine, pozele-s cam neclare oricum am introdus toate camasile prin ineriorul cadrului saua este reglabila ,se poate regla din mers trebuie invirtit acel tirant din spatele ei dar va zic fuge de rupe pe foaia mare si pinionul mic dai in gol si nu simti oboseala deloc urmatoarele le voi face din inox si cu roti de 28 le voi produce in serie deja am facut si o matrita

Un inceput bun dar revenind la scaun, trebuie sa aiba o forma ergonomica(din ce vad eu shipcile alea sunt drepte) si in legatura cu rola superioara pe care ruleaza lantul : urcand sau coborand pinioanele, acolo cred ca se intampla fenomene nedorite(rontzaituri si forte prea mari) !

salut sipcile alea nu sint drepte ci sint concave si iti spun ca saua e foarte comoda sint sipci multistrat care se gasesc la paturile moderne sub salteaua ortopedica sint foarte elastice .iar (rontzaituri si forte prea mari) nu exista ,rola are rulment ,si daca te uiti si la alte biciclete orizontale toate sint facute asa,, degajaea ,canalul de pe rola este mai mare ,mai lat ca lantul incit sa nu atinga pereti acesteia .bicicleta este facuta de o luna dar am fost nevoit sa fac o vizita in italia sa vad exact cum sint facute si exact asa sint

de ce domnicu? as fi venit in Moldova sa te intreb cum sa o fac dar vamesi aia in uniforme sovietice nu m-ar fi lasat ,asa ca m-am dus in Italia la mama lor unde sint facute

Off top> Eu nu sunt responsabil de actiunile ilegale ale autoritatilor Republicii Moldova. Cred, ca multor cetateni romani, care au dorit sa ne viziteze in aceasta perioada, le-au fost violat dreptul la libera circulatie. S-au adresat in instanta de judecata cu o actiune contra Republicii Moldova? La Curtea Europeana pentru Drepturile Omului sunt sigur ca vor avea gistig de cauza!

Succese mari in realizarea visului! Dar... mi se pare ca vei avea probleme cu rezistenta materialelor, sudura si unghiurile de instalare a rotilor...scria Domnicu,LA TOT CE AM VRUT SA FAC AI GASIT CITE UN DEFECT,IAR ALINIEREA ROTILOR E CHIAR O JOACA DE COPII DAR DACA NU AI CUNOSTINTE DE GEOMETRIE POATE DEVENI DIFICIL MIE MI-A IESIT TOTUL CU O PRECIZIE DE ORDINUL ZECIMILOR ASA CA DACA AI VREOUN SFAT CONSTRUCTIV ,POZITIV SA-MI DAI IL ACCEPT DAR CRITICI SI DESCONSIDERATIE NU ACCEPT,DACA STI SA MERGI PE O BICICLETA ASTA NU INSEAMNA CA STI SA O SI CONSTRUIESTI MULTUMESC CELOR CARE AU AVUT INCREDERE IN PROIECTUL MEU

Pentru o prima incercare mi se pare excelent rezultatul(atat cat pot sa-mi dau seama din poze). Urmatoarele exemplare o sa fie ,probabil, mai bune .

Nu mi-ai raspuns legat de pret. Cam cat te-a costat si/sau cat ceri pe asa ceva?

confectionez biciclete orizontale la comanda ...

Seamana putin cu asta:

Imagine postată

Cum ziceau si altii, scaunul mi se pare putin in neregula in sensul ca sprijinul e prea jos pt. a asigura rigiditate, spatarul e prea ridicat pt.aerodinamism si nu stiu cat se poate inclina, cu tot sezut (?), pt.a evita durerile de fund ("recumbent butt"). De asemeni, comun cu Bachetta, cred ca se atinge roata cu calcaiele la curbe ...

Altfel, pare usoara, solida, simpla, asigura vizibilitate (vezi si esti vazut), cu alte cuvinte e OK. Felicitari!

Care ar fi pretul pt.cadru? Dar pt.ceva diferit, ceva mai complex?

vedeti domnilor ,un exemplu de om civilizat cu o gindire pozitiva viitorul tarii nu oameni tineri cu mentalitate invechita.................. capra vecinului..............................................vorbim aici; georgescu.misa.............la urmatoarele le voi face si furca fata cu tubul central lung de care sa ma prind direct de coarne in felul asta economisesc citeva grame si am o rigiditate a coarnelor excelenta urmatoarele le voi face din inox si sudurile TIG si la un pret convenabil si o calitate super facindu-le din inox nu va mai fi nevoie de vopsire alte zeci de grame economisite astept ideei bune de la oameni buni multumesc completez le pot construi cu frina pe disc frine V si cu clesti road si cu roti 26 si 28

ASA CA DACA AI VREOUN SFAT CONSTRUCTIV ,POZITIV SA-MI DAI IL ACCEPT DAR CRITICI SI DESCONSIDERATIE NU ACCEPT,DACA STI SA MERGI PE O BICICLETA ASTA NU INSEAMNA CA STI SA O SI CONSTRUIESTI MULTUMESC CELOR CARE AU AVUT INCREDERE IN PROIECTUL MEU

Daca a fost asa de importanta opinia mea, e mi-am expus-o... E dreapta, strimba, convine ori nu, e doar o opinie care nu trebuie sa te deranjeze in cazul in care esti increzut in ceia ce faci. Ori, ai vrut sa culegi doar aplauze si sa inundezi piata cu biciclete orizontale plagiate? Nu am intentia sa-ti tai aripile in zbor, pur si simplu am asteptat o conceptie originala, revolutionara, dar m-am pomenit cu o copie grosolana a unui Slyway Felix. Crede-ma, cunosc toate modele de triciclete si biciclete orizontale produdse pina acum, avantajele si dezavantajele lor tehnice si de comfort. Bicicleta pe care ai construit-o nu dispune de un design estetic, prezinta pericol pentru coloana vertebrala din cauza ungiului de amplasare a scaunului, si pericol pentru alte organe din cauza coloanei de directie fixe. Greutatea, cred eu, e in jurul la 20 kg...

cadru+furca+sa in jur de 250 euro totul facut din inox apoi fiecare o monteaza cum vrea:rolleyes:

Pentru cineva care nu are bugetul unei firme dedicate unor asemenea scule, care nu are un program de simulare pe calculator si care nu are experienta in asa ceva, eu cred ca e o reusita si merita felicitata initiativa! Imbunatatirile vor veni probabil in timp ca si corectii la ce "nu va merge bine" :).

Domnicu SCAUNUL ESTE REGLABIL SE POATE REGLA DIN MERS EU NU AM M-AI VAZUT LA NICI O BICICLETA UN REGLAJ ASA SIMPLU SI EFICIENT ESTE INVENTIA MEA LA FEL CUM AM AVUT IDEEA CU MONTATUL COARNELOR PIPA CARE ESTE CU NUCA SI E PUS SURUBUL PRIN PARTEA INFERIOARA A TUBULUI CENTRAL AL FURCI IAR GREUTATEA ESTE DE 15 KG.EU AM TRAIT TINERETEA MEA IN ITALIA POATE DE AIA SINT MAI OPTIMIST,ACOLO INDIFERENT CE IDEE AI LUMEA TE SUSTINE TE SPRIJINA ,DE AIA AU AJUNS UNDE AU AJUNS IAR LA NOI FOSTI COMUNISTI LUMEA NU STIE CUM SA TE INGROAPE MAI TARE DOAR SINTEM TOTI EGALI .DAR EU NICI MORT NU VOI DA 2000 EURO PE O BICICLETA PENTRU SIMPLU FAPT CA E FRUMOS VOPSITA.SI TE ASIGUR CA VOI AVEA SAUCCES PENTRU CA STIU BINE CE AM DE FACUT SI TINE CONT E PRIMA

Nu incape indoiala ca este o reusita, mai ales pentru primul exemplar, noi ne dam insa cu parerea pt ca vrem sa imbunatatim ceea ce ai facut tu, noi avem daca vrei sa-i spui asa : ochiul clientului, al celui "din afara" !

Daca deja ti-au spus cateva persoane ca scaunul nu-i cea mai buna alegere, probabil ca ceva este nepotrivit acolo. Poate reusesti sa faci un alt scaun sau sa cumperi de-a gata din carbon, plasa ! :)

Edited by Axe

Cred ca pana sa cumperi unul de carbon mai bine te interesezi sa vezi cum se lucreaza in fibra de sticla si daca iti faci un mulaj scoti scaune pe banda.

Misa, ce are comunismul, tineretea ta petrecuta in Italia cu bicicleta orizontala. Italia e la fel de plina cu simboluri comuniste Lenin Bologna - Êàðòû Google si acolo la vama nu stau fete blonde in bichini.

Discutm aici bicicleta orizontala pe care o promovezi pe piata si nu conceptiile noastre politice. Daca doresti un dialog civilizat, atunci trebuie sa fii tolerant la toate ce se scriu aici fara a trece la atacuri la persoana cu argumente care nu au incidenta asupra subiectului discutat.

1. Scaunul unei biciclete (triciclete) orizontale e cel mai important element al constructiei (si cel mai scump) Hostel Shoppe Recumbents - the world's largest source for recumbent information, bicycles, trikes and accessories. din simplu motiv, ca la obstacole nu poti sa te ridici pe pedale in picioare si sa amortizezi impactul. Toate loviturile de la roti se amplifica in coloana vertebrala. De aceia, la bicicletele orizontale fara suspensie scaunul e mai inclinat pentru a repartiza forta gravitatiei pe o suprafata mai mare.

2. Aspectul estetic e la fel de important ca si performantele tehnologice. Un avion urit nu va zbura nici odata.

3. Securitatea e la fel de importanta. Orice produs lansat pe piata trebuie sa fie inofensiv.

4. La capitolul drepturi de autor stam rau de tot.

In rest, i-ti doresc mari succese si avansari tehnologice in acest domeniu!

;)Daca ajungeai in italia vedeai ca vama practic nu mai exista.1 scaunul este reglabil se poate regla la inclinatia dorita l-am facut asa deoarece cind urc o panta sa il pot regla mai vertical ca sa evit ridicarea roti fata de la sol se regleaza din mers;....2 aspectul nu influienteaza cu absolut nimic calitatile tehnice am probat-o si nevopsita era mai urita dar mergea la fel de bine;...3 are fata criminala bicicleta asta? a ranit pe cineva si eu nu stiu? ;.....4 drept de autor o sa-l caut pe cel care a inventat roata sa vad daca ma lasa sa o invirt pe asfalt