mihai 28

Confectionez biciclete orizontale

Recommended Posts

felicitari pentru bicla.

totusi, e trist ca ai atitudinea asta penibila

e mai bine asa cu atitudine penibila dar si cu fapte nu doar cu postat fotografi cu diferite biciclete facute de altii e usor sa cauti poze si sa fi tare-n tastatura dar e mai greu sa pui suflet si pasiune si sa creezi ceva oricit de bine sau de rau ar iesi acel ceva .MAI TINETI MINTE CUM AU FACUT GERMANII CU DACIA LOGAN ,AU GRITICAT-O LA MAXIM IAR ACUM O IMPORTA DE DUDUIE FABRICA DE LA MIOVENI:D AU INCERCAT SI EI DAR REALITATEA NU E CUM ZIC NEMTII.DACA EU SINT PASIONAT DE MARCA SEAT SI STIU TOATE MODELELE CU OCHI INCHISI ASTA NU INSEAMNA CA STIU SA LE SI CONSTRUIESC POATE DOAR SA UNG VREO BALAMA DE LA USA SA FAC CURAT IN EA .....:rolleyes:MULTUMESC ANIMALOO DACA ZICI DE BINE DE BICICLETA EU SINT FERICIT IN REST NU-MI PASA

Mai misa, incearca sa te frinezi putin si nu mai urla; te rog frumos :D.

mai misa, incearca sa te frinezi putin si nu mai urla; te rog frumos :D.

da e clar trebuie fina pe disc adevarul doare asa-i dar ce sa-i faci?

misa, adevarul este ca esti frustrat...de obicei, cand intrebi un om un lucru, accepti si raspunsuri care sa nu iti gadile in mod placut orgoliu.

Succese mari in realizarea visului! Dar... mi se pare ca vei avea probleme cu rezistenta materialelor, sudura si unghiurile de instalare a rotilor... ;pot sa accept un sfat de la o persoana care nu cunoaste reguli elementare?sau si mai rau critici,nu sint nici frustat nici orgolios sint doar surprins de mentalitatea celor care se cred cei mai buni.

Eu il inteleg pe Misa! A muncit mult, a pierdut nopti, si-a stors mintea pt proiectul asta, a investit o gramada dar din pacate printre primele vorbe se afla critici negative. Se uita prea usor faptul ca cineva intr-o tara cu mentalitate nu prea deschisa sportului cu pedale are curajul sa mearga pe asa ceva si mai ales sa construiasca o astfel de bicicleta.

Apreciez si faptul ca Domnicu foloseste pedalele pt deplasare, iar multe din ideile exprimate de el pe forum sunt faine dar fotografia postata de el este clar ostentativa. Probabil asta l-a infuriat pe Misa.

Personal il felicit pe Misa pt reusita si sper ca in viitorul apropiat sa ii devin client pt un cadru deoarece experienta lui in sudura este demna de luat in seama!

Personal l-am criticat putin ca sa devina mai bun in ceea ce face :D

Cu intentii asemănătoare am făcut-o şi eu, ca să nu se arăte mai credincios ca Papa de la Roma...:D

mi se pare ca vei avea probleme cu rezistenta materialelor, sudura si unghiurile de instalare a rotilor

in cazul in care romana nu este la fel peste tot, mie aici mi se pare un sfat sa ai grija de punctele mentionate. Daca le ai la degetul mic, brava. Dar si atunci tot trebuie sa ai grija.

multumesc Blue si succes pe toate planurile,mutumesc Axe ca ai fost cam primul care m-a incurajat

Misa ... Discutm aici bicicleta orizontala ...

1. Scaunul unei biciclete (triciclete) orizontale e cel mai important element al constructiei ... Toate loviturile de la roti se amplifica in coloana vertebrala. De aceia, la bicicletele orizontale fara suspensie scaunul e mai inclinat pentru a repartiza forta gravitatiei pe o suprafata mai mare.

2. Aspectul estetic e la fel de important ca si performantele tehnologice. Un avion urit nu va zbura nici odata.

3. Securitatea e la fel de importanta. Orice produs lansat pe piata trebuie sa fie inofensiv.

4. La capitolul drepturi de autor stam rau de tot.

1. Da, scaunul e important, din motivele expuse, dar pentru o prima varianta e suficient de bun. Mai are timp pentru modificari.

2. De ce sa nu zboare un avion urat?! Poate nu se vinde (bitza) la fel de bine daca e urata, dar a lui Misa e OK.

3. Da, securitatea/siguranta e f.importanta. Aici sunt de acord cu tine. Daca se rupe bitza sub tine in timp ce mergi cu viteza pe sosea, intre masini, poti sa mori sau sa te schilodesti ... Cadrul pare suficient de solid, dar si ruperea spatarului ar putea fi nasoala ... Chiar si ruperea tijei (cam lungi a) ghidonului ... Ramas fara directie si cu viteza mare, poti intra pe contrasens ...

4. La americani, cel putin (vezi bentrideronline), multi fac "clone" dupa diverse marci si nu obiecteaza nimeni. Nu mai tin minte exact, dar cred ca nu e interzis, cel putin daca nu comercializezi ... Dar chiar si asa, bitza lui Misa e suficient de originala.

Misa, nu trebuie sa pui la suflet observatiile critice. Am facut si eu greseala asta acum 2 ani pe bentrideronline, ca apoi, cu timpul (studiind o gramada), sa-mi dau seama ca oamenii de fapt vroiau (in general) sa ma ajute, asa cum puteau/credeau ei. Pana la urma mi-au ajutat criticile si mai ales link-urile oferite de ei.

E posibil ca Domnicu sa fi facut o confuzie, in sensul ca EU am scris pe aici ca vreau sa fac o bitza orizontala superioara altora si el a crezut ca si tu doresti asa ceva, cand de fapt tu doresti, din cate reiese din titlu, sa faci o bicicleta comoda nu un super-recumbent.

Ca veni vorba, eu inca ma gandesc la "super-recumbent"-ul meu si sunt la fel de incantat de el. Am imaginat vreo 2 variante de inceput, una fara suspensii si cu spatarul cam prea ridicat, dar mai usor de realizat, si una cu suspensii si aerodinamica. Chestia e ca, desi stau destul de bine cu teoria, mie mi-e greu si sa curat lantul la bitza sau sa schimb/reglez sabotii de frana, darmite sa fac o bitza de la zero ... N-am timp & conditii pt. asa ceva, iar acum am o jucarie (Cannondale Rush 6) noua, deci proiectul recumbent se amana pe termen nedefinit, mai ales ca turele pe sosea nu sunt prioritare pt.mine.

Cind am construit bicicleta am facut-o din curiozitate ,sa vad cum merge dar totodata am gindit-o sa fie sigura sa am o buna vizibilitate si sa fiu vazut bine de ceilalti participanti la trafic,si pot sa va spun ca nu ma voi mai intoarce niciodata la bicicleta clasica.Este foarte comoda ,rapida si manevrabila chiar ma simt in siguranta pe ea,o intorc cu frina spate la fel ca pe una clasica .In seara asta revin cu un filmulet proaspat facut azi.

adica asa :

:), foarte tare man, ma gandesc cum i-ar sta aleia de inox cu o echipare dura-ace !? :D

L.E. nu are reglaj pentru inaltimea biciclistului ? (chestia aia tub-in-tub din dreptul pedalierului)

bravo misa! super meserias!:cool:

vreau sa te intreb cum tii picioarele pe pedale daca nu ai papuci de ciclist? in rest am vazut ca raspunde f bine la comenzi, si chiar poti sa faci manevre mai dificile cu ea...succes in continuare...:)

adica asa :

:), foarte tare man, ma gandesc cum i-ar sta aleia de inox cu o echipare dura-ace !? ;)

L.E. nu are reglaj pentru inaltimea biciclistului ? (chestia aia tub-in-tub din dreptul pedalierului)

si 105 e de ajuns :D eu am facut-o la masura mea dar pot face partea din fata telescopica cum ai zis tu

bravo misa! super meserias!:cool:

vreau sa te intreb cum tii picioarele pe pedale daca nu ai papuci de ciclist? in rest am vazut ca raspunde f bine la comenzi, si chiar poti sa faci manevre mai dificile cu ea...succes in continuare...:)

ai vazut eu nu am papuci speciali si nu am scapat piciorul de pe pedala nu e dificil pui piciorul si impingi

restul vine de la sine e ca si cum ai sta pe un fotoliu si ai tine picioarele rezemate pe un perete

pai hai man, sa ne miscam si noi mai cu talent :D

ai facut rost de inox, ca ma bate gandul sa comand si nu stiu pe unde scoti camasa ?!:)

ori faci tubul telescopic ori faci scaunul pe sina !

se mai cer si pedale spd, la drum lung e greu sa tii picioarele in aer asa !

acum trebuie sa incepi sa te gandesti si la o caroserie.

pai hai man, sa ne miscam si noi mai cu talent :D

ai facut rost de inox, ca ma bate gandul sa comand si nu stiu pe unde scoti camasa ?!:)

ori faci tubul telescopic ori faci scaunul pe sina !

se mai cer si pedale spd !

initial la asta i-am facut scaunu pe sina practic o teava taiata pe lung prinsa sub scaun care culisa inainte si inapoi si o blocam in pozitia dorita cu

coliere dar eu cred ca e mai bine cu saua fixa si partea fata cea cu pedalele telescopica pentru ca centrul de greutate sa ramina exact pe centru distantei dintre axe domnule AXE abia astept sa i-ti fac bicicleta ;) eu voi face cadru furca fata si saua restul alege fiecare ce vrea dupa posibilitati si nevoie grup roti 3 lanturi ........

WOW!

Felicitari, imi place ce-ai realizat!

Din filmare nu se vede prea grozav, dar cred ca ai verificat inainte sa montezi pedalele, sa nu ai posibilitatea sa freci cu roata din fata pedalele sau picioarele de pe pedale.

Si ar fi interesant de vazut cum tine la drum lung, cat de comoda e pozitia respectiva.

Mentionez ca e prima bicicleta de acest gen pe care o vad -nu in poza- deci nu-s o somitate in materie :)