mihai 28

Confectionez biciclete orizontale

Recommended Posts

Ma dau batut... In miscare arata bine!

Felicitari, Misa!

Esti primul creator de biciclete orizontale in aceasta parte a lumii!!!

P.S. Am un scaun din carbon ramas de la proiectul nerealizat de reutilare a tricicletei orizontale in tandem. Daca-mi dai o adresa concreta, pot sa expediez scaunul si banii pentru un cadru din inox cu furca. Inventarea mecanismului de montare a scaunului i-l las pe seama ingeniozitatii dumitale...

Imagine postată

Imagine postată

Edited by Domnicu

oau!!! felicitari!!!

imi place bicla facuta de tine! sa fii tu primul romanas care face bicle hand-made?! asa se pare. apai... inca odata, FELICITARI!!! bafta incontinuare!

deja in cap cand aud bicla orizontala gandul imi zboara la tine, asa ca... cine stie, poate voi face o comanda in viitor.

uitandu-ma la filmuletul tau, am ramas impresionat de cum se manevreaza. (singurul lucru "negativ" care mi-a atras atentia a fost pozitia mainilor. ma gandesc ca la un drum mai lung bratele vor obosi, si ca o pozitie mai comoda ar fi daca ai face un ghidon de-ala jos, in dreptul bazinului. nu stiu... e doar o idee...)

ai putea sa faci la comanda si un cadru clasic?

inc'odata, felicitari si keep working!

:)

tuburile alea de PVC prin care trece lantul ma gandesc ca puteu fi lungite la maximum pana in apropierea sch spate si a pinioanelor iar in fata pana la limita angrenajului, astfel lantul este mai protejat de mizerie, greutatea tevii este neglijabila !

ai vazut eu nu am papuci speciali si nu am scapat piciorul de pe pedala nu e dificil pui piciorul si impingi

restul vine de la sine e ca si cum ai sta pe un fotoliu si ai tine picioarele rezemate pe un perete

Unul din avantajele bicicletelor orizontale este ca poti pedala eficient pe toata circumferinta (cititi aici), cu conditia sa ai papuci si pedale speciale sau:

Imagine postată

Misa, nu atingi roata fata cu calcaiele la curbe mai stranse? Trebuie sa modifici pozitia piciorului in pedala (aduci calcaiul pe pedala sau il "scoti" spre exterior) pentru a nu atinge?

Unul din avantajele bicicletelor orizontale este ca poti pedala eficient pe toata circumferinta (cititi aici), cu conditia sa ai papuci si pedale speciale sau:

Imagine postată

Misa, nu atingi roata fata cu calcaiele la curbe mai stranse? Trebuie sa modifici pozitia piciorului in pedala (aduci calcaiul pe pedala sau il "scoti" spre exterior) pentru a nu atinge?

DOMNICU daca nu erai dumitale sa ma( intepi) nu cred ca as fi dus la bun sfirsit acest proiect 50% e meritul tau, banii nu ii vreau inainte e de ajuns sa-mi trimiti scaunul si detalii despre rotile pe care le vei monta ,frine ca sa stiu ce distanta sa am intre urechile de prindere a butucilor 130 sau 135mtb sau road .Pentru a ma contacta georgescu.misa .Pot construi si cadre clasice dar nu cred ca pot sta cu pretul foarte jos nu cred ca merita la cite marci sint pe piata ,iar ca sa-l fac din aluminiu dupa sudarea profilelor mai trebuie si un tratament termic care are rolul de a disipa tensiunile acumulate in timpul sudari si pentu ca vopseaua sa prinda de aluminiu acesta trebuie eloxat ,un alt tratament chimic si eu nu dispun de asemenea utilaje costul lor este foarte mare .Inoxul are avantajul ca nu necesita tratamente suplimentare doar o decapare cu un gel acid pentru a da stralucite sudurilor...............................................................este de ajuns sa ridici putin calciiul pe pedala doar la curbele luate foarte strinse la viteza mica pentru ca oricum la viteza mare nu poti lua curba asa de scurta

misa ce greutate are bicicleta ta? nu intreb din rautate! si daca ai putea sa-mi spui cat ajunge sa coste o astfel de bicicleta?

Bicicleta are in jur de 15 kg greutate totala dar componentele sint economice doar angrenajul cred ca are pe putin 1,5 kg lantul e un kmc pt 6 viteze e foarte lat si greu rotile la fel .dar daca le constuiesc din inox greutatea cadrului nu va depasi 3 kg dupa calculele mele pe, care le-am facut oricum greutatea nu se simte ca la o bicicleta clasica. Acum depinde de fiecare cum o va monta ,ideal ar fi roti de asfalt si un grup 105 cred ca e de ajuns dar atentie la radare:eek::D.Pretul nu cred ca va depasi 250 euro cadru, furca fata si saua.YouTube - bicicleta comoda

Bravo Domnicu buna idee mi-ai dat cu scaunul din carbon deja am contactat o firma din Romania care mi-au spus ca i-mi pot face ce vreau din carbon,

multumesc inca o data .Asa mai economisesc vreo 2 kg

Scaune pentru bicicleta orizontala fac si polonezii:

http://www.velokraft.com/+seat.htm

Desi, pt.ca bitza n-are suspensie spate, ar merge ceva de genul:

http://www.manytracks.com/Recumbent/seat.htm sau

http://www.recycledrecumbent.com/new_page_4.htm

Asigura si aerisire ... Si sunt ieftine, usoare.

Eu pt.spatar cel putin as folosi ceva in genul lor, adica 2 tevi paralele, cam la 35-45 cm una de alta, invelite cu burete si apoi cu plasa din materialul asta.

Edited by MirceaDP

m-ai convins cred ca scaunul cu plasa este cel mai indicat,este comod,aerisit si amortizeaza bine, este chiar o solutie perfecta, bravo Mircea!Astept noi informatii de la toti biciclisti si TRICICLISTI un nou filmulet cu reglajul spatarului:......

Edited by misa

i-mi place bicicleta e chiar ingenioasa si vad in filmulet ca are demaraj superior uneia normale .in cit timp ai putea sa-mi faci una din inox pentru roti de 28 si cu reglaj la distanta dintre scaun si pedale ?si ce garantie poti da?astept raspuns

Cred ca la reglajul scaunului ai nevoie in plus si de niste piulite de contra, care sa-l blocheze la un anume nivel. Altfel, in timp, de la vibratii s-ar putea sa se deregleze. Poate ar fi si mai potrivit un filet cu pas mai mare, sa fie nevoie sa invarti mai putin de el la reglaj (asta e mai mult moft).

m-ai convins cred ca scaunul cu plasa este cel mai indicat,este comod,aerisit si amortizeaza bine, este chiar o solutie perfecta, bravo Mircea!...

Chiar perfect nu e. Ti-l poate taia orice dobitoc ... Trebuie sa ai rezerve de plasa usor de instalat (de aceea am zis doar de spatar, etc.). Si in plus (minus) spatele/coloana sunt mai expuse ... deci trebuie sa eviti (in design) orice element ascutit in care sa poti sa te lovesti in cazul, putin probabil dar posibil, de rupere a tevilor ...

i-mi place bicicleta e chiar ingenioasa si vad in filmulet ca are demaraj superior uneia normale .in cit timp ai putea sa-mi faci una din inox pentru roti de 28 si cu reglaj la distanta dintre scaun si pedale ?si ce garantie poti da?astept raspuns

O pot face cu roti de 28 frina pe disc frina v sau clesti.Angrenajul va fi reglabil fata de sa, telescopic iar de garantie pot zice ca am citiva km de sudura facuti si nu au fost niciodata probleme am incredere si experienta in ce fac.mes....georgescu.misa....tel...0749626685,misa intr-o saptamina e gata

nu-i rău deloc, ma duce cu gându la trimble, iar asta e un compliment !

iti spun sincer ca mi se pare ca scaunul este prea in fata, cred ca ar arata mai bine daca ai muta pozitia ciclistului mai in spate , mai aproape de roata din spate. cred ca si daca ai avea cum sa implementezi o roata de 28 pe spate si una de 20 pe fata, iarăşi ar îmbunătăţii aspectul, eficienta si controlul "recumbentului". oricum pt un prim proiect este impresionant! ma mir ca sunt oameni care dedica timp unui asemenea lucru in Romania...

a, si inca ceva, ar fi o idee buna sa-i schimbi numele, am crezut initial ca esti membru misa!:P

1. Care-i viteza medie maxima, ce poate fi atinsa pe o distanta de aprox. 5Km?

2. Poate fi confectionata sub 10Kg(cadru inox), cu roti de 28" si cauciucuri de 18mm?

3. Nu incep dureri de antebrat, pe distante ce depasesc 50Km?

4. Ai putea sa faci 2 mici filme cu urcarea si coborarea unei borduri iar altul cu urcarea unui deal?

5. Daca eu am toate piesele in afara de cadru+scaun+lant(lung), cat m-ar costa in aceste conditii o bicicleta orizontala?

6. Firma contactata de tine, n-ar putea confectiona si cadre de carbon?

Edited by Denis

nu-i rău deloc, ma duce cu gându la trimble, iar asta e un compliment !

iti spun sincer ca mi se pare ca scaunul este prea in fata, cred ca ar arata mai bine daca ai muta pozitia ciclistului mai in spate , mai aproape de roata din spate. cred ca si daca ai avea cum sa implementezi o roata de 28 pe spate si una de 20 pe fata, iarăşi ar îmbunătăţii aspectul, eficienta si controlul "recumbentului". oricum pt un prim proiect este impresionant! ma mir ca sunt oameni care dedica timp unui asemenea lucru in Romania...

a, si inca ceva, ar fi o idee buna sa-i schimbi numele, am crezut initial ca esti membru misa!:D

daca as muta scaunul mai in spate ar trebui sa mut si angrenajul mai in spate si nu as vrea sa ating cu picioarele-n roata:((apreciez ca ai simtul umorului:D,este mult mai stabila cu roata mare pe fata decit cu roata mica si trece mai bine peste denivelari fara sa-ti sara coarnele din mina.

a, si inca ceva, ar fi o idee buna sa-i schimbi numele, am crezut initial ca esti membru misa!:D

aaaaaaa, si acum nu mai crezi ?!:D

1. Care-i viteza medie maxima, ce poate fi atinsa pe o distanta de aprox. 5Km?

2. Poate fi confectionata sub 10Kg(cadru inox), cu roti de 28" si cauciucuri de 18mm?

3. Nu incep dureri de antebrat, pe distante ce depasesc 50Km?

4. Ai putea sa faci 2 mici filme cu urcarea si coborarea unei borduri iar altul cu urcarea unui deal?

5. Daca eu am toate piesele in afara de cadru+scaun+lant(lung), cat m-ar costa in aceste conditii o bicicleta orizontala?

6. Firma contactata de tine, n-ar putea confectiona si cadre de carbon?

1 eu am mers 15 km cu o viteza constanta de 50 km la ora,dupa cum se vede echiparea e de mtb si e foarte slaba dar sint sigur ca daca as echipa-o cu un grup shimano 105 si niste roti bune de cursiera ar creste viteza substantial si ar scade mult din greutate...2sint sigur ca poate avea sub 10 kg dar depinde si cum o echipezi...3cel mai mult am mers 30 km dar nu au aparut dureri pentru ca greutatea corpului nu e sustinuta de miini ca la o bicicleta clasica...4voi face filmulete asa cum ai cerut duminica...5 cadru scaunul si furca te costa 250euro restul gasesti pe piata 6...decit sa fac ceva din carbon mai bine fac din aur ca ies mai ieftin8-|eu nu zic ca e mai buna sau mai rea ca o bicicleta clasica dar o data ce ai mers pe ea cind te urci iarasi pe una clasica parca mergi in reluare ,ciudata senzatie

Edited by misa

O distanta de 15Km cu 50Km/h m-ar face sa-mi vand cursiera, cat despre durerea de brate, aceasta s-ar vedea la distante de 100-200Km, deci indicat ar fi sa faci o tura cu baietii din B pana la Constanta si inapoi, cu Lucian Mandruta pe 1 Mai 2009, astfel avand sanse sa ti se ia un interviu, cu conditia sa-i schimbi numele din Misa in Misha! *-:)

sistemul politienesc roman menit sa ne protejeze si sa ne indrume=)) ce parere are despre acest tip de biciclete? nu risti sa te opreasca?8->

sistemul politienesc roman menit sa ne protejeze si sa ne indrume=)) ce parere are despre acest tip de biciclete? nu risti sa te opreasca?8->

Stai linistit ca deja m-au oprit intr-o seara si m-au intrebat de ce merg invers pe bicicleta ,eu am raspuns ;e o bicicleta speciala ca sa nu ma muste ciini,s-au uitat mirati si mi-au zis sa-mi pun lumina la ea@-)*-:)