mihai 28

Confectionez biciclete orizontale

Recommended Posts

m-au intrebat de ce merg invers pe bicicleta

deci asa va sa zica?! *-:)

apropo superba bicla...

În viziunea poliţiştilor un biciclist "normal" trebuie sa mearga cu capul în jos şi cu fundul în sus...*-:)

cine suntem noi sa-i contrazicem? *-:)

e placerea mea personala sa vad politia rutiera cum sta la cotitura, pe bordura, la vanatoare de biciclisti, ca de' masinile circula regulamentar din nastere... sau din fabrica.

O distanta de 15Km cu 50Km/h m-ar face sa-mi vand cursiera, cat despre durerea de brate, aceasta s-ar vedea la distante de 100-200Km, deci indicat ar fi sa faci o tura cu baietii din B pana la Constanta si inapoi, cu Lucian Mandruta pe 1 Mai 2009, astfel avand sanse sa ti se ia un interviu, cu conditia sa-i schimbi numele din Misa in Misha! :)

Buna ideea cu tura de 1 Mai. Chiar ma gandeam si eu la asa ceva: http://www.ciclism.ro/forums/f8/bucuresti-constanta-si-retur-6-11-mai-2008-a-1403/#post59625 Reclama gratuita ...

Daca crezi ca vei avea dureri de brate, alege o varianta cu ghidonul sub scaun (USS = under seat steering) ...

... un nou filmulet cu reglajul spatarului:......

Interesant pana la urma sistemul de sprijin al spatarului, cu reglaj, desi eu tot am impresia ca e putin prea jos pt.rigiditate si, poate, nu suficient de sigur, cel putin pt.persoane mai grele, respectiv pt.cei care prefera sa apese tare in pedale in loc sa mulineze. In plus, s-ar putea bloca dupa cateva ploi daca nu e bine uns ...

Alt exemplu interesant de scaun cu plasa: http://www.flevobike.nl/gallery/Persmap/GreenMachine_10.

Alt exemplu interesant de scaun cu plasa: Gallery :: Persmap :: GreenMachine_10.

Acest scaun e cel mai bun dintre toate cele instalate la bicicletele orizontale. E foarte scump, separat nu se vinde, se inlocuieste doar cumparatorilor de astfel de biciclete in caz de defecte...

Interesant pana la urma sistemul de sprijin al spatarului, cu reglaj, desi eu tot am impresia ca e putin prea jos pt.rigiditate si, poate, nu suficient de sigur, cel putin pt.persoane mai grele, respectiv pt.cei care prefera sa apese tare in pedale in loc sa mulineze. In plus, s-ar putea bloca dupa cateva ploi daca nu e bine uns ...

Alt exemplu interesant de scaun cu plasa: Gallery :: Persmap :: GreenMachine_10.

spatarul este foarte rigid ,chiar as vrea sa am o asemenea forta in picioare incit sa-l pot rupe sau indoi,am ales solutia asta pentru simplitatea cu care poti regla spatarul chiar si din mers.ieri am facut o iesire de 60 km si am gasit cu usurinta pozitia cea mai buna ,nu cred ca voi inlocui acest sistem .Repet solutia scaunului cu plasa este foarte valabila=D>Mircea!

Domnicu chiar vroiam sa te intreb daca sti cumva ce latime are spatarul la acest model,are mai mult de 45 cm?

Precis nu stiu, dar reiesind din proportii - latimea spatarului e de 28-33 cm...

Ce-i fratilor linistea asta aici, nu se aude niciun polizor, flex, tevi care mai cad pe jos, nimic ?! :));)

Ce-i fratilor linistea asta aici, nu se aude niciun polizor, flex, tevi care mai cad pe jos, nimic ?! :));)

Din pacate nu depinde de mine ,eu sint cel mai nerabdator sa fac orizontala asta dar cei de la firma care mi-a adus inoxul mi-au adus ce au vrut ei,adica un inox feritic in loc sa-mi aduca Inox austenitic cu molibden .Desi au incercat sa ma convinga ca e ce vreau eu au ramas putin uimiti cind am pus magnetul pe inox si s-a lipit cum se lipeste de fier,au dat vina pe secretara lor ca ar fi incurcat calitatile cind a facut comanda,cu ei am terminat-o.Am luat legatura cu o firma care importa materialele din Italia,am gasit la ei exact ce cautam,dar nu toate dimensiunile care-mi trebuie,ei m-au asigurat ca intr-o saptamina am tot ce am comandat.

Astept>;)< si voi reveni cu poze detaliate din timpul fabricari si cu un filmulet;)

au dat vina pe secretara lor ca ar fi incurcat calitatile cind a facut comanda

Probabil, secretara e blonda...:))

ce ziceti de tancul asta ?

seamana cu cea propusa de misa plus amortizor spate !

...f interesant prin simplitate si este full suspension !

Buna Domnicu,salutari tuturr pasionatilor de REKU-bike.Am citit de la cap la coada ce s-a scris mai jos(sus).Multe afirmatii interesante,pareri pro-contra,cu sustineri mai mult teoretice,dechit cu baze reale.

Am chiteva intrebari ptr.fiecare(in afara de Domnicu,deoarece raspunsul dinsului il stiu deja)! D E C I,CHITI DINTRE DUMNEAVOASTRA ATI AVUT POSIBILITATEA SA MERGETI MAI MULTE ORE IN SIR CU UN REKU-BIKE(TADPOLE,DELTA,CLASSIC)?????????????????????????????????

Am pus aceasta intrebare,deoarece sunt niste afirmatii care sunt greu de crezut(50km/h,de exemplu,cu roti de montana,cauciucuri cramponate de 1.9-2.1).

NU vorbesc aiurea,sunt un posesor de CHALLENGE FUJIN E(telescop dnm20 sub scaun),cauciucuri de 1.25 si greu pot sa prind 45km/h,dar mai sa si tin viteza asta jumatat de ora(stau pe chimpie).

Mai este o nedumerire ptr.mine.Bike-ul meu este facut din aluminiu,si are putin peste 15 kg.,atunci un bike confectionat din fier(inox)cum poate sa aiba tot atit???????????????????

Inainte sa criticati,s-au sa i-l laudati pe D-nul Misa incercati sa fiti reali,sa puneti mina pe un asa bike,sa va dati cu asa ceva,si dupa aceea sa credeti,s-au nu tot ce zic alti.

Domnicu are dreptate in multe privinte,deoarece este posesor a mai multor REKU-bike(daca nu ma insel Domnicu 3buc?),si sustin tot ce a scris dinsul deoarece se da mult mai mult dechit eu.

Nu vreau sa i-l jignesc pe domnu Misa der sunt unele lucruri in afirmatia dinsului care nu pusca cu realitatea,din punctul meu de vedere.

Am fost la AMBRIBGA unde am avut posibilitatea sa probezi mai multe tipuri de reku-bike,si sunt foarte multumit de posibilitatile pe care iti dispune acest magazin fantastic.

Propun tuturor sa mergeti,si sa va alegeti modelul cu care vreti sa va dati,si dupa accea mai putem sa discutam.Sunt si reku-bike-uri in pretri de 1300 de euro.....deci nu trebuie sa dai pste 2000.

Cu stima Z.

P.S.INOVAT,NO IMITATE,scria un mare producator de piese de biciclete(Cannondele?????)

Buna ziua si tie zilo_b33,s-au altfel zis: de la munte la tine la chimpie.

PS1: INNOVATE si Cannondale in loc de INOVAT si Cannondele.

PS2: SAU este o conjunctie: atat in cazul de fata cat si in expresia folosita de tine si se scrie legat ; ALTII : se scrie in cazul de fata cu doi "i" si ultima greseala : daca ai pus virgula inainte de "sau" trebuia sa pui si dupa "nu":

dupa aceea sa credeti,s-au nu tot ce zic alti.

daca esti de alta nationalitate e ok... dar daca esti roman...e grav .Sa inteleg ca inovatia ta e o noua gramatica?X_X