Sign in to follow this  
nauer172

Incepator - MTB - buget ~5000 lei

Recommended Posts

Salut,

Sunt incepator, nu stiu daca achizitia asta e ceva de impuls (nu stiu cat o sa merg cu ea) dar ma gandeam ca poate mai fac miscare cu ea.

----------

Imi puteti recomanda un MTB cu roti 29", eu am 1.90 (cred ca potrivit ar fi XL)? Cu putinii cu care am vorbit mi-au recomandat full-suspension, insa sunt foarte scumpe.

M-am documentat pe internet dar ca specitificatii tehnice sunt foarte multe, stiu doar ca shimano is the best (de cand sunt copil :)) ).

Thx,

Găsești o mulțime de topicuri despre achiziții, de asemenea dacă vii cu câteva oferte vei primi sfaturi pertinente. 

Mai întâi să știi cât o folosești și în ce mediu. 5000 nu e un buget mic și ar fi păcat să îi cheltuiești pe ceva ce nu vei folosi

aia cu shimano e ca xeroxu...

iti arat si componente shimano, de mai bine nu le ai, d-alea de 10lei schimbatorul: "full shimano" - nu e un criteriu.

ti-au recomandat full susp pentru ce? pentru mers la piata? cine ti-a spus asta sa-i dai peste bot din partea mea si sa puna ei diferenta de bani. ca sa iti explic: eu am la tara o bicla de hamaleala de 26 cu frane pe janta si fara suspensii - si ma distrez cu ea super! dar stiu ce fac, stiu sa ma dau cu bicla si urc dealuri! 

daca iti iei bicla doar sa te lauzi cu firma x sau y, mai bine nu iti lua, ca o sa stea degeaba.

decide-te unde vrei sa incerci si cat de dispus sa faci activitate: daca iesi in parc, iesi pe o poteca de munte/deal, nu ai antrenament si nici nu iti doresti sa castigi concursuri, alege orice gasesti sub bugetul asta, undeva orice peste 2500lei ar trebui sa faca treaba excelent pentru un incepator. 

mergi in magazine, vezi ce gasesti, ca optiuni de cascat gura pe internet sunt prea multe, iar in magazine sunt putine bicle.

Succes!

• Upvote 1

Aș fi tentat să zic că @Warlock_sk a intrat cam tare în tine, totuși nu o zic. Nu o zic pentru că pe de o parte are dreptate, pe de altă parte privind in jur observ că tot mai mulți oameni nu se pot exprima comprehensibil. Pe sistemul "aș mânca ceva, dar nu știu ce".
 Fă-ți un plan, în care să cam știi ce vrei, să ai un buget, ia în calcul faptul că poate nu se va prinde de tine, apoi intreabă cu subiect și predicat și dă-ne și nouă o direcție. Cât timp esti dispus să petreci cu bicicleta, ce tipuri de trasee ți-ar plăcea să parcurgi etc.
Uite, dacă ești în faza de tatonare, de ce nu încerci o bicicletă SH mai ieftină, mai puțin performantă?
Dacă simți că nu te atrage o vinzi si gata, dar măcar nu ai investit prea mult într-o toană care nu a mers.
Dacă simți că te atrage, o vinzi pe asta și îți iei una mai aproape de dorințele tale. 

Ma asteptam ca cei mai cunoscatori sa fie mai intelegatori cu novicii si mai prietenosi ... se pare ca trebuie sa ne cautam Singuri biciclete si probabil o sa dam bani mai multi , existand variante mai bune pret calitate ...

@znipznip

La primul post pe care l-ai lăsat într-un alt topic ți s-a răspuns la obiect și fără vreo atitudine nepotrivită. Deci aș dori să înțeleg care e problema.

Si mie mi se pare ca a fost mai mult certat decat indrumat. 

Daca un buget este 500 sau 5000 e irelevant de comentat. Dar e intr-adevar bine sa stii ce vrei  iar ceea ce ai nevoie sa aiba o valoare care sa te motiveze si sa ai grija de investitie. 

Sfatul de a achizitiona ceva ieftin/SH doar ca sa vezi daca iti place o activitate nu mi se pare potrivit pentru un incepator. Daca iti place, iti vei dori rapid ceva mai scump, vei vedea la altii si iti vei dori sa stii cum este in doar citeva luni. Daca nu iti place te duci sa-l vinzi, garantat in pierdere, mai ales la mtb ieftine de care e plina piata. E o situatie de lose-lose. Asta ar putea fi o abordare la a 3-a sau a 4-a bicicleta. Daca ai nevoie de o pereche de blugi te duci sa iei de la targ Vitan? Daca ai nevoie de un laptop in casa il iei pe cel mai ieftin de pe olx? Daca vrei sa te apuci de fotografie iti iei cea mai ieftina camera compacta? 

As fi intr-adevar curios cum s-a ajuns la un sfat ca ar fi nevoie de FS. Sau de mtb in general. Adresa domnului este din Bucuresti deci zona de oras/plat. 

Topicul  e ăsta: 

Nu mi s-a părut că IonutA l-a certat. De aceea peplica de aici mi se pare că nu prea are sens. Poate mi s-a părut mie.

Ce nu are sens cu siguranță este să dai 5000 pe o bicicletă atunci cînd nu știi exact ceea ce vrei să faci cu ea și dacă chiar îți place să te dai.

Avînd în vedere problemele grave de stocuri pe care le are cam toată lumea anul ăsta, pentru o primă bicicletă Decathlon cred că e alegerea ideală - poți să pui mîna, să probezi.

Nu ma refeream la znipzip ci la nauer172

E foarte ok ce a zis IonutA. Va fi iarasi cerere mare de biciclete in acest an si oferta reala va fi limitata , atit ca modele cat si volume.  

6 hours ago, Traveller said:

Topicul  e ăsta: 

Nu mi s-a părut că IonutA l-a certat. De aceea peplica de aici mi se pare că nu prea are sens. Poate mi s-a părut mie.

Ce nu are sens cu siguranță este să dai 5000 pe o bicicletă atunci cînd nu știi exact ceea ce vrei să faci cu ea și dacă chiar îți place să te dai.

Avînd în vedere problemele grave de stocuri pe care le are cam toată lumea anul ăsta, pentru o primă bicicletă Decathlon cred că e alegerea ideală - poți să pui mîna, să probezi.

Am explicat in topic ca nu au biciclete la decatlon si atitudinea celor de acolo lasa de dorit . Am intrebat aici pentru ca am presupus ca exista o comunitate prietenoasa aici ... citind topicuri despre achizitii am ajuns aici unde nu mi-a placut raspunsul celui de mai sus . De exemplu tu daca ai vrea sa incepu ca si hobby (dau ex pescuit) si  habar nu ai despre ce sa cumperi si  ai veni pe un forum de specialitate pt un sfat nu ai vrea sa primesti raspunsuri  de genul. Normal ca ma duce capul sa merg in magazin si sa probez una dar cand nu exista mai apelezi la cei mai priceputi. Nu duc lipsa de bani si mereu cand mi am cumparat un produs am preferat sa studiez piata, sa cer sfaturi si sa iau ceva de calitate . Am o varsta .. si il inteleg perfect cand se referea la shimano cele mai bune ... eram copii cand de abia apareau in tara ... erau biciclete pegas si ceva rusesti. 

16 hours ago, Traveller said:

@znipznip

La primul post pe care l-ai lăsat într-un alt topic ți s-a răspuns la obiect și fără vreo atitudine nepotrivită. Deci aș dori să înțeleg care e problema.

Problema e ca omul a cerut un sfat pentru o bicileta best buy in bugetul de 5000 ron

La biciclete e ca la masini, Best buy deacord dar pentru ce anume o folosesti, ca debeaga iti iei o masina de viteza daca tu vrei sa umbi pe drumuri accidentate de munte cum si la fel viceversa e valabila. Poate parea ciudat (a se citi ca esti luat putin de sus la intrebari) insa oamenii din aceasta comunitate intreba ca sa stie la ce anume e folosita si sa te ajute sa iei cea mai buna decizie. Am fost si eu in situatia ta si am cu ajutorul acestui forum am luat o decizie foarte buna. 

Omul de care zici tu a lasat un post si dus a fost, acuma sa ne fie cu iertare dar daca vrei sa fi ajutat cred ca e normal sa fi pregatit sa fi si luat la intrebari ca si la doctor cand te duci nu ii spui ca ti-e rau si gata ai spus tot, asa e si aici.

Mi-e rau = vreau bicicleta

Ce anume va doare.: am cazut si m-am lovit la cot cred ca e rupt, ma doare stomacul. etc, = ce anume vrei sa faci cu ea: sa ma plimb prin parc, prin oras, pe soaea pentru viteza, pe drumuri de munte, etc.

Viata e simpla dar daca tu consideri ca orice raspuns e acid, atunci degeaba vine cineva sa te ajute ca tu consideri ca e rau intentionat.

• Upvote 1

Cînd am reluat obiceiul de a pedala, acum vreo 12 ani, am descoperit forumul ăsta și m-am apucat de citit. Pe atunci erau vreo 3-4 magazine mari și late în București dintre care 2 sau poate 3 aveau și site pe net. Am citit aici mult timp înainte de a posta și a cere un sfat despre ce să cumpăr. Bine, ofertele nu erau prea multe și nici bugetul nu era prea generos, deci n-am avut o dilemă.

Acum ofertele sunt numeroase (cu mențiunea că pandemia a afectat serios stocurile), iar posibilitățile de a învăța cîte ceva despre chestiunile tehnice - nelimitate. Rămîne doar ca omul care caută să aibă un pic de răbdare. Cînd zic răbdare mă refer la săptîmîni sau chiar luni de căutări, ca să nu arunci o grămadă de bani pe fereastră.

E drept însă că și obiceiurile celor care caută s-au schimbat, răbdarea de care pomeneam fiind o excepție. Majoritatea scriu ca la ghișeul de informații și vor un răspuns imediat.

Din păcate, nu întotdeauna se poate da un răspuns imediat - fie nu e clar ce vrea omul, fie nu mai sunt suficienți oameni care să te sfătuiască aici pe forum.

De obicei întrebarea lait-motiv e Ce mă sfătuiți să iau în buget sub x mii de lei. Sunt multe topicuri deschise pe forum cu diverse intervale de preț.

Ce e drept, bugetul de 1000 de euro nu e cel mai frecvent abordat. Există deja răspunsuri dar, dacă un om citește și descrie ce vrea cît de cît lămuritor, o să primească noi răspunsuri la rîndu-i. 

1 hour ago, Traveller said:

Cînd am reluat obiceiul de a pedala, acum vreo 12 ani, am descoperit forumul ăsta și m-am apucat de citit. Pe atunci erau vreo 3-4 magazine mari și late în București dintre care 2 sau poate 3 aveau și site pe net. Am citit aici mult timp înainte de a posta și a cere un sfat despre ce să cumpăr. Bine, ofertele nu erau prea multe și nici bugetul nu era prea generos, deci n-am avut o dilemă.

Acum ofertele sunt numeroase (cu mențiunea că pandemia a afectat serios stocurile), iar posibilitățile de a învăța cîte ceva despre chestiunile tehnice - nelimitate. Rămîne doar ca omul care caută să aibă un pic de răbdare. Cînd zic răbdare mă refer la săptîmîni sau chiar luni de căutări, ca să nu arunci o grămadă de bani pe fereastră.

E drept însă că și obiceiurile celor care caută s-au schimbat, răbdarea de care pomeneam fiind o excepție. Majoritatea scriu ca la ghișeul de informații și vor un răspuns imediat.

Din păcate, nu întotdeauna se poate da un răspuns imediat - fie nu e clar ce vrea omul, fie nu mai sunt suficienți oameni care să te sfătuiască aici pe forum.

De obicei întrebarea lait-motiv e Ce mă sfătuiți să iau în buget sub x mii de lei. Sunt multe topicuri deschise pe forum cu diverse intervale de preț.

Ce e drept, bugetul de 1000 de euro nu e cel mai frecvent abordat. Există deja răspunsuri dar, dacă un om citește și descrie ce vrea cît de cît lămuritor, o să primească noi răspunsuri la rîndu-i. 

Eu unul am scris clar ca vreau pe drum mixt si asflat si offroad light , plus ca am citit celelalte topicuri dar nu ma incadram in ele. In fine nimeni nu a cerut bani sau ceva de genul asta doar un sfat . Vad ca nimeni nu i a dat un raspuns clar sin noiembrie si suntem in aprilie . Chiar nu mi se pare corect atitudinea voastea in fine , nu vreau sa mai creez polemici. Daca esti amabil cu in raspuns foarte bine apreciez mereu dar atitudinea asta de superioritate lasa de dorit

• Thanks 1

1

Asta e pregatita de oras si plimbari chiar si mai lungi:

https://www.biciclop.eu/bicicleta-de-trekking-oras-pentru-barbati-romet-wagant-10-negru-2020.html

Pe offroad usor face fata foarte bine cat timp nu o bagi in noroaie.

E in stoc.

Raportul calitate pret e f bun, brandul fiind unul de economic. Aka componente de varf, lipici la fete si baieti in licra mai putin.

2

Asta e foarte sprintena pe sosea. Pe offroad usor e capabila si acolo, insa trebuie manuita mai cu atentie.

https://www.marosbike.ro/touring/bicicleta-cube-sl-road-pro-greygreen-green-2021.html

Am pus raspunsul si pe topicul tau, lasa-l pe asta sa moara te rog :)

Pentru cei înalți în Decathlon Berceni există 1x MTB ST 530 27,5" NEGRU ROCKRIDER mărime L și 1x MTB ST 540 V2 27,5" ALBASTRU ROCKRIDER mărime XL.