Mihaela2000

Probleme schimbare cauciucuri de 29

Recommended Posts

Buna !

Am un mtb cu anvelope de 29 Maxxis Rekon / 29×2.6″ / 60TPI Wire Bead EXO Dual. Am zis sa le scot si sa pun Schwalbe SMART SAM PLUS DD 29x2.25 (57-622) Performance Sarma asa cum mi-a recomandat  o cunostinta. Am dorit sa am ceva allaround si care sa nu mai fie atat de "gogosari". Jantele sunt Syncros MD30 / 32H / 30mm / Pin Joint Tubeless ready.

Ideea e ca ... am crezut ca imi rup mainile incercand sa le montez ! Cu chiu cu vai am potrivit unul dintre ele pe janta, dar tot nu era bine fixat pe una dintre margini. Aveam senzatia ca se va distruge si fondul de janta ! :))) Am umflat la 52 psi din cei 54 maxim admisi si atunci s-a asezat singur.

Acum va intreb....cumva nu se potrivesc aceste cauciucuri cu janta mea (si daca da, ce recomandati? - vreau sa aiba si ceva crampoane pe margini ptr offroad) sau pur si simplu atat de greu se schimba cele de 29 ?

Am avut o bicla de 26 in urma cu ceva ani si niciodata nu m-am chinuit atat de mult 

Fac ceva gresit mai nou ?:))) Sau pur si simplu am fost sfatuita aiurea ? 

Eu am intrebat de cauciucuri mai "slabute" si care sa ruleze macar acceptabil pe sosea, avand si ceva protectie pentru pene, dar nu m-am asteptat sa imi dea atata bataie de cap un ticalos de cauciu. (Am rupt si doua leviere, apropos !:)))  ) 

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Multumesc !:)

În principiu ar trebui să meargă anvelope cu balon de la 2.1 în sus. Însă nu mi se pare surprinzător că a intrat greu pe jantă.

S0Tib.jpg 

Avînd lățimea pe interior atît de mare (că doar e jantă de MTB new-school), e făcută pentru anvelope cu balon mare (plus size, peste 2.3).

Am roți la care janta are 29 mm pe interior și am scos și montat la loc ușor anvelope de 2.3.

Dar nu m-am gîndit să pun unele mai mici, că nu ăsta e rostul bicicletei în cauză.

Ar trebui să te uiți după ceva 2.3-2.4, nu mai puțin.

Multumesc  pentru raspuns !:) 

Pentru mine ar fi o mare bataie de cap sa le returnez. Le-am cumparat online, plata cu cardul in avans...ar fi cam mare bataia de cap. 

Ma sfatuiti totusi sa le returnez sau poate doar prima data m-am chinuit asa cu ele urmand pe viitor sa "isi mai dea drumu" :))) ? Totusi as putea sa ma "incurc" (desi nu as prefera - am f putin timp liber la dispozitie ptr a sta la discutii pe call center) si cu un retur daca nu sunt potrivite ptr jentile mele.

Si am zis sa fie de 2,25 si nu de 3 ca sa pot pune mai usor aripi si un portbagaj, la nevoie :)

3 minutes ago, Mihaela2000 said:

doar prima data m-am chinuit asa cu ele urmand pe viitor sa "isi mai dea drumu"

Schwalbe pe lângă că se tocesc repede, mai și se montează/demontează extrem de greu. După ce le-am schimbat cu Maxxis, mi se par o prostie. Dacă făceam vreodată pană cu Schwalbe în pădure cred că acolo eram și acuma încercând să așez cauciucul pe jantă... 

• Haha 1

1 hour ago, Mihaela2000 said:

Si am zis sa fie de 2,25 si nu de 3 ca sa pot pune mai usor aripi si un portbagaj, la nevoie

Despre ce bicicletă vorbim, totuși? 

Pare un ditamai MTb, dacă ai avut anvelope cu balon 2.6?

La asta vrei să pui cauciucuri mai subțiri, aripi și portbagaj?

E posibil să fi făcut o alegere nepotrivită a bicicletei.

Oricum, după cum se vede în tabelul de mai sus, 2.25 e cît de cît în limita admisă, iar noul model de Smart Sam chiar rulează bine pe mai multe suprafețe.

Acum lasă-le și folosește-le.  Însă fă repetiție de reparat pana, folosind 3 leviere.  :) 

1 hour ago, paulrad said:

Schwalbe pe lângă că se tocesc repede, mai și se montează/demontează extrem de greu.

N-are nici o legătură. Orice cauciuc cu compus moale, făcut pentru aderență pe pămînt, o să se tocească repede. 

Orice cauciuc ale cărui benzi de montaj pe jantă sunt mai puțin elastice (mai ales dacă balonul e prea mic față de lățimea internă mare) o să se monteze greu.

Sunt unele împerecheri de jantă/anvelopă care se împupăzează mai greu. Nu e vorba de janta în sine, ci de profilul ei.
Incearcă să menți bandoul pe care il bagi primul in căușul jantei, nu pe partea superioară. Astfel îi lași mai mult spațiu de manevră pentru ultima portiune, unde apare dificultatea. 
La o jantă cu lățime de 30mm ar trebui să intre cu mâna liberă, fără leviere o anvelopă de 2,25.

5 hours ago, Mihaela2000 said:

Performance Sarma

Unele cauciucuri pe sârmă pentru că sunt mult mai întărite este posibil să intre mai greu dar și aici depinde. 

În general cauciucurile pliabile se montează/demontează mai ușor decât cele pe sârmă.

Eu de ex. pe sârmă am un shwalbe marathon plus, ceva mai îngust decât alt tau, adică 28x35c și am nevoie de un levier, maxim două pentru al da jos sau al pune pe jantă.

Aceeaşi dificultate în a da jos un cauciuc Schwalbe şi a monta ulterior un cauciuc Continental Trail King EBike ready de 29x2,2 ( inclusiv cu ruperea a 2 leviere) am întâmpinat şi eu şi nu erau pe sârmă ci pliabile (janta fiind Alex Rims EX23).

Om fi noi mai neîndemânatici dar la roţile de 26 nu am avut niciodată astfel de probleme cu gumele indiferent dacă erau pe sârmă sau pliabile.

Edited by Mircea PF
completare

Oameni buni, va multumesc pentru postari ! :)

E frumos atunci cand vezi oameni bine intentionati incercand sa dea o mana de ajutor.

E ciudat ca vreau sa pun aripi si un portbagaj pe bicla mea ? Nu cred. Are prinderi pentru toate, din fabrica.

Este un Scott Strike eride 930 editia 2020 si am zis sa pun anvelope mai "slabute" ca sa imi incapa mai bine sistemul de prindere al portbagajului.

Fiecare brand respectabil are in catalogul de biciclete electrice si cateva modele full suspension dotate cu prinderi pentru astfel de accesorii sau le gasesti pe ele direct (vezi Cube, Bulls, Haibike etc).

Mi-am cam rupt mainile cu aceste cauciucuri si specific faptul ca am schimbat o duzina pe cea cu roti de 26.

Pacat ca abia la final mi-a venit ideea de  a "sugruma" cauciucul si jeanta cu doua coliere din plastic de o parte si de cealalta a ultimii portiuni care nu se dadea cocotata pe janta. A mers snur ! Apoi am umflat la presiune maxima cu ajutorul unei pompe Xiaomi, pocnetul de rigoare a fost auzit, gumele s-au asezat singurele frumusel, drepte de parca nici nu mi-ar fi dat atata bataie de cap. M-au ajutat si doua leviere Topeak care fac parte din trusa de montaj primita gratuit de la magazinul de unde am cumparat bicicleta. Au fost mai solide decat cele 3 Continental cazute la datorie pe campul de lupta :)))

Stiti din experienta ceva leviere mai serioase care nu cedeaza asa usor ? 

Aveti dreptate : te apuca sudorile mortii la gandul ca ai putea face o pana undeva in camp deschis vara la 40 de grade sau in padure , la munte. Ar avea timp ursul sa te pape de 10 ori pana pui un Smart Sam pe treaba lui :)))

O poză cu "victima" pe 2 roți se poate?

Problema cu o pană survenită departe de civilizație (sau măcar de o haltă de tren), eventual pe temperaturi extreme, e serioasă și trebuie prevăzută înainte de plecarea într-o tură.

Eu am Racing Ralph de 29x2.25, le dau jos și le pun înapoi fără levier, ies foarte ușor. Menționez că sunt cele pliabile, varianta Evo.

Am pe altă bicicletă Smart Sam de 27.5x2.60, varianta pe sârmă, Performance, nu se montează greu dar nu le recomand pe offroad, sunt cele mai alunecoase cauciucuri pe care le-am avut.

Desi dungile latetarale ale cauciucului din fata sunt perfect paralele cu janta, am observat, pedaland, ca acesta este cumva descentrat, avand o mica deviere pe suprafata de rulare. Afecteaza cu ceva treaba asta sau pot sa il folosesc linistita si astfel ? Intreb pentru ca nu am niciun chef sa ma chinui din nou atat de repede  :))) Nu ma dau cu ea in hartoape de munte.

în urmă cu 4 ore, MLADEN said:

Treci pe tubeless si reduci semnificativ sansa de pana.

Am vazut ce inseamna si pare cam mare deranjul pentru nevoile mele. Folosesc doar pentru sosea si offroad ocazional. Pe cea cu roti de 26 cele mai multe pene le-am facut datorita fondurilor de jante de proasta calitate instalate din fabrica. Numai ca a trebuit sa schimb cateva camere pana cand sa imi dau seama de acest lucru :)))

50 minutes ago, Mihaela2000 said:

Afecteaza cu ceva treaba asta sau pot sa il folosesc linistita si astfel ?

Doar piticii sa se acomodeze cu el, in rest nu te afecteaza cu nimic.
(posibil sa nu fie de la guma, ci roata sa aiba "8", daca-i mic nu te afecteaza)

52 minutes ago, Mihaela2000 said:

Am vazut ce inseamna si pare cam mare deranjul pentru nevoile mele. Folosesc doar pentru sosea si offroad ocazional.

Daca ai camere care permit demontarea ventilelor, poti pune zama de etansare in ele.

în urmă cu 5 ore, MLADEN said:

Doar piticii sa se acomodeze cu el, in rest nu te afecteaza cu nimic.
(posibil sa nu fie de la guma, ci roata sa aiba "8", daca-i mic nu te afecteaza)

Daca ai camere care permit demontarea ventilelor, poti pune zama de etansare in ele.

Rotile sunt ok, noi, ca si bicla, erau ok cu Maxxis-urile de dinainte. Daca ziceti ca nu-i bai...le pot lasa asa. Ma cam irita sa am un lucru nou si sa fie ceva probleme, de orice natura ar fi ele (aici ma refer la cauciucuri - bicla este peste asteptarile mele ). Posibil sa fi venit deformat cumva ? Nu prea ma pricep, de aceea intreb. Cel cu probleme are suprafata albicioasa, cel de pe spate este negru si atat. Intreb ptr ca m-am cam obisnuit sa primesc pe comenzi online de la comersantii romani chestii busite, zgariate etc Gen "taci ca poate inghite galushca". 

Nu am am asemenea camere cum spuneti. Tocmai ce am achizitionat 4 din cele obisnuite....la ce fel de camere va referiti ? O recomandare, va rog, ptr 29 si 2,25 - 2,6 -3.

Oarecum off-topic, dar nu prea mult, de pe pagina de fb "Beer drinking, bicycle riding, Chicago photography club"

181970565_masajmontaj.jpg.cf07149ba30d1fa6f7b8fa43a5d22d3c.jpg

• Upvote 1
  • Haha 6

15 hours ago, Mihaela2000 said:

Cel cu probleme are suprafata albicioasa, cel de pe spate este negru si atat.

Are dungi albe pe laterale? Daca da, uita-te atent daca ii chiar deformat cauciucul si nu cumva "fug" doar dungile respective.

la ce fel de camere va referiti ?

Presta-Removable-Valve.jpg

O recomandare, va rog, ptr 29 si 2,25 - 2,6 -3.

Nu prea am mai cumparat camere de ceva ani, asa ca nu stiu ce sa-ti recomand...

(tubeless ;)) )

pe MTB am pus Schwalbe 2.25 cu mana, fara leviere. Pe aia de sosea am plans la Schwalbe.

Eu folosesc talc de copii (cel mai ieftin de la farmacie), acasa dau mereu pe camera la montare (o fac ghem deasupra cazii, o pudrez si o framant putin), si din cand in cand si pe cauciuc, evident la interior. Totul aluneca si se aseaza mai usor. Pe traseu n-am cum dar oricum mai ramane putin pudrat.

Am montat un cauciuc Schwalbe  Marathon E Plus (28x35C) doar cu mâinile(fără utilizarea levierelor). Mi-a plăcut că am putut să îl montez ușor. Mi-a mai plăcut cum se simnțea la mână cauciucul, eram moale dar și aderent. În timpul rulării este silențios, aderent, preia bine șocurile dar este și greu(

930g).