EyesOnly

Austria, Lacurile Salzburg-ului si Croatia

Recommended Posts

In completare la mesajul de mai sus, si vigneta pentru Austria se poate cumpara online: https://www.asfinag.at/toll/vignette/

Idem  (desi off-topic, dar poate ajuta pe cineva) cea pentru Bulgaria: https://web.bgtoll.bg/

In alta ordine de idei. 

@EyesOnly Te rog, se poate si povestea turei de pe Elba? Mersi. (doar incerc marea cu degetu').

• Like 1

On 07.05.2021 at 7:25, gibonu said:

(doar incerc marea cu degetu').

Nu am uitat de ea.

Ba eram cat pe ce sa ma apuc acum cateva luni. Dar mi-am dat seama ca nu am notite decat pentru o mica parte din cele 3 saptamani, ca mare parte din poze erau facute cu aparatul foto (fara geolocatie) si au fost motive destul de bune sa renunt la initiativa. 

On 08.05.2021 at 3:52, EyesOnly said:

nu am notite decat pentru o mica parte din cele 3 saptamani, ca mare parte din poze erau facute cu aparatul foto(fara geolocatie)

La cum scrii și la ce parcurgi, noi ne bucuram si fără geotag. 

Zc si eu, pentru un prieten.

Multumim!

• Like 1
  • Thanks 1

17 hours ago, EyesOnly said:

mare parte din poze erau facute cu aparatul foto(fara geolocatie)

Poți să pui geotaguri la poze în Lightroom cu ajutorul trackului gpx din ziua respectivă, presupunând că ai înregistrat tura. 

@EyesOnly

Aici m-ai pierdut pentru ca nu stiu ce-i aia geolocatie aplicata / atasata la poze.

Insa cred ca ar putea iesi o poveste frumoasa si fara toate soricariile astea hi-tech din ziua de azi.

• Haha 1

în urmă cu 10 ore, gibonu said:

pentru ca nu stiu ce-i aia geolocatie aplicata / atasata la poze.

In turele din ultimii ani, am renuntat la pozele cu camera foto dedicata si folosesc telefonul. Acesta salveaza locatia GPS unde au fost facute pozele (si camera are optiunea asta dar era dezactivata). Asta ma ajuta foarte mult sa imi aduc aminte pe unde erau facute si, mai ales, in ce context - pur si simplu da un trigger la memoria de lunga durata si aduce la suprafata tot felul de mici detalii. De obicei reactia Doamnei la astfel de detalii - "cum naiba reusesti sa iti aduci aminte chestiile alea banale?!?"

On 08.05.2021 at 23:05, BodoC said:

noi ne bucuram si fără geotag. 

Zc si eu, pentru un prieten.

Multumim!

în urmă cu 10 ore, gibonu said:

Insa cred ca ar putea iesi o poveste frumoasa si fara toate soricariile astea hi-tech din ziua de azi.

Promit sa incerc mult mai mult, pe parcursul acestui an, sa ma apuc de poveste, asa cum o iesi ea cu informatiile si pozele putine disponibile.

@EyesOnly

Multumesc, atat pentru explicatie cat si pentru disponibilitate. Astept cu mare interes povestea turei de pe Elba. Plus ca am vaga senzatie ca nu sunt singurul.

Bafta.