Tolstoievski

Peripetii pe Valea Bucsoiului

Recommended Posts

Am înțepenit în scaun, băbăiatule! Foarte bine că te-ai decis să ne povestești.

E bine să știe lumea că muntele se cere respectat. :)

• Upvote 2

Mă gândesc cu groază că si fiica mea merge pe munte cu plăcere și când îi spun să aibă grijă, dă ochii peste cap. La astfel de griji mă refer eu.
Numai tată să nu fii.
Mulțumesc pentru poveste. 

• Upvote 3

Știu ca atunci nu erau chestii asa avansate, dar poate pe alții ajuta.
  • Upvote 1

în urmă cu 5 ore, BodoC said:

Mă gândesc cu groază că si fiica mea merge pe munte cu plăcere și când îi spun să aibă grijă, dă ochii peste cap. La astfel de griji mă refer eu.
Numai tată să nu fii.
Mulțumesc pentru poveste. 

Nimeni nu înțelege cum e să fie părinte înainte să fie părinte. Așa-i de când lumea și așa o să rămână. 
Când eram neastâmpărat, mama îmi zicea că speră să am și eu un copil la fel, să văd cum e. Am doi acum, dar cred că mama nu se gândea atunci că tot ea o să stea cu ei :D

• Thanks 1
  • Haha 3

wow, just wow. 

Sunt putine cuvinte cu care sa reactionez la asta. 

M-au durut toate cand am citit prima oara povestea. Nici a doua oara nu a fost mai usor. 

Ma bucur ca ati iesti cu totii intregi din povestea asta horror, ca ai putut sa povestesti si sa inveti din aceasta patatine. 

Ghidul cu care mai merg pe munte, are vreo 16 ani de salvamont in spate. Avem parte de povesti incarcate de sfaturi cand aungem prin zone in care a avut interventii de tinut minte. 

în urmă cu 18 ore, Tolstoievski said:

Doua veri mai tarziu, Catalin si-a primit prin posta telefonul si actele ramase pe Valea Bucsoiului. Cativa oameni inimosi au dat de ele si au intuit ca acolo s-a petrecut ceva. Au trimis pur si simplu ce au gasit pe adresa din acte, iar noi am fost uimiti sa constatam ca telefonul inca functiona.

Acum vreo 10 ani am gasit un telefon in nisipul de pe plaja din Vama Veche. Era un telefon fara cartela, activat prin satelit sau ceva de genul, Nu mai stiu cum dar am reusit sa aflu un nume, l-am cautat pe net si am gasit un anunt de vanzari pe acel nume(niste tobe parca). L-am sunat si m-am convins ca e telefonul lui, Nu ii venea sa creada ca o sa i-l trimit, in timp ce il intrebam adresa unde trebuie expediat. Chiar si cand l-a primit prin posta, tot nu era convins ca eu chiar o sa ii trimit telefonul inapoi. 

@Tolstoievski

Foarte tare povestea si multumesc pentru disponibilitate. Te mai asteptam.

Pana acum (posibil sa ma insel) este a doua poveste aici pe forum care reuseste performanta de a fi captivanta fara sa contina si fotografii. Cealalta poveste simillara este a unui coleg de forum care a facut o plimbare cu bicicleta pe traseul Bucuresti - Giurgiu si retur.

în urmă cu 18 ore, Tolstoievski said:

Depanand sirul evenimentelor de atunci de nenumarate ori, am ajuns sa constientizez fiecare greseala pe care am facut-o si sa le elimin rand pe rand din turele urmatoare.

Te rog, poti enumera (chiar si pe scurt) greselile pe care le-ai facut atunci?

Majoritatea sunt clare din poveste, dar este foarte posibil sa fie unele greseli la care nu se gandeste nimeni.

Multumesc.

în urmă cu 24 minute, gibonu said:

Te rog, poti enumera (chiar si pe scurt) greselile pe care le-ai facut atunci?

Majoritatea sunt clare din poveste, dar este foarte posibil sa fie unele greseli la care nu se gandeste nimeni.

Multumesc.

Intr-o versiune scurta, as zice cam asa:

-Echipament sumar, in special incaltari nepotrivite si haine doar pentru vreme buna.

-Grup mult prea numeros pentru zona de abrupt. 

-Pregatire deficitara (ca sa nu zic inexistenta), fizica si psihica.

Toate pot fi sintetizate in faptul ca ne-am increzut in altii, mai experimentati, dar cu lipsuri la capitolul discernamant. Ei stiau ce inseamna o vale alpina nemarcata, iar riscurile au fost mult prea mari. 

Pe de o parte, e adevarat ca daca venea ploaia mai tarziu cu o ora-doua, eram in platou si lucrurile nu mai degenerau. Pe cealalta parte, ne-am miscat foarte incet pentru ca eram atat de multi si de nestiutori, deci tot la decizii revenim. 

In final, cred ca se cheama ca am avut noroc ca ne-am intors tot cati am plecat. In aceeasi zi, tot in Bucegi, a murit o turista frantuzoaica luata de viitura, iar doi tineri, frate si sora, au murit trasniti in cort. 

în urmă cu 6 ore, Tolstoievski said:

Echipament sumar, ..... haine doar pentru vreme buna.

De aceea le tot explic, celor care ma tot intreaba ce car in rucsac, ca sunt anumite lucruri care nu parasesc rucsacul, indiferent de sezon. Pantalonii lungi, suprapantalonii si haina de ploaie, frontala, manusi si caciula, trusa medicala  tricouri/sosete/boxeri de schimb. 

In final, cred ca se cheama ca am avut noroc ca ne-am intors tot cati am plecat

Cu toate elementele adunate din tura voastra a reiesit reteta perfecta pentru o tragedie. Faptul ca, pana la urma, s-a soldat in modul asta fericit e un mare noroc. 

Pe cealalta parte, ne-am miscat foarte incet pentru ca eram atat de multi si de nestiutori

E bine sa cunosti bine oamenii cu care mergi si sa faci o selectie in functie de traseu. Am mai avut si eu ceva cazuri anul asta cand ne-am dat seama pe parcurs ca oamenii nu erau potriviti pentru anumite trasee. Cam de fiecare data am luat decizia sa ne astepte intr-un anumit loc sigur, sa nu continue pe tot traseul. 

Categoric a contat si varsta inconstientei la care erati. 

• Upvote 1

în urmă cu 23 ore, EyesOnly said:

anumite lucruri care nu parasesc rucsacul

Pfua, am fost la o tabără de inițiere într-ale schiului de tură și era un nene instructor la Salvamont, s-a trezit să ne întrebe cine are folie de supraviețuire la el. Din vreo 25 maxim 5 au ridicat mâna. Ce a făcut cu noi... când m-am întors la oraș direct la magazinul de outdoor, iar acu` folia stă în rucsacul de ski lângă plasturii pt bătături, plasturi normali și imbusul pt legături :D 

• Like 2

în urmă cu 15 ore, paulrad said:

Pfua, am fost la o tabără de inițiere într-ale schiului de tură și era un nene instructor la Salvamont, s-a trezit să ne întrebe cine are folie de supraviețuire la el. Din vreo 25 maxim 5 au ridicat mâna. Ce a făcut cu noi... când m-am întors la oraș direct la magazinul de outdoor, iar acu` folia stă în rucsacul de ski lângă plasturii pt bătături, plasturi normali și imbusul pt legături :D 

Mda. De folie am uitat. Probabil pentru că e in rucsac :P

M-ai făcut puțin curios cu plasturii pentru bătături. Despre ce vb aici?

P,.S. in trusa medicala am pus și un leucoplast elastic. Un fel de rola de vreo 10cm lățime din care tai cat ai nevoie și , după ce dezlipești hârtia de pe el, îl poți modela pe orice suprafață. Foarte bun.

P.S.1 tot acolo am și niște geluri energizante. In caz că...Eu nu le-am folosit dar am "drogat" câțiva colegi de ture când simțeau că îi lasă puterile. 

1 hour ago, EyesOnly said:

M-ai făcut puțin curios cu plasturii pentru bătături. Despre ce vb aici?

https://www.pilulka.ro/plasturi-mixt-pt-basici-5buc

În prima zi de schi mi-am făcut tălpile varză, cred că am numărat fiecare pas din ultimul km. Ziua următoare am avut noroc cu un coleg de tură ce mi-a dat plasturii ăștia și am băgat 16.5km cu 1100m urcare pe schiuri fără prea mari probleme :) 

Mă bate gândul să încerc și așa ceva: https://www.kttape.com/kt-performance-tm-blister-prevention-tape

Se găsesc și la noi, dar n-am de gând să fac reclamă distribuitorului după ce am comandat, am primit altceva, am sunat să schimb și n-a mai venit în veci curierul după colet... Sunt pe bike24.de

• Thanks 2