Sign in to follow this  
ciclism

Eduard Novak – noul Ministru al Tineretului și Sportului

Recommended Posts

Carol Eduard Novak, în vârstă de 44 de ani, actual președintele al Federației Române de Ciclism (funcție pe care o ocupă din 2013), a depus aseară jurământul și a devenit ministul Tineretului și Sportului în Guvernul României. Înainte în aceeași zi a primit aviz pozitiv pentru funcţia de ministru din partea Comisiilor reunite pentru Învăţământ, […]

The post Eduard Novak – noul Ministru al Tineretului și Sportului first appeared on Ciclism.ro.

Citește întreg articolul

Daniel Crista:

"Păi, mie mi-au fost puse beţe în roate de către domnul Novak încă dinainte, anul trecut când eram la echipa Giotti Victoria eu eram legitimat şi la Steaua Bucureşti ca echipă de club, şi este voie, pentru că pe licenţă ai „club” şi „echipă”.

Este o chestie total legală. Şi el pur şi simplu nu mă lăsa să particip la curse, îi punea pe toţi comisarii din România să mă dea afară din curse, când mergeam cu Steaua, şi ne făcea probleme, şi la campionatele naţionale..."

https://m.digisport.ro/ciclism/daniel-crista-a-facut-istorie-pentru-romania-chiar-daca-a-concurat-cu-roti-fake-si-in-rasparul-federatiei-951785

• Upvote 1
  • Like 1

" achiziţii neaprobate de CA, angajări de persoane fără concurs, semnarea retroactivă a unui contract de publicitate care nu s-a derulat, dar a fost plătit, etc."

Exact tipul de ministru cu care ne-am obișnuit...

• Upvote 2
  • Like 1
  • Thanks 1

Am avut așteptări si de la Szabo,  dar s-a dovedit ca m-am înșelat.

Pe Novak asta îl înjura ciclistii de mult timp. 

Pana acum, cel mai bun ministru al sportului a fost... Udrea!!!

• Haha 2
  • Confused 1

Confirm ca si eu am citit si auzit de la ciclisti cu rezultate, pareri nu grozave despre Novak.

Crista a povestit si pe contul lui de Facebook cum a concurat cu o bicicleta imprumutata in anumite etape ale campionatului respectiv, iar in alte etape a folosit o bicicleta personala, cu cadru cumparat de pe aliexpress si roti tot de prin China, a pus si link. Practic implicand faptul ca a fost ajutat minim de federatie.

• Like 1

Multi ministri ai sportului in Romania au fost sportivi, unii chiar foarte mari: Lipa, Melinte, Bellu. Nici in perioada lor nu s-a inregistrat altceva decat un declin al sportului romanesc. 

Totusi, fata de altii, nu numai cei de mai sus, Novak a condus o federatie. Ciclismul,  da, e un fel de paria al disciplinelor sportive romanesti din multe puncte de vedere. Dar inainte de Novak, FRC era o gluma proasta, desi si eu stiu foarte multi nemultumiti de federatie si de el ca persoana. Este foarte greu sa multumesti pe toata lumea, sa fi mereu obiectiv, etc. 

Intotdeauna mi s-a parut ciudata agregarea "Tineretului" cu "Sportul" ca si cum sportul e principala problema a tineretului din tara asta.  Asta e insa alta discutie ... 

Cu toate acestea, mi se pare o alegere cel putin interesanta a UDMR pentru pozitia de ministru al sportului. "Politruci" (sau ce termen preferati) s-ar fi gasit si la ei cu duiumul, gata sa ocupe o functie. 

2 minutes ago, Trevizes said:

mi se pare o alegere cel putin interesanta a UDMR pentru pozitia de ministru al sportului

Da, m-am gândit și eu la asta. Novak e cumva membru UDMR? că eu nu știu să fi fost afiliat politic.

Nu trebuie ca lumea sa se agite cu numirea de la tineret si sport pentru ca la ce buget se aloca nici nu se poate face mare lucru indiferent cine ar fi.Ce sa faca Novak sa ceara bani de la sponsori din Ungaria? :)

Eu l-am cunoscut pe Selejan si mi s-a parut ca incearca sa faca di c...t bici nucred ca avea ce fura de la bugetul ala.

Fara dezbateri politice va rog.

S-a dovedit pe topicul de comunisti ca suntem prea tineri si mucosi inca ca sa putem sa ne ascultam unii pe altii :)

Unde e comunismul aici? Sunt doar comentarii.Daca e asa nici articolul despre Novak nu ar trebui sa apara ,nici de Novak sa nu mai pomenim.

Mucosi ,nemucosi ,astia suntem si altii nu avem.Gatim cu ce avem.Sa fim mai relaxati totusi ca nu moar nimeni.

• Upvote 1

O să vedem, nu are rost să ne contrăm, atîta timp cît omul nici mandatul nu ți l-a început.

Da, asupra capacităților sale manageriale de la FRCT planează niște dubii, pe alocuri serioase, după cum s-a scris.

Pe mine m-a amuzat oarecum declarația dumnealui cum că își va continua cariera de sportiv.

Nu mi se pare realizabil, postul de manager (ca ministru al sănătății implicat) ar cam trebui să-i ocupe 110% din timp.

Dar vom vedea...

De ce sa nu fi aparut articolul despre Novak? Si asa doar o parte din ciclistii din Romania stiu cine este Novak :), pai nici site-ul ciclism.ro sa nu atraga atentia la acest aspect, ca un ciclist ajunge ministru?  

In fond ce naiba sa faci la sport in Romania, tocmai acum? Incepe criza, pandemia continua, bugetul are alte prioritati.

Eu as fi multumit sa vad ca macar ciclismul are un PR pe masura comparativ cu alte sporturi care isi dau ochii peste cap la TV. Avem citeva rezultate in ciclism in 2020 si de care nu stie aproape nimeni. 

Pandemia este si o oportunitate. Se poate face ciclism si amator si profesionist in pandemie. Eu chiar sper sa vad ceva in plus.  

Au mai fost ministri ai sporturilor si din zona rugby si parca si judo. Si nimic!  

Nu prezintă interes din cauza televiziunilor. Dacă ar face mai multa "reclama" la alte sporturi nu neapărat la ciclism probabil ca s-ar mai schimba ceva, dar dacă după un meci de fotbal (chiar dacă e liga campionilor) la ProTv se da știrea pe repede înainte ca mai apoi Gigi Becali și nu știu care de la steaua a făcut o porcărie atunci cam știi de ce alte sporturi nu sunt bagate în seama. La noi e mai multa reclama decât știre sportiva: s-a scărpinat neymar în timpul meciului. (extraordinar oare putem și noi asa?) Probabil dacă s-ar spune mai multe la TV sigur ar apărea mai mulți interesați.

Fotbalul nu e sustinut preponderent in mediul privat? Inghite asa multe fonduri si de la stat?

Daca avem niste cifre hai ne uitam la ele. Daca avem doar ghiceli eu zic sa mergem doar pe parerea mea.

Acuzațiile lui Crista sunt grave!

Si daca sunt adevarate si a făcut asta "doar" ca presedinte al biciclistilor, ce va fi in stare sa faca ca ministru???

@Drysna vezi si tu poli iasi ca iar e ajutata de primarie.Probabil mai sunt si alte echipe care sunt sponsorizate de primarii.(Echipe mai mari sau mai mici)

16 hours ago, Trevizes said:

a aparut si pe gsp un atac al lui Radu Naum la adresa lui Novak. "pedalatul in gol"

https://blogsport.gsp.ro/naum/2020/12/29/pedalatul-in-gol/ 

Interesant de citit si comentariile de sub articol... Cind aud domnii de ciclism parca aud de dracu' . Cum zicea si @MLADEN, in afara de fotbal in Romania niciun alt sport nu prezinta interes.

3 hours ago, haarp said:

Cum zicea si @MLADEN, in afara de fotbal in Romania niciun alt sport nu prezinta interes.

Prezinta oarece interes si tenisul feminin, parca si handbalul feminin.

dar nici in cazul fotbalului, nu disciplina in sine mai e subiect, lipsesc rezultatele de mult timp, e vorba de apetenta publicului spre scandal, birfe, personaje, potentialul de show mediatic. 

• Upvote 2

Dar cu cofetaria [din Miercurea Ciuc] a lui domn' ministru ce se intampla?

image.png.d4eb1762c9783364e3a0407e2a1ed2ee.png

"Avantajul" fotbalului ii ca poate fi jucat de mai multi in acelasi timp, si are nevoie de foarte putine conditii.

De aici provine popularitatea lui.
Fiind popular atrage usor si banii, asadar s-a format un cerc vicios.

Plus, la noi federatiile sunt o gluma proasta, la fel ca toata clasa politica. Deeaceea sportul este sustinut de banii privati (si cum in fotbal se investesc cei mai multi bani...).

Restul sporturilor genereaza atentie doar dupa ce obtine careva rezultate notabile.

Acestea se obtin mai usor in sporturile individuale (tenis, box, downhill...) decat in cele de echipa (ciclismul de sosea).

Statistic sunt mai mari sanse sa se alinieze planetele astfel incat un individ sa aiba si talent si resursele materiale,

decat sa poti gasi in acelasi timp mai multi indivizi talentati, si care sa-si permita material, ca sa se formeze o echipa.

Chiar sunt curios daca se va dedica (macar acum) functiei de conducere si va pune viata sportiva pe un plan secundar.