Recommended Posts

In cazul asta, te poti gandi si la o caseta 11-32 in viitor, daca raportul minim de 30/28 nu te satisface.

La prima strigare,profanul refuză, în mintea lui,mutarea asta,deoarece,este peste puterea lui ,de a înțelege, cum să ai  pinionul ,mai mare decât foaia?!🤔

O luăm step by step.Vedem avantajele schimbării pedalierului,apoi dăm creierului,la rumegat, următoarea idee😉

Așa, voi începe să  utilizez mai des,poate,pinioanele de 12 și 11,căci alea doar pe coborârile de pe traseul de Max Ausnit, au simțit lanțul!

28 minutes ago, Mino said:

cum să ai  pinionul ,mai mare decât foaia?!🤔

Pai cum sa fie... Absolut necesar pentru unii (inclusiv subsemnatul) daca ajungi pe catarari cu pante de peste 15%. Momentan eu am un raport minim de 1:1 (42/42) pe bicicleta de sosea, dar au fost si zile in care as fi vrut un pinion de 46 sau o foaie de 38.

Are băiatu' pe cursieră foaie mică de 26 și pinion mare de 32. Face bine la psihic dacă îti apare brusc în față o pantă lungă și abruptă :D

On 26.01.2021 at 1:49 PM, alexadi said:

urmeaza acuma in primavara sa montez GRX acesta care il am luat de anul trecut si care acuma

Alex,o intrebare: vine complet, sau mai trebuie să  cumpăr și  alte componente? La 89.99€,primesc 2 brațe,2 foi și ce mai trebuie.

Nu mai îmi  cer scuze,v- ați prins voi cât de pe lângă sunt.Veleitățile mele sunt altele,nu incerc să  par ceea ce nu sunt.De aceea ,indiferent cât  de stupide par întrebările mele,răspundeți.(am și  simțul umorului bine dezvoltat,așa că  țin și la tăvăleală, când simțiți nevoia 😉)

Alta acum: simulam comandarea grx-ului. M -am împotmolit rapid🤣(era inevitabil).Trebuie să  selectez lungimea brațelor. Cel mai simplu ar fi(logic),să  verific ce am acum pe bitză,și  selectez lungimea identică. Dar ,dacă  tot fac schimbul ăsta, poate pot îndrepta sau corecta,o eventuală greșeală inițială, când mi am cumpărat bicicleta( mărimea L,deși intr un tabel al celor de la Decathlon, potrivit era M,pt cei 177 cm,ai mei.La alte mărci,sunt între M și L,așa că...)

Vei mai avea nevoie de un monobloc de tip Hollowtech II, dar bicicleta ta deja are unul de acest tip, deci e in regula, il poti folosi cu noul pedalier.

Lungimea bratelor are un impact prea mic asupra performantelor sau confortului unui amator, si depinde si de preferintele personale. La inaltimea ta o sa fie oameni fericiti cu brate de 170, 172.5 sau 175mm. Eu am 182cm si merg cu brate de 170, altii au 175cm si merg cu brate de 175. Daca nu te deranjeaza lungimea bratelor actuale, mergi tot cu ea.

Am încercat o simulare,îmi zice 18-19 săptămâni,termen de livrare!! Ăștia ,imediat după  ce pui comanda,trimit muncitorii ,la Dedeman,să  își  cumpere lopeți și târnăcoape, să  înceapă  extracția aluminiului de sub calota glaciară,din Antarctica...că  altfel nu-mi explic🤔🤔🤔

Livarile de componente de bicicleta produse in Asia catre Europa au fost puternic afectate de COVID. Incearca sa cauti si la alte magazine online, unii poate le mai au in stoc. 

Ăsta  e un site nemțesc, din ce m- am prins. Dacă  știi/știți altele,unde să  arunc o geană, în speranța că nu durează livrarea până la mijlocul sezonului, sunt numai urechi.Intre timp,sap și  eu,deși,îți  dai seama că, fiind la prima "abatere",de genul acesta,puțin  probabil să  am succes!

Poti incerca si modelul asta de la FSA, care se gaseste in stoc in lungimi de 170 si 172.5 mm, dar pentru care vei avea nevoie si de un monobloc compatibil. Presupunand ca actualmente ai un monobloc pe filet BSA68 (foarte probabil), monoblocul compatibil ar fi asta.

în urmă cu 21 ore, Mino said:

Alex,o intrebare: vine complet, sau mai trebuie să  cumpăr și  alte componente? La 89.99€,primesc 2 brațe,2 foi și ce mai trebuie.

Scuze, ca raspund asa tarziu am fost prins cu diverse la munca si nu am mai intrat. Este exact cu a spus @majikstone il poti folosi exact cu modelul de monobloc cu care vine bicicleta. aici mai apare doar la 175mm daca vrei mai mica lungimea bratelor ar mai trebui cautat, acuma pe bicicleta cred ca ai 175 (conform siteului dechatlon.uk " Crank length varies according to size of bike: XS, S: 170mm.M: 172.5mm. L, XL: 175mm.") . Lipsa stoc pe orice site mai putin cel de mai sus.

Acasa am modelul cu 170 deci asa o sa le folosesc, avantaje, cercul descris de bratul pedalier este mai mic asta se traduce pintr-o posibilitate de a avea o rotatie mai mare mai mult timp, Dezavantaj faptul ca levierul pargiei va fi mai mica deci forta va fi mai mica dar si presiunea pusa pe articulartiile genunchiului vor fi mai mici.

Ce ai nevoie e simplu: o surubelnita cu care sa desfaci suruburile de la bratele pedaliere, o cheie cu care sa desfaci capacelul de la bratul pedalier stang si niste vasilina sa  il poti unge sa nu ai probleme.

Mulțumesc Alex.Inteleg că aveți treabă, nu trebuie să te scuzi.Am săpat și  eu pe net,iar azi-dimineață, am comandat deja,exact de acolo,căci erau singurii care aveau pe stoc.Mai scumpuț puțin, dar asta e.Se și  vând, deduc,căci  ieri pe la prânz, încă aveau și pe 172.5 și  pe 170,astăzi,doar 175,identic,ca și  mărime,cu ce a venit Tribanul.

Acum doar tropăi prin casă, în așteptare (lungă-i iarna,bat-o vina!).

Trebuie sa înțelegeți nerăbdarea, având în vedere că, în afară de cauciucuri și  lanț, nu am schimbat/upgradat, nimic pe bicicletă !

10 hours ago, alexadi said:

cercul descris de bratul pedalier este mai mic asta se traduce pintr-o posibilitate de a avea o rotatie mai mare mai mult timp, Dezavantaj faptul ca levierul pargiei va fi mai mica deci forta va fi mai mica dar si presiunea pusa pe articulartiile genunchiului vor fi mai mici.

Dacă brațul pedalier este mai mic cred că se pune mai multă presiune pe articulațiile genunchiului. Adică invers față de cum ai zis.

Povestea cu privire la lungimea bratelor pedalierului tine de mult mai multe aspecte decat simplul "brate mai scurte = forta mai mare". Conteaza lungimea picioarelor, raportul lungimilor tibiei si femurului si chiar si pozitia pe bicicleta.

Din perspectiva cuplului, discutam de o variatie de 12% intre un pedalier cu brate de 165 mm si unul cu brate de 185 mm, respectiv 3% intre unul de 170 si unul de 175, adica mai nimic.

Eu de exemplu prefer bratele mai scurte pentru ca mobilitatea mea e ceva mai redusa, iar cu brate mai scurte amplitudinea miscarii e mai scazuta. Chiar si asa, e suficient de subiectiv incat sa pot pedala bine mersi cu orice tip de pedalier.

• Upvote 1
  • Like 1

Buuun.Revin cu noutățile: am achiziționat grx-ul(46/30).Înlocuit pedalierul,lanțul și monoblocul.Centrat roțile puțin. Foarte frumos,mai puțin o mică  problemă : când schimb de pe foaia mică, pe cea mare,dă trei rateuri,până urcă. Pare că foile sunt o idee mai ieșite în exterior.

Ce aș putea face, să remediez problemă?

Nu știu dacă e doar distanța față de cadru, cât faptul că schimbătorul tău de triplu e făcut să salte lanțul peste maxim 14 dinți și pe o distanță (mai mică) dintre foile unui pedalier triplu.

Tu îl pui să salte peste 16 dinți și o distanță mai mare, între foile unui pedalier dublu.

Cred că îți trebuie fie un reglaj mai bun, fie un alt schimbător.

Am făcut și eu schimbarea de la pedalier triplu la dublu acum niște ani, dar am trecut la unul cu configurație 50/36, și nu am avut problema asta.

Bine, am manetă XO gripshift care merge și pe 2 și pe 3, dar nu aici e clenciul.

On 1/26/2021 at 12:27 PM, Mino said:

Buun! Acum: Triban 540: schimbătoare,pedalier(52/36) și casetă (11-28) - Shimano 105. Cu aceste rapoarte sau combinații, la pante de 9-10%,îmi cam ies plămânii și  se strecoară ceva plumb,în picioare(asta,la niște coline,nu chestii din alea de 2-3km lungime).

@Travellern-am avut pedaliepedalier.Cred că  e vorba de alt coleg de forum.

Just now, Mino said:

pedalier triplu 

18 minutes ago, Traveller said:

A... pardon. Poate e prea sus schimbătorul față sau maneta nu se pupă. Sau reglajul. 

Sunt curios dacă și  colegul @alexadiîntâmpină aceeași  problemă, știind că  avem aceeași bicicletă și același pedalier de schimbat 🤔

@Mino intr-adevar, foile sunt cu 2.5 mm mai in exterior. Va trebuit reglat schimbatorul fata de asa natura incat sa se deplaseze mai mult in exterior (atat suruburile de limitare ale cursei, cat si tensiunea din cablu).

In mod normal cei 2.5 mm de cursa suplimentara ar trebui sa poata fi gestionati de actualul schimbator fata, o data reglat corect. Daca in schimb nu e cazul si isi atinge cursa maxima, va trebui sa cumperi si un schimbator fata din gama GRX, conceput tocmai pentru a rezolva aceasta potentiala problema

Eu am fost mai "lenos" (a se citi lipsit de timp in aceasta perioada) si inca nu am facut transferul din AF 105 in triban 540 a angrenajului, urmeaza in perioada urmatoare sa fac si aceasta trecere.  Insa la Af 105 care e braze on am reusit sa il cobor schimbatorul pana la 3mm de foi mai trebuia coborat cam 1-1.5mm sa fie perfect, insa de functionat merge perfect fara nici o problema (nu am avut nici o problemea cu scaparea, si anul asta turele de homtrainer cu  el a fost si am tot schimbat sa vad cum e)  . La Triban 540 cu foaia de 46 fiind pe cadru l-am coborat perfect si nu am probleme, la cei 2.5mm nu cred ca e necesar sa il schimb sigur il voi putea regla fara probleme mai ales ca in momentul actual lantul in cea mai mare parte a timpului cand il reglez am senzatia ca partea de spate a schimbatorului e prea aproape de lant, mi-as dori sa il mai pot departa putin de cadru ca sa zic asa. 

Haideti ca m-ati facut si pe mine curios in subiectul asta.

Pana acum ma gandeam sa trec la o caseta cu pinion mai mare pentru urcari mai usoare, dar aici mi-a venit idea sa schimb  ai bine foaia mica (de la pedalierul 52-39-30) cu una de 24 sau 26.

Insa: cum aflu care este BCD-ul acestui pedalier?

Am gasit detaliile aici: https://si.shimano.com/pdfs/ev/EV-FC-6603-2366E.pdf ... dar nema BCD.

18 minutes ago, Reavermann said:

Haideti ca m-ati facut si pe mine curios in subiectul asta.

Pana acum ma gandeam sa trec la o caseta cu pinion mai mare pentru urcari mai usoare, dar aici mi-a venit idea sa schimb  ai bine foaia mica (de la pedalierul 52-39-30) cu una de 24 sau 26.

Insa: cum aflu care este BCD-ul acestui pedalier?

Am gasit detaliile aici: https://si.shimano.com/pdfs/ev/EV-FC-6603-2366E.pdf ... dar nema BCD.

Mda, ignorati-ma, tocmai am aflat ca  un exista foi sub 30T pentru pedalierul meu :D 

56 minutes ago, Reavermann said:

nema BCD.

Bolt circle diameter: 130 mm... (For outer gear and middle gear), 74 mm...(For inner gear)

Cu font de 24 ;;)

Acum vine întrebarea: care e capacitatea deraiorului spate ?

giphy.gif

@otsdr mda, am vazut si eu aia, dupa ce am postat aici :D 

Sa nu mai zic ca eu ma uitam la foi de MTB, cu prindere in 4 suruburi iar pedalierul meu are prindere in 5 suruburi 8-)

Capacitatea deraiorului spate este 37. Inteleg ce urmeaza sa spui: ca limita capacitatii nu imi va permite nici foaia mica sa o schimb.

Asta e, o sa lucrez la rezistenta sa urc cu ce am. Momentan am raport de 30-28 la urcare, deci nu e chiar un capat de drum. Eu speram la un 1:1 macar :D 

• Upvote 1