Radu6274991

Pot folosi diluant sa curăț transmisia si lanțul?

Recommended Posts

Diluantul atacă și grăsimile, dar nu e domeniul lui și este inflamabil, miroase ca dracu și or mai fi si altele.
WD 40 e un spray, se consumă înainte de a avea o transmisie cu adevărat curată. Merge pentru o urgență, nu te baza că îl și unge. E un catâr bun la toate, campion la nimic.
Uită-te si aici.

Diluantul e foarte bun dar mai bine dai lantul jos daca vrei sa-l cureti ca lumea.

1: termenul de diluant se aplică multor lichide cu proprietăți de solvent și caracteristici și mirosuri destul de diferite.

2: wd40 este o soluție de îndepărtat apa din mecanisme și angrenaje (WD stands for Water Displacer)

Și toate componentele din wd40 sunt volatile, adică se evaporă într-un oarecare interval de timp. 

Bun de dat pe lanț după ce a fost spălat cu apă pentru îndepărtat noroiul, sarea, etc. 

Cel mai bine cureți transmisia când e demontată. 

Lanțul, cel puțin, dă-l jos, pune-l într-un bidon de PET cu niște diluant 508 sau 209. Pui dopul și agiți bine. Laș un pic să se mai înmoaie și iar agiți. Scoți lanțul (cu o sârmă/spiță veche a cărui capăt îl îndoi să formeze un cârlig) schimbi diluantul, repeți. 

Nu arunca diluantul folosit. Lasă-l la decantat, o zi, două,  transferă-l fără a vărsa și partea cu mizerie lăsată la fund într-un recipient adecvat și-l poți folosi din nou data viitoare. Mizeria rămasă cu diluant mai bine o lași să se usuce. În nici un caz nu are ce căuta în canalizare sau pe sol. Odată uscată, e ok s-o pui la gunoi sau dispersată pe sol. E nisip, pământ, fier, mici cantități de uleiuri și grăsimi ce se vor dezintegra la soare. 

După ce s-a uscat lanțul poți să-l gresezi. 

Eu folosesc de ceva vreme ulei pentru drujbe. Sunt foarte mulțumit și de preț și de aderență. 

Dacă ai gresat prin imersie, șterge excesul de pe lanț cu o cârpă. 

• Upvote 2
  • Confused 1

9 hours ago, yo6ial said:

Eu folosesc de ceva vreme ulei pentru drujbe. Sunt foarte mulțumit și de preț și de aderență. 

Am încercat și eu  de câteva ori dar am renunțat pentru că este cam greu de dat jos. Adică nu aș recomanda. 

Cam orice solvent va îndepărta uleiul de pe (și din) lanț. 

Oricum, nici o soluție de gresare nu rezistă unei ture de câțiva zeci de kilometri prin zloata cu nisip și sare, de pe drumurile patriei.

Da, uleiul de drujbă dispare de la sine mai greu dintre zale și asta e un lucru bun în opinia mea. Nu țin să spăl/usuc/gresez transmisia zilnic, e ok să înlocuiesc un lanț pe an și o transmisie completă în vreo trei (caseta și foi)