majikstone

Cursiere vechi si foarte vechi

Recommended Posts

[ATTACH=CONFIG]17640[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17641[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17642[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17643[/ATTACH]si cate va bijuteri nu neaparat colnago[ATTACH=CONFIG]17639[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]17647[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17646[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17645[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17644[/ATTACH]Imagine postată

Stiu ca tuburile reinolds 531 erau de mare calitate ,dupa cum se vede in pe peugeot din poza apare acest numar

Intr-adevar, Peugeot a avut modele de top (PX-10 fiind cel mai celebru) cu cadre cu tubulatura Reynolds si, mai tarziu, Vitus/Super Vitus, echipate initial cu piese frantuzesti (Simplex, Mafac) si mai tarziu cu groupset-uri Shimano 600 sau Campagnolo Athena / Chorus. Pe la sfarsitul anilor '80 au aparut si cadrele cu tevi principale din carbon si furci fata + spate si mufe Vitus / Super Vitus. Din pacate pe la inceputul anilor 1990 au incetat productia de serie a bicicletelor. Se pare ca momentan mai produc niste biciclete, insa nu se compara cu ceea ce erau bicicletele de top Peugeot in anii '60-'90.

De tinut cont ca istoria bicicletelor Peugeot incepe in 1882. Niste link-uri interesante ar fi aici:

PEUGEOT

Cycles Peugeot

RetroPeugeot.com

Peugeot on Velospace.org

PS: Stiu ca sunt cam enervant cu bicicletele astea Peugeot, dar chiar ma fascineaza istoria lor.

Nu sunt neaparat un fan(atique) Colnago, dar daca ar fi sa aleg ceva cu care sa dorm in pat, ar fi asta:

[ATTACH=CONFIG]17675[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17676[/ATTACH]

Da m-ati omorat cu arabesque asta,pare chiar mai faina decat mexico. Bine pomenea cineva ca firma colnago a facut numai biciclete top. Din pacate pentru cei mai multi dintre noi ne laudam cu niste poze.

Cand eram tanar era vis sa cumperi asa ceva. Acuma chiar daca ai putea din pacate nu prea sunt aceste modele . Eu am un colnago super 91 rosu si acum la batranete am reusit sa il am . Pana la urma te multumesti cu ce ai .pacat sa nu ai asa bijuteri de biciclete ca viata este scurta si din pacate odata facem umbra pamantului ..............multa sanatate tuturor

o intrebare...sper ca se poate incadra aici.ce este ergopower?ceva maneta mai speciala de schimbatror???:)

niste manete care fac 2 servici ,franeaza si joaca rolul de schimbator fata si spate

Salutare ! Sunt nou pe aici si as avea si eu nevoie de putin ajutor. Recunosc ca nu sunt prea experimentat in ce priveste ciclismul si de aceea am vrut sa va intreb pe voi: ce pararere aveti de bicicleta asta ? Cam cat de veche poate fi ? E ok pretul, mai trebuie negociat ? Ce ar trebui sa il intreb pe respectivul de ea ? Si eventual ce ar mai trebui imbunatatit la ea ? Am mai gasit pe net cateva poze cu bicicleta :

Imageshack - img1289cz3.jpg

Imageshack - img1273fn8.jpg

Imageshack - img1276dw8.jpg

E foarte mare, numai buna pentru inaltimea mea si chiar am mare nevoie de o bicicleta acum.

Multumesc mult !

Parerea mea e ca in situatia in care este fara probleme tehnice, chiar isi merita banii. Cadrul Columbus si echiparea Shimano 600 (echivalentul Ultegra de astazi) la 700 RON mi se par un pret corect. Vad ca esti din bucuresti, iar bicicleta e in iasi, deci ar fi cam greu sa inspectezi personal bicicleta, sa vezi daca e ok din punct de vedere tehnic. Dar daca te poti asigura de lucrul asta si ai banii pregatiti pentru ea, eu zic ca chiar merita. Evident ca poti incerca sa negociezi sa obtii un pret mai mic, dar si pretul acesta mi se pare corect. E bine dotata si foarte bine ingrijita.

Legat de imbunatatiri... in prima faza poate vei simti nevoia de a monta niste cauciucuri mai subtiri, in functie de unde ai de gand sa folosesti bicicleta. Daca vrei sa o folosesti prin oras, lasa-le pe cele care sunt acum pe bicicleta. Daca vrei sa iesi pe sosea la drum lung si e soseaua de calitate, pune niste cauciucuri mai subtiri si mai usoare. Altceva nu vad ce ai putea schimba momentan, pentru ca bicicleta pare foarte ok din punct de vedere al dotarilor.

Uau, ce raspuns prompt ! Am sa vorbesc si cu respectivul si poate trag o fuga pana la Iasi un weekend, mai vad neamurile de pe acolo :) Pe mine ma incanta bicicleta, cel putin vizual, chiar pare ingrijita. Pentru oras am sa o folosesc, e muuult mai practica decat ratb-ul..

Merci mult de parere ! Iti sunt recunoscator.

N-ai pentru ce :) bafta cu achizitionarea ei.

Am vazut ca era si acolo. Poate a vandut-o iar cumparatorul o vinde la randul lui. Asa ma gandeam si eu sa o negociez. Pentru mine e perfecta ca marime, eu am peste 1,90. Oricum, fara sa o probez nu o cumpar.

tocmai ce am luat o cursiera krapf din otel (aliat cu crom) cu tevi columbus (e rupta eticheta si nu vad exact modelul), cadrul cromat in totalitate, cu: clesti frana/saboti frana neuzati/manete frana/schimbatoare fata,spate/manete schimbatoare/tija de sa/cabluri si camasi/angrenaj/pinioane/butuci/cuvete furca/monobloc - DURA-ACE 7402 din 1989 (pe 8 pinioane Uniglide) adica toata linia mai putin pedalele, cu ghidon 3ttt (paris roubaix) si tija de ghidon "7" tot 3ttt (Paul Stillhart), jante duble mavic MA40 cu spite inox dt swiss, anvelope clincher Continental Grand Prix 3000 cu kit de tubeless, sa san marco concor, lant contemporan neuzat hg50. Cu totul are 9.8kg si am dat pe ea 600ron.

Am luat-o de aici de la bazar de la cineva din cluj de la bike-sport din cluj. Eu sunt foarte multumit de ea

Biciclete adevarate care repet nu se compara cu multe cadre de aluminu .O sa imbatranesti cu ea si mai ales ca ai monobloc la angrenaj.Piesele sunt foarte bune pui niste pedale spd ,schimbi lantul si o sa apuce si copii tai sa mearga cu ea

bafta si sa ai parte numai de bine

nu stiu daca e pe monobloc m-am referit la butucul pedalier care e tot dura-ace.. nu am cautatsa vad ce si cum dar la o a doua vedere nu stiu ce este.. pe exterior are cheie cu 3 crestaturi iar pe interior are niste caneluri pentru scos afara... ce este.. nu stiu dar face parte din linia 7402, e pe patrat

Ar fi excelent sa ai angrenajul pe monobloc deoarece pe bile este mai rudimentar si nu se compara. La roti se mai discuta desi si acolo eu prefer rulmenti.

Spun toate acestea deoarece eu cunosc foarte bine sistemul pe bile. Am o pereche de roti campa record niste biujuteri ani 80-85.

si nu demult am cumparat roti campa chorus pe rulmenti pe caseta. Desi sunt old man si i-mi plac lucrurile vechi nu pot sa nu constat o calitate in plus a celor pe rulmenti .

Dar oricum bikla este ok si mai ales la pretul pomenit de tine

monobloc= cuvetele sunt continute in acelasi butuc inchis si nu se bazeaza pe precizia cadrului (la cuvete are legatura daca un filet e un pic stramb sau gaura din cadru e putin indoita, la monobloc nu mai conteaza, ca se fixeaza pe o sigura parte si jocurile interne sunt sustinute de acel monobloc care uneste caile de rulare, la cuvete caile de rulare sunt separate si sustinute de gaura din cadru) Monoblocul poate avea bile cu con, rulmenti cu bile, lulmenti conici, rulmenti cu ace, cu role si alte variatiuni.

Acel monobloc poate sa aiba sau nu rulmenti. In mod sigur n-are rulmenti, dar e posibil sa fie monobloc cu con si bile.

Edit: e monobloc :-@ http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170443034741

o sa pun dar sa schimb ghidolina intai ca momentan e vai de ea..

Pana una alta, asta e: cursiera krapf - Bazar ciclism.ro

Evident, nu mai e de vanzare.. e luata de mine

Noua achizitie :

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

Set shimano 600 - cuvete, angrenaj, manete si clesti de frane; butuci milard, jante duble wienmann.

Nici nu am apucat sa o reglez pentru dimensiunile mele. Trebuie sa ii schimb pinioanele, cel mai mic fiind cu un dinte lipsa si sa caut un ghidon mai lat + manete de frana mai elegante.

Pe cadru este un stiker Columbus dar e stantat in el "Bianchi" , la fel si pe furca emblema.

Ca si greutate, asa 'la mana' nu cred ca depaseste 10 kilograme.

Sper ca saptamana asta sa apuc sa o 'aranjez'.

Foarte tare :) sa inteleg ca a fost incununat de succes drumul la Cluj. Pinioanele sunt pe filet? Ca butucii zici ca sunt Maillard, care au produs multi ani butuci spate Helicomatic. Eu am avut pe Peugeot butuc spate Maillard care era pe filet, deci n-am avut probleme cu pinioanele.

Asta-mi aminteste ca dupa BAC trebuie sa-mi cosmetizez putin si eu Furia Albă...

Aaa... Cluuuuj, de acolo am luat alta bicicleta ceva Coronado ( asta scria pe furca) si pe cadru era un stiker cu Columbus, pinioane, angrenaj, frane - nu mai tin minte exact marca dar erau toate 'made in france' si in stare excelenta, ghidon de ala triunghiular cu sporti pentru coate, destul de uzat dar pretul a fost excelent 350 ron cu tot cu un ghidon normal un caz ca nu ne convine cel de contratimp sau ce o mai fi.

Pinioanele sunt pe filet da. Trebuie sa imi gasesc un set bun de pinioane pe filet, cam greu sa gasesc.

Bianchi l-am luat de aci din Oradea la un pret mai mult decat excelent.