majikstone

Cursiere vechi si foarte vechi

Recommended Posts

Daca ala chiar e otel Columbus, as zice ca merita banii. Nici echiparea Campagnolo nu e rea deloc. Daca nu e Columbus si e un otel ordinar, parerea mea e ca nu prea merita 150 euro pentru bicicleta aia. 100 de euro ar fi un pret mai cinstit in cazul asta, binenteles daca nu e nimic defect si ireparabil.

Daca e Columbus, ar trebui sa aiba un sticker care sa confirme asta pe teava verticala a cadrului, sub sa. Eventual cere-i o poza vanzatorului cu zona respectiva.

Rog sa ma lamuriti si pe mine cu 3 aspecte legate de cursiera de mai jos:

1- Columbus facea si biciclete sub brand propriu? Acesta este un cadru cu tevi Columbus si urechi Gipiemme pe care nu scrie altceva...

2- Este o piesa colectionabila care merita pastrata chiar daca nu o folosesc?

3- Eu avand 1,79 m inaltime as putea sa folosesc aceasta biclicleta marimea 52 schimbandu-i pipa cu una mai lunga si regland saua foarte sus si in spate? Sau renunt si-mi caut alta?

Detalii:

- cadru Columbus marimea 52, furca nichelata

- majoritatea echiparii este Shimano 600: headset, angrenaj cu foi 52-42, schimbatoare fata spate si manete schimbator pa cadru, clesti frana si saboti, grup 6 pinioane...

- manetele frana (cu cablu interior) si butucii sunt Shimano 105

- jante Mavic Open

- sa San Marco Rolls

- pipa si ghidon Cinelli Campione del Mondo.

LE: rotile originale aveau butuci Shimano 600 cu jante Mavic GP4 pe baieuri. Banuiesc ca nici manetele de frana 105 nu-s originale...bicicleta cere dintr-alea cu cablu exterior. Parerea mea...

1. Eu nu am auzit ca producatorul de tuburi Columbus sa fi facut si biciclete in anii 70. Ori e vorba de o firma de bicicleta minuscula care s-a numit Columbus, eventual prin America, ori a scris.- vreun proprietar. Pare sa aiba si ceva scris in fata, sub ghidon. Acolo ce e?

2. Cred ca nu, din moment ce nu e o firma renumita. Si oricum, nu e complet originala|! Componentele 105 sunt clar mai noi.

3. Cred ca nu! Probabil esti marimea 56. Sigur ca poti merge pe ea, dar nu va fi deloc confortabil. Daca iti place echiparea, desfa-o si vinde numai cadrul. Cand vei gasi un cadru marimea ta ii montezi piesele si gata! Daca nu, o vinzi si cauti alta.

Parearea mea... ~O)

salut ,orice cadru care se respecta cum spunea si mister EMIL mai sus trebe sa poarte inscrisuri cu otelul din care este facut ,ori sa fie stante s-au gravuri pe ele cu brandul care lea construit ..........................actibilduri si stikere se fac usor astazi