gabone

Ce mancati inainte de antrenament sau tura?

Recommended Posts

Am studiat cat de cat thread-urile despre alimentatie si m-am gandit ca pe langa sfaturile de pana acum, ar fi interesant de vazut niste exemple concrete.

Deci, ce mancati inainte de o tura de 90-100km, trasi?

Stiu ca nu e vorba despre o reteta universala, dar sunt convins ca multi dintre voi ati descoperit cam ce “functioneaza” pentru voi si ce nu. In ultima vreme am tot incercat diverse combinatii de mancaruri si ma gandesc ca mi-ar fi placut sa ma inspir dintr-o lista bazata pe experienta altora. Si mai interesant ar fi daca ar veni de la cei care participa la concursuri, sau de la cei cu vechi state de plata…poate nu neaparat in sportul pe doua roti.

Pt mine se pare ca dau rezultate urmatoarele:

-2 senvisuri mari de paine integrala + unt + gem

-1 ou fiert – care m-a ajutat cu durerile de ficat cand fortam la maxim.

-2 ceaiuri verzi cu miere neaparat + lamaie

-Pe traseu: prafuri solubile cu vitamine/saruri minerale, cam 4 batoane cereale si o banana.

Am spus orientativ 90-100km pentru ca eu pt mai mult de atat am nevoie de o masa serioasa.

Dar, cum am citit undeva pe site, sa-i ascultam pe cei invatati si mai batrani…

V-am salutat si numai bine!

*banana/banane (depinde de tura, daca fortez nu ma indop cu mancare)

*un pahar cu lapte (functioneaza pentru mine la fel de bine ca mancarea)

*mananc inainte de tura cam cu 1h ceva consistent

Eu sunt foarte mare fan Musli cu lapte. Cam 100-200g cu 300 ml lapte integral şi o lingură bună de miere, plus o banană şi un baton Vitalis sau similar pe la jumătatea distanţei, au dat mereu rezultate.

Şi bine-nţeles o hidratare eficientă.

Notă: pe mine bananele am observat că mă scutesc de crampe. Am înţeles că şi la alţii are acelaşi efect.

Doar atit mincati inainte de un traseu de 100km ? Mi se pare extrem de putin . Nu ajungeti complet terminati ?

Pentru mine 5 oua si jumatate de kg de ciuperci , jumatate de kg brinza de oaie + 2 litri de prafuri sunt un minim . Pe drum 20 de batoane de cereale , 10 batoane proteice , 5 ciocolate mici , 3 pachete de biscuiti si 5 litri de prafuri . Nu mai spun ce maninc la sosire . Ma gindesc cu groaza ce prapad o sa fac dupa 250 de km .

Doar atit mincati inainte de un traseu de 100km ? Mi se pare extrem de putin . Nu ajungeti complet terminati ?

Pentru mine 5 oua si jumatate de kg de ciuperci , jumatate de kg brinza de oaie + 2 litri de prafuri sunt un minim . Pe drum 20 de batoane de cereale , 10 batoane proteice , 5 ciocolate mici , 3 pachete de biscuiti si 5 litri de prafuri . Nu mai spun ce maninc la sosire . Ma gindesc cu groaza ce prapad o sa fac dupa 250 de km .

Eu înţeleg că e criză, dar nici chiar ca să ajungem subnutriţi, morţi de foame.

Fara sa bei macar o bere? Si nu cazi pe jos pe drum? Eu opresc in fiecare sat, la fiecare carciuma si rad 2-3 halbe reci, pe langa mâncarea de care ai vorbit şi tu, care oricum mi se pare destul de subţire. Ce zic 'destul', e foame în toată regula.

berea e buna ca gust. problema poate fi in caz de accident cu o masina. fereasca Dumnezu, pentru ca politistii vor da vina in mare parte pe cel care a "consumat bauturi alcoolice".

eu dau sfaturi teoretice dar mai rad cate o bere din cand in cand :))

A

-2 senvisuri mari de paine integrala + unt + gem

-1 ou fiert – care m-a ajutat cu durerile de ficat cand fortam la maxim.

-2 ceaiuri verzi cu miere neaparat + lamaie

-Pe traseu: prafuri solubile cu vitamine/saruri minerale, cam 4 batoane cereale si o banana.

Mi se pare f. buna alimentatia ta, nu stiu oul daca este intr-adevar indicat dar in rest e bine. Eu mai bag si niste paine, salam si cascaval.

Important este sa nu mananci legume si fructe pt ca fermenteaza in stomac...

Mi se pare f. buna alimentatia ta, nu stiu oul daca este intr-adevar indicat dar in rest e bine. Eu mai bag si niste paine, salam si cascaval.

Important este sa nu mananci legume si fructe pt ca fermenteaza in stomac...

este indicat oul fiert,are aminoacizi si e usor digerabil.

dar salamul fiind gras nu prea.

nu e bine sa mananci in timpul antrenamentului,decat la nevoie.

:P ;) =)) =))

Cea mai tare dumă pe ziua de azi. Super tare! Şi ce serios ai zis-o...

10 albusuri de oua fierte, un piept de pui la gratar (200-300gr), niste energizante, si 100-200gr de ciuperci la gratar...8->

la 80 km pauza pt sandvisuri...:P

10 albusuri de oua fierte, un piept de pui la gratar (200-300gr), niste energizante, si 100-200gr de ciuperci la gratar...8->

la 80 km pauza pt sandvisuri...:P

O mică curiozitate... Nu ţi se face rău dacă faci efort după atâta mâncare? Nu vreau să fiu răutăcios, dar realmente mă surprinde. Eu cred că aş fi în tufe să dau la raţe după primi 20 km dacă aş mânca atâta...

nu nu mi-e rau, din contra ma simt bine hranit si energizat si fac fata mult mai usor pedalatului...s-a mai discutat despre faptul ca masa se ia cu 2 ore inainte de efort, intre timp mai tragi si un pui de somn, daca nu poti cu 2 ore, macar cu o ora jumatate inainte...

mie cand mi-a spus nutritionistul ca tre sa mananc albusuri de oua ca au cele mai multe proteine iar de galbenus sa ma feresc deoarece galbenusul are f.multe grasimi, mi s-a facut rau, cand am auzit...dar din practica am aflat ca atunci cand mananci 10 albusuri, te simti ca si cum ai mancat 3 oua intregi...:P

referitor la piept si ciuperci e ceva alternativ...o zi una o zi alta

In ultima vreme bag inainte de tura un chefir (aprox.500g) cu fulgi de cereale si arahide (amestec cat mai consistent/gros). Uneori mai intra si ceva salam/sunca + 1-2 rosii. Pe traseu (adica la popasul de la jumatatea turei) mananc aprox. 1/2 kg paine cat mai proaspata cu 100-200 g cascaval si un mar.

... 1 ou fiert – care m-a ajutat cu durerile de ficat cand fortam la maxim ...

Ficatul nu doare 8-| Sau era o gluma?

Ficatul nu doare

offtopic: spune-i si lu prostu meu. ca el nu intelege deloc. Dupa cate un consum, bahic, intens incepe sa doara.

offtopic: spune-i si lu prostu meu. ca el nu intelege deloc. Dupa cate un consum, bahic, intens incepe sa doara.

Eu am hepatita C si am fost la o clinica pt.teste. La fibroscan ii povesteam doctoritei ca m-a durut putin ficatul in dimineata respectiva. S-a uitat ciudat la mine si a zis ca ficatul nu doare pt.ca nu are nervi (neuroni). Am cautat & intrebat si ... e adevarat. No, de atunci nu m-a mai durut B-( Nici la/dupa biopsie. Probabil ca eram balonat de la excesul de legume-fructe si de aia aveam senzatii de durere in zona. Studiind mai atent am vazut ca ma durea la fel (vag) si in stanga ... Bine, daca ficatul se umfla f.tare sau are leziuni la periferie (capsula), atunci doare, pt.ca membrana lui are neuroni, dar tare cred ca la tine e doar balonare si presiune din cauza pozitiei nesanatoase pe bicicleta. Incearca o bicicleta orizontala (recumbent). Sau mergi la medic ...

cred ca la tine e doar balonare si presiune din cauza pozitiei nesanatoase pe bicicleta

adica pozitia "beat"? B-(

ps: vezi ca nervii si neuronii sunt doua lucruri, umpic diferite

Inainte de un antrenament de 130 km am zis sa maninc ceva usor , ca asa se recomanda pe aici : 3 oua ochiuri , jumatate de paine mare de cartofi , un cozonac , doua sticle de Powerade . Pe drum am mai bagat 6 batoane de cereale , 5 pasta de fructe , 4 de marzipan , apa si Powerade de voie . M-am simtit cam nehranit si umflat de atitea lichide . Nu mai zic ce am mincat cind m-am intors .

Pai daca fac asa antrenamente de 3 ori pe saptamina , ajung la sapa de lemn cu banii . De cind m-a apucat cu antrenamentele astea maninc ca prostu . S-au speriat toti care ma cunosc . E normal asa ceva ?

Posibil să-mi scape mie ceva la modul major... dar tocmai m-am întors de la antrenament de 100km, şi meniul meu a fost exact atât:

- acasă, înainte de plecare, pe la 8 jumate, un bol de Musli cu lapte şi o lingură bună de miere

- pe drum două banane şi două batoane fitness

- un bidon de apă şi un bidon de isotonic.

În bidonul de apă încă mai este ceva...

Nu pot să pricep cum puteţi mânca atât...

Inainte de un antrenament de 130 km am zis sa maninc ceva usor , ca asa se recomanda pe aici : 3 oua ochiuri , jumatate de paine mare de cartofi , un cozonac , doua sticle de Powerade . Pe drum am mai bagat 6 batoane de cereale , 5 pasta de fructe , 4 de marzipan , apa si Powerade de voie . M-am simtit cam nehranit si umflat de atitea lichide . Nu mai zic ce am mincat cind m-am intors .

Pai daca fac asa antrenamente de 3 ori pe saptamina , ajung la sapa de lemn cu banii . De cind m-a apucat cu antrenamentele astea maninc ca prostu . S-au speriat toti care ma cunosc . E normal asa ceva ?

Cam multa mancare ;) Eu am bagat azi la 100 de km 3 felii de paine , vreo 100 de grame branza telemea+10 felii salam sibiu(asta la micul dejun), si pe drum 1 croissant , 2 *salam de biscuiti si 2 bidoane de apa si m-am simtit super bine(si s-a mers dintr-o bucata-alti baieti nu au mancat nimic pe drum) Acum nu exista o formula pentru fiecare. In plus , conteaza si gabaritul fiecaruia .

Si Rotax , grija mare daca te lasi de antrenamente. Stiu multe cazuri care intr-un an au pus pe ei inca cel putin 10 kg din aceasta cauza(s-au obisnuit sa manance mult si le-a ramas bunul obicei si dupa ce s-au oprit din antrenamente).

Edited by octav

Turele care le facem noi sambata (saptamana asta e exceptie si va fi duminica), au cam 100-110 km.

Meniul meu:

- dimineata iaurt/sana/kefir vreo 200 grame cu cereale prin el sau cu 2 cornulete cu ciocolata.

- Pe drum 3 senviciuri cu unt, salam, cascaval. O ciocolata Rom mare sau dublu (e foarte populara intre ciclisti, cel putin la noi.. ar trebui o multumire ceva;) ).

2 banane si ce mai ciugulim unii de la altii (o ciocolatica mica, un biscuit, un miez de nuca, o aluna, o pruna confiata.. ce are fiecare de dat).

Apa gramada, mai un suc prin sate sau ceai cu zahar/miere din rucsac pt. momentele cand glicemia pica ca si turnurile gemene.

- Seara dupa tura, neaparat carne (noaptea tot carne, dar de bipeda :)) ).

Cam atat.

In penultima tura scazuse glicemia, ceaiu era gata de mult.. am cersit o bucata de paine de la cineva si un sfert de ciocolata (25 grame) de la altcineva.. mestecat bine (in gura parca era paine cu finetti) si asa am rezistat mai vreo 25 de km, pana acas.

Voi chiar mancati atata? Faceti mistouri?

Păi tu ce crezi?!

E cit se poate de serios ce se discuta aici . Daca @trevizes crede ca se fac glume , poate ne spune si el ce maninca la o tura pe aceasta distanta .

Ptr 100 de km pe sosea in conditii normale (3hjumate sa zicem),inafara de un bidon cu ceai indulcit cu ceva, chiar nu ai nevoie de ceva suplimentar fata de ceea ce mananci in mod normal.Ptr psihic poti pune o punga de 100 g de alune de padure in buzunar.B-)