gabone

Ce mancati inainte de antrenament sau tura?

Recommended Posts

Moi, ieri, am mancat un ness de dimineata inainte de tura. Pe drumul de 100 km. am mancat la km. 60 un gratar cu garnitura de cartofi prajiti presarati cu telemea urmate de un desert alcatuit din 4 mici cu mustar si 3 beri. La km. 75, un snickers, iar dupa km. 100 (adica acasa), o minunata mancare de fasole verde cu carne de vitel, garnisita din greu cu smantana de tara (cel putin 35% grasime). Totul a fost udat cu 2 silve, iar inainte de culcarea ce s-a petrecut destul de devreme, doua baloane de merlot de murfatlar care sa liniarizeze pulsul si tensiunea.

• Upvote 1

Ma uitam la Turul Flandrei (prima parte) si ma gindeam: daca in cazul ciclistilor care au de bagat ture pe sosea de peste 100km e necesara o alimentatie bogata in carbohidrati, stiind faptul ca dupa cca 30 minute de antrenament cardio se declanseaza arderea depozitelor adipoase, nu e mai bine sa folosim o cantitate mai redusa de carbohidrati pina ajungem la acel punct pentru ca de acolo sa mergem pe arderea lipidelor proprii? Daca mincam foarte mult raportat la cantitatea arsa nu se produce un raspuns insulinic cu declansare de depunere a surplusului sub forma de grasimi? Deja la ora 13 am luat o activia cu musli si in 5 minute ma bag la o ora de cardio... Cum vedeti acest aspect?

Daca am alergarea seara de la ora 18 sa spunem, toate mesele inclusiv micul dejun ar trebui sa contina carbohidrati care sa sustina efortul de seara? Nu e cam mare distanta de la prima masa pina la efectuarea efortului?

De exemplu dimineata iau 2-3 mere sau iaurt cu musli si dupa 2 ore ma apuc de alergare. Daca dimineata iau iaurt+musli, la ora 11 o gustare, la ora 13 prinzul si alergarea e de la ora 15 cu masa la ora 16,30 si seara la 19,30... ultima ce ar trebui sa contina preponderent: carbo sau proteina? Se tot vorbeste de inainte de tura insa nu prea se spune pe durata a citeva zile care e alimentatia, realmente.

Ai 2 posibilitati : ori devii autodidact ,ori apelezi la un nutritionist...Nu poate nimeni sa cuantifice ce mananci ce faci cat faci inafara de tine sau un nutritionist care sa fie cu bunghiul pe tine tot timpul.

Ptr ca nutritionistul costa ,autodidact e mai lejer .Daca chiar vrei ,faci duminica planul de bataie pe intreaga saptamana defalcat pe zile.Faci un tabel unde bagi meniurile zilnice dimineata la pranz si searasi continutul lor energetic (cu aproximatie) si un tabel cu ca consumi zilnic :metabolism bazal calculat ptr varsta si greutatea la care vrei sa ajungi ,+deficitul caloric aproximativ pentru exercitii ,tragi linie faci balanta,si tre sa fie usor negativa ptr ceea ce-ti doresti.Si respecti programul ala strict.Nimic in plus nimic in minus.

Duminica dimineata cantarul oficial.Esti multumit sau nu .Daca esti multumit ramane acelasi program ,eventual schimbi meniurile sa nu te plictisesti de cele vechi (dar macar ai un punct mai usor de plecare) daca nu esti multumit mai micsorezi cantitatile de mancare,sisau maresti nr de ore de miscare.Iar vine duminica iar cantar .Si tot asa pana o sa stii pe derost ce trebuie sa faci ,te inveti cu stilul de viata si gata.Acum ca ai alt stil de viata e timpul sa sarbatoresti cu mici udati cu bere din belsug...:)

Acum ca ai alt stil de viata e timpul sa sarbatoresti cu mici udati cu bere din belsug... :)

OK, te invit la inaugurarea gratarului pe anul asta... =)) Dar nu cu mici si bere ca desi e buni la limba face rau la aspect si sanatate.

O ultima intrebare: in care situatii se arde si proteina/masa musculara?

In situatia in care masa musculara este nevoita, din lipsa de altceva mai bun, sa foloseasca proteina proprie.Organismul e asa smecher ,incat abia pune la bataie rezervele de grasime ,cum crezi ca ar atenta faca sa fie in avarie grava la cele de proteine.

Exista cazuri de probleme in metabolismul grasimilor , cand nu pot fi scoase din matrice, si de la glucidele circulante se trece la proteine ca sunt mai la indemana.Ai probleme ?Fa un set de analize :)

suplimente Herbalife a incercat cineva?

Eu am inceput sa iau dupa mese,si in timpul turelor mai nou...Sa vedem ce si cum pe parcurs...

Am mincat dimineata 2 mere apoi la ora 11 o chifla graham si pate de gisca iar exact inainte de a ma urca pe cursiera am luat 1/2 de activia cu musli. Am bagat 85km, pe drum doua batoane cu CH Isostar si 4 biscuiti Belvita Start cu cereale si fructe iar acum nu stiu daca sa ling un compot de casa (are zahar, deh) sau ceva proteina. URGENT!

Eu ieri am mancat 3 banane si vreo 200-300 ml iaurt, cu vreo 3 ore inainte, si am mers bine cu toate ca aveam un pic de febra musculara.

Nu stiu daca am mai postat linkul dar mie sfaturile de mai jos mi s-au parut folositoare, cu diferenta ca am simtit nevoia unor cantitati mai mari decat cele mentionate la sfarsit:

http://www.hammernut...n.com/hnt/1279/

Am mincat dimineata 2 mere apoi la ora 11 o chifla graham si pate de gisca iar exact inainte de a ma urca pe cursiera am luat 1/2 de activia cu musli. Am bagat 85km, pe drum doua batoane cu CH Isostar si 4 biscuiti Belvita Start cu cereale si fructe iar acum nu stiu daca sa ling un compot de casa (are zahar, deh) sau ceva proteina. URGENT!

:) Daca e urgent ,baga o perfuzie ca ajunge direct la tinta...;) Daca te simti bine ia un compot cu proteine...
  • Upvote 1

Nu mai puteam asa ca am bagat doua bucati mici de piept de pui (da, stiu, era mai bun curcanul) cu salata de varza iar acum 5 minute am mai luat ceva proteina - cotlet de porc (stiu, iar nu-i bun insa e primul pe saptamina asta) cu salata de varza. Sa-mi fie de bine.

Ai pacatuit fiule.Ptr ertare Lepsa -Ojudula de 3 ori pe cursiera.

Nici cu masina... am jurat sa nu mai trec pe acolo pina nu se aude ca e asfalt 100% ca pe DN2D.

Era vorba de iertarea pacatelor ,nu de plimbare de placere...

Ai pacatuit fiule.Ptr ertare Lepsa -Ojudula de 3 ori pe cursiera.

Odata numai, daca nu are trei cursiere... ultima coborare spre Ojdula iti mananca cursiera :D

Mi-am luat de la Redis un flacon de Amino-R (300cp), L-Carnitina instant de 1000mg si batoane Fibrobar-R cu ceai verde pentru vreo 15-20 zile (depinde cite iau pe zi). Sa vedem daca e vreo schimbare. In ultima vreme nu am mai mincat dimineata Activia cu cereale (si nici peste zi) si am dat-o usor pe proteina insa parca nu am energie... cred ca o sa revin la alimentatia de inainte dupa ce trece Pastele ca am meci cu nevasta-mea pe considerente ca "nu poti ma sa nu maninci de dulce macar in saptamina mare?"

Amino-R e naspa. Dar daca tot le-ai cumparat nu le inghiti intregi, piseaza-le inainte. Altfel s-ar putea sa le elimini tot intregi.

Batoanele sunt OK, dar mult mai bune sunt alea doua mai scumpe din oferta Redis. Dar daca vrei sa slabesti baga fibrobaruri.

Data viitoare ia-ti Glutamina!

eu n-as merge pe Redis.Eu iau shake-uri cu Gain Fast si mai nou Formula 1,de la Herbalife .Cu precizarea ca le iau dupa ce mananac

Nici eu n-as merge pe Redis daca as avea mai multi bani. Dar au unele produse acceptabile care imi priesc.

De slabit cred ca 1-2kg as avea, grasimea de pe abdomenul inferior si daca e cu influente genetice ma chinui mult si bine dar eu voi persevera. Amino-R a recomandat de pe un forum dedicat chiar adminul (un practicant vechi si participant la concursuri nationale) care mai ia si pe ala mai scump uneori. De glutamina nu a mai fost loc data asta dar multumesc de precizare. Dupa ce termin acest stoc observ rezultatele si daca e cazul voi trece pe cresterea rezistentei la efort. De la ei eu cred ca am luat niste produse care sint pe la mijloc...

Personal mananc cu 2 ore inainte de fiecare concurs, iar la antrenament mai neglijez si mananc chiar si cu jumate de ora inainte, desi stiu ca nu e bine, dar asta e.

Mananc :

-o portie de cereale cu lapte.

-o portie de paste cu branza+smantana sau le asezonez cu ceva .

-sau oua fierte cu legume

-paine cu gem si ceai

-mai mananc o banana pe drum.

Cam asta e meniul meu.

Eu am niste probleme la ture de peste 60-70km. Sunt ok ziua respectiva, manac normal, dar in zilele de dupa...2-3 zile, sparg frigiderul, porgul, tigaia si ce mai gasesc.

Cred ca imi trebuie mai multi carbohidrati. Cand faceam sala, stiam primordial ce-mi trebuia pentru crestere, proteina mai multa, si carbo cat sa fie acolo.

La ciclism e cam invers, fiind sport aerob, trebuie mai multi carbohidrati.

Glicogenul se re-umple cu stafide dupa workout si cam 50-100g de-a lungul zilei merita din plin. 50g la endomorfi spre mezo, 100g la ecto. Pt mine 150g. :))

Nu se manaca mult inainte de ture pentru ca se modifica nivelul insulinic din corp, si de aceea apare senzatia de lene. Daca sa zicem ti-o invingi, sigur iti vine inapoi mancare si tot esti lent.