Sign in to follow this  
Adrian_789

Piatra Neamt-Negulesti

Recommended Posts

Bună seara!

Am decis să deschid acest topic deoarece am câteva întrebări pentru voi legate de această tură de 54 km (dus-întors), pe ruta Piatra-Neamt - Cut (DC 130) - Brăşăuţi (DC 130) - Săvineşti (Str.Bistriţei) - Roznov - Neguleşti (DJ 156 E). Mă voi întoarce in Piatra Neamt tot pe acesta ruta.

Înainte de a trece la întrebări, vă spun câteva detalii care v-ar putea ajuta în a vă forma o părere:

- am 17 ani, pedalez cât de cât constant de vreo 2 ani (din mai pana in octombrie aproape zilnic, în restul anului pedalez in weekend-uri si ocazional si in timpul saptamanii).

- tura o sa o fac ori la finalul lunii mai, ori la inceputul lunii iunie.

-  anul trecut, la inceputul lui septembrie, pe o vreme calduroasa (27-28 grade) cu cer senin, am parcurs o bucata din actualul traseu, anul trecut tura oprindu-ma in Roznov ( 35 km dus-întors). 35 km de plat, din care vreo 25 asfaltati. Restu de 10 un macadam destul de bun. O tura in care m-am simtit excelent si deloc obosit dupa cei 35 km pedalati in trei etape: Piatra Neamţ-Savinesti( 10 minute pauza  in Savinesti), Savinesti-Roznov (30 min. pauza de odihna in Parcul Dendrologic din Roznov [foarte tare parcul, racoare si liniste], si Roznov-Piatra Neamţ, 17 km pe care i-am pedalat dintr-o bucata, fara sa simt nevoia unei pauze.         

Momentan,cred ca asta e cea mai lunga tura pe care am facut-o cu bicicleta până acum, dar sigur nu cea mai grea.

- ca si mancare am avut un mar, cativa biscuiti din ovaz si un corn cu ciocolată iar pentru hidratare am avut un bidon de 750 ml si o sticla de 500 ml, ambele cu limonada rece. Ca si mancare eu zic ca a fost destula, chiar au mai ramas vreo 2 biscuiti, singura problema care am intampinat-o a fost faptul ca am terminat ambele sticle cu limonada cu 5 km inainte de intrarea in oras.

Si acum,intrebarile :) :

1. Ce exercitii recomandati sa fac ca antrenament cu o zi/saptamana inainte de tura pentru ca sa pot rezista sa fac toata tura in aceeasi zi ?

2. Am înţeles că unii ciclisti folosesc geluri energizante la ture mai lungi. Le recomandati, sunt ok pentru organism? Daca nu, imi puteti recomanda voi ce as putea sa iau,tot asa,in genul alimentelor energizante.

Va multumesc anticipat pentru ajutor, si imi cer scuze daca am ofensat pe cineva cu intrebarile astea (poate penibile pentru unii). Sunt un biciclist inca mic si prost, dar ambitios :D

• Upvote 2
  • Like 1

Mergi fara stres, nu o sa iti fie atat de greu avand in vedere experienta ta.

Spune-ne tu de care aspect esti ingrijorat la tura asta?

Sunt curios, cu ce bicicleta faci tura?

Daca e frig, iti putem da sfaturi si legat de echipament. Vorbim mai aproape de data turei, acum nu ai cum sa faci tura in siguranta datorita ghetii si zapezii din zona.

PS sunt din Roznov :)

Mergi liniștit, dacă pedalezi constant nu o să ai probleme, mai ales la 17 ani, ce n-am da unii să mai avem vârsta aia!

54 de km îi faci liniștit în 3 ore cu tot cu pauze, nu ai nevoie de exerciții speciale nici geluri minune.:)>-

12 hours ago, mchereja said:

54 de km îi faci liniștit în 3 ore cu tot cu pauze, nu ai nevoie de exerciții speciale nici geluri minune.

Corect, și poți să faci asta cam cu orice bicicletă cu care deja ești familiarizat. 

Te mai oprești la cîte un magazin mixt, mai mănânci și mai bei nițel (corn sau biscuiți și limonada sunt in regula pt 50 km).

Și mergi relaxat, nu forțezi pedala, te bucuri de plimbare.

în urmă cu 13 ore, Adrian_789 said:

imi cer scuze daca am ofensat pe cineva cu intrebarile astea (poate penibile pentru unii). Sunt un biciclist inca mic si prost, dar ambitios :D

Stai linistit pentru ca nu ai ofensat pe nimeni. Foarte bine ca ai intrebat, asta este unul dintre scopurile pricipale ale forumului.

In completare la ceea ce ti s-a raspuns mai sus, adaug doar ca este util sa ai tot timpul la tine o haina pentru ploaie, o camera de rezerva si un kit de pana. Daca le ai deja, foarte bine.

In final, nu exista "biciclist  mic si prost" si "biciclist mare si destept". Exista doar oameni carora le place sa mearga cu bicicleta.

Bafa.

• Upvote 1

în urmă cu 14 ore, Drysna said:

Mergi fara stres, nu o sa iti fie atat de greu avand in vedere experienta ta.

Spune-ne tu de care aspect esti ingrijorat la tura asta?

Sunt curios, cu ce bicicleta faci tura?

Daca e frig, iti putem da sfaturi si legat de echipament. Vorbim mai aproape de data turei, acum nu ai cum sa faci tura in siguranta datorita ghetii si zapezii din zona.

PS sunt din Roznov :)

* Ieri eram putin speriat cu privire la numarul de kilometri (poate si din cauza ca nu am mai pedalt peste 50 km in aceeasi zi niciodata) daca o sa pot sa fac toata tura si daca o sa ma pot bucura de ea, eram putin confuz,dar dupa ce am vazut mesajele de la voi mi-a trecut orice indoiala. :-bd

*Cat despre bicicleta,cred ca o pedalez pe aceeasi bicicleta cu care am facut si tura pana la Roznov,un hardtail no name, cu roti de 29”x2,25  (destul de late,dar ma bazez pe ele cand o sa intru pe forestierul care duce din satul Negulesti pana la izvor,si poate o sa merg si pana la Lacul Veselaru,daca stii zona).

Ca si piese, clasicele manete combo V-Brake,schimbatoarele fata si spate sunt Tourney TZ,transmisie 3x7,frane mecanice pe disc,cu etrieri no name.Furca pe arc,tot no name,butucii tot asa no name8-|. Saua nu stiu ce marca e,dar e foarte confortabila.

Per total, dupa parerea mea,mai important e feelingul bun pe care l-am avut cu bicicleta la o tura anterioara asemnatoare; decat marca bicicletei.

Am in plan saptamana viitoare sa vad o bicicleta hardtail Scott,cu roti pe 29,transmisie 3x8,cu frana hidraulice,cu deraior SLX,cu manete si schimbator Alivio.Daca o cumpar,as incerca sa fac tura asta cu ea.

*Asa zic si eu ca e mai bine,va mai intreb inainte cu o saptamana sa fac tura (pe care am planificat-o la sfarsitul lui Mai/inceputul lui Iunie) pentru orice eventualitate.

Multumesc pentru ajutor!

în urmă cu 14 ore, mchereja said:

Mergi liniștit, dacă pedalezi constant nu o să ai probleme, mai ales la 17 ani, ce n-am da unii să mai avem vârsta aia!

54 de km îi faci liniștit în 3 ore cu tot cu pauze, nu ai nevoie de exerciții speciale nici geluri minune.:)>-

:-bd Multumesc

în urmă cu 13 ore, Traveller said:

Corect, și poți să faci asta cam cu orice bicicletă cu care deja ești familiarizat. 

Te mai oprești la cîte un magazin mixt, mai mănânci și mai bei nițel (corn sau biscuiți și limonada sunt in regula pt 50 km).

Și mergi relaxat, nu forțezi pedala, te bucuri de plimbare.

Ok,o sa tin cont de sfaturi :) 

8 minutes ago, Adrian_789 said:

Am in plan saptamana viitoare sa vad o bicicleta hardtail Scott,cu roti pe 29,transmisie 3x8,cu frana hidraulice,cu deraior SLX,cu manete si schimbator Alivio.Daca o cumpar,as incerca sa fac tura asta cu ea.

Nu te-aș încuraja să pleci la o tură de 50 km cu o bicicletă cu care nu ești acomodat. Chiar dacă e o bicicletă bună și aparent mult mai bine dotată decît cea pe care o ai, dacă nu cunoști șaua, manșoanele, poziția la drum lung pe ea, mai bine mergi cu cea cu care ești obișnuit. 

E suficient să nu te împaci cu șaua de exemplu, ca să îți strice toată distracția la întoarcere.

în urmă cu 1 minut, Traveller said:

Nu te-aș încuraja să pleci la o tură de 50 km cu o bicicletă cu care nu ești acomodat. Chiar dacă e o bicicletă bună și aparent mult mai bine dotată decît cea pe care o ai, dacă nu cunoști șaua, manșoanele, poziția la drum lung pe ea, mai bine mergi cu cea cu care ești obișnuit. 

E suficient să nu te împaci cu șaua de exemplu, ca să îți strice toată distracția la întoarcere.

Cred ca dupa ce o cumpar o sa dau o tura de vreo 20-30 km,sa vad cum se simte,daca e ok,si dupa fac alegerea.

• Upvote 1

Ca de obicei, eu sunt offtopic.

Pe mine cel mai mult mă bucură faptul că există tineri care stiu să se exprime si să comunice eficient, si mai ales că sunt responsabili. Bravo, baiete!

In altă ordine de idei, ceed că cea mai periculoasă in tura asta este teama pe care o afișezi acum. Ține minte postarea ta de mai sus și cu siguranță te vei amuza de ea peste puțin timp.

Ascultă si sfaturile colegilor de mai sus si clar vei fi foarte bucuros la întoarcere. Poate puțin obosit, dar acea oboseală plăcută, care te va face să-ți propui si alte ieșiri.

Ne-ar plăcea să ne împărtășești si câteva impresii din timpul plimbării. 

Daca mai ai întrebări, nu ezita să le adresezi.

Ca să dau si eu un sfat, incearcă odată in timpul liber să simulezi repararea unei pene, ca să fii obisnuit in caz de Doamne ferește.

Succes!

• Upvote 3

în urmă cu 3 ore, gibonu said:

Stai linistit pentru ca nu ai ofensat pe nimeni. Foarte bine ca ai intrebat, asta este unul dintre scopurile pricipale ale forumului.

In completare la ceea ce ti s-a raspuns mai sus, adaug doar ca este util sa ai tot timpul la tine o haina pentru ploaie, o camera de rezerva si un kit de pana. Daca le ai deja, foarte bine.

In final, nu exista "biciclist  mic si prost" si "biciclist mare si destept". Exista doar oameni carora le place sa mearga cu bicicleta.

Bafa.

Mersi pentru sfat :smile: 

Mai am o intrebare: ar fi mai bine sa cumpar o camera noua sau as putea sa fac tura fara grija cu camera actuala care are un petic (pe roata fata in cazul meu) ?

P.S: Multumesc ca impartasesti cu noi experientele si turele pe care le faci cu bicicleta. Am aflat o gramada de informatii noi si interesante din blogurile tale. Si de la ceilalti  membrii, desigur.

în urmă cu 32 minute, BodoC said:

Ca de obicei, eu sunt offtopic.

Pe mine cel mai mult mă bucură faptul că există tineri care stiu să se exprime si să comunice eficient, si mai ales că sunt responsabili. Bravo, baiete!

In altă ordine de idei, ceed că cea mai periculoasă in tura asta este teama pe care o afișezi acum. Ține minte postarea ta de mai sus și cu siguranță te vei amuza de ea peste puțin timp.

Ascultă si sfaturile colegilor de mai sus si clar vei fi foarte bucuros la întoarcere. Poate puțin obosit, dar acea oboseală plăcută, care te va face să-ți propui si alte ieșiri.

Ne-ar plăcea să ne împărtășești si câteva impresii din timpul plimbării. 

Daca mai ai întrebări, nu ezita să le adresezi.

Ca să dau si eu un sfat, incearcă odată in timpul liber să simulezi repararea unei pene, ca să fii obisnuit in caz de Doamne ferște.

Succes!

Multumesc pentru incurajare si sfaturi ! Va promit ca o sa fac un topic in care sa va scriu impresiile din tura,bineinteles si insotite si de imagini.

• Upvote 1

@Adrian_789

Cu cea mai mare placere. Subscriu la ceea ce ti-a spus @BodoC mai sus cu repararea unei pene. Vei vedea ca nu este mare inginerie, dar este mai bine sa fi facut asta odata inainte, nu sa faci asta prima data pe marginea drumului. Plus ca gasesti pe YouTube o gramda de filme explicative, in caz ca ai nevoie de o documentare in plus.

Oricum, atunci cand esti in tura / plimbare si faci pana, cel mai simplu este sa schimbi camera iar peticul pe cea sparta sa il pui acasa. Daca faci mai multe pene in aceiasi zi (se poate intampla) atunci pui si petic pe marginea drumului.

Poti folosi in continuare camera cu un petic, este necesara schimbarea daca camera are o vechime prea mare si risca sa cedeze la imbinare.

Camera iti poti cumpara de la Dechatlon, vad ca exista in Piatra Neamt. Sau de la orice alt magazin de biciclete, cu conditia sa fie o camera acceptabila, nu vreo pocnitoare chinezeasca.

Cat despre povestile de tura, este placerea mea sa le scriu si ma bucur ca sunt utile si altora. Cu precizarea ca sunt povesti de tura, nu bloguri. Ca blog n-am.

Bafta. Si daca mai ai nelamuriri, stii unde ne gasesti. Poti intreba orice te framanta, nimeni nu s-a nascut invatat.

• Upvote 1

Pe segmentul piatra neamt - roznov e trafic mare, insa de spaima radarelor nu se merge cu viteza.

Poti lua in considerare sa mergi prin satele de pe langa daca tot ai mtb: https://www.google.com/maps/dir/46.9098868,26.4026362/46.836563,26.5043006/@46.8384779,26.4864795,2228m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e2

O sa iti ia putin mai mult insa ma astept sa fie mai fun.

De asemenea, recomand sa iti montezi niste aripi pt jegul de pe drum. https://www.decathlon.ro/C-113408-aparatori-de-noroi#product_8363747

Sigur nu te salveaza de toti stropii, insa macar opreste 70%, zic si eu :)

• Upvote 1

Chiar prin Cut zice și el că vrea să meargă. :)

On 10.02.2021 at 13:53, Drysna said:

Pe segmentul piatra neamt - roznov e trafic mare, insa de spaima radarelor nu se merge cu viteza.

Poti lua in considerare sa mergi prin satele de pe langa daca tot ai mtb: https://www.google.com/maps/dir/46.9098868,26.4026362/46.836563,26.5043006/@46.8384779,26.4864795,2228m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e2

O sa iti ia putin mai mult insa ma astept sa fie mai fun.

De asemenea, recomand sa iti montezi niste aripi pt jegul de pe drum. https://www.decathlon.ro/C-113408-aparatori-de-noroi#product_8363747

Sigur nu te salveaza de toti stropii, insa macar opreste 70%, zic si eu :)

Nu o iau pe DN 15, am mai fost odata pana la Savinesti pe el, si inafara de traficul mare mai erau si unele portiuni de acostament care erau jalnice.

O iau prin: Piatra-Neamt - Cut (DC 130) - Brăşăuţi (DC 130) - Săvineşti (Str.Bistriţei) - Roznov - Neguleşti (DJ 156 E).

On 10.02.2021 at 14:32, Traveller said:

Chiar prin Cut zice și el că vrea să meargă. :)

:-bd

Pentru cei intersatii,iata planul traseului complet (dus-intors)-60 km :

https://ridewithgps.com/routes/35202100

Si acum o noua intrebare pentru cei care folosesc aceasta aplicatie „Ride with GPS”

(am descoperit-o recent si nu inca nu am folosit-o inca pe ”teren” ) : Aplicatia poate rula si fara sa ai conexiunea la internet deschisa?

P.S: Doar mie mi se pare ca schita traseului seamana cu un bot de mistret  :-?

• Upvote 1

Aplicația poate înregistra traseul fără a avea internet deschis, bazat pe semnalul GPS.

Aici depinde și de cît de capabil e chipul GPS al telefonului și dacă mai prinde și alte sisteme de pozitionare în afara satelitilor americani GPS (Beidou - China, Glonass - Rusia, Galileo - EU).

Atenție - dacă tu ai desenat acasă pe PC traseul ăsta, nu vei putea să îl urmezi în teren, cu indicațiile virajelor, decît dacă plătești un abonament lunar.

RwGPS este probabil cea mai bună aplicație pentru desenat trasee. Eu am renunțat la ghidajul său la tura (deci și la plata abonamentului de 30 de lei pe lună) pentru că mai dădea rateuri (lipsa ghidajului vocal, viraje ratate). Komoot e o aplicație foarte bună pentru navigație (și acolo trebuie să plătești harta, fie globală fie pe regiuni). 

• Thanks 1