Leonard0

In timpul pedalarii se aude un zgomot

Recommended Posts

Salut!
Sunt nou pe forum si am o problema cu o bicicleta noua (max 3 saptamani).Transmisia este unsa cu spray special pentru lanturi.La pedalat se aude un zgomot ca un fel de cloncanit nu scartait..Nu-mi dau seama daca e din zona pinioanelor sau din zona axului pedalier.Bicicleta este asta https://www.afisport.ro/biciclete/bicicleta-oras-kreativ-2613-negru-26.html.Video gasiti aici https://www.youtube.com/watch?v=A1QlivM_SWo&feature=youtu.be. Zgomotul se aude numai cand lantul este pe foaia 2 de la pedale si pe pinioanele 4 si 5 numarat dinspre pinionul mare.Cand e lantul pe celelalte pinioane,nu se aude nimic.
Si mai am o intrebare: de ce scartaie frana din spate (frana in V) ?Sabotii sunt noi doar... :(

Va multumesc anticipat!

în urmă cu 2 minute, Leonard0 said:

Bicicleta este asta https://www.afisport.ro/biciclete-biciclete-oras-trekking/bicicleta-oras-kreativ-2613-negru-26.html  Nu am mai putut edita linkul'
Va multumesc anticipat!

Probabil ai nevoie de un reglaj la schimbătorul spate, care oricum nu e unul strălucit, găsești video pe YouTube cum se reglează, e bine să înveți singur pentru că se va deregla singur după un timp. Frana la fel, trebuie reglată să nu mai frece pe jantă.

Presupun ca e in garantie.Mergi la service unde ai garantia sa ti-o regleze cum trebuie.

în urmă cu 1 oră, mchereja said:

Probabil ai nevoie de un reglaj la schimbătorul spate, care oricum nu e unul strălucit, găsești video pe YouTube cum se reglează, e bine să înveți singur pentru că se va deregla singur după un timp. Frana la fel, trebuie reglată să nu mai frece pe jantă.

Am inteles.Multumesc pentru sfaturi.

1 hour ago, Diesel said:

Presupun ca e in garantie.Mergi la service unde ai garantia sa ti-o regleze cum trebuie.

Da,e in garantie.Multumesc pentru sfat.

O saptamana cat mai buna tuturor!

Am revenit!

Fiind bicicleta DHS am zis sa merg la service-ul DHS din Bucuresti.Sun acolo si mi se spune ca nu e mecanicul si sa revin peste o saptamana.Revin cu telefon saptamana urmatoare iar imi spune sa revin in alta saptamana.Ma ia dracii si ma duc cu bicicleta la ei.Acolo un baietel pirpiriu imi spune sa o las la service si ei o trimit la fabrica dar nu stiu sigur daca o repara intr-o saptamana.Ii zic,omule e o bicicleta nu o masina!!! Renunt la asa zisa garantie si ma duc pe Sebastian sect 5 la Funky Bike.Baiatul de acolo imi spune ca zgomotul provine de la grupul de pinioane.Ok,zic il schimbam.Nu am vrut alt grup DHS (oricum n-avea si trebuia facuta comanda) am ales un grup Shimano cu 7 pinioane.DHS-ul avea 6.Acum am 21 de viteze in loc de 18 initial.Deci m-am lamurit cu service-ul DHS.Stiu ca-i o bicicleta ieftina,dar totusi.Chiar din prima pedalare sa apara probleme...

Asfalt uscat tuturor sau lant intins cum se mai spune!   

S-o stapanesti sanatos. Incet,incet o sa inveti sa iti remediezi singur problemele mecanice.

la multi km fara probleme !