Drysna

Cicloturismul in Europa pe perioada pandemiei - Q&A

Recommended Posts

Momentul ala cand nu stii daca sa fii fan botnita pentru ca :X China :X si iti place sa restrangi libertatile cetatenilor sau sa fii impotriva botnitei pentru ca ai decis ca trebuie luate masuri si mai stricte de control al populatiei cu scuza ca mastile de fapt nu ajuta cu nimic.

dailystruggg.jpg

• Haha 3

- "Ca dumneata, bobocule, mai rar cineva."
- "Ei! cum le spui dumneata, să tot stai s-asculți; ca dumneata, bobocule, mai rar cineva."
- "Ei, bobocule, apăi cum le știi dumneata toate, mai rar cineva!"

O să zici că e ad-hominem.
Este. Pentru că prea te pricepi matale la tot și la toate. Nu trebuie decât să răsfoim nițel paginile forumului în ultimii 2 ani și să vedem cum ai fost  gică-contra pe cam orice subiect.
O atitudine demnă de un adevărat moderator. Mai ales atât de vechi... încât nu pot să nu fac comparația cu liderii de sindicat, nemișcați și abonați la funcție de 30 de ani ;)

Chiar, că tot vorbim, se poate face cumva ca intr-o firmă privata? O evaluare privind activitatea echipei de moderare? Să vedem si noi transparent cam ce a făcut fiecare.
Câte-alune avea-n plan
Câte a cules, pe an...
Fildeș cât a folosit
Cât a economisit...

p.s. gata, mi-ai închis gura cu un articol privind masca. I'm speechless.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2

1 hour ago, MaC® said:

O să zici că e ad-hominem.
Este. 

Si cum o fi treaba asta in contextul unui "forum"? 

Trebuie apreciat? Generalizat? Poate fi argumentat? (dar nu tot printr-o eroare logica, te rog)   

Nasoală. Dar mie mi se poate ierta. Zic.

Uau, m-ai luat cu "contextul unui forum"... Lumea care citește poate chiar varsă o lacrimă...
Io-s plin de fracturi logice, și am uitat că vorbesc cu un ciclo-filosof. Pardon. Velosof. Care poate demonta orice.

Poți răspunde la întrebarea "ce ai făcut în ultimii 5 ani"? Tot așa, în contextul unui "forum". O dare de seamă - ceva.
Sau, ce te recomandă pentru funcția de moderator? Și mai ales,ce te recomandă pentru funcția de moderator inamovibil/"pă vieață". Nu de alta dar a fost fluctuație mare de personal pe aria aia, numai tu ești tot acolo. Trebuie că ai ceva merite absolut deosebite și m-ar interesa să știu care-s alea.

Mboon,
îmi asum că am deviat subiectul discuției și îmi cer scuze inițiatorului topicului. (deși, dacă mă uit în urmă nu e chiar așa și cel care s-a băgat iar ca gică-contra nu am fost eu)
Poate se găsește un moderator care să mute astea...
Merg oare la frustrări? Că e 13? 

13 e in fiecare zi daca esti sub comunism enough.

• Haha 1

Da, un moderator va muta ultimele postari unde considera de cuviinta. 

Revenind on-topic, cred ca subiectul cum vom planui turele in afara tarii ramane prioritar, cu sau fara folosirea avionului, dupa cum considera fiecare.

Eu nu am de gand sa-l folosesc cu siguranta ca mijloc de transport, sper sa nu fiu nevoit de un context deosebit.

Ar fi de preferat ca peste discutia asta sa se aseze praful repede, dar ma tem ca ar mai putea fi de actualitate ani de zile nu doar luni.

Timpul pierdut nu se mai intoarce. 

28 minutes ago, MaC® said:

Nasoală. Dar mie mi se poate ierta. Zic.

Se mai intampla asa ca sigur nu e nici o problema. 

Eu sunt convins, din toate datele citite pînă acum, că șansele de a fi infectat cu o încărcătură virală mare în timpul călătoriei cu avionul sunt reduse.

Uite, ăștia au date și de pe aeronave, dar și de pe trenurile chinezești de mare viteză, unde se aplică aceeași recirculare forțată a aerului, deci acolo e cheia.

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2771435

Aerisirea și igiena, împreună cu purtarea unei măști FFP2, minimizează foarte mult riscul. Zero nu poate să fie.

Am încercat să găsesc date numerice despre cazurile constatate după zborurile TAROM, nu am găsit.

Ei zic că dezinfectează suprafețele cu Virkon, presupun că și ăia din afară fac asta în plus față de recircularea cu aer uscat.

Ăsta e un alt element de siguranță, aerul uscat în mișcare fiind un mediu mai puțin propice transmiterii bolilor virale aerogene în general.

Revenind la subiectul de bază, nu transportul în sine, ci nesiguranța situației dintr-o țară sau alta (și implicit deschiderea granițelor, condițiile de trecere) reprezintă cu adevărat problema. Cine are chef să-și asume riscurile, n-are decît. 

• Upvote 2

On 12.03.2021 at 12:23, Trevizes said:

Pai sa gandim cu mintea noastra ... indiferent ce spune IATA sau cine stie ce studiu. 

Exact asta am spus si eu. Informatia trebuie filtrata si analizata cu spirit critic, nu halita direct.

Macelarul nu iti va recomanda niciodata sa mananci legume, coferatul nu iti va spune nicodata sa renunti la dulciuri, etc.

On 13.03.2021 at 0:06, Trevizes said:

Calatoria cu avionul nu inseamna strict durata de la decolare la aterizare ci si cozi de persoane la diverse ghisee, sali de asteptare. In ecuatie intra interactiuni cu distanta sociala discutabila cu alte persoane necunoscute si din geografii diferite. 

In completare la ceea ce scrie mai sus, nu strica sa analizam putin ideea de zbor. Asadar, avem:

- coada la ghiseul de imbarcare, acolo unde predai bagajul la cala;

- coada la controlul de securitate facut de baietii si fetele de la antitero;

- coada la ghiseele Politia de Frontiera;

- gramada de oameni multi in sala de asteptare inainte de plecarea spre avion;

- coada la ghiseu [control tibchet de imbarcare] inainte de imbarcarea in autobuz / acces pe burlan care face legatura intre cladirea aeroportului si avion;

- zborul propriu-zis;

- coada la coborarea din avion;

- gramada de oameni multi in autobuz / acces pe burlan care face legatura intre avion si cladirea aeroportului;

- coada la a ghiseele Politia de Frontiera;

- gramda de oameni multi la banda pe care vin bagajele.

Astfel, in afara de zborul propriu-zis sunt o grama de situatii in care interactionezi cu alte persoane. Iar acele situatii nu intra in statistica / studiul facut de IATA, pentru ca IATA nu se ocupa cu organizarea interna a aeroporturilor.

Ar putea fi de interes pentru turisti sau cicloturisti:

TURCIA a anunțat că în sezonul estival turiștii vor putea călători fără pașaport de vaccinare. 

„Noi nu vom solicita paşapoarte de vaccinare din partea turiştilor internaţionali care vin la noi în ţară” (Mehmet Ersoy, Ministrul Turismului din Turcia).

După data de 15 aprilie autoritățile turce vor anunța dacă prezentarea unui test Covid negativ la vamă se va menține totuși ca restricție pentru turiștii străini.

Pai momentan toate statele europene au exact aceeasi politica: si cele care vor accepta si recunoaste deja obsesivul "pasaport de vaccinare", il vor accepta ca inlocuitor optional pentru un test PCR negativ care e deja obligatoriu la intrarea in tara. Singurul aspect care e intr-adevar de urmarit e in ce masura testul PCR negativ (facut cu 48-72h inainte de calatorie) va fi in continuare obligatoriu pentru intrarea in tarile respective sau nu. La cum se arata lucrurile, tarile din spatiul Schengen nu prea par sa vrea sa renunte inca la masura asta.

Se cam deschide Europa pt vaccinati. In iunie sigur va fi si mai ok.

Eu fac matanii zilnic pentru porti deschise. Si planuri in acelasi timp.

In 2 luni avem plecarea si am fi 20 de oameni dezamagiti. 

Ce nu imi e tocmai clar e cum se va proceda legat de copii. Adica adultii suntem vaccinati, dar lor le trebuie mereu test sau cum?

Momentan da, inclusiv copiii de varste fragede (1-2 ani) trebuie testati, respectiv bagati in carantina 10-14 zile la intoarcerea in Romania daca tara/tarile de destinatie sunt cu grad de risc (zona galbena). Niste prieteni buni romani din Franta se confrunta cu problema asta momentan: desi amandoi sunt vaccinati, juniorul lor nu e.

• Sad 1

Adevarul e ca e mai ieftin sa-mi fac concediul fara copii.

Ce tot atata distractie?!

• Haha 1