Catalin_

Aprilie Nebun 2009

Recommended Posts

Va invitam sa participati la prima tura de promovare cicloturistica din seria "Aprilie Nebun 2009"

Intalnirea va avea loc sambata, 4 aprilie, la ora 9.00, langa sensul giratoriu din Calea Aradului (in zona Real -SellGros)

Traseul de circa 60 km se va contura la nord de Timisoara si va cuprinde mai multe obiective turistice, printre care si "Vulcanii Noroiosi Banateni" (intre Saceni si Fibis).

Pentru tura aveti nevoie in primul rand de voie buna si apoi de biciclete de tip mountain-bike sau trekking, 2 camere de rezerva, trusa de petice (cu lipici verificat sa nu fie uscat), pompa (potrivita pentru tipul de ventil folosit), haine de ploaie, bidonas de apa, energizante.

Se va merge lejer, 10-15 km/h, pauze multe, regrupari, sedinte foto in natura... deci nu va fi solicitant fizic, dar tura va dura mult.

Deci va asteptam sa ne bucuram de o vreme frumoasa, peisaje linistitoare, etc.

Cei sub 18 ani, biletel de la parinti ca sunt deacord sa pedalati cu noi.

Edited by Catalin_
edit

Am discutat cu Ema si mi-a confirmat faptul ca "in familie" ne simtim cel mai bine, iar sambata va fi o zi excelenta, iar traseul bine gandit pentru o plimbare pe meleagurile noastre.

Vad ca grupul, prinde la multa lume, pe el vom pune si pozele

Sa faceti multe poze :D.

Am tras o tura de aprox. 80 km pe coclaurile din jurul Timisoarei. Trupa pestrita, dar toata lumea bine dispusa si cu chef de distractie. Care cu MTB-ul, care cu ciclocrosul, ba unii si cu cursiera. Am pedalat, am povestit, am ras, am mancat, am baut, am vazut un vulcan noroios, ne-am bronzat (cu dungi) si am pus la cale o noua intalnire pentru weekendul urmator.

Cateva poze:

O parte din trupa la plecare (sat Sinandrei)

Imagine postată

Pe traseu, Costin

Imagine postată

Doctorul

Imagine postată

Florentzo si "Florentza"

Imagine postată

Bitza

Imagine postată

In varful dealului

Imagine postată

Dupa urcare, urmeaza coborarea

Imagine postată

Asta e unul dintre vulcanii noroiosi din zona Fibisului (formatiuni create de gaze naturale care imping apa si argila la suprafata)

Imagine postată

Unde o fi bicicleta mea?

Imagine postată

Emil si Doctorul

Imagine postată

Pe traseu

Imagine postată

Pe cea mai dura catarare din apropierea Timisoarei (langa satul Pischia). Unii cu push-bike-ul, altii pe bike

Imagine postată

Sub privirile lui Ema, Dani impinge doua biciclete, probabil pentru o ciocolata din partea Corinei

Imagine postată

In timp ce alte fete nu se dau batute

Imagine postată

Carol, master-mind-ul din spatele acestei intalniri

Imagine postată

In apropiere de Padurea Verde, cu gandul la micii si berea de la final

Imagine postată

Cum sa ne ferim de cainii vagabonzi

Imagine postată

In total, aproape 40 de oameni, toti am ajuns cu bine si fara probleme acasa.

Asteptam si alte poze. Cei care le aveti, nu le tineti numai pentru voi :D

Familia...

Imagine postată

Imagine postată

Bitza si Emil

Imagine postată

Plutonul condus de Bitza

Imagine postată

Vulcanul cu pricina

Imagine postată

Clasa muncitoare

Imagine postată

Imagine postată

Nebunii lui aprilie

Imagine postată

Materia prima

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Ema pe catarare, iar in urma lui, Bitza...fotoreporterul a ajuns primul

Imagine postată

Cand vad atatea bitze ma intreb: asta s-a intamplat in Romania?

<:-P<:-P<:-P

Eu am numarat vreo 35 de oameni. Bravo!!

Cred ca weekendul asta, ad-hoc, fara organizare, incolonare si fluier, a fost atins un record de biciclete pe (si pe langa) drumurile tarii.

De mult astept sa vad astfel de poze; a meritat sa astept, bravo si la mai multe.

Aceasta a fost prima tura din Aprilie Nebun, vor urma si altele ca slava Domnului este frumos pe langa Timisoara si avem ce cutreiera.

Multumim frumos pentru cuvintele de apreciere.

avem un grup fain si iesim destul de des. Aprilie Nebun va dura pe durata lunii aprilie, saptamanal, dar este vorba de cicloturism, amical, vorba ceea, in familie. cine vrea vine. Vointa trebuie.

traseul a fost acesta:

Timisoara - Sinandrei - Calacea Bai - Calacea - Ortisoara - Seceani - "Vulcanii Noroiosi Banateni" (a.k.a. Groapa Dracului, Gura Iadului, Balta Giavolului etc.) - Halta Bencei - Bencecu de Jos - Bencecu de Sus - Giarmata - Giarmata Vii - Padurea Verde - Timisoara

mai precis, dealurile Lipovei..

Au participat 37 de biciclisti cu biciclete MTB, cursiere si trekking.

imediat urmeaza inca un set de fotografii

Sub privirile lui Ema, Dani impinge doua biciclete, probabil pentru o ciocolata din partea Corinei

Imagine postată

Corina e de fapt Nicoleta :-

si inca un set de fotografii :)

intalnirea de la Real de pe Calea Aradului

Imagine postată

pe traseu, fotografii din mers

Imagine postată

una din coborârile faine, aproape de vulcanii noroiosi

Imagine postată

la rascruce de drumuri, popas

Imagine postată

cautam vulcanii noroiosi

Imagine postată

"vulcanii noroiosi". interesant de vazut cand nu este apa, ci doar noroi.

Imagine postată

impresionanta coloana de ciclisti - destinatia Bencecu de Jos

Imagine postată

urcam dealul dintre Bencecu de Jos si Bencecu de Sus

Imagine postată

intrarea in Bencecu de Sus, vrem popasul la birt mai repede :-

Imagine postată

pe soseaua de centura a Timisoarei, aflata in constructie, la intoarcere, aproape de Padurea Verde

Imagine postată

La Hanul Stejarului Fermecat, in Padurea Verde, mici si bere. Ultimul popas inainte de a ne intoarce fiecare pe la casele lor

Imagine postată

Dani, daca intradevar era un cavaler, continua sa impinga bicicleta Nicoletei in timp ce pedala pe a lui! Pai nu?:-bd

Pai asa macar se vede ca nu doar mie mi-a fost greu, dar nu ma las pana nu urc dealul Bencecului pe bicicleta (sa imi treaca mai intai bronsita). Ne vedem sambata din nou pe doua roti. ;) Spor la pedalat si vant de primavara ...din spate!

Am fost 37 de oameni si 37 de biciclete in total.

Acum sa dam vestea:

Va invitam sa participati la cea de-a doua tura de promovare cicloturistica din seria "Aprilie Nebun 2009"

Intalnirea va avea loc sambata, 11 aprilie, la ora 9.00, langa Muzeul Satului (Padurea Verde)

De data aceasta, vom pedala mai mult pe drumuri neamenajate pe "Traseul Celor 7 Lacuri".

Pentru tura aveti nevoie de biciclete de tip mountain-bike sau trekking, 2 camere de rezerva, trusa de petice (cu lipici verificat sa nu fie uscat), pompa (potrivita pentru tipul de ventil folosit), trusa de chei, haine de ploaie, sapca, ochelari de soare, bidonas de apa (de o capacitate suficient de mare pentru a va asigura hidratare buna), energizante.

Si... bineinteles, nu uitati acasa buna dispozitie care ne caracterizeaza.

Va asteptam!

Sa speram ca vom fi si mai multi si miscarea asta va deveni ca un bulgare de zapada care se rostogoleste .. asteptam vesti din tara.

[ATTACH=CONFIG]15228[/ATTACH]

Na, ca am devenit "vedete" cu turele astea de Aprilie nebun:

TURISM PE BICICLET? - Nimic nu este mai s?n?tos ca o gur? de aer proasp?t.

100 km, 42 de oameni la plecare, multa voie buna, vazut 7 lacuri, vazut una bucata caprioara, multe bucati lilieci, 2 bucati lebada (un lebadoi si o lebada se presupune).

Vor urma si poze daca se cer.

Poze aici:

Aprilie nebun 2 - 11 apr. 2009 album | Horatiu Balescu - Bibi | Fotki.com

http://groups.yahoo.com/group/cicloturism_tm/photos/album/1571201816/pic/list

Descriere, cum sa nu (a si data viitoare, adica sambata sper sa vii si dumneata sa pedalesti cu noi):

"Traseul Celor 7 Lacuri" a fost pe urmatoarea ruta:

Timisoara - Muzeul Satului - Padurea Verde - Acumularea Dumbravita (1) - Giarmata Vii - Giarmata - Acumularea Giarmata (2) - Ianova - Acumularea Ianova (3) - Padurea Richitas - Herneacova - Dealul Campul Lat - Stanciova - Dealul Barcas - Padurea Craita - Lacul Cralovat (4) - Cralovat - Petrovaselo - Acumularea Petrovaselo (5) - Recas - Digul Begai - Remetea Mare - Lacul cu Nuferi (6) - pod Ghiroda - Iazurile Ghiroda (Lacul cu Lebede) (7) - cartierul Crisan - La Turbina - Timisoara.

Va veni si o harta.

Daca nu cumva crapa de tot WizzAirul, sambata o sa fiu cam plecat din tzara> Pe la mijlocul lui mai sper sa ma mai eliberez si eu de taskuri si sa am ceva weekenduri mai libere :)