Darius2D

In cautarea unui gravel

Recommended Posts

Salutare tuturor!

De un an de zile mi-am cumparat o bicicleta si am prins drag de sportul asta . Am avut o cursiera felt F95, mi-a placut la nebunie, nimic fancy, dar am batut drumurile cu ea.

Recent am fost implicat intr-un accident si, pe scurt, s-a cam ales praful de ea, furca s-a rupt, ghidonul e stramb, roata fata e covrig, derailleur ul spate pare si el distrus, deci pe scurt am ramas cu mai nimic.

Idea e ca place atat de mult sportul asta incat vreau sa continui sa-l practic.

Mi-a placut la nebunie cursira, dar uneori am simtit nevoia sa explorez si alte drumuri, motiv pentru care ma gandeam la un gravel! Ce recomandari aveti pentru o bicicleta care sa fie placuta pe sosea, aici o sa-mi petrec 75-80% din timp, dar uneori mi-ar placea sa mai ies si pe alte drumuri. 

Am un buget de 4000 de lei, give or take, din ce am vazut, la decathlon e cea mai buna selectie bang for the buck vorbind, dar ma gandeam sa cer si parerea voastra, ce stiti despre bicicletele lor si calitatea pe care o au? Mie unele chiar imi par ok, echipate shimano 105 la banii astia, unele au roti fulcrum, too good to be true in opinia mea, dar vreau sa o aud si pe a voastra!

De asemenea, daca stiti cumva de alte locuri de unde as putea lua una, dar care sa fie echipata decent, aveti recomandari, vreau sa le aud!

Daca ai avea disponibilitate sa povestesti circumstantele accidentului si cum s-a desfasurat ulterior situatia din punct de vedere legal.

Ce gravel ai vazut la Decathlon cu Shimano 105 si roti Fulcrum in 4000 lei? 

De ce nu incerci sa iei ceva second hand? 

Poate nu iti trebuie chiar un gravel daca 80% mergi pe sosea, oare o cursiera "endurance" cum se fac ele acum cu frane pe disc si posibilitatea de a pune cauciuri de 32-35mm sau chiar 38mm nu te-ar avantaja? De ex Giant Contend. 

Ce Felt 95 ai avut? Echipat cu Sora?

Ma gandeam si la varianta second hand, iar ce spui tu acolo, cu cauciucuri de 35, 38 probabil ar fi sweetspot-ul .

Felt ul era echipat cu groupset shimano 105 5700, mai putin clestii de frana, care erau tiagra. As vrea totusi sa nu fie un downgrade la capitolul asta.  

Bicicleta de la decathlon de care ziceam e o cursiera ce-i drept si cu vreo 600 de lei peste buget-ul mentionat de mine, greseala mea. 

5 hours ago, Trevizes said:

Ce gravel ai vazut la Decathlon cu Shimano 105 si roti Fulcrum in 4000 lei? 

Triban 520 RC. Costa 3999 lei si are echipare Shimano 105 R7000. Rotile nu sunt Fulcrum, dar el zicea ca unele au roti fulcrum, nu neaparat fix asta cu echipare 105.

Transmisia e foarte buna, dar franele sunt hibride. Oricum, la banii astia eu zic ca are o echipare chiar buna.

In banii astia chiar este. Chiar si franele sunt interesante. Bicicleta e noua si dpdv look. 

Alte variante very low budget ar fi fost Kona Rove, DiamondBack nu stiu cum (parca aveau la veloteca), Boardman ADV, Genesis CDA dar acestea nu merita decat daca le gasesti second hand sub 2000 lei pentru ca sunt cu Claris, Sora, nu se mai justifica upgrade fiind mai mult "go to anywhere bike", "commuter bike".

Mulțumesc pentru păreri și pentru timpul acordat! 
Deocamdată tind spre triban rc 520 , noua , garanție , echipare buna , un pic Cam grea ce-i drept , dar, nu poți fi cu toate ...

Mai am un pic de răbdare totuși , poate găsesc ceva SH .

@Darius2D vezi ca Triban RC 520 vine cu roti si anvelope de sosea (28c). Pentru a face gravel cu ea va trebui sa iei in calcul si un set aditional de anvelope mai mari: 32-40c, depinde de gustul tau.
Deci, bugetul total ar sari un pic peste 4000 lei.

Ei au si varianta gravel la RC 520, care costa 4800 lei. In afara de anvelope, nu am inteles ce mai aduce in plus fata de modelul de sosea. Difera rotile, dar nu vad de ce nu ar fi si alea de la varianta de sosea bune pentru gravel.

Multumesc pentru pareri si sfaturi! 
In cele din urma am gasit un cube nuroad la un tip din timisoara si am dat duminica o fuga pana acolo, mai la fix de atata nu cred ca se putea. Am vazut-o, mi-a placut si am luat-o. Acum astept sa prind un pic de vreme buna si de timp liber sa ies la o plimbare ceva mai serioasa ca astea prin oras nu-s chiar favoritele mele. 

@Darius2D felicitari pentru achizitie si sa o folosesti cu placere.

Si pe mine ma cam tenteaza un gravel si eram curios cam la ce pret ai ajuns cu acel NuRoad SH. Din ce vad pe net, are mai multe configuratii de echipare. Cu ce echipare l-ai luat?

On 3/11/2021 at 3:30 PM, Reavermann said:

@Darius2D felicitari pentru achizitie si sa o folosesti cu placere.

Si pe mine ma cam tenteaza un gravel si eram curios cam la ce pret ai ajuns cu acel NuRoad SH. Din ce vad pe net, are mai multe configuratii de echipare. Cu ce echipare l-ai luat?

Mulțumesc! 
Cube nuroad race 2020 black n greyblue. Găsești pe google specificațiile , dar per ansamblu, manete sti grx 600, derailleur fata, spate grx 800 , pedalier grx 600 46/32 , caseta 105 11-34, etriere grx 400. La primele impresii, frânele sunt foarte puternice , Combinația dintre caseta și pedalier face urcatul mult mai ușor fata de cea anterioară (50/34 cu 11-30) , accelerația e totuși simtitor mai lenta, rotile sunt grele ce-i drept , cu cauciucurile schwalbe g one all round de 40 de mm și casetă cântăresc 1718,respectiv 2288 de grame. Acuma tot ce zic e in comparație cu bicicleta anterioară . Am dat 3800 de lei și mie chiar total îmi place . Dacă mai vrei sa sti ceva , cu tot dragul ! 

• Thanks 1