• 0
Peter

Optiuni biciclete touring/trekking

Question

Salut,

Caut sa cumpar 2 biciclete pentru touring/trekking/hibrid pentru mine si sotia mea.

As vrea sa le folosim pentru plimbari mai lungi prin tara cu ceva off-road moderat - pentru asta ma gandeam ca ar fi ideal daca ar avea si un amortizor pe fata, dar nu prea gasesc in jurul sumei de 2000 lei.

As vrea sa aiba posibilitatea de montaj portbagaj in fata si in spate si cred ca ideal ar fi sa aiba macar 2 foi pentru ajutor la dealuri.

Am un buget maxim de 5000 lei pentru amandoua. Ideal ar fi sa nu ating suma asta. :)

Momentan am ales aceste 2 modele pentru ca le-am gasit la un pret bun, zic eu, dar nu sunt sigur ca vor fi potrivite pentru ce vreau eu :
https://bicicletapegas.ro/calator-negru-stelar --> am gasit o oferta la 2450 lei

https://bicicletapegas.ro/pegas-hoinar-portocaliu-neon --> am gasit o oferta la 1150 lei 

S-ar putea schimba angrenajul sa pun unul cu 2 foi la acesta din urma?

Imi puteti spune daca am ceva alternative mai bune la aproximativ 4000 - 5000 lei pentru amandoua?

20 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Cross are niște modele cu raport calitate/preț bun la capitolul turism (chiar mai bine decât la MTB, aș zice). Ăsta ar fi un exemplu în bugetul tău:

https://www.veloteca.ro/bicicleta-de-trekking-cross-avalon-2018

La veloteca însă nu apare pe stoc. Poate se găsește altundeva. Eu zic că sunt peste pegasurile alea.

• 0

Care e conditia voastra fizica? Ce inseamna offroad pt voi, un exemplu? Eu as recomanda o bicla cu raport mic, de noua, daca nu sunteti caliti.

• 0
22 hours ago, Traveller said:

Cross are niște modele cu raport calitate/preț bun la capitolul turism (chiar mai bine decât la MTB, aș zice). Ăsta ar fi un exemplu în bugetul tău:

https://www.veloteca.ro/bicicleta-de-trekking-cross-avalon-2018

La veloteca însă nu apare pe stoc. Poate se găsește altundeva. Eu zic că sunt peste pegasurile alea.

Multumesc, fix la asta ma uitasem si eu azi, dar din pacate nu este pe stoc.

22 hours ago, Drysna said:

Multi din prietenii mei bat lumea in lung si in lat pe mtburi. Romania necesita asta cu atat mai mult daca nu va tineti de sosele.

https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-st-520-v2-275-id_8583819.html

Echipat cu anvelope fara crampoane, aparatori si portbagaj ar trebui sa fie o optiune f polivalenta

Multumesc, dar din pacate nici aceasta nu este pe stoc.

Nu suntem foarte in forma. De fapt aceste biciclete fac parte din planul de a ne reveni in forma. :) Pentru noi off-road inseamna un drum neasfaltat, posibil cu niste gropi, pietricele, santuri lasate de urmele masinilor, balti, posibil putina mocirla , dealuri, pante moderate, nimic extrem. Daca avem de ales, o sa mergem pe drum asfaltat, dar am vrea sa stim ca putem la nevoie sa trecem si prin asa ceva.

La ce te referi prin "bicla cu raport mic" ?

Referitor la angrenaj, stiti cumva daca s-ar putea schimba la bicicleta aceea?

• 0

Foaie mica/ pinion mare e raportul de deal.

Un amator care are si 10 kg de bagaj si urca o panta de 10 %, pe drum cu pietris are nevoie de macar 0.75, insa mai mic e si mai bun.

Poti pune ulterior alt angrenaj de mtb insa o sa te coste cam inca 300-600 lei pt 2 bicle.

• 0

Asta are un raport de 0.64 de exemplu si piese mai bunisoare https://www.emag.ro/bicicleta-mtb-devron-riddle-m2-7-m-460mm-verde-27-5-219rm274680/pd/DNVPGLBBM/?utm_campaign=share_product&utm_source=mobile_dynamic_share&utm_medium=android

Mai mult, etrierul spate are prinderea in interiorul cadrului, si poti monta orice portbagaj, fara prelungitoare sau adaptoare care sa il faca mai firav.

• 0

Pînă la urmă, în situația unor stocuri zero la diverse alte modele, Rockrider 520 poate fi o alegere bună. Înlocuind cauciucurile cu unele mai potrivite pentru șosea, se poate face turism fără probleme.

• 0
43 minutes ago, Drysna said:

Asta are un raport de 0.64 de exemplu si piese mai bunisoare https://www.emag.ro/bicicleta-mtb-devron-riddle-m2-7-m-460mm-verde-27-5-219rm274680/pd/DNVPGLBBM/?utm_campaign=share_product&utm_source=mobile_dynamic_share&utm_medium=android

Mai mult, etrierul spate are prinderea in interiorul cadrului, si poti monta orice portbagaj, fara prelungitoare sau adaptoare care sa il faca mai firav.

Mulțumesc. Avand în vedere că mi-a plăcut designul cadrelor celor 2 biciclete și nu era altceva care să mă încânte in stoc le-am comandat gandindu-ma că și așa am dat mai puțin pe amândouă și as putea sa le fac upgrade la un service in București.

Ai spune că e o alegere dezastros de proasta comparativ cu ce mi-ai arătat tu? Încă 600 lei investiți mi se pare decent. Chiar și 1000 lei dacă aș mai baga in special in acel Pegas Hoinar, nu ar fi rău, având în vedere prețul inițial de achiziție de 1150 lei. Oricum bicicletele recomandate vad că se învârt în jurul sumei de 2500 lei.

Sau ai spune că mai bine sa anulez comanda și să mai caut?

• 0

La acel hoinar o sa ai nevoie de o maneta 3 viteze, angrenaj 3 viteze 22-4x, deraior fata.

O sa coste cam 300-600 lei de bicicleta insa o sa iasa ceva simpatic si bun de plimbari.

Ce inaltimi aveti voi 2? Aici ar putea fi o problema, hoinar de 18" fiind ok pt plaja 1.65 - 1.80.

• 0
2 hours ago, Drysna said:

La acel hoinar o sa ai nevoie de o maneta 3 viteze, angrenaj 3 viteze 22-4x, deraior fata.

O sa coste cam 300-600 lei de bicicleta insa o sa iasa ceva simpatic si bun de plimbari.

Ce inaltimi aveti voi 2? Aici ar putea fi o problema, hoinar de 18" fiind ok pt plaja 1.65 - 1.80.

Super! Ai idee unde de unde as putea cumpăra o transmisie ca aceasta? Un link, ceva pls? Sau să întreb direct la sevice?

Cred că ne încadrăm la fix eu având 1.88 pentru călător și soția 1.65 pentru hoinar.

• 0

• 0

Eu zic că  tocmai pentru că a apărut necesitatea imediată a schimbării transmisiei, alegerea nu e deloc fericită, mai ales pentru Hoinar.

Cu bicicleta aia o să fie greu la deal și fără bagaje. 

• 0
în urmă cu 17 minute, Traveller said:

Eu zic că  tocmai pentru că a apărut necesitatea imediată a schimbării transmisiei, alegerea nu e deloc fericită, mai ales pentru Hoinar.

Cu bicicleta aia o să fie greu la deal și fără bagaje. 

La 1100 plus 300 upgrade, nu gaseste altceva echipat mai bun totusi.

• 0

RR 520 e mai practic. Cel puțin mai practic decît Hoinarul, care mi se pare mai degrabă o bicicletă de oraș plat. 

Poate ar fi mai bine să aștepte modelele alea de Cross de mai sus, să apară pe stoc.

• 0
8 hours ago, Traveller said:

RR 520 e mai practic. Cel puțin mai practic decît Hoinarul, care mi se pare mai degrabă o bicicletă de oraș plat. 

Poate ar fi mai bine să aștepte modelele alea de Cross de mai sus, să apară pe stoc.

Din pacate nici acest RR520 nu era in stoc. Si ar mai fi trebuit sa-i schimb cauciucurile, sa-i adaug porbagaj, aparatori... Plus ca a trebuit sa tin cont si de ceva elemente subiective de design la forma si culoare. :)

Poate era mai bine sa mai astept, dar sincer sunt nerabdator. :)

Daca schimb transmisia la hoinar, tot crezi ca o sa fie greu la deal si fara bagaje?

10 hours ago, Drysna said:

https://www.marosbike.ro/pedaliere-complete/pedalier-fsa-ck-306.html

https://www.marosbike.ro/manete-de-schimbator/maneta-de-schimbator-shimano-altus-sl-m315-3l-3v-1800mm-stainless-ogd.html

https://www.marosbike.ro/schimbatoare-fata/schimbator-fata-mtb-shimano-altus-fd-m313-3x8v.html cu tragere universala , de sus sau de jos

La calator poti incerca sa dai o sansa foii mici de 30, insa pe hoinar va face push bike des garantat cu foaia aia.

Ca sa mergi in acelasi ritm cu ea la deal, tu cu 30 si ea cu 22, o sa fie comic insa :) Tu decizi

Am sunat la service la Pegas, m-am programat joi cu bicicletele si mi-au propus urmatorul upgrade de transmisie la hoinar:
Angrenaj - Tourney - 111 lei (24-34-42)

Schimbator fata - Deore - 120 lei
Lant nou - KMC - 50 lei

Cabluri + camasi - 25 lei
Maneta (nu stiu care) - 85 lei

Cu tot cu manopera, montaj, centrat roti etc... am inteles ca e cam 480 lei.

Mecanicul a zis ca o sa faca fata fara probleme cu o astfel de echipare la plimbari prin tara. 

Pareri? Par ok preturile pentru acele componente? sau sa vin eu cu componentele recomandate in  link-urile de mai sus?

• 0

Pai ce iti dadusem eu era 250 fara manopera.

Schimba o foaie de 40t cu una de 42t si tipul considera ca lantul e prea scurt deja :) Cred ca face vanzare si el unde poate, desi nu e necesar

Deraiorul fata e de 9v, probabil mai bun. Nu e ideal la 8v, insa e aproape perfect compatibil. Cere-i unul de 8v insa daca se poate.

Sfatul meu, zi-i sa iti puna 22t-32t-40t in loc de 24t si sa lase lantul curent.

https://www.marosbike.ro/angrenaj-shimano-fc-mt101-9v-brat-175-mm-40x30x22t-cu-cg-negru.html?ref=search

Daca iti cere bani pe centrat e magar. Tu cumperi bicla noua pegas si el te taxeaza pe chestii acoperite de garantie?

Din cate stiam multe serviceuri schimba gratis daca cumperi piese de la ei.

Decizia e la tine

• 0
8 minutes ago, Drysna said:

Daca iti cere bani pe centrat e magar. Tu cumperi bicla noua pegas si el te taxeaza pe chestii acoperite de garantie?

Am inteles ca asa e la Pegas, daca nu cumperi bicicleta de la ei direct (in general e mai scump) si o iei de la eMag, Hervis etc, te taxeaza 50 lei la montaj/bicicleta (unde intra si centratul).

Sfatul meu, zi-i sa iti puna macar 22t in loc de 24t si sa lase lantul curent.

Spunea ca nu are in stoc altceva si dureaza mult sa vina pe comanda. Deci ori accept asta, ori ii aduc eu altceva de montat.

E diferenta mare intre 22t si 24t ?

Ar fi mai bine sa-i duc eu piesele acelea?

Pentru lant a zis ca "s-ar putea" sa trebuiasca schimbat lantul... Si l-a propus pe acela. Eu fiind necunoscator, accept orice, numai sa iasa bine. :)

• 0

Iese bine si cum zice el, cred ca cautam eu nod in papura in randurile de mai sus.

Diferenta e o viteza in plus la deal doar, 9%.

Bicicleta e folosibila acum, fa comanda si nu te grabi. Inca e ger afara, cel mult "in parc" iesiti inca o vreme:)

• 0
8 hours ago, Peter said:

elemente subiective de design la forma si culoare

He he, nu e un an bun pentru finețuri de astea. Mi-am comandat bicicletă și mă rog să nu fie așa urâtă cum apare în poza de prezentare că varianta cealaltă de culoare nu cred că mai apare anul ăsta în stoc :))

• 0

@paulrad la ce model te-ai decis?