Recommended Posts

Azi s-a deschis Dechatlon-ul si am fost si eu.Asa cum ma asteptam este foarte bine dotat insa la domeniul biciclete nu am vazut cursiera (ceea ce ma interesa pe mine).Am vb cu baietii si au zis ca aduc pe comanda de pe site fara nici un cost suplimentar.Mi-a suras ideea si am intrat acum pe net si am vazut numai biciclete Btwin.Ce stiti despre ele?am 2 prieteni care au cursiere dechatlon nu btwin si sunt foarte multumiti de ele.Gasesti de toate acolo pt sport absolut tot.Mi-au facut cu ochiul un sac de dormit si cort si alte prostioare :rolleyes:.Succes la cumparaturi.

b'twin este o marca creata de decathlon pentru bicletele de top ale magazinului.cele care se pot compara cu bianchi, ktm ecc.

am citit undeva unde a scris unu de la decathlon, deci e cat se poate de sigur.

acum nu-ti spun sa-ti iei neaparat b'twin. stai linistit.

uite ce a zis:

B'Twin è un marchio di Decathlon, creato per identificare con un marchio diverso una produzione rivolta più verso l'alta

gamma rispetto alle bici con marchio originario della catena di negozi. Una mossa commerciale insomma, per

diversificare la produzione e non avere lo stesso nome della catena sportiva (pur di alto livello).

Acum m-am intors si eu de la Dechatlon, dragut magazinu inca nu e foarte echipat dar au zis ca urmeaza sa mai aduca ceva marfa. De cursiere m-am interesat si eu si am primit acelasi raspuns se fac la comanda si se livreaza in 3 zile dar au de gand sa aduca si in magazin, pretul variaza de la 1200 ron la 4000 ron la modelele mai bine echipate, din pacate nu a putu sa imi spuna ceva detalii pentru ca nici el nu stia.

Eram sigur ca va fi saraca oferta la capitolul "velo".

am vizitat si eu decathlonul, insa ma asteptam la mai mult decat am gasit...:D

am fost placut surprins sa gasesc casti de bicla giro si bell (alaturi de altele necunoscute mie).

sper la mai multe articole pe viitor. oricum, imbulzeala mare, monser!

da...am vazut si eu ca nu era asa bine dotat.dar sunt la inceput.prima oara au vrut sa deschida pe 27 martie dar au intarziat si s-a ajuns la 2 aprilie deci au avut ceva probleme.sper si eu la mai multe.tipul care se ocupa de cursiere mi-a zis ca sa ma astept in a doua jumatate a anului sa aduca cursiera.oricum am stat pe acolo cam o ora si s-au vandut la greu biciclete si cei de la atelier erau mereu ocupati cu ajustari.speram la mai multe...nici piese nu am vazut cine stie ce...

ON TOPIC

Eu am casca, pantofi de ciclism Rockrider, prietena are windstopper B'Twin. Toate sunt foarte bune la nivelul nostru, dar nu au fost semnificativ mai ieftine decat concurenta (exceptie papucii, luati de la stimabilul doruk :cool:).

OFF-TOPIC: Cica "criza financiara" cand se face imbulzeala la deschiderea unui nou supermarket :D pe de alta parte, o cunostinta care are un service si magazinas se asteapta ca anul asta sa-i mearga mai bine decat cel trecut, multi schimband masina pentru lafaiala prin oras cu bita.

Pentru cine a fost pe acolo am si eu o intrebare. Ce casti Giro si Bell sunt la vanzare? Si la ce preturi bineinteles.

Ce casti Giro si Bell sunt la vanzare? Si la ce preturi bineinteles.

nu mai tin minte ce modele anume, insa nu te astepta la mai mult de un model pt fiecare si nici la produse de top. sunt entry level, cred eu.

Ce marci de biciclete se comercializeaza la magazinul Dechatlon ? Sau cel putin ce marci merita luate in considerare ?

La Hervis totusi am vazut si doua cursiere Fuji si pantofi Shimano la reprezentanta din Liberty. In Militari n-am mai avut rabdarea sa intru din cauza aglomeratiei de sambata.Per total Decathlon e mult mai bine "dotat".;)>-

Nu comparati Hervis cu Dechatlon.

Este ca si cand comparati un magazin Plus sau Mega Image cu un supermarket Carrefour.

Eu am fost la Dechatlon in Franta si mi se pare un magazin foarte bun pentru cei care cauta un produs de valoare medie, cu un raport calitate pret destul de bun.

Catalogul lor prezinta numai biciclete/accesorii ieftine si care par de slaba calitate. Asta a fost unul din motivele majore pentru care nu m-am apropiat de magazin.

Preturile variaza de la 400 RON la 5000-6000 RON. Am colegi care si-au cumparta din Franta Rockrider 8.1 (in jur de 800-900 de euro acolo, nu stiu aici cat o sa coste) si sunt foarte multumiti de ele.

Si eu am fost la Dechatlon chiar in ziua deschiderii. Slab dotat la ciclism si cred ca in general:( M-am dus glont acolo. Nici nu se compara cu dechatlon-urile din Franta. E ca pentru romani, sarac :) Insa pentru noi e mai mult decat am avut noi pana acum.

Piese au numai cateva si in general nu de top. Am intrebat si aduc daca au in magazie nu stiu pe unde, la comanda fara costuri. Exact cum mai zicea cineva. Eu am incercat sa vad cat costa un deraior XT Shadow la ei. 299 roni cam cum e peste tot. Mi-a zis ca daca gasesc mai ieftin sa le zic (probabil vor scadea si ei pretul) pentru ca politica lor e sa aibe produsele cele mai ieftine din Bucuresti. Eu i-am si dat un exemplu de pret la deraior din Brasov si mi-a inchis gura cu motto-ul "cel mai ieftin din Buc". Ma rog e bine si asa.

Am mai cautat si pedalier XT si nu au in oferta.

Eu mi-am luat de la ei o sa Selle Italia FLX (pt cicloturism) si un pantalon scurt Rockrider cu bazon (se poate da jos). Nu prea stiu cat de ok sunt seile selle Italia pe care le aveau ei (parca Xo si trans AM). Erau pe la 180 lei, inca nu stiu dc e pret bun sau nu. Cam grele totusi pentru gustul meu :)

Am mai cautat de asemenea si portbagaj spate si genti. Am gasit numai cate un model din fiecare si nu m-au incantat. Portbagajul greu rau iar gentile BTwin dar as vrea ceva mai serios.

O sa vedem cum or sa evolueze lucrurile in continuare. Probabil daca vom fi multi interesati de ciclism vor aduce si mai multe piese/accesorii.

am dat si eu o raita de curiozitate ieri, prin Decathlon.

Pe langa gama cunoscuta de cumparatori carora li se adreseaza produsele lor, si anume de nivel amator - semiprofesional (e bine de stiut asta, sa nu se astepte cineva la cine stie ce scule profesioniste), pe mine m-a surprins in mod placut faptul ca vindeau biciclete in draci.

De fapt, ieri seara raionul de biciclete era pustiu, se vanduse aproape tot.

Nu au sens comentariile legate de calitatea bicicletelor. Este un lucru extraordinar ca vand produse de ciclism, si vand mult, si trebuie remarcata contributia Decathlonului (in general, nu doar la noi), la impamantenirea a culturii sportului in orasele astenizate.

Asta, precum si sutele de biciclisti care-au iesit ieri pe strazile capitalei, incurajati de atmosfera de vara, sunt un semnal ca mai sunt sperante ca ciclismul sa ajunga si la noi un sport de mase, si chiar o activitate cotidiana.

Doru

SA DEA DUMNEZEU:D

eu ma intanlesc cu 70-80 ciclisti la zi si ma simt foarte bine.

cat despre decathlon, aici este foarte bine aprovizionat..

traim in romania:D

va dati seama daca ciclismul ar fii ca fotbalul....:-

ai auzi pe strada:

-ai vazut aseara turul?

-da, ce sprint.....

poate nepotii nostri or fii mai norocosi

Guest am44

marfa din decathlon, si in special articolele de ciclism, sunt de slaba calitate. romanii sunt un monument de prostie, primavara cumpara orice mizerii de bicicleta sau role, toamna-iarna la fel, dar skiuri. eu am probat doi suporti de bicicleta, unul de cadru si unul de roata (trebuie sa imi proptesc cumva bicicleta in balcon), si cadea bicicleta din ei !

io zic ca te inseli. eu am un suport decathlon si bicicletele stau foarte bine in el.n-au cazut nicic macar cand a fost cutremur.

da bre da tu esti artist. El are 43 deci e mai jmecher ca tine, da?

am43, te-ai gandit ca baietii de la Dechatlon au facut si ei lucrurile in asa fel incat, culmea, pentru a folosi un lucru trebuie sa ai un IQ ceva mai mare decat dublul radacinii de ordin 3 de marime pantof la puterea a 3a?