Recommended Posts

Multumesc pentru informatii baieti.

Am fost si mi-am luat asa ceva Btwin - SV300 2-bike wall bracket - cycling rack - Designed for *hanging up to 2 bikes on a wall. la 50 de ron, o jucarie care mi se pare foarte folositoare si poate tine 2 biciclete.

Despre magazin:

PRO:magazinul are cate putin din fiecare, unele preturi sunt la fel ca si cele de pe site-ul din fr destul de aprovizionat la partea de citybike, destul de multe rucsace cu punga de apa si furtun.

CONTRA:ciclocomputere scumpe, unele rafturi goale si cateva preturi cam umflate.

Azi cand am fost lumea isi cumpara biciclete in veselie si ce m-a mirat si bucurat in acelasi timp era interesul oamenilor pentru citybike-uri.Destul de putin se uitau la MTB-uri...

In sfarsit ne-am dat si noi seama cu ce se mananca un portbagaj, niste aparatori, un cadru comod si niste roti subtiri.

Per total ok magazinul.

Multumesc pentru informatii baieti.

Am fost si mi-am luat asa ceva Btwin - SV300 2-bike wall bracket - cycling rack - Designed for *hanging up to 2 bikes on a wall. la 50 de ron, o jucarie care mi se pare foarte folositoare si poate tine 2 biciclete.

Despre magazin:

PRO:magazinul are cate putin din fiecare, unele preturi sunt la fel ca si cele de pe site-ul din fr destul de aprovizionat la partea de citybike, destul de multe rucsace cu punga de apa si furtun.

CONTRA:ciclocomputere scumpe, unele rafturi goale si cateva preturi cam umflate.

Azi cand am fost lumea isi cumpara biciclete in veselie si ce m-a mirat si bucurat in acelasi timp era interesul oamenilor pentru citybike-uri.Destul de putin se uitau la MTB-uri...

In sfarsit ne-am dat si noi seama cu ce se mananca un portbagaj, niste aparatori, un cadru comod si niste roti subtiri.

Per total ok magazinul.

...acum am venit de la ei, constat ca multe produse la care eu cunosc pretul din alte magazine la ei este dublu ! niste carnatzi patentati !

ce-i frumos ca poti sa te plimbi cu bicla in magazin !~:>8-):(|):)

Mie mi s-a parut aiurea ca nu au mingii de baschet normale, era numai din alea mai micute.

In rest, mie imi place, toale cateva ieftine, mi-am luat ciclocomputer-u si aripile de la ei, urmeaza niste labe de intotat si astept sa apara articolele de iarna, snowboard etc.etc.8-)

Decathlon nu ofera CERTIFICATE de GARANTIE la produsele pe care le comercializeaza. Vanzatorii sustin sus si tare ca bonul de la casa, sau cardul decathlon care confirma tranzactia sunt suficiente pentru ei ca sa asigure garantia unui produs comercializat de acest producator-vanzator, chit ca e vorba de o bicicleta sau niste chiloti!

Asemenea vrajeli NU SUNT IN ACORD CU LEGEA ROMANEASCA, care spune explicit ca un produs trebuie insotit de un certificat de garantie. Mare atentie asadar cu acest comerciant!

acum daca legea romaneasca e tampita inseamna ca si ei ar trebui sa fie la fel?

sincer iti spun ca la fel procedeaza si peste hotare si toata lumea e multumita, pentru ca lucrurile functioneaza. pe langa garantia [de reparatie sau inlocuire], in tarile civilizate exista si garantia de satisfactie, care de obicei este de 30 de zile, timp in care, daca nu iti place produsul, il poti returna fara nici un motiv si recupera banii pe el doar cu bonul de casa de cand l-ai achizitionat. Daca gresesc cu ceva in ce am zis mai sus, astept rectificari/completari.

Subscriu la ce a scris Trevisez. Si mie mi se pare normal sa ai un certificat de garantie cu referinte clare legate de este acoperit si ce nu,pe ce perioada,la ce poti sa umbli singur pentru un reglaj si la ce nu ai voie ,etc..

Mie mi s-a parut aiurea ca nu au mingii de baschet normale, era numai din alea mai micute.

Sambata dimineata aveau si mingi normale de baschet... In rest, inr-adevar, multa lume care isi ia biciclete de acolo, si am inceput s avad tot mai multe in oras, ceea ce e un lucru bun, sambata cel putin, cred ca fiecare al 5-lea client la casa avea o bicicleta.

Cat despre preturi, mi s-au parut putin umflate, cel putin la echipamente, tricourile chiar mi se par prea scumpe; la piese unele mi s-au parut ok, am vazut de ex. manete schimbator+frana, alivio la 120 lei.... si portbagaje la preturi ok.

Acuma, ca sa nu fiu carcotas, e bine ca au deschis si la noi, e bine ca sunt langa Hervis, asa poate se mai intampla ceva in folosul clientilor... ca pana la urma, concurenta e ceea ce lipseste la noi. Si e din magazinele pe care le-am vizitat pana acuma, pe locul trei, dupa Intersportul suedez si Decathlonul din Franta... Atat ca angajatii sunt putin paraleli inca cu marfa pe care o vand... dar, poate ca vor invata ce produse au si care e scopul lor.

... Atat ca angajatii sunt putin paraleli inca cu marfa pe care o vand... dar, poate ca vor invata ce produse au si care e scopul lor.

Lasa ca la noi Praktiker-ul e deschis de ani buni si saptamana trecuta incerca unul din vanzatori sa ma faca sa cumpar niste suruburi in loc de cuiele care imi trebuiau pt a monta o invelitoare de acoperis de tip tigla bituminoasa :D

Dupa ce l-am intrebat de vreo 3 ori daca e sigur ca de suruburile alea am nevoie, am inceput sa-i fac eu instructajul la fata locului, atragandu-i atentia ca incearca sa ma faca sa cumpar prostii cu ignoranta lui

Eu mi-am luat din Dechatlon suporti de masina pt. biciclete, cort, imbracaminte, scule pt. bicla, rucsac etc, etc. La toate cele enumerate am garantie pe baza cardului de fidelitate. Toate datele mele de contact sunt pe cardul ala. Daca am nevoie de garantie ma duc cu produsul si cu cardul. Mi se pare mult mai elegant asa decat sa umblu cu hartogaraia prin buzunar. Si da, la unele produse au preturi exagerate. ex: aparatoarea pt. cadru sa nu il zgarie lantul- 35ron ...

nu pot spune decat ca esti ghinionist. nu trebuie sa generalizam.

am luat si eu 3 camere de la ei si n-au nici o problema. ca dovada, am avut ghinionul sa fie nevoie sa le folosesc si sunt bune...

Din pacate, trebuie sa generalizam. Eu am o colectie de camere de la ei, marca b"Twin si s-au spart toate fara nici o jena. Aprox 10 buc intr-o luna. Asta pt ca nu stiam alt magazin de unde sa cumpar camere pt bicicleta mea si de fiecare data cand se spargeau dadeam vina pe mine. La fiecare bordura, cat de mica sau la fiecare ciob de sticla, ma intrebam daca mai rezista urmatorii 100m.

Acum am trecut pe Schwalbe. Problemele au incetat si camera este umflata la maxim. O am de o luna si ceva si nu o menajez deloc.

Este clar ca materialul din care sunt facute camerele b"Twin, e de o calitate mai mult decat indoielnica.

Asa ca generalizam: camerele de bicicleta b"Twin sunt la fel de rezistente ca un prezervativ.

Este clar ca materialul din care sunt facute camerele b"Twin, e de o calitate mai mult decat indoielnica.

Asa ca generalizam: camerele de bicicleta b"Twin sunt la fel de rezistente ca un prezervativ.

Nu, nu trebuie sa generalizam. Nu vreau sa iau apararea marcii bTwin, dar se poate intampla sa existe stocuri necorespunzatoare, indiferent de marca, de producator.

Fiecare alege pt el daca nu va mai cumpara produse de care n-a fost multumit, iar asta este, in mod evident, o metoda de a penaliza calitatea defectuoasa a produselor, serviciilor unui comerciant.

Se poate intampla sa existe stocuri necorespunzatoare, este adevarat, numai ca acele stocuri nu ies pe poarta fabricii.

Dar asta e valabil numai pt producatorii care isi respecta clientii si nu fac rabat la calitate

Guest rarespa

cardul tau de fidelitate este o bucata de plastic cu un cod de bare, adica un ID unic de client in baza de date a firmei decathlon in baza caruia se pot regasi tranzactiile pe client (platile la casa: data, valoare, tva, cod produs, diverse).

Un certificat de garantie al unui produs este un contract cu putere juridica, are stampila autorizata a furnizorului de produse/servicii, seria unica a produsului (se gaseste pe cadru bicicletei) pentru care se ofera garantie. In unele situatii se noteaza si datele de identitate ale cumparatorului pentru ca garantia se acorda numai acestuia.

Du-te tu la politie sau la OPC cu plasticul colorat si sa te intorci sa ne spui si noua daca te-au bagat in seama. 8->

OPC nu exista in Romania... Sau celputin legislatie serioasa....

de cate ori ai apucat tu sa te joci de-a juridicul cu certificatul de garantie!

In mod normal garantia se da fara aceasta foaie cu multe ateliere de reparat .. Prdusul are un cod care este asociat cu numele clientului sau/si un cod de cumparare... si gata!

In unele situatii se noteaza si datele de identitate ale cumparatorului pentru ca garantia se acorda numai acestuia.

Adica daca eu nu sunt in tara sor'mea nu se poate duce la service..?

E aberant

Luati exemplu de la Apple!

Intr-adevar te trece pe un carnetzel in cazul ceasurilor de +10k Euro... Dar service-ul te primeste ori cu numele ori cu dovada de cumparare..nu cu un certificat de garantie! Testat pe doua ceasuri foarte scumpe.. Aici si la Geneva ..

Ne-am obisnuit gresit ...acel contrat de service este o magarie.... Are regulament alambicat si lung, care te tine prin service-uri de te apuca dracii... + ca de multe ori exista portite de ptr eliminarea garantiei... PRODUCATORUL ESTE OBLIGAT SA-TI DEA GARANTIE! NU TRE SA FACI TU CONTRACT CU EL... BINE... DOAR LA GARANTII EXTINSE E NORMAL!

succesuri

Guest rarespa

cardul tau de fidelitate este o bucata de plastic cu un cod de bare, adica un ID unic de client in baza de date a firmei decathlon in baza caruia se pot regasi tranzactiile pe client (platile la casa: data, valoare, tva, cod produs, diverse).

Un certificat de garantie al unui produs este un contract cu putere juridica, are stampila autorizata a furnizorului de produse/servicii, seria unica a produsului (se gaseste pe cadru bicicletei) pentru care se ofera garantie. In unele situatii se noteaza si datele de identitate ale cumparatorului pentru ca garantia se acorda numai acestuia.

Du-te tu la politie sau la OPC cu plasticul colorat si sa te intorci sa ne spui si noua daca te-au bagat in seama. 8->

OPC nu exista in Romania... Sau celputin legislatie serioasa....

de cate ori ai apucat tu sa te joci de-a juridicul cu certificatul de garantie!

In mod normal garantia se da fara aceasta foaie cu multe ateliere de reparat .. Prdusul are un cod care este asociat cu numele clientului sau/si un cod de cumparare... si gata!

In unele situatii se noteaza si datele de identitate ale cumparatorului pentru ca garantia se acorda numai acestuia.

Adica daca eu nu sunt in tara sor'mea nu se poate duce la service..?

E aberant

Luati exemplu de la Apple!

Intr-adevar te trece pe un carnetzel in cazul ceasurilor de +10k Euro... Dar service-ul te primeste ori cu numele ori cu dovada de cumparare..nu cu un certificat de garantie! Testat pe doua ceasuri foarte scumpe.. Aici si la Geneva ..

Ne-am obisnuit gresit ...acel contrat de service este o magarie.... Are regulament alambicat si lung, care te tine prin service-uri de te apuca dracii... + ca de multe ori exista portite de ptr eliminarea garantiei... PRODUCATORUL ESTE OBLIGAT SA-TI DEA GARANTIE! NU TRE SA FACI TU CONTRACT CU EL... BINE... DOAR LA GARANTII EXTINSE E NORMAL!

succesuri

Guest rarespa

nu esti atent ce am scris.

1. legea romaneasca prevede obligativitatea certificatului de garantie.

2. am mai povestit si aici cazuri de garantii care au functionat si am destule exemple, dar nu toate tin de bicicleta.

3. sora ta, sotia, o ruda se pot duce in numele tau la service

4. fara "magariile" astea de documente nici nu poti reclama la politie in cazul unui furt, nu poti demonstra ca este a ta si nu stiu, in caz de accident, poate nici nu poti primi bani, in plus am avut ocazia sa ma "joc" cu acest document si la politie

5. am mai explicat si diferenta dintre garantia la componente PC versus auto

stai mai.. eu nu zic ca sunt "rele" aceste certificate doar ca sunt o formalitate inutila folosita de vanzatorii la a 3-a mana, cei ce nu au service in unitate.

uite ce zice legea:

Nu este obligatorie certificarea şi/sau omologarea în cazul componentelor de

origine, livrate sub controlul producătorului final de vehicul rutier, destinate comercializării sau utilizării în unităţile service din reţeaua acestuia sau a reprezentantului său autorizat.

asta e un document destinat soferilor dar legea in mare parte e cam la fel...

ideea e ca tu cumparand un produs il obligi pe vanzator sa-ti ofere o orarecare garantie... Si aci vine diferenta .. Daca cumperi de la un producator sau un vanzator de prima mana care are service obligatoriu [ca deh.. reprezentanta e obligata] sau de la un vanzator de a 7-a mana.. Cel de a 7-a mana e obiligat sa0ti dea un certifcat ca sa te recunoasca reprezentanta.

Dar cum Decathlon-ul [ca d-aci am plecat] este reprezentanta oficiala, care mai are si service... reparatile le faci oricum la ei.. si ei sunt obligati sa iti ia in considerare acel card. Si acel card e chiar bunicle..in cazul incare cumpri 10 produse de la ei... ca n-o sa ai 10 cerificate de garantie..

La fel si la chestii de PC, aparate foto, ceasuri..etc...

la noi in tara problema cu garantia apare cand cumperi din mari centre comerciale .. gen Carrefour, Media Galaxy, eMag... Ca astia n-0au nici un service, cel din urma are o chestie de constatare, si te trimit la un service autorizat... si incepe gluma.. trimis productul la brasov.. venit dus intors ..

decatlonu nu vinde numai produse proprii.

Ce te faci daca firma X, de la care ai cumparat produsul Y, da faliment?

Daca ai garantia, acea foaie este emisa de catre producator. Deci poti trimite produsul direct la producator.

Daca nu ai garantia, te bucuri ca ai facut rost de o mobila noua.

Acum m-am intors din decathlon...un tip inalt de 1.92 se dadea cu un btwin de 11 milioane, l-am oprit, i-am zis ca aia e bicla pt 1.70, ca echiparea altus nu e chiar stralucita la banii aia. S-a dus la baietasul de pe raion, l-a intrebat de cadre mai mari si ala a ridicat din umeri. A cumparat bicla ... cadru de 18 cred ca era.

Am oprit pe la standul lor de reparat bicle, unde era un singur tip, concentrat la o spitare, asa ca dupa 2 minute am renuntat sa mai incerc sa-l deranjez.

Frontala Petzl tikka plus e 150 ron, iar la himalaya e 115...petzl e totusi o firma frantuzeasca, decathlon e tot din franta si totusi pretul e aberant.

Eu cred ca ar trebui promovat ca un magazin de lux, poate se umple de marlani de dorobanti care-si permit asemenea tepe.

Decathlon are doar marcile proprii care sunt ieftine, restul sunt scumpe daca nu prinzi o promotie. Petzl e mai ieftin la Himalaya pt. ca e reprezentata directa pe Romania si e normal sa fie cel mai ieftin.

Am fost si eu ieri in Decathlon. Sincer, ma asteptam sa vad o gama mai variata de piese si articole. M-am dus sa caut huse pentru pantofi, extensii, genunchiere, degresant si ceva piese ce se pot rupe/strica mai usor la un drum. N-am gasit decat genunchiere cu tibiere, camere (doar Michelin), o gentuta triunghi pentru scule, degresant si cam atat.

Cred ca pentru restul trebuie sa caut un magazin ceva mai specializat.

Dupa Metro Militari, e un stalp mare care are in varf un semn mare rosu, rotund: "Militari" (shopping center, parca). Se vad si siglele magazinelor: Decathlon, Hervis, Auchan, Domo, plus o parcare destul de mare.

Este prima intrare pe dreapta dupa Metro Militari.

Din experienta mea recenta va sfatuiesc sa nu va duceti la Decathlon in Militari daca afara ploua torential caci magazinul se inchide subit. Daca esti inauntru nu te da nimeni afara prea repede dar nu poti intra. Motivul este iminenta inundare a magazinului, deci expunerea la nu stiu ce pericole. Faci un drum degeaba, mai bine te uiti la "vreme". Pai ce?!? Daca pleci la munte nu tot asa faci? Te informezi! Hai sanatate!