Recommended Posts

am dat o fuga pana acolo, mi-am luat manusi si cric. sunt destul de ok, un supermarket pt sporturi. pacat ca e atat de departe.

1000km e putin si sunt slabe sanse sa ai probleme cu o bicicleta cumparata noua dupa asemenea distanta :)

Hmm .. daca ajungi pe la 3000 km deja incepi sa schimbi componente (lant ,sa, probabil si saboti frana) si incepe sa nu mai fie bicicleta cumparata .

Eu zic ca 1000 km sunt suficienti ca sa iti dai seama daca o bicicleta e buna sau proasta .. mai ales in conditii de Bucuresti. Intr-adevar ar fi doar 10 ture de 100 km(10 zile ? ) dar aici vorbim de o utilizare de ceva luni cu probabil 20 km pe zi.

Ca nota pe la 1200 km a trebuit sa imi refac rotile : spite rupte pe spate si fata la Triban Trail-ul meu si de atunci nu am mai avut probleme semnificative (ceva centrat din cand in cand si reglaje).

Cum am mai zis nu sunt cele mai tari biciclete dar sunt ok mai ales cele din varf de gama (Triban Trail 7 respectiv BTwin 7) iar pretul este destul de bun.

Am fost si eu de curand la Decathlon, si mi-a cazut fatza cand am citit preturile la un cablu de frana: 12 lei. :D Ultimul cablu pe care l-am achizitionat a costat 1,2 lei. Nu era tocmai soi, dar un cablu bun nu cred ca ar trebui sa coste mai mult de 7-8 lei.

Bazandu-ma pe o cercetare sumara a pietii. Nu exclud posibilitatea existentei unor cabluri extraordinar de grozave, care sa coste cat jumatate din salariul mediu al unui roman, dar acelea sunt destinate unui procentaj foarte scazut de biciclisti.

Acel procentaj cel mai probabil nu se duce la Decathlon sa-si cumpere piese.

Satul de improvizatia mea din tevi de cupru de 18mm am dat o fuga si am cumparat de la ei un trepied pentru servisat bicla - Btwin - WS 100 workstand - bikes / bicycles / cycles cycling accessories hook ; rack - Designed for  holding a bike to carry out maintenance work and repairs. cu cca. 200 lei.

Trepiedul este foarte stabil, insa prinderea/fixarea biclei (la modelul acesta) nu este foarte rigida. Impachetat ocupa putintel spatiu.

Pana acum, vorba pieilor rosii - "good value for money", iti faci treaba elegant cu el, nu te cocosezi, si te concentrezi pe reparat/curatat/schimbat si nu pe sprijinirea biclei.

Bazandu-ma pe o cercetare sumara a pietii. Nu exclud posibilitatea existentei unor cabluri extraordinar de grozave, care sa coste cat jumatate din salariul mediu al unui roman, dar acelea sunt destinate unui procentaj foarte scazut de biciclisti.

Ia-ti un cablu prost si patesti ca mine sa ramai fara frane.

Ia-ti un cablu prost si patesti ca mine sa ramai fara frane.

exista cabluri de frana la 1 leu / bucata, iar unele "Shimano" la 5 lei / bucata.

Este adevarat ca la Decathlon cablurile sunt 12 lei, dar in pachetul acela e vorba de o pereche.

exista cabluri de frana la 1 leu / bucata, iar unele "Shimano" la 5 lei / bucata.

Este adevarat ca la Decathlon cablurile sunt 12 lei, dar in pachetul acela e vorba de o pereche.

Ultima chestie luata din Decathlon dupa ce toate magazinele de biciclete la care am fost, inclusiv cei de la SIDI, au ridicat din umeri: crampoane pentru pantofi. Mergeti frumos la raionul de ... rugby :D si gasiti pe la pantofi seturi de crampoane. In principiu, cum la ciclism e nevoie doar de 2 buc/pantof, o cutie contine destule crampoane pentru 4 perechi de pantofi de ciclism. Pret: cam 25 RON. @};-

Si mi-am mai cumparat ceva: o pereche de pantofi Rockrider 8 XC care, credeti-ma, au o calitate a fabricatiei net superioara la orice mai gasiti la pretul acesta, respectiv 299 RON. Si, daca conteaza, nu sunt made in China sau pe vapor, ci in Romania. Stiti voi, tara aia unde se fabrica SIDI, Mavic, Petzl etc...

Imagine postată

Stiu ca nu are legatura cu Decathlon, dar am gasit la Metro Militari , pantaloni scurti marca Active, cu bazon, la incredibilul pret de 23 lei.

Ma gandesc ca poate sunt persoane interesate. :-SS

Toate modelele expuse erau negre si predomina marimea M. (eu numai asta am vazut-o)

autobuz 137 si troleu 61, 62. Mai poti folosi microbuzele care sunt pt Auchan, ambele magazine fiind unul langa celalalt.

Am fost şi eu azi. Amendez doar troleibuzul 61, care nu ajunge acolo. Are capătul la 2 staţii înainte. Nu e mult de mers pe jos, dar cam 1 km...

Îi stă bine magazinului. E departe de tot ce aveam (mă refer cantitativ). Calitativ, nu sunt competent să apreciez, dar ne învaţă cum trebuie să arate un magazin de sport. Poate mai apare vreunul şi concurenţa e mama comerţului.

Mă gândesc acum ce fascinat eram de Intersport (parcă aşa îi zice) din Carrefour Băneasa !? O cabină telefonică faţă de Decathlon. Cred că asta trebuie să fie scala de mărime: să poţi proba bicicleta în magazin.

Amplasarea e jalnică, dar ce putem face ?

autobuz 137 si troleu 61, 62. Mai poti folosi microbuzele care sunt pt Auchan, ambele magazine fiind unul langa celalalt.

Am fost şi eu azi. Amendez doar troleibuzul 61, care nu ajunge acolo. Are capătul la 2 staţii înainte. Nu e mult de mers pe jos, dar cam 1 km...

Îi stă bine magazinului. E departe de tot ce aveam (mă refer cantitativ). Calitativ, nu sunt competent să apreciez, dar ne învaţă cum trebuie să arate un magazin de sport. Poate mai apare vreunul şi concurenţa e mama comerţului.

Mă gândesc acum ce fascinat eram de Intersport (parcă aşa îi zice) din Carrefour Băneasa !? O cabină telefonică faţă de Decathlon. Cred că asta trebuie să fie scala de mărime: să poţi proba bicicleta în magazin.

Am scris aici ceva despre niste crampoane pentru pantofii SPD luate de la raionul de Rugby. Ei bine, in urma "testelor de teren", ele nu fac fata solicitarii. Deci, nu va luati ca se fac praf la prima iesire. Nu zic ca sunt proaste, dar sunt facute pentru teren de iarba si doar atat.

Am scris aici ceva despre niste crampoane pentru pantofii SPD luate de la raionul de Rugby. Ei bine, in urma "testelor de teren", ele nu fac fata solicitarii. Deci, nu va luati ca se fac praf la prima iesire. Nu zic ca sunt proaste, dar sunt facute pentru teren de iarba si doar atat.

Satul de improvizatia mea din tevi de cupru de 18mm am dat o fuga si am cumparat de la ei un trepied pentru servisat bicla - Btwin - WS 100 workstand - bikes / bicycles / cycles cycling accessories hook ; rack - Designed for *holding a bike to carry out maintenance work and repairs. cu cca. 200 lei.

Trepiedul este foarte stabil, insa prinderea/fixarea biclei (la modelul acesta) nu este foarte rigida. Impachetat ocupa putintel spatiu.

Pana acum, vorba pieilor rosii - "good value for money", iti faci treaba elegant cu el, nu te cocosezi, si te concentrezi pe reparat/curatat/schimbat si nu pe sprijinirea biclei.

Postez ca să-ţi mulţumesc pentru că de la tine am aflat şi dispozitivul e foarte util. Eu am deschis - la Centrul Tehnic - un thread Revelaţia echilibrului bicicletei. Băieţii mă roagă să pun poze cu bicla pe trepied, poate nu ţi-e greu s-o faci tu. Eu nu mă pricep.

Mulţumesc pentru tot !

Satul de improvizatia mea din tevi de cupru de 18mm am dat o fuga si am cumparat de la ei un trepied pentru servisat bicla - Btwin - WS 100 workstand - bikes / bicycles / cycles cycling accessories hook ; rack - Designed for *holding a bike to carry out maintenance work and repairs. cu cca. 200 lei.

Postez ca să-ţi mulţumesc pentru că de la tine am aflat şi dispozitivul e foarte util. Eu am deschis - la Centrul Tehnic - un thread Revelaţia echilibrului bicicletei. Băieţii mă roagă să pun poze cu bicla pe trepied, poate nu ţi-e greu s-o faci tu. Eu nu mă pricep.

Mulţumesc pentru tot !