Sign in to follow this  
Doradebre99

Alegere bicicleta MTB dama

Recommended Posts

Salut! As dori parerea voastra, ce biciceta sa cumpar cu un buget de 1000- 1200 de lei. Nu vreau una profesionala, ci una cu piese cat mai durabile. ( si pe asfalt si in padure) :) 

1. Kenzel Avox SF W5- https://bellabike.ro/produs/bicicleta-kenzel-avox-sf-w-5-26m-roz-alb/

2. Rockrider ST 100- https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-st-100-dama--id_8405317.html

Astept parerile voastre cu mare drag :)

Rockrider, cadru aluminiu/ mai usor, roti 27.5, angrenaj de mtb... si (un pic de) garantie in reteaua lor de magazine.

Atentie la marime.

De prima nici nu poate fi vorba, deci Rockrider e ceea ce trebuie.

On 26.03.2021 at 15:57, Highrpm said:

cadru aluminiu/ mai usor,

cadru aluminiu cu plumb - bicicleta are peste 15kg! 

In decathlon gasesti bicle, cele mai ieftine si ok,  probezi si pleci acasa cu ea. Vizitarea unui site cu bicle care nu exista, nu ajuta, mai ales pentru bugetul tau.

Prima din lista, clar NU: nu am mai vazut bicle de vanzare cu furca pe filet, cred ca nu se mai fac de 10 ani.

în urmă cu 11 ore, Warlock_sk said:

cadru aluminiu cu plumb - bicicleta are peste 15kg! 

Tija sa e de fier in loc de aluminiu, axul spate unul plin, si probabil inca 2 3 piese alese pe criteriu de durabilitate si nu de greutate.

Un Cube de 3000 lei cantareste 14.5 kg.

Eu zic ca ai pus cam mult patos in remarca de sus :)

Revenind la bicicleta, de acord si eu ca Rockrider e alegerea mai buna.

Adaug si o a 3a: https://www.kerobike.ro/biciclete/mtb-hardtail/bicicleta-capriolo-attack-26-black-pink-19-917565-19?sort=p.price&order=ASC

Furca cu suspensie la orice bicicleta sub 2500 lei e cam inutila(dupa un an functioneaza oribil; nu iti vine sa o servisezi des la cat de putin ai cheltuit), si mai multe dezavantaje are decat avantaje.

Se gasesc foarte putine biciclete cu cadru aluminiu si furca fixa, din cauza unor criterii de marketing insa.

• Upvote 1

Apropo de greutate, stiu unu care (contrar sfatului meu) a dat 2800lei pe hoprider 900 de aproape 20kg !!

Deci pt unii nu conteaza...  sau sunt prea habarnisti sa inteleaga ce mult conteaza.

E buna ce a recomandat Drysna, echiparea ultra ieftina ca asta gasesti pe bicle noi de 1000lei.

Vrei raport bun calitate/ pret iei SH... daca stii sa cauti.

4 minutes ago, Highrpm said:

Apropo de greutate, stiu unu care (contrar sfatului meu) a dat 2800lei pe hoprider 900 de aproape 20kg !!

Deci pt unii nu conteaza...  sau sunt prea prosti habarnisti sa inteleaga ce mult conteaza.

Contează dacă știi de la bun început că o să urci cu ea diverse rampe lungi/abrupte, că o să împingi la ea  sau o să o cari pe umăr / urci pe mașină.

Dar dacă nevoile lui nu presupun nimic din toate astea, ci doar navetă într-un oraș plat sau ceva turism ușor cu bagaje, atunci și asta e o soluție.

Am înțeles cheia în care era făcută remarca ta, dar nu e cazul să-i facem în diverse feluri pe ăștia mai începători sau care au complet alte obiective decît noi. Zic și io. :)

Sigur, totusi greutatea prin oras nu o simti doar la rampe sau cand o urci/ cobori pe scari, se face simtita la orice accelerare care in oras sunt foarte dese.

Cu o bicicleta grea eu NU as putea merge cum merg acum, plus m-as simti prost, fiindca esti claxonat si deranjezi/ incetinesti traficul... si inteleg de ce multa lume se lasa.

De asta niciodata nu as recomanda unui incepator ceva greu, maxim 12kg prin oras imo,

Si 12 e mult dar pt una si mai usoara deja trebuie bani, nu 1000lei

Majoritatea:

Cumpara mtb ieftin, greu, merge prost, haraie scartaie, nu permite viteza de mers pe carosabil (doar cu fitness serios).... concluzia lor, ciclismul e greu.