Recommended Posts

Salut băieți,sunt nou pe forum,am și eu nevoie de ajutorul vostru ,eu am i bicicleta nakamura bullet cu frane pe saboți și m am decis sa ii revopsesc cadrul,ceea ce am și făcut așa că piesele de la ea pt că erau foarte murdare și pline de unsoare le am pus în oțet,inclusiv lanțul.lantul din păcate a cam fost mâncat de oțet,zalele sunt crapate și numai țin așa că aș vrea unul nou,eu nu mă prea pricep așa că vă întreb pe voi,ce lanț am nevoie la aceasta nakamura bullet,cu câte viteze,îmi puteți da voi un link,ceva ieftin 25-30 lei pt că eu nu fac sport de performanta cu ea,doar mă plimb.

• Sad 1

Pe roata din spate sunt 6 rânduri de lanțuri deci 6 pinioane cred ,merge acela de la Decathlon cu powerlink că sa nu mă mai chinui sa l fac cu presa?

Da, dacă se precizează că e pentru 6 viteze e ok.

Deci uite am luat un lanț de 5-6-7 viteze de 116 zale exact cum m-i l a dat traveller doar că alta marca,o altă întrebare schimbătorul din spate daca aceasta bicicleta are 6 pinioane pot sa ii atașez schimbătorul alteia care are 7 pinioane?bănuiesc că nu are nici o treabă doar că n ar urca lanțul pe al 7 lea pinion pt că nu există?nu?vreau sa l pun pt că are șurubul unde bagi firul afară și e foarte lejer plus că m i s a blocat piuliță pe șurubul de la schimbătorul vechi și nu îl pot scoate învârte în gol

Da, merge schimbătorul de 7, numai să fie aceeași marcă precum maneta de 6 (presupun că e Shimano).

Grupurile de 5, 6. 7 și 8 au aceeași distanță între pinioane, deci maneta de 6 trage lanțul și cu ajutorul unui schimbător ''de 7 viteze". 

Pai nu este Shimano ,schimbătorul este rich și maneta este altceva pt că eu am luat maneta de frana și maneta de schimbare viteza noi și am conectat pe cea cu 1-2-3 la chestia aia care sta pe țeavă care sta șaua și îl ridică,de ce n ar merge sa conectez firul de la maneta asta la schimbătorul ăla?zici că e firul mai gros?pe manetele astea scrie că sunt universale

Maneta mută lanțul pe o anumită distanță. Dacă iei schimbător spate Shimano, maneta trebuie să fie Shimano sau compatibilă, cu aceeași distanță de tragere.

Ai o poză cu ea, să ne lămurim ce e?

Chinezariile alea no-name sunt in general clone de schimbatoare Shimano si au tragerile cablului si rapoartele de demultiplicare identice.

• Upvote 1

Baieti ,m am uitat acum pe ele și manetele de viteza sunt saiguan,cea cu firul pt schimbătorul din spate are o lungime de 187cm

Uitați un link totuși de la ce am luat dar eu zic că dacă am conectat o pe aia și merge ok merge și asta la lanț 

https://biciclete-ieftine.ro/1338-manete-rotative-schimbator-viteze-saiguan-index-18-viteze-mansoane-scurte.html

Scuze de dublu post..ideea e că nici nakamura mea atât cât și asta cu schimbătorul rich n a avut vreo piesa Shimano erau dalea de plastic la a mea iar la asta rich sunt niste dastea cu maneta Daia cum e la astea de frana cu un abtipild pe ele ,de vreo 10 lei ambele cred,deci cred că merge

Cel mai probabil o să meargă.

O să simți o îmbunătățire, o să schimbe și ea mai omenește, fără să te rogi de ea.

Deci am pus schimbătorul asta pe spate și îmi sta firul foarte tensionat,schimba doar 3 pinioane și merge greu și daca l slăbesc se slăbește firul prea rău și numai merge

Dupa montarea trebuie si reglat. Uite aici cum trebuie sa faci reglajul: 

"văzui" că se reglează și din alea de sus unde intra cămășile,bănuiesc că reglajul am să îl fac când pun lanțul în el,

E normal să facă așa cand pun maneta noua de viteza nu?