Recommended Posts

Salut,

caut un model de bidon de apa cu valva, cu design cat mai simplu, astfel incat, daca este deschisa in timpul mersului sa nu cada pe cadru, genunchi, etc. Si un suport de bidon acceptabil.

Cum am folosit doar bidoane Tacx sau simple, foarte proaste, dupa cateva intrebuintari, se strica capaul acela pe care il tragi cu dintii in timpul mersului. De la Camelbak, atat simple, cat izolate, modele vechi, foarte incatat de ele. De la Rapha, care sunt tot pe sistem Camelbak, insa in ultima perioada nu se mai inchid ca lumea, curge apa cand strangi capacul. Am citit cateva reviewuri de la Camelbak de pe Bike24, lumea nu parea incantata (nu intra bine in suporti, miros urat, gust de plastic) si nu imi vine sa dau 24-30euro pe 2 bidoane de apa.

Prefer bidoanele mici, 500-620ml. Merg de obicei cu 1-2 sticle la mine, apa se incalzeste oricum, o schimb la magazin, plus ca nu consum multa apa, cam un bidon la 100 de km.

Legat de suporti am mers pe Tacx Deva la 12 euro, ii folosesc din 2015, sunt decenti, nu wow, dar daca aveti si alte sugestii, sunt binevenite. Unele sticle le zgarie urat, rascheteaza din plastic. Se pare ca nu toate bidoanele se pupa cu suportii de bidon.

Cei mai buni pe care i-am avut au fost cei de pe mtb, anume Specialized Zee Cage, cu introducerea bidoului de apa prin lateral, insa cam piperati la pret la 20euro. Acum au si alte companii modelul asta, am luat de curand pentru cineva de la Cube, destul de decenti, dar am eu o pasarica pe creier cu Cube, nu cu utilizatorii :)

Altfel, la cat timp schimbati bidoanele?

Am 4 bidoane camelback podium chill de vreo 2 ani.

Folosesc lockul la ele doar cand le transport in bagaj sau ceva. Pe bicla stau doar deschise.

Nu scapa apa niciodata.

Capurile pot fi desfacute in bucatele foarte mici si curatate cu o periuta de dinti. Am facut asta de veo 10 ori si totul clipseaza ok la loc, pare trainic. Garnitura e de buna calitate la fel.

Nu are gust de plastic.

• Upvote 2

Cum am precizat, modele vechi de Camelbak sunt ok. Problema apare la modelele noi. Și nu era doar un review, ci mai multe. Și cum trebuie să iau două bidoane noi, nu știu ce alte variante să achiziționez și să fie ok. 

Aș lua bidon clasic, ieftine, cu țâmburucu de plastic, dar în cazul meu s-au blocat la cele de la Tacx, plus că au un miros cumva. 

Plus că noul design lasă de dorit la Camelbak, iar culorile vai de mama lor, parcă au dat bir cu fugiții designerii de la ei. Orișicum, puține variante găsești pe stoc. 

d989f1e80ebc57920ab920791bc146f9.jpg

1b1960f08096650eb2e4881e044ed156.jpg

Camelbak modelul vechi vs plastic ieftin. Pe lângă că strică repede mai dai și cu dinții de el.

99c1fe59cf913f2b05e0d916b52068da.jpg

e765c3215fea3567f06516e61b6ad76c.jpg

96227fc8277eff6bccd1610417982b86.jpg

Camelbak modelul vechi vs noile sticle de la Rapha. Multă lume se plâng de ele. Am o vagă impresie că acum lucrează cu Purist, cei care făceau bidoane pentru Specialized acum ceva ani buni. Plasticul este ordinar și are un miros cumva. Am luat crezând că sunt Camelbak, prețul fiind apropiat, 2-3€ diferența pentru brand și design, în special să aibe supapa de cauciuc.

La fel se plâng și de noile modele de la Camelbak, că nu stau bine in suport, că scapă apă pe lângă capac. De unde și ideea de a nu da 10-15€ pe un bidon care scapă apă.

Revenind la supapă. Worthless!

https://imgur.com/gallery/fc68B5R

Mircea, astea nu-ti plac, vrei neaparat cu suport?

https://fabric.cc/products/hydration/cageless-bottle-600ml/

sau de 750

https://fabric.cc/products/hydration/cageless-750ml-bottle/

Eu il am de multi ani si nu am probleme. Huh, ar cam trebui sa-l schimb :))

Le știu, dar nu am încercat. Nu ți-e greu să nimerești locul bidonului în cele 2 șurubele?

deloc, vezi ca are deschiderea mare, apoi ghideaza bine capetele, iar cand prind simti un click. Eu folosesc pe mtb si nu s-a desprins nici cand am cazut.

Suportul de bidon de la decathlon este excelent, nu scapa bidoane, este ieftin. De asemenea recomand bidonul clasic de la Elite (vandut si prin Decathlon). Se poate scoate dopul pentru a-l curata.

Evident ca mai scapa lichide mai ales daca sunt chesti carbogazoase in bidon, sau este diferenta de presiune intre exterior si bidon (acumulata prin diferenta de altitudine). Dar nu poti evita chiar toate partile negative.

Am si camelback dar intra si iese foarte greu din suport, si nu imi place asa mult supapa, iese lichidul la viteza prea mare :D

• Like 1

Recomand si eu calduros suportii aia de plastic din Decathlon, de departe cei mai practici si rezistenti pe care i-am avut in ultimii ani, si cu o greutate care rivalizeaza si cu unii suporti de carbon. Plus ca se gasesc in mai multe culori.

Idem pentru bidoanele de la Elite, eu le folosesc pe alea de 1 litru transparente (ca sunt foarte insetat vara), dar au si modele de 650 daca nu ma insel. Am folosit si Tacx, dar nu mi s-au parut la fel de usor de folosit, mai ales cand abia mai poti urca drept.

In suportul de Elite nu intra mai deloc bidonul de la Tacx sau Camelbak, trebuie să împingi foarte tare bidonul. De ieșit...numa zic. Am unul întâmplator pe acasă. 
Am găsit la un coleg Specialized Zee Cage cu intrare laterala la 50 lei bucata, cred că le iau pe alea. Oricum am un gravel de pregătit în caz că nu se pupă cu cursiera. 

22 hours ago, Traveller said:

Ai încercat și pe MTB, rezistă la șocuri fără să cadă? 

Doar pe MTB il folosesc, a stat fixat si cand am cazut 

Mircea, sa il folosesti sanatos.

• Upvote 1
  • Thanks 1

Feedbackurile negative de la Elite si testul facut acasa, m-au convins sa nu inclin spre optiunea asta. Am un Elite de carbon (23gr), o sa plece la vanzare. Pentru cursiera am optat pentru Tacx Deva, pe galben negru, iar pentru gravel raman la Zee Cage.

Sincer sa fiu, nu sunt incatat nici de Tacx Deva. Am acest model pe cursiera marimea 54 (top tube 545 seat tube 520), iar bidonul din spate il scot foarte greu din suport, de cele mai multe ori il lovesc de cadru. Ce am facut insa este sa fac schimbul intre sticle intr-o pauza pe traseu, insa uneori am apa intr-un bidon si electroliti in altul. Tin sa specific din nou ca folosesc bidoane de apa mici, 500-620ml.

Astazi am ales la nimereala, si am luat doua bidoane Specialized de 700ml de la Velopedia, cu 39lei bucata. Din pacate nu sunt Purist, marca cumparata de Specialized acum multi ani, vedem cum o sa tina. Se pare ca sunt mai concentrice in partea de jos, care faciliteaza scoaterea bidonului din suport, mult mai usor ca si bidoanele de apa de la Tacx, Rapha si Camelbak.

Eu si @c99a ti-am recomandat suportii B'Twin din Decathlon, nu Elite. La 20 de lei ii gasesti in toate culorile posibile, de rupt inca n-am reusit sa rup niciunul in multi ani de cand le folosesc cam doar pe astea, iar ca greutate au vreo 35 de grame cu tot cu suruburi daca nu ma insel.

28 minutes ago, majikstone said:

Eu si @c99a ti-am recomandat suportii B'Twin din Decathlon, nu Elite. La 20 de lei ii gasesti in toate culorile posibile, de rupt inca n-am reusit sa rup niciunul in multi ani de cand le folosesc cam doar pe astea, iar ca greutate au vreo 35 de grame cu tot cu suruburi daca nu ma insel.

N-au pe galben :D

Dar da, erau ieftini, la fel de grei, ca si cele de la Tacx mentionate, si cred ca isi faceau treaba cu succes. Am zis ca ajung zilele astea sa mai vad de una alta, insa efectiv nu am avut timp.

Am primit de iepuras un bidon nou - pun sa vedeti si voi diferentele dintre ãl vechi (stanga) si ãl nou:

Whats-App-Image-2021-04-09-at-21-34-46-1
Whats-App-Image-2021-04-09-at-21-34-46.j

• Upvote 2