ovidiu

Muntele Mic- Un semi Transfagarasan.

Recommended Posts

Salut!

Care-mi zice si mie ceva despre portiunea cuprinsa intre Caransebes - Muntele Mic ? Eu sint mai degraba un road rider si m-ar interesa starea drumului ; cit e asfalt respectiv cit e macadam .

Multumesc !

Pe distanta Caransebes-Borlova drumul e relativ bun cu mici portiuni unde se trece de la o pata de asfalt la alta.Incepand cu iesirea din Borlova ai de parcurs in jur de 6.5 km urcare de drum rau spre f.rau pana la telescaun iar de acolo inca 12 km de drum f.bun.Daca mai ai intrebari pot sa-ti raspund cu placere fiind din zona   Imagine postată

@Chris: ai idee, mai este practicabil pe vremea asta un traseu Caransebes - Borlova - M.Mic - Poiana Marului - Otelu Rosu - Caransebes? Sau sus s-a instalat deja iarna? Coborarea de la Muntele Mic la Poiana Marului este acceptabila, e drum forestier sau e ceva complet off-road?

@Chris: ai idee, mai este practicabil pe vremea asta un traseu Caransebes - Borlova - M.Mic - Poiana Marului - Otelu Rosu - Caransebes? Sau sus s-a instalat deja iarna? Coborarea de la Muntele Mic la Poiana Marului este acceptabila, e drum forestier sau e ceva complet off-road?

Scuze ca nu am putut sa-ti raspund dar am avut ceva probleme tehnice legate de pc/laptop.Problemele sunt rezolvate si acum sunt din nou pe forum si astept prieteni care trec prin aceasta zona sa ma contacteze sa facem impreuna cat mai multe iesiri.

In acea perioada 14.11 si 21.11 am facut doua iesiri pe jos, prima pana la cabana lui Dunca iar a doua Caransebes-Otelu-Poiana Marului-drum forestier - padure - gol alpin pana la Seaua Iepii - Mt.Bloju pana aproape de lacul Netis si retur.Am vazut si masina Hoinarilor care era in zona, probabil erau pt o noua drumetie.

Zona e frumoasa, buna de parcurs cu bike-ul si e aproape off-road. Va astept in continuare cu intrebari sau chiar cu propuneri pt primavara aceasta.

Abia astept sa dea primavara sa colind putintel Muntele Mic! Pana atunci poate incep cu Padesul de 'íncalzire'... :-

salut.sunt mihnea din bucuresti si ma gandeam ca pe la vara sa vin sa stau cateva zile la baile herculane sa fac niste ture de sosea pe acolo. ar fi super daca m-as putea lipi la niste ture pe care le faceti voi sau daca mi-ati da orice fel de informatie. mersi si sper sa ne intalnim pe sosea!

@adi83

Pana atunci poate incep cu Padesul de 'íncalzire'

Cum ajungi de la Lugoj la Pades? daca pe la Nadragu exista un drum spre Pades. Am vrut sa merg in vara dar la Nadragu n-am stiut incotro s-o iau.