znipznip

Rog sfat achizitie - complet incepator

Recommended Posts

Buna ziua! As dori va rog sa imi dati si mie un sfat in legatura despre o bicicleta pe care doresc sa o folosesc pe drumuri mixte ( si drumuri de asfalt si offroad light ... nu extrem). Sunt novice in ceea ce priveste bicicletele si ce sa caut la ele. Mentionez ca am 1,90m 105 kg( doresc sa si slabesc pe aceasta cale) si buget 4000-5000 ron(nu vreau top dar nici calitate slaba). Am fost intr un shop specializat de biciclete dar erau multe si frumoase si nu stiam ce sa aleg ... stiu doar ca un cadru XL e potrivit .Va multumesc anticipat.

Salut!

Au mai fost deschise topicuri pe tema aceasta.

Având în vedere că ești în  Suceava și ai Decathlon încearcă să vorbești la magazin dacă poți comanda sau dacă aduc modelele acestea: https://www.decathlon.ro/bicicleta-polivalenta-rs-920--id_8405267.html sau cel anterior https://www.decathlon.ro/bicicleta-polivalenta-rs900--id_8577823.html

Din ce văd în stocul on-line al Decathlonului din Suceava nu prea sunt disponibile variantele mari L sau XL, poate nu este actualizat. Mergi la fața locului.

Văd că este și un magazin pegas dar pe site apar multe biciclete în afara stocului. Mai este și moticond alt magazin dar nu dau de site-ul lui deci nu știu ce brand-uri, modele comercializează. Intersportul este slăbuț și în București, nu știu ce să îți recomand de acolo.

Cred că baza este tot Decathlonul, mergi acolo, testează, probează și mai pune o întrebare aici după.

Baftă!

Multumesc de raspuns . Am fost la decathlon chiar azi .... doar o bicicleta expusa pt copii . L-am intrebat pe baiatul de la raion si mi-a raspuns foarte plictisit la intrebarea daca mai primesc biciclete ( probabil ca nu.... uitati va pe site ) :)) . La monticonti nimic xl ... de pegas ma interesez . Oricum apreciez mult ca mi-ai dat reply. Am sa ma uit pe emag dar nu stiu ce firme  sa caut si ce nu... de exemplu la monticonti mi-au recomandat cube si scott.

@znipznipPoti face altfel.Poti sa cauti pe Decathlon si apoi sa dai comanda la o bicicleta de acolo sa iti vina la magazin.Acolo o testezi(chiar daca in prealabil ai platit-o) si daca nu te simti bine renunti la ea si vei primi banii inapoi.Cumva din ce ti-a recomandat IonutA de pe site nu au marimea XL,iar marimea lor de L le arata se potrivesc pentru maximul inaltimea ta.Cumva s-ar putea sa fii mai inghesuit.Daca totusi vrei sa incerci de la ei comanda atunci un L de acolo.Ti-as fi recomandat daca aveai cum sa fi venit la decathlonul de la iasi (daca aveai posibilitatea)ca au biciclete(nu doar de copii),dar nu m-am uitat atunci sa vad daca au si versiunile polivalente(doar ca oricum nu te-ar fi ajutat ca toate sunt doar pana la L ca si marime).

3 minutes ago, Nexus said:

@znipznipPoti face altfel.Poti sa cauti pe Decathlon si apoi sa dai comanda la o bicicleta de acolo sa iti vina la magazin.Acolo o testezi(chiar daca in prealabil ai platit-o) si daca nu te simti bine renunti la ea si vei primi banii inapoi.Cumva din ce ti-a recomandat IonutA de pe site nu au marimea XL,iar marimea lor de L le arata se potrivesc pentru maximul inaltimea ta.Cumva s-ar putea sa fii mai inghesuit.Daca totusi vrei sa incerci de la ei comanda atunci un L de acolo.Ti-as fi recomandat daca aveai cum sa fi venit la decathlonul de la iasi (daca aveai posibilitatea)ca au biciclete(nu doar de copii),dar nu m-am uitat atunci sa vad daca au si versiunile polivalente(doar ca oricum nu te-ar fi ajutat ca toate sunt doar pana la L ca si marime).

Multumesc de sfat . Am probat si cadrul xl e cel mai bun pt mine

1

Asta e pregatita de oras si plimbari chiar si mai lungi:

https://www.biciclop.eu/bicicleta-de-trekking-oras-pentru-barbati-romet-wagant-10-negru-2020.html

Pe offroad usor face fata foarte bine cat timp nu o bagi in noroaie.

E in stoc.

Raportul calitate pret e f bun, brandul fiind unul de economic. Aka componente de varf, lipici la fete si baieti in licra mai putin.

2

Asta e foarte sprintena pe sosea. Pe offroad usor e capabila si acolo, insa trebuie manuita mai cu atentie.

https://www.marosbike.ro/touring/bicicleta-cube-sl-road-pro-greygreen-green-2021.html

Drysna multumesc mult mult de sfat , apreciez . Cea de a doua e foarte foarte frumoasa deja o pun prima in lista de achizitii. Cred ca am gresit putin la descrierea bicicletei care o doresc( MTB dar o sa merg pe sosele normale si 40% teren accidentat light . Avand in vedere o problema medicala la cot cred ca mi-ar trebui o furca cu amortizor.La Cube-ul recomandat cadrul XL inseama 59 cm sau 62 ca asa vad la selectie?

de la 58 in sus e ok orice... marimea nu e batuta in cuie, exista o toleranta.