tsisak

Te-am vazut in trafic!

Recommended Posts

Zilele astea am fost la bunici (in judetul Hunedoara), la Brad, in jurul caruia am vazut 2 cicloturisti destul de bine echipati:

1. primul, langa Deva, la intrarea dinspre Arad, pe o bicicleta Author albastra cu gentile de rigoare

2. al doilea intre Brad si Abrud, pe un traseu minunat de altfel, n-am apucat sa vad ce bicicleta avea, era un domn mai in varsta cu multe bagaje pe bicicleta

anyone?

Azi dimineata, in jurul orei 08:40 pe Calea Floreasca, sensul catre Stefan cel Mare am vazut un biciclist echipat cu casca pedaland la un Dahon. Cineva de pe aici?

Azi pe la ora 14:30 bld basarabia-spre piata muncii un biciclist cu o casca neagra si bicicleta argintie, era sa-i deschid usa de la magazin in fata ~X(, mergea pe trotuarul de 1m pana la intersectie!

Propun sa punem aici cand observam alt ciclist in trafic "suspect" de a fi membru ciclism.ro :) Sa vedem cum descoperim alter ego-ul colegilor de pedala!

Sa incepem: l-am vazut pe Radu Vadan cu cateva (marti?) dimineti in urma, pe cursiera Merida rosie pe str. Plopilor aproape de semaforul de la podul Garibaldi. (Dar stiu asta doar pentru ca il cunosc personal :)))

Cu circa o ora in urma am lasat un baiat cu parul prins in coada sa urce in fata mea pe trotuar, in aceeasi intersectie, dar venind de pe str. Uzinei electrice. Dupa aia te-am depasit pe banda de biciclete de langa Somes (foarte algomerat, sunt nebuni oamenii aia!) si am intrat pe straduta de dupa piscina. Tu cred ca ai mers inainte catre pasarela pietonala?

ps. Nu se pune CM, tura organizata etc. Ideea e sa ne cunoastem si recunoastem, mai ales cei care locuim in acelasi oras. Tin minte povestea asta :D

Parerea mea este ca initiatorul topicului a vrut ca aici sa posteze doar cei care au vazut-identificat un anume biciclist in trafic. Deci nickname/nume etc. Asa toti vad biciclisti pe drumuri si vin aici sa intrebe cine era ?!!~X(

Pai, Axe, tocmai ala era scopul intrebarii mele din inceputul topicului... Nu avem de unde sa stim daca omul e membru ciclism.ro daca nu il stim deja. Iar cu oprit&intrebat... mai mult sau mai putin valabil. Eu, de exemplu, ce era sa fac? Sa ma intorc din drum, sa alerg dupa individ si sa il intreb daca e membru? ~X(

Ba eu cred ca tocmai cei pe care nu-i cunoasteti merita mentionati, in speranta ca folosesc forumul si in felul asta va faceti cunostiinte noi.

Altfel, sa scrii "l-am vazut pe X aseara, pe strada Y" nu numai ca nu e prea interesant, dar poate provoca neplaceri (poate X se intorcea de la amanta si nu are chef sa fie denuntat pe forum :))).

Eu am vazut luni, cand ma plimbam prin centrul Bucurestiului cu logodnica: un cuplu cu biciclete de oras in apropiere de Romana, pe stradutele mai linistite ce dau in Magheru si un cuplu, el cu o bicicleta de touring incarcata, ea pe mountain bike, in Tineretului. Al doilea cuplu mi-a atras atentia printre multi alti biciclisti din Tineretului prin faptul ca ma aflam in aceeasi situatie: eu caram scule, camere de schimb, pulovere in caz ca ni se face frig, pelerine de ploaie, 2 litri de lichid etc., iar logodnica de pe mountain bike ma intreba de ce ma opresc la borduri. ~X(

Am spus asta pt ca ideea topicului nu-i noua, se poarta de ex la forumurile marcilor auto/moto, insa acolo oamenii se recunosc dupa firma/model/culoare/nr.inmatriculare.

Aici dupa echipament, pozele de pe forum, din intalnirile avute cu prilejul turelor. Daca spui ca ai vazut acei biciclisti, ce-i cu asta ?!

Asteptam initiatorul sa ne lamureasca ~X(

Nu avem de unde sa stim daca omul e membru ciclism.ro daca nu il stim deja.

Sa vezi cum se schimba situatia cind vor iesi tricourile ciclism.ro pe "piata" si sosea (cunosc fenomenul de pe alt forum) ~X(

...poate X se intorcea de la amanta si nu are chef sa fie denuntat pe forum...

Eu am vazut luni, cand ma plimbam prin centrul Bucurestiului cu logodnica...

Si... ca sa fiu in ton cu tine... logodnica stie ca te plimbai cu ea? ~X( :))

Axe, Vlad aici a zis exact la ce m-am gandit

tocmai cei pe care nu-i cunoasteti merita mentionati, in speranta ca folosesc forumul si in felul asta va faceti cunostinte noi

Am avut cateva tentative de a discuta despre forum cu cei cu care mai stateam la stop sau aveam acelasi drum o bucata, reactiile au fost amestecate, este unul singur de care stiu pozitiv ca a devenit membru. Sigur, ceilalti nu stiu la randul lor nickul meu si atunci ajungem la aceeasi situatie :) La fel le ziceam de Reactie in lant si am primit aceleasi raspunsuri vagi. In primul rand ca multi sunt convins ca nu retin o adresa www daca nu il vad scris. Pentru asta erau niste stickere cu marsul, dar nu le-am folosit niciodata desi ar fi o solutie... pana una alta ramane topicul asta. Deja au fost cateva cazuri de re-cunoastere mai sus si daca nu s-ar bate atata apa in piua, ar ramane si topicul mai consistent :D

Azi la 17.20 trecand prin Apahida inapoi la Cluj, am vazut 2 ciclisti cu echipament complet, casti etc venind dinspre Cluj. Din pacate aveam soarele din fata si mergeam in coloana, am apucat doar sa vad ca erau amandoi pe cursiera. Cine au fost?

Azi, pe cand ma intorceam in oras de la zoo, vazut-am 3 ciclisti pe cursiere, intre prima "galma"de pe DN1 si Aero Baneasa. M-au depasit lejer (ca de io, cu fieru meu de MTB...mai greu) si au intrat in Bucuresti.

Unul dintre dansii era Han, in echipament galben (si sper c-am nemerit-o de data asta).

Cu bine !

eu eram :D daca bicla era o cursiera rosie

Intersectia Sos. Pantelimon cu str. Ritmului, ora 18:30, cu aproximatie, KTM negru, ciclist echipat bine, aproape cu toate cele necesare. Cam tare de urechi, insa... Salut, Axe! :D

Am lucrat Dj in discoteca si d'aia-s tare de urechi :)%-(:-?:D

Azi, in jurul orei 10, 3 cursieristi bine echipati rulau pe sensul catre Balotesti pe podul din dreptul aeroportului Otopeni. Fiind cu masina nu am putut sa vad cine si cu ce bicle erau.

Azi dimineata, pe la 08:45, pe sos. Pantelimon sensul catre Cora, in dreptul spitalului Sf. Pantelimon: am salutat de pe sensul celalalt un mtb-ist destul de echipat si care parea a fi experimentat in ale pedalatului

Si eu am vazut un mtb-ist pe linia lui 41 in dreptul podului ciurel cu casca full face ;)

...si eu am vazut azi un biciclist ...!

Acu' ma uit dupa coshar !

Nu ca ar conta foarte mult, dar trece unu' dinspre Iulia Hasdeu catre Universitate in fiecare dimineata la 10 si un pic; facand traseu retur prin acelasi loc pe la orele 19:20. Are in spate un rucsac Tamrac; cateodata cu un monopied atasat.

Daca-l vedeti, aruncati cu o piatra. Ala-s eu. :)

Ma alatur si eu celor care au vazut un biciclist in Bucuresti !

azi am vazut prima bicicleta electrica :)) in Bucuresti. Un tip la costum dupa care nu m-am putut tine. Estimez ca rula cu 30-35 km/h fara sa dea la pedale :P. Eu am prins 42 km/h dar doar la vale la Cotroceni :D. super ok conceptul. Daca s-ar putea si plia ar fi super.

Pai si care mai e shpilul? Ca daca e electrica nu prea mai dai la pedale... deci calorii tot nu arzi.

Iar am trecut ieri prin fata lui @trevizes la citiva cm de roata fata . Nu m-a vazut . Odata cred ca o sa calce pe mine .

Cine circula in Cluj cu o cursiera Cannondale visinie, foarte frumoasa? L-am vazut azi la 16 pe coltul pietii Mihai Viteazu cu strada care duce la Medicala III, intra dinspre sensul giratoriu din Piata.

Nu ca ar conta foarte mult, dar trece unu' dinspre Iulia Hasdeu catre Universitate in fiecare dimineata la 10 si un pic; facand traseu retur prin acelasi loc pe la orele 19:20. Are in spate un rucsac Tamrac; cateodata cu un monopied atasat.

Daca-l vedeti, aruncati cu o piatra. Ala-s eu. :)

Am inteles, sa traiti :D