Sign in to follow this  
Lungu Dan

Recomandare bicicleta de sosea cu cadrul mare

Recommended Posts

Vreau să-mi cumpăr o bicicletă de sosea cu un  cadru mare la un buget de maxim 2500 lei.Eu am 1.94 cm înălțime si 110 kg si nu am mai mers cu bicicleta distande lungi de foarte multi ani.

Am vazut pe site-ul decatlon  hoprider 500  sau hoprider 100 si triban 120. Da, știu, tribanul este cursiera si nu cred că este chiar bună pentru inceput, dar totusi îmi doresc sa o cumpar.

Ar mai fi si triban 100 dar nu mai este pe stoc.

https://www.decathlon.ro/-id_8405476.html

https://www.decathlon.ro/-id_8405477.html

https://www.decathlon.ro/-id_8505088.html

Cateva pareri, recomandari despre aceste bicicletele? Vreau o bicicletă nouă nu sh.

Primele două sunt complet echipate pentru oraș și împrejurimi dar sunt grele și oricum zice că suportă ciclist cu greutate maximă 100kg .

A treia se merită mai mult, poate o mai accesorizezi cu apărători de ploaie și poate un portbagaj dacă ai nevoie și cu atenție la gropi/denivelări este posibil să îți faci treaba.

în urmă cu 3 minute, IonutA said:

Primele două sunt complet echipate pentru oraș și împrejurimi dar sunt grele și oricum zice că suportă ciclist cu greutate maximă 100kg .

A treia se merită mai mult, poate o mai accesorizezi cu apărători de ploaie și poate un portbagaj dacă ai nevoie și cu atenție la gropi/denivelări este posibil să îți faci treaba.

Din câte am văzut, majoritatea au maxim 100kg a ciclistului.Spre triban înclin.Daca o sa cumpar triban 120,îi voi cumpara aparatori si eventual anvelope putin mai late,poate asa nu voi avea probleme la denivelari,gropi etc.Ce frane sunt mai OK,cele pe disc sau cele in V?Astea la cursieră.

Posted (edited)

E bine să o iei cât mai găsești mărimi mari.

Legat de frâne, atâta timp cât mergi mai mult de uscat nu o să ai nici o problemă cu cele în V. Celelalte frâne pe disc sunt bune dacă mergi pe orice vreme sau în mod special pe ploaie/frig/zăpadă.

Legat de mărimea anvelopelor trebuie să vezi cât îți permite janta, cadrul și frâna tip V. Dacă poți să pui mai mare anvelopa, ar fi bine.

Edited by IonutA
cu

Momentan o sa merg doar pe vreme bună.Se pot pune anvelope pana la 700x38 doar ca nu stiu daca se potrivesc si la franele in V.Sper sa nu se "ducă"rotile repede sub greutatea mea😂

Mulțumesc pentru raspunsuri.

2 minutes ago, Lungu Dan said:

sa nu se "ducă"rotile repede sub greutatea mea

posibil câte o spiță, oricum dacă observi că  se îndoaie sau rupe des  spița, le schimbi cu unele solide și ai rezolvat rapid problema.

E o bicicleta noua așa că nu ar trebui să ai probleme. În ceea ce privește rotile, ține presiunea bună în anvelope și ai grija la gropi și borduri.

Să o călarești sănătos!

1 hour ago, midan said:

E o bicicleta noua așa că nu ar trebui să ai probleme. În ceea ce privește rotile, ține presiunea bună în anvelope și ai grija la gropi și borduri.

Să o călarești sănătos!

Momentan nu au confirmat comanda, bicicleta cand apare pe stoc,cand stoc epuizat.Am o portiune scurta pe drum cu piatră dar nu cred că vor fi probleme.Din cate am vazut,are cauciucuri putin mai late fata de triban 120 sau alte cursiere.

Am renuntat la triban 100.Pentru moment nu cred că este o bicicletă potrivita pentru mine.O sa cumpar probabil un MTB.