Victor Perdevara

Ture prin judetul BISTRITA-NASAUD

Recommended Posts

Marius, daca vin cu tine poti sa iei si pranzul pe bicicleta pana acolo ca nu am cursiera numai MTB. Am facut si eu traseul acela(Bistrita-Piatra Fantanele). Mai da pe aici si cand imi iau cursiera poate mai vb :) .

Marius, daca vin cu tine poti sa iei si pranzul pe bicicleta pana acolo ca nu am cursiera numai MTB. Am facut si eu traseul acela(Bistrita-Piatra Fantanele). Mai da pe aici si cand imi iau cursiera poate mai vb :) .

Cu siguranta am sa mai trec pe acolo anul asta, e tare frumos peisajul, iar E58-u este impecabil. Ne mai auzim!

Salutare ciclisti din bistrita. in week-end ul acesta preconizez o tura din Muresenii Bargaului pana la Radauti. daca sunt doritori sa ma insoteasca mi-ar face mare placere.

Salutare tuturor!

Sunt bistritean si vreau sa contactez alti ciclisti de prin partile acestea , carora le surade oricand o tura cu bicicleta.

Am o cursiera veche "Crescent, destul de buna pentru anii ei , de aprox. 10,5Kg. si sunt gata de plimbare si aventura.

Astept cu nerabdare sa fiu contactat ; sper ca in weekend ul asta o sa am placerea de a pedala alaturi de voi.

O sa ma prezint si o sa va arat si cursiera mea , de indata ce voi face cateva poze ; sper ca deseara.

Si eu as vrea sa ma alauturez voua la cateva plimbari . Va rog sa ma anuntati atunci cand mai iesiti cu bicicletele .

Stimati colegi, in cazul in care ati dat vreo pedala pe urmatoarele drumuri, va rog sa imi spuneti in ce stare se afla acestea (eventual daca aveti sfaturi pro/contra abordarii lor):

DJ 154 : Reghin - Dedrad - Batos - Monor - Sieu

DJ 173 : Sieu - Budacu de Sus - Dumitrita - Jelna - Bistrita

DJ 173c : Sieu - Budacu de Jos - Bistrita

OFF TOPIC

Ultima data am fost in 1997 pentru o saptamina in zona:

Dedrad (Deutsch-Zepling)

http://www.siebenbue...eutsch-zepling/

Batos (Botsch)

http://www.siebenbue...chaften/botsch/

Mi-a parut rau ca n-am dus bicicletele cu noi - in schimb am cosit iarba, am scos cartofi am adunat prune pentru tuica

si am sarbatorit cu prieteni din tinerete. Aici gasiti un articol interesant despre aceasta regiune si oamenii ei:

http://www.napocanew...-la-reghin.html

In general sunt ok, adica pentru MTB. Daca esti cu cursiera unele s-ar putea sa nu fie asa bune, cu semicursiera/ciclocros e ok. Din Budacu De Sus pana in Bistrita merge ok cu cursiera.

Primul nu stiu sa-ti spun. Pe al doilea sa ai grija la vaci si ce lasa pe drum, daca mergi tare. Eu am patit sa nu pot opri la timp asa ca decat sa alunec pe balega, am taiat-o prin ele :)).

Cine mai trece si are nevoie de informatii daca nu primeste raspuns aici sa imi dea si un PM si vad cu ce pot sa ajut. Pe motive ca nu sunt persoane ce participa activ pe forum care organizeaza ture prin BN nu prea vizitez topicul.

Pentru un forum regional se poate accesa link-ul din semnatura mea.

Multumiri amandurora!

Dan71, poate ne vedem cand om ajunge in zona <):)

In plus as mai dori sa intreb :

- cat de circulat este DN17 Beclean - Reteag - Dej

- care este starea drumurilor DJ 172 (Nimigea - Cociu) si DJ 172F (Beclean - Sanmarghita).

Practic exista varianta de a merge prin dreapta Somesului Mare ("la drumul mare", varianta DN 17) sau prin stanga (pe "drumurile mici"). Teoretic am optat pentru a doua varianta, dar daca aveti anumite pareri / recomandari, ar fi bune de stiut.

Mi-ar face placere.

Pai e drum european si cateodata e destul de circulat dar nu e sufocant. Pana in Dej nu am fost cu bicicleta, numai pana in Beclean. Eu spun ca e ok atata timp cat se merge pe acostament. Asa e mai usor la masini sa nu te calce :). Pana acuma nu mi-am facut niciodata griji ca ma calca masina, dar e vorba de mine.

Pe drumul Nimigea-Cociu nu am fost niciodata. Am mers pe partea cealalta de Somes, din Beclean pana in Nasaud. Pe acolo e ok, mai putin pentru cursiere. Detalii nu mai tin minte. Cu ce mergeti voi?

De Sanmarghita nu am auzit pana acuma, nu stiu drumul.

Mie unu imi place sa stric drumul cu asfalt cat pot de mult dar acuma sunt destul de noroioase drumuriile frumoase printre dealuri si paduri. Unde vreti sa ajungeti?

Mergem cu MTB. Etapa respectiva ne duce din Nasaud, prin Beclean si Dej, pana la Gherla.

Sunt interesat de urmatorul drum:

17D care pleca dinspre nord (Borsa) trece prin pasul Rotunda si continua pana la Sangeorz Bai si Ilva Mica.

De aici exista legatura 172C Ilva Mica - Stramba - Mijlocenii Bargaului.

In ce stare este acest drum in ideea ca sunt interesat sa plec din Borsa si sa cobor spre sud pe 17D apoi pe 172C.

In primul rand este asfaltat? Din ce vad pe harta prima parte din nord pe 17D pare a fi mai secundar in zona pasului Rotunda.

La fel si 172C pare a fi un drum secundar...

Catalin :) ! Mai repet o data :

Ideea este sa folosim aceste topicuri pentru a oferi informatii userilor, nu pentru a le cere  :)

Pentru a cere informatii avem (sau putem initia) topice pe Forum regional.

Pentru Bistrita Nasaud ai aici : http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/2262-ture-prin-judetul-bistrita-nasaud/#entry567721

Am sa mut acolo intrebarea. Multumesc inca o data!

post-18-0-80114400-1364496574_thumb.jpg

Edited by Traveller

Sunt interesat de urmatorul drum:

17D care pleca dinspre nord (Borsa) trece prin pasul Rotunda si continua pana la Sangeorz Bai si Ilva Mica.

De aici exista legatura 172C Ilva Mica - Stramba - Mijlocenii Bargaului.

In ce stare este acest drum in ideea ca sunt interesat sa plec din Borsa si sa cobor spre sud pe 17D apoi pe 172C.

In primul rand este asfaltat? Din ce vad pe harta prima parte din nord pe 17D pare a fi mai secundar in zona pasului Rotunda.

La fel si 172C pare a fi un drum secundar...

Catalin :) ! Mai repet o data :

Ideea este sa folosim aceste topicuri pentru a oferi informatii userilor, nu pentru a le cere  :)

Pentru a cere informatii avem (sau putem initia) topice pe Forum regional.

Pentru Bistrita Nasaud ai aici : http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/2262-ture-prin-judetul-bistrita-nasaud/#entry567721

Am sa mut acolo intrebarea. Multumesc inca o data!

Nu este tot asfaltat, se poate face cu orice in afara de cursiera, se poate si cu cursiera dar nu recomand. In partea de nord nu stiu cum e drumul, pe acolo nu am fost si nu stiu cat tine asfaltul, stiu doar ca asfaltul nu e de cea mai buna calitate si prin stramba vei urca pe drum neasfaltat. In partea catre Bargau este asfaltat. Nu au terminat inca sa-l asfalteze pana in Ilva Mica.

Nu am fost pana la Borsa dar asfalt este doar pana la Valea Mare cum se iese din sat se cam termina asfaltul.Deci probabil cum se iese din Borsa la fel se termina asfaltul.Adica Borsa ,Valea mare fara asfalt.

Cum se intra din Ilva Mica pe drumul spre Stramba se termina asfaltul si este neasfaltat pana se trece dealul .Inainte cu 1-2 km de Stramba incepe asfaltul iarasi si este pana la Mijloceni.Cursiera nu are ce cauta pe aceste drumuri.

Nu e pentru cursiera traseul. Nici macar drumul asfaltat nu e pentru cursiera :P. Cred ca mai mult e by foot decat by bike.