Question

Salut, vreau sa pun furca de 120mm pe cadru cu o furca actuala de 80mm,bicicleta este folosita pe sosea si drumuri ușoare de padure, dar as vrea sa știu daca se potrivește si cat de tare schimba geometria, bicicleta mea este http://imgur.com/gallery/bhZcRhr

Sau s ar potrivi mai bine o furca de 100mm? 

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Cu 120 schimbi geometria mai mult decat e cazul, maxim 100 e suficient. Mai ales ca o folosesti doar la plimbare usoara.

• 0

Ar ajuta mai mult dacă ne-ai spune mai clar ce model de bicicletă ai, nu o poză cu ea. Din poză e greu să ne dăm seama ce dimensiune de roată ai, ce cuvetărie etc.
O furcă cu o cursă mai mare te-ar ajuta, dar nu esențial, nu te astepta la minuni. 
E important ce furcă ai acum pe bicicletă. Nu contează doar cursa, ci contează si dimensiunea "gâtului" furcii Cel mai probabil are gâtul drept de 1 1/8 inch, dar nu e obligatoriu. 
O furcă nouă, mai performantă are și un preț mai ridicat. Important este să decizi tu dacă furca asta te limitează, sau îți creează disconfort și mai ales dacă se justifică cheltuiala.
Iar la geometrie, se permit salturi in cursa furcii, dar nu mari. De la 80 la 120 e cam mult. depinde ce specificații are cadrul, dar mă indoiesc că vei găsi specificații amănunțite pentru brandul ăla.
Probabil e un cadru optim pentru 100mm, dar ar accepta si 80 și 120. Tu ai luat bicla cu furcă de 80. poate ar accepta si 120, dar crede-mă, pentru ce declari că o folosești 100 e suficient. Mai important este cum funcționează furca aia la 100, nu diferența de 20 mm intre ce ai si ce vrei să iei.

• 0

din ce se vede si marimea bicicletei e cam mica de tine, personal as vinde-o si luat alta, mai cum vrei.