Nexus

Caciula(fes tehnic) pe sub casca

Recommended Posts

As dori sa aflu ce tipuri de caciula sau fes tehnic ati recomanda pentru a putea fi purtate pe sub casca.Din pacate nu am prea avut alternative de testat decat produsele de la Decathlon.Momentan am mai multe bucati de fesuri tip polar cu diferite nivele de grosime.Totusi acest tip de fes nu il poti purta tot timpul pentru ca in secunda cand nu mai bate vantul incepi sa transpiri daca e putin cald.Daca nu port ceva pe sub casca (la modelul vechi de casca fiind mai ventilata simteam din prima ca imi era frig si ma conformam) la asta nu simt ca imi este frig dar acasa cand ajung am nasul infundat si senzatii nu prea placute pe la cap si gat.

Ce modele ati testat si ati fost multumiti de acestea?Puteti recomanda ceva anume?

Modele asemanatoare cu astea https://www.bikexpert.ro/caciula-pe-sub-casca-cube-thermo-helmet-cap sau asta https://www.bikexpert.ro/echipament/caciuli-sepci-cagule/caciula-pe-sub-casca-cube-aeroproof sunt bune? Daca au o banda in zona fruntii antivant si restul normal te incalzesti mult cu acea caciula?

Eu port un buff (simplu, subtire, fara polar) sub casca cind este frig, daca e nevoie folosesc citeodata unul mai lung si-l fac dublu. Nu am avut probleme sa ramina ud, etc. Mai folosesc si clasicele sepci de ciclism dar mie mi se pare mai confortabila varianta cu bufful. Cele doua modele din linkurile tale mi se par foarte groase...

• Upvote 1

Folosesc tot timpul o bandană de bumbac inclusiv vara (absoarbe transpirația, protejează burețeii căștii, dacă e caniculă o ud cu apă și o pun pe cap și efectul este minunat).
Până pe la 15º.
Sub această temperatură, am o căciulă mai subțire, din lycra, mult mai ieftină decât ce exemple ai dat tu. E vorba despre asta. Cu ea merg până pe la 8-9º (daaa, știu, sunt friguros...)
Dacă e mai frig de atât, trec tot la un model de la Force, la fel de ieftin, care e mai grosuță și protejează bine până pe la 2-3º. În plus, pun la gât o bandană-tub (buff) nu foarte groasă pe care la nevoie o ridic peste nas. Am avut așa ceva din polar/fleece dar încălzea prea tare și în plus se umezea de la respirație.
Și mai jos ca temperatură am o cagulă din Decathlon luată pentru schi - dar sunt foarte rare cazurile în care pedalez la temperaturi negative (am probleme de circulație  - mâinile și picioarele - și chiar și cu mănuși groase îmi cam îngheață mâinile. La schi e altceva, pe bicicletă însă mâinile și picioarele stau fixe)

• Upvote 1

@haarp la temperaturi in jur de 10 grade daca as folosi o bandana mi-ar fi frig la cap daca temperatura ar creste si as sta la soare dar vantul nu bate aproape deloc merge cu fesul(unu din ele daca il aleg pe ala care e bun atunci) de la Decathlon,daca scade sub 10 grade trebuie sa ma orientez spre fesul cel mai gros,iar daca mai continui sa ies mai am o cagula ce acopera si nasul avand zona de la gura gaurita, dar windproof+ acel fes.

Asta mergea cu casca veche pana la vreo 5 grade(dimineata cand mergea la servici)adica vreo 8 km daca stiam cum sa ma dozez.Daca e mai frig si iesim sa ne plimbam cu bicla si mai bate si vantul (spun pas si pun bicla in cui sau las casca in cel mai rau caz si iau un fes normal mai gros).Prin excursii mai foloseam fes din asta de polar de vreo 9-15 lei https://www.decathlon.ro/caciula-schi-firstheat-negru--id_8372211.html pe care am de diferite grosimi. doar ca apare problema din primul post.Sepcile de ciclism nu ma atrag,iar modelele testate de pe la Decathlon m-au facut sa ma gandesc ca mai mult le poti folosi la o casca de ciclism de sosea (deobicei acelea sunt mai minimaliste) sau ca fashion ca faci reclama la ce scrie pe interior avand cozorocul ridicat invers.

@MaC® La modelul ala mai gros de la Force daca il folosesti pentru temperaturi mai mari te incalzesti tare sau acceptabil? Din poza pare ca are ceva pe frunte (antivant cred).Modelele le-am dat ca mi s-au parut ca acopera mai bine capul si nu sunt chiar asa subtiri precum bandanele.

Părerea mea e extrem de subiectivă.
Au fost ture cu plecare dimineața cu 4-5º și plecam cu ea și o uitam pe cap până spre prânz când deja erau uneori peste 15... ba chiar aproape de 20. De-abia atunci imi dadeam seama că m-am încălzit. Depindea și de cât de tare trăgeam... Deci eu aș zice acceptabil dar poate pentru tine ar putea fi tare.
La ture eu sunt Baba Dochia cu multe cojoace. Băieții trec la tricou după 2-3 ore de pedalat, eu mult după prânz ;)
Căciula aia are chestia aia anti vânt iar pe "clapele" din dreptul urechilor e un fleece moale si deloc gros. Se mulează foarte ok pe cap și casca se așează perfect, fără să simți că "strânge".

Posted (edited)

O idee da la un tip mai puțin friguros. Dacă am de ales între rece și cald aleg rece. Adică îmi place să mă îmbrac mai subțire și să pedalez mai tare decât să mă îmbrac mai gros și să pedalez mai încet(din cauza supraîncălzirii).

Iarna sau primăvara/toamna friguroasă merg cu un buff mai mare(lung) și gros pe care pot să îl pun și pe nas și pe cap(parțial).

Vara sau când temperaturile sunt +5grade las zona ”orl” liberă, să se ventileze, pentru că transpirația se adună inevitabil chiar și la intensitate mai scăzut a pedalării.

Deci mergi pe buff, căciulă doar pe temperaturi negative!

Edited by IonutA
+5g
  • Upvote 1

Din pacate nu merge chiar cum spui tu la mine.Daca pedalez mai tare si nu apuc sa ma incalzesc cel mult ajung sa transpir si simt toate zonele in care transpir destul de reci.Am avut destui ani in care am testat ce am spus si daca haina sau fesul e prea subtire pot sa pedalez mult si bine ca nu apuc sa ma incalzesc.Eu ma incalzesc repede dar si ma racesc la fel de repede ,dar daca hainele sunt prea subtiri pot sa dau la pedale mult si bine ca frigul tot ma ia.Daca nu il simt atunci il simt acasa si zilele urmatoare cand sunt racit.Daca ma imbrac cu haine normale(nu de ciclism),dar care sunt mai groase atunci mai transpir putin dar per total e okay.

Iarna sau cand temperaturile sunt  aproape de 0 port manusi destul de groase si tot simt ca imi este frig la maini,cateodata ajung sa port si  o manusa din aia subtire pe sub cea principala.Nu folosesc manusi de skiuri ca probabil ar fi prea groase pentru mine  si nu stiu cum as simti frana si ghidonul ,dar cu manusile de bicicleta de iarna pe care le am cam ma zgribulesc :)

• Upvote 2
  • Like 1

Ejti d-al meu ;)
naveta mea la job e de 6 km. Cu enorm de multe semafoare (pe care le respect)
Dacă mă îmbrac subțire pe ideea că trag mai tare să mă încălzesc, nu prea am unde să trag. În plus primii 2-3 km dârdâi din toate încheieturile. Aia e, suntem diferiți. 
In liceu/facultate, mergeam mult pe munte cu prietenii mei. Cort, 30-40kg de rucsac în spate (echipamentul era greu, am mai scris undeva pe forum asta, că era cineva care contesta kilogramele alea)
Seara la foc, eu eram singurul cu pulover pe gât (nu erau echipamente tehnice accesibile pe vremea aia). Uneori șî cu hanoracul peste. Ca să îmi fie bine.
Repet. Suntem diferiți.
Și unici.

p.s. Unul din șefii mei de la job e și munțoman și biciclist și e extrem de activ dpdv sportiv. Iarna vine în bermude la job. Și în tricou/cămașă. E alt aluat. Mi-aș dori și eu asta dar nu am cum.  

• Haha 1

Eu folosesc caciula thermo antivant simond de la decathlon intre -30 si 10 grade.

Nu ma dernjeaza extra caldura, cand transpir se usuca f repede.

• Upvote 1

dutii waaai cu -30 :)
pt. mine ăla e zero kelvin ;)

Offtopic: Pentru ăjtia friguroș (cum eram si eu pana acum cativa ani, ca strambam din nas sa ies cu bicicleta daca erau mai putin de 20 de grade afara, iar daca era si dimineata devreme sudălmeam ca-n podul gării, ceea ce fac in continuare), recomand calduros o tura la munte, la 2000 de metri, pe ploaie/lapovita/ninsoare, sa va intre apa rece pana la oase si sa va sara toate cojoacele de tremurat pe coborare. Dupa aia o sa va redefiniti complet notiunea de "temperaturi scazute". La mine a functionat de minune. Acum urc in echipament de vara la 5 grade si mi se pare rezonabil.

OdyfQ9A.png

Aprilie 2018, Mont Ventoux, fara fes, fara (prea mult) par in cap, fara frane disc, fara nimic impermeabil la mine, dăcât dârzenie si strans dân buci. Pe la mijlocul coborarii, pe care zapada devenise ploaie si temperatura se invartea pe la 3 grade, tremuram atat de tare ca nu mai puteam merge drept, tremura ghidonul cu tot cu mine.

Tot pe coborare am dat peste un pensionar care urca in pantaloni de ciclism scurti, de vara, si imbracat cu un tricou de vara, manusi fara degete si o foita de ploaie pe o bicicleta de otel cu 6 viteze si niste coburi de dimensiuni medii. Apare si pe inregistrare, nu au fost doar halucinatii din cauza hipotermiei.

• Haha 2

Mă scuzaț de off-topic. Mount Ventoux, fără teribilisme gen roți de 1 deget pe zăpadă sau șale goale în luptă cu temutul curent.

IMG_20180907_155941.jpg?zoom=2&fit=900,1

• Upvote 1
  • Haha 2

@majikstone Recomandarea ta a fost luata în calcul prin 2016. Când am făcut într-o excursie Transfagarasan, Transalpina, pasul Gutai și pasul Prislop. Se intampla când am fost în Transalpina. Ne cazasem in Obârșia Lotrului. Doamna ne-a spus ca seara o sa dea drumul la căldură deoarece se face frig peste noapte chiar dacă e august. Noi a doua zi pe întuneric ca să zic asa am plecat de la cazare. A urmat o perioada de catarare unde oricum eram blindat cu tot ce aveam la fel și partenera mea. În timp ne-am mai încălzit dar eu am mai rams cu haine pe mine mai groase. După un timp am scăpat cam de toate. Când ne pregăteam de coborâre, ne-am îmbrăcat cu de toate ca să fie bine. Pana la Sebeș trebuia doar sa coboram(de acolo luam trenul mai departe) Am coborât și un timp partenerei i s-a făcut frig, i-am dat și mănușile mele și tot tremura de frig. Ne-am oprit prin apropiere de Sebeș unde a fost și mai cald și am stat la soare. Acea stare de frig, tremur și alte alea a dispărut după 2 zile de paracetamol luat din Sebeș de la o farmacie. Da, n-am fost eu atunci dar chiar dacă nu a fost ploaie și zăpadă pentru partenera de drum nu a fost plăcut.Ideea e ca nu toată lumea e la fel și recomandarea facuta de tine nu functioneaza și nu știi mai incolo ce se poate întâmpla. Câteodată au fost situații în care eu stăteam cam în fundul gol(într-o plimbare prin dealurile orașului nostru), iar când am ajuns prin oraș lumea se uita la mine ca la felul 14 ca ei erau cu geci pe ei, iar eu în tricou.

Eu eram in mare masura ironic mai sus, desi e perfect valabil faptul ca dupa experienta aia (din care am scapat fara febra sau alte daune) am devenit mult mai tolerant la frig, in special pe plan psihologic - dar si fiziologic.

Sunt perfect de acord ca fiecare are alt organism cand vine vorba de temperaturi la care se simte confortabil, respectiv de cat de mult transpira si cat de mult il deranjeaza sa fie ud si rece. Si e bine ca exista produse care sa raspunda nevoilor fiecaruia. Din pacate, in afara de ironia mea de mai sus, nu prea am ce recomandari sa fac la capitolul fesuri/buffuri/cagule/etc., ca personal nu ma potrivesc cu ele. Transpir extrem de mult (inclusiv cu capul gol la 3-4 grade o sa-mi fie chelia si ceafa ude leoarca de transpiratie dupa 15 minute de urcare). Plus ca abia gasesc casti care sa imi intre pe capul gol, daramite cand mai adaug si un fes sau o cagula. @MaC® in schimb e un bun cunoscator al acestor echipamente.

Am inceput sa port sistematic "un ceva" pe sub casca din momentul in care mi-am luat o casca de sosea fara plasa. Am constatat ca daca ai un minim de ceva pe sub casca, orice insecta intra in casca, nu te afecteaza.

O surpriza placuta a fost ca am scapat de transpiratia care se scurgea pe ochelari, fiind absorbita si distribuita uniform in "cevaul ala".

De aici, incepe o lunga discutie.

Vara am o "un ceva" ultra minimalist de la Castelli, cu cusaturi care nu deranjeaza cu nimic, foarte subtire ... (Castelli Summer Skullcap 16043 - white 001 | BIKE24).

Toamna si iarna am "un ceva" mai grosut, tot de la Castelli, de asemenea foarte bine lucrat, nu deranjeaza cu nimic, protejeaza termic, destul de bine.

In rest, daca intra pe sub casca, orice caciula sau caciulita de la raionul de drumetii de la Decathlon este foarte buna dar trebuie sa le urmaresti tot timpul anului. Cele mai subtiri apar la oferta primavara si vara, in timp ce cele grosute apar iarna.

Ceea ce trebuie sa stii pentru protectia la temperaturi negative, este ca oricat de groasa ar fi caciula, nu te va proteja suficient. Pentru asta trebuie sa folosesti o husa de ploaie, pusa peste casca (Husa casca pentru ploaie (marosbike.ro)) In felul acesta se creeaza o perna de aer care va fi un tampon extrem de eficient fata de temperaturile negative.

• Upvote 2

On 4/25/2021 at 12:36 PM, haarp said:

Eu port un buff (simplu, subtire, fara polar) sub casca cind este frig, daca e nevoie folosesc citeodata unul mai lung si-l fac dublu. Nu am avut probleme sa ramina ud, etc. Mai folosesc si clasicele sepci de ciclism dar mie mi se pare mai confortabila varianta cu bufful. Cele doua modele din linkurile tale mi se par foarte groase...

La fel, și de acord legat de șepci de asemenea. 

Eu merg cu două buff-uri la mine. Unul pentru gât și unul dacă începe vântul să bată din toate părțile, l-am pus pe cap sub cască, cum a fost ieri pe Cărbunești la 10*C, de mi-am mai revenit nițel la față. S-a înnorat dintr-o dată...

La fel folosesc și la munte. Pentru temperaturi sub 0*C iau unul de merino. Mărcile ce le recomand sunt Buff, HAF. 

A testat “ex”, o căciulă tip bască cu urechi de iarnă din merino, de la Rapha. După ce a pierdut-o și a plâns în boabe după ea, am luat alta, nu a plâns ea degeaba. Sunt și alte companii care fac “peak hat”, parcă așa se numesc, prețul fiind orientativ pe la 150 lei. Orișicum, merino all the way. 

https://www.condorcycles.com/products/rapha-winter-hat

Ca o paranteza, sunt adeptul materialului asta. Zici ca am descoperit focul sau apa caldă. Deși, în București, este tot posibilul să am dreptate, mai ales legat de apa caldă. 
Vara 30*C cu base layer plasă, tricou merino. Iarna 5*C, base layer merino, tricou merino. Nu-s aero, nu-s așa sexy și mulate, nu o să se uite Lady Gaga după tine, dar îți păstrează temperatura foarte bine. Și nu miros. Nu au mirosul ăla de polistiren. La fel și la buff-uri.

Am purtat o bluza de merino cred că de 20 de ori, una neagră, fără să o spăl. Munte, oraș, commuting. Zic hai să văd cât rezistă - nu am reușit să o împut. 

20 hours ago, majikstone said:

Aprilie 2018, Mont Ventoux, fara fes, fara (prea mult) par in cap, fara frane disc, fara nimic impermeabil la mine, dăcât dârzenie si strans dân buci.

Vezi dacă nu ai frâne pe disc, astea țin de cald la urechi :D

PS: mi-a scăpat faza cu nenea ăla, trebuie să îl revăd. I-aș fi dat o ladă de bere și aș fi povestit cu el până dimineață, sigur avea ce povestii la cum era echipat. #piratpebicla

@Mookyama nu ti-e frig cu merino iarna?Am tot testat produse merino si am ajuns la concluzia ca pentru mine mai bun e sinteticul.Intr-adevar am luat doar produsele de la Decathlon dar cu lana prin vant cam tremuram.Si ma refer la sosete de lana,baselayer de lana .

@MaC® Am gasit pe la mine prin zona modelul mai ieftin si l-am luat la test.Momentan mi se pare destul de subtire ,iar banda aceea unde scrie force imi da o senzatie rece pe cap.Sigur nu ti-e frig cu ea? O sa vad zile acestea daca am cum testa sau daca merg fara fes ca e mai cald.

Pe care din ele ai luat-o?
Că ambele sunt la acelasi pret. Si cea mai subtire si cea mai "de iarnă" . Nu mi-a fost frig cu cea de iarnă niciodata.

Pe cea mai subțire. La cealaltă trebuie sa dau comanda online.

Eu am folosit iarna doua fesuri subtiri de jogging unul peste altul de la Decathlon pe sub casca.Daca a fost prea frig pe interior in jumatatea din fata a castii an lipit o folie de plastic si a fost f ok.Daca transpiri la cap pui fesul transpirat pe exterior si pe cel uscat primul.

în urmă cu 7 ore, Nexus said:

Pe cea mai subțire. La cealaltă trebuie sa dau comanda online.

Păi dacă sunt 8-9-10 grade aia nu prea e ce îmi trebuie mie :)
Aia merge de pe la 10 pana pe la 15-16 grade. La mine ;)

On 4/29/2021 at 11:02 PM, Nexus said:

@Mookyama nu ti-e frig cu merino iarna?Am tot testat produse merino si am ajuns la concluzia ca pentru mine mai bun e sinteticul.Intr-adevar am luat doar produsele de la Decathlon dar cu lana prin vant cam tremuram.Si ma refer la sosete de lana,baselayer de lana.

Intr-adevăr, sunt persoane cărora le place mai mult materialul sintetic. Sunt unii care nu le place lâna sau unii care din păcate nu pot să o poarte pentru că au alergie, îi mănâncă pielea, se înroșesc. 

Practic lâna e mai bună ca sinteticul, nu miroase (am testat, nu se compară, precum am menționat mai celălalt post), etc. Însă majoritatea hainelor tehnice din lână nu au 100% lână in ele pentru ca se distrug mult mai repede. Rapha folosește sportwool. Și nu e singura companie care utilizează acest material. 

On 4/29/2021 at 11:02 PM, Nexus said:

nu ti-e frig cu merino iarna?Am tot testat produse merino si am ajuns la concluzia ca pentru mine mai bun e sinteticul.Intr-adevar am luat doar produsele de la Decathlon dar cu lana prin vant cam tremuram.Si ma refer la sosete de lana,baselayer de lana .

Am o bluză de corp (baselayer) de merino luată de la Merinito. E mult mai bună decât orice sintetic.

E adevărat însă că durabilitatea e mai redusă, se scămoșează și deja are vreo 2 găurele pe o mâânecă. 

Tot de la ei am luat boxeri, care fie în viața de zi cu zi, fie la drumeție, sunt foarte confortabili.

Șosete de merino (de vară) am luat de la Ascent sau Zumont - foarte bune pentru alergat, bicicletă sau drumeție.

Toate au avantajul că nu miros și se simt foarte bine pe piele, dar și dezavantajul de a ceda la utilizare frecventă (deja provizia de șosete e pe terminate, 1 boxer din cei 4 s-a deșirat definitiv pe mijloc după 1 an).

La capitolul căciulă sub cască folosesc o cagulă de sintetic de la decathlon.