Coreleanu

Drumuri fara masini in Bucuresti si in jurul lui

Recommended Posts

E adevarat, mi s a intamplat la fel, dar in baieu nou. Impresia mea e ca primavara sunt cele mai multe riscuri de a face pana, ca nu se circula prea mult iarna si se depun resturi, unele invizibile. 

Am mii de km facuti in Arena si am facut o singura pana. Riscul de pana creste dupa diverse evenimente care se mai tin pe acolo, organizatorii folosesc multe capse care inevitabil ajung si pe asfalt. Cel mai ok este dupa meciuri, in dimineata de dupa meci se intra la curatenie. Zona exterioara este mai expusa la intepaturi, in special pe unde sunt banci pentru ca pe acolo se opresc oamenii si scapa/lasa diverse, se joaca copii si sunt si cosurile de gunoi. Am vazut multi ciclisti care merg pe interior, pe langa bordura inalta, mi se pare o zona mai periculoasa pentru ca nu se stie cand apare vreun copil sau alergator de pe scari. Surprinzator, dar primavara cel mai deranjant lucru care se intampla acolo sunt alergatorii speriati ca ii prinde sezonul estival cu kg in plus, alearga incet, se opresc brusc si des, schimba directia de alergare fara sa se uite. In concluzie daca vreti sa faceti miscare acolo recomand intervalul 7-14 si mers pe centru, pe langa rigola, oricum o dai nu ai cum sa scapi si de ceva vant de fata, macar 3-400m la fiecare tura de 1km deci poti face un antrenament bun.

• Upvote 1
  • Like 1

O singura pana zici, ori e noroc, ori cauciucurile sunt de mare calitate. Nu mi explicam de unde capse, acum stiu. Si anul trecut, si acum doi ani, am luat capse dupa concursul de drifturi.

Sa vezi cum e dupa maratoane, zici ca alearga dupa sirul de capse lasat de cel din frunte. Am gaurit un Schwalbe Lugano si acum am Vittoria Randonneur, nu le-ar incadra la mare calitate :) 

O alta problema la Arena e lipsa apei. Parca esti in desert! Parca suntem tuaregi, beduini...

Magazine sunt in zona destule dar o singura toaleta :))

Dupa o ora de pedalat nu simt nevoia de toaleta, in schimb car 1,5 l de apa cu gheata pe care tot calda o beau.

Breaking news: Arena Nationala s-a inchis incepand de azi pana la sfarsitul lui octombrie. Unul din paznici mi-a spus ca sunt niste jocuri, nu stia despre ce anume e vorba. Probabil un oktoberfest sau Ziua Recoltei...

Dar stadionul este deschis? 

Multumesc!

Mai bine ma duc pana la stadion cu covidu târâș!

Salut! Cei care folositi Arena Nationala pentru antrenament, voi ce viteza medie obtineti si pe ce distanta parcursa? Sper sa nu fiu indiscret.

cam 16-20* km (plus vreo 4 si ceva de acasa si inapoi) si cam 24-28 medie (28 a fost insa o singura data si pe distanta mai scurta si impreuna cu un amic care a tras ceva mai tare de mine)

* cam 20 ture (pe strava segmentul are 0,99km)

Multumesc pentru raspuns, eu fac 30 de ture care inseamna 31 km si ceva ( pe sigma) cu o medie de 28-29 km/h. Se mai intampla sa obtin si 30 km/ h in medie in zilele cu vant mai slab. 

La mine mai sunt cativa factori:
- inca sunt in teste cu setarile pozitiei pe bicla (a fost a lui Traveller și era complet altfel setata pt datele lui biometrice)
- o am doar din iulie*
- vârsta
- lipsa de antrenament (până in iulie când am luat-o, am avut o pauză foarte mare a coz' de pandemie și alte probleme personale. In 2020 am avut doar vreo 200 si ceva de km pe biclă...)

*dar un fapt pozitiv: am sărit de 1200 km cu ea deja. Ceea ce zic eu ca e foarte ok având în vedere condițiile date.

• Upvote 1

E ok oricum, important e sa ne miscam. Eu am "descoperit" stadionul acum doi ani, fiul meu mi a sugerat, si de atunci ma tin de asta zilnic. In vara lui 2019 am inceput cu 16 ture. Din cauza varstei nu mai progresez.

3 hours ago, MaC® said:

era complet altfel setata pt datele lui biometrice

Și psihometrice 8-)

• Haha 1

în urmă cu 5 ore, pedale said:

Multumesc pentru raspuns, eu fac 30 de ture care inseamna 31 km si ceva ( pe sigma) cu o medie de 28-29 km/h. Se mai intampla sa obtin si 30 km/ h in medie in zilele cu vant mai slab. 

Poate ne vedem p-acolo :)
Să scăpăm nițel de atmosfera bacoviană, că în porcăria asta de sfârșit de noiembrie la mijoc de octombrie io nu mă bag. :))

Sigur, pe intai ianuarie eram acolo, eu si inca unul, nu il cunosc dar eu ii zic "turbatu". Vreau sa zic ca nu eram singurul.

Păi pe1 ianuarie era dăcât frig.
Nu mizeria asta de burniță și umezeală ;)
Habar n-ai ce dramă trăiesc.

Eu am avut noroc ca sunt pozitiv si saptamana asta nu am avut voie sa ies din casa. Sa ne gandim la amintirile placute ca sa ne fie mai usor până rasare soarele. Tot e bine ca nu ne-am nascut englezi! Oamenii aia asa traiesc.

Eu am fost pe 2 ian, deci nu pot fi turbat :)) Peste vara nu am mai iesit in arena dar o sa reincep sa ies acolo pe motiv de work from home si temperatura mai ok in pauza de pranz. In functie de cat timp am bag 20, 25, 30 maxim 50km cu media peste 30, daca nu am timp reduc distanta si maresc viteza. Se scot lejer medii de 35-40km/h pe acolo. Sunt segmente facute pe Strava Arena 20K, Arena 25K, Arena30K, etc.. O buna parte din ce gasesti acolo sunt rezultate obtinute pe la concursuri sau in grup dar stiu sigur ca cel putin unul din rezultatele de top este obtinut solo.

On 13.10.2021 at 12:49, MaC® said:

cam 16-20* km (plus vreo 4 si ceva de acasa si inapoi) si cam 24-28 medie (28 a fost insa o singura data si pe distanta mai scurta si impreuna cu un amic care a tras ceva mai tare de mine)

* cam 20 ture (pe strava segmentul are 0,99km)

Se poate ignora acest  comment. :D
Mă duc în baie să plâng să nu fiu auzit.

• Upvote 1
  • Like 1